Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fgordon

    senior tag

    Helló

    Az a kérdésem, hogy nem teljesen értem olyan erősítőnek, aminek lehet adni 12-24 V között tápegység feszültséget, miért 15 vagy 19 V-ot javasolnak, néha 24 V-ot?

    Tudom, lehet a gyártónak valami oka, vagy úgy jobban szól, de ettől eltekintve az elmélet érdekelne.

    Szeretnék összerakni egy zenelejátszót, ami 2 hangfalból és Raspberry Pi alapú zenelejátszóból állna.
    A hangfalnak ilyesmit néztem ki:

    https://en.polkaudio.com/products/owm3
    8 ohms, Recommended Amplifier Power Per Channel: 20 watts → 100 watts
    (Erre azt mondták egy videóban, hogy csak EQ-val javítottan javasolják, hogy normálisan szóljon, viszont negyed annyiba kerül, mint a következő.)

    vagy:
    https://en.polkaudio.com/products/owm5
    8 ohms, Recommended Amplifier Power Per Channel: 20 watts → 150 watts

    Nekem így elsőre furcsa, hogy 20 is elég neki, én elméletben 8 ohmos, 80-100 wattos erősítővel hajtanám meg.

    Mutatok hangkártya + erősítőket, amiket néztem ezekhez:

    Hangkártya + erősítő egyben: JustBoom Amp HAT for the Raspberry Pi
    https://www.justboom.co/product/justboom-amp-hat/
    We recommend using a 15v / 65w power supply.

    vagy ugyanez, de 2 kártyából összerakva:
    Hangkártya: JustBoom DAC HAT for the Raspberry Pi
    https://www.justboom.co/product/justboom-dac-hat/
    Erősítő: JustBoom Amp – High Resolution Stereo Audio Amplifier
    https://www.justboom.co/product/justboom-amp/
    2 x 55 Watt peak output at 8 ohms (2 x 30 Watt RMS)
    can accept an 8 to 24 Volt power supply
    Recommended Power Supplies: 15 Volt Power Supply or 24 Volt Power Supply

    Még infó:
    https://www.justboom.co/technical-guides/amp-boards-power-specifications/

    Tehát ha az erősítő kb ugyanaz az AMP HAT és az AMP esetén, akkor az egyiknél miért javasolt a 15V, a másiknál miért 8-24V?

    Továbbá a fő kérdés, ha tud kezelni 8-24V-ot, akkor miért pont 15v itt a javasolt? Más AMP-nál teljesen mást javasolnak, de azok is tudnak 24V-ot.

    Ha adok ennek egy ilyen 24V-ot tápegységet, az biztosan jó lesz?

    XP Power AEJ100PS24 24V 4,17A 100W tápegység
    https://www.powergom.hu/tapegysegek/XP-Power-AEJ100PS24-24V-4-17A-100W-tapegyseg

    Hogy még tovább vigyem, itt egy másik hasonló Raspberry Pi hangkártya és erősítő:

    iQaudiO NEW Pi-DigiAMP+
    http://iqaudio.co.uk/hats/9-pi-digiamp.html
    up to 2 x 40W stereo output to 6ohm speakers (tehát 8 ohmos fenti hangfallal nem lesz jó?)
    We recommend and sell the XP Power 24v supply. (12-24V közötti jó hozzá)

    Egy webshop, akik erősítőket és ilyesmi termékeket is gyártanak, ugyanez a termékről már mást írnak:

    https://volumio.org/product/iqaudio-pi-digiamp-plus/
    up to 2 x 35W stereo output
    We recommend and sell the XP Power 19v supply (for 2x35w)

    Tehát a gyártó 24V-ot, egy webshop meg 19V-ot javasol, ahol már csak 2x35 watt van.
    Miért?

    A harmadik versenyző:

    HIFIBERRY AMP+
    https://www.hifiberry.com/products/ampplus/
    Up to 25W output power
    Only one 12-18V external power supply needed for both AMP and the Raspberry Pi—no need for USB power supply anymore
    Capable of driving 4 Ohm speakers (also works with higher impedance speakers)

    Itt ezt 8 ohm, 20 wattos hangszóróval használják:
    https://support.hifiberry.com/hc/en-us/articles/205699981-How-to-build-a-multiroom-audio-system-based-on-Raspberry-Pi-and-Hifiberry

    Szóval ti a fentiek közül melyiket raknátok az OWM3 és OWM5 mellé, hány V-os tápegységgel, és miért? :R

    Én ezt látom jelenleg a legjobbnak így a paraméterek alapján:

    Hangkártya: JustBoom DAC HAT for the Raspberry Pi
    Erősítő: JustBoom Amp – High Resolution Stereo Audio Amplifier
    24 V-os tápegység, és így elviszi a 8 ohmos hangfalakat.

    :R

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz Ribi #70758 üzenetére

    Köszönöm az infókat. :R

    Tehát amit linkeltem 8 ohmos hangszóróhoz bármelyik linkelt erősítő jó, akár 19V-on is, ha azt javasolják, vagy 15V-on, mert ha 24V-ot kap, akkor valószínű az élettartama is rövidebb lenne?
    Mert a15V-ot 6 ohmra írták. Ha a 8 ohmos hangfalat rárakom akkor gyakorlatilag nem tud nagyon hangosan szólni, viszont kevésbé fog torzítani, mintha 24V-ot kapna?

    24V-on ha max hangerőt állítok be, akkor kb túlterhelhetem az erősítőt, míg 19V + max hangerő nem árt annyira az erősítőnek, a linkelt hangfallal?

    Amit linkeltem tápegység, az jó lehet, mint márka / típus? Akkor abból vennék 15 vagy 19V-osat, vagy azt veszem, amit javasolnak hozzá.

    :R

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz bkercso #70761 üzenetére

    Köszönöm, linkelek én, ha így tudsz véleményt mondani! :B

    De ha az erősítőnek, ami 8-24V-ot kezel, és a gyártó is 15-19V-ot javasol, vagy néha 24V-ot a 8 ohmnak, ha 8 ohmos hangfallal akarom használni, meg tudja a 12V is jól hajtani? Mert a lenti táblázatok alapján nem, a gyártói infó alapján például 4-6 ohmnak javasolják a kevesebb V-ot.

    Akkor a belinkelt tartalom:

    Szeretnék összerakni egy zenelejátszót, ami 2 hangfalból és Raspberry Pi alapú zenelejátszóból állna.
    A hangfalnak ilyesmit néztem ki:

    OWM3
    8 ohms, Recommended Amplifier Power Per Channel: 20 watts → 100 watts
    (Erre azt mondták egy videóban, hogy csak EQ-val javítottan javasolják, hogy normálisan szóljon, viszont negyed annyiba kerül, mint a következő.)

    vagy:
    OWM5
    8 ohms, Recommended Amplifier Power Per Channel: 20 watts → 150 watts

    Nekem így elsőre furcsa, hogy 20 is elég neki, én elméletben 8 ohmos, 80-100 wattos erősítővel hajtanám meg.

    Mutatok hangkártya + erősítőket, amiket néztem ezekhez:

    Hangkártya + erősítő egyben: JustBoom Amp HAT for the Raspberry Pi
    We recommend using a 15v / 65w power supply.

    vagy ugyanez, de 2 kártyából összerakva:
    Hangkártya: JustBoom DAC HAT for the Raspberry Pi
    Erősítő: JustBoom Amp – High Resolution Stereo Audio Amplifier

    2 x 55 Watt peak output at 8 ohms (2 x 30 Watt RMS)
    can accept an 8 to 24 Volt power supply
    Recommended Power Supplies: 15 Volt Power Supply or 24 Volt Power Supply

    Még infó

    Tehát ha az erősítő kb ugyanaz az AMP HAT és az AMP esetén, akkor az egyiknél miért javasolt a 15V, a másiknál miért 8-24V?

    Továbbá a fő kérdés, ha tud kezelni 8-24V-ot, akkor miért pont 15v itt a javasolt? Más AMP-nál teljesen mást javasolnak, de azok is tudnak 24V-ot.

    Ha adok ennek egy ilyen 24V-ot tápegységet, az biztosan jó lesz?

    XP Power AEJ100PS24 24V 4,17A 100W tápegység

    Hogy még tovább vigyem, itt egy másik hasonló Raspberry Pi hangkártya és erősítő:

    iQaudiO NEW Pi-DigiAMP+

    up to 2 x 40W stereo output to 6ohm speakers (tehát 8 ohmos fenti hangfallal nem lesz jó?)
    We recommend and sell the XP Power 24v supply. (12-24V közötti jó hozzá)

    Egy webshop, akik erősítőket és ilyesmi termékeket is gyártanak, ugyanez a termékről már mást írnak:

    iqaudio-pi-digiamp-plus
    up to 2 x 35W stereo output
    We recommend and sell the XP Power 19v supply (for 2x35w)

    Tehát a gyártó 24V-ot, egy webshop meg 19V-ot javasol, ahol már csak 2x35 watt van.
    Miért?

    A harmadik versenyző:

    HIFIBERRY AMP+

    Up to 25W output power
    Only one 12-18V external power supply needed for both AMP and the Raspberry Pi—no need for USB power supply anymore
    Capable of driving 4 Ohm speakers (also works with higher impedance speakers)

    Itt ezt 8 ohm, 20 wattos hangszóróval használják.

    Én ezt látom jelenleg a legjobbnak így a paraméterek alapján:

    Raspberry Pi 3 B+ -ra rárakni, van hozzá külön ilyen ház, amiben a lenti 3 belefér:
    Hangkártya: JustBoom DAC HAT for the Raspberry Pi
    Erősítő: JustBoom Amp – High Resolution Stereo Audio Amplifier
    és
    24 V-os tápegység, és így elviszi a 8 ohmos hangfalakat.

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz bkercso #70764 üzenetére

    Szia, köszönöm a javaslatot. :R
    Ennek az alkatrésznek hol a hivatalos oldala? Nem találtam róla semmit.
    Én inkább olyat vennék, amit már más is vett előttem és már egy ideje forgalomban van.

    Azokkal az erősítőkkel, amik a DAC-hoz vannak, mi a baj?
    Ez nem kifejezettem RPI-hez van tervezve, olyat keresek, ami azzal menni fog.
    Ha jól tudom, az RPI DAC+AMP esetében a hangerő szabályzás szoftveresen vezérelhető, ami nekem fontos, mert távolról akarom a hangerőt állítani.Tudom, ezzel limitálom a lehetőségeket.

    :R

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    Sziasztok, ha egy Hifi AUX sztereó RCA bemenetébe 15-25 méterről akarom átvezetni a hangot egy 4 eres, erenként árnyékolt vezetéken, akkor melyik a jobb választás? (ha kell, a pontos kábel típust megmondom, egy erősáramú 230V kábel vastagságú kábelről van szó, réz belsővel. )

    Sima PC hangkártya kimenetű Pi-DAC+ vagy Pi-DAC PRO jel?
    Ezek ezt tudják, onnan kimásolva: "The Pi-DAC PRO also includes the Pi-DAC headphone amplifier delivering an all in one Full HD audio experience for those who listen through headphones, volume is again hardware based under software control and shared with Line Out." és "Built in High quality audio headphone amplifier (TI TPA6133A) Class leading audio; 114db SNR, and -94db THD Audiophile TI Burr Brown 32-bit/384kHz DAC (TI PCM5242)"

    Erősítve pedig Pi-DigiAMP+ vagy JustBoom Amp?
    Az utóbbi "Stereo amplified 2 x 55 Watt peak output at 8 ohms (2 x 30 Watt RMS)", az előbbi pedig "Up to 2x40w of crystal clear amplification".

    Tehát ilyen 15-25 méter távolságra erősítve vagy erősítő nélkül a legjobb a Hifi AUX bemenetébe, hogy a legjobban szóljon? Más infó kell még, hogy jó döntést lehessen hozni?

    :))

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz fgordon #71328 üzenetére

    Sziasztok, erre valaki? :F

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz Ear001 #71337 üzenetére

    :R Szia, köszönöm a választ. Tehát ilyen 15-25 méter távon mi történne, mit tapasztalnék, ha

    A: erősítővel vinném tovább kábelen a jelet
    B: erősített jel nélkül viszem tovább a jelet?

    Hány métert lehet erősített vagy erősítés nélküli hangot normál, réz alapú kábelen továbbvinni? 3-4 métert biztos, többet?

    Tehát akkor érdemes a zenelejátszó eszközt oda vinni a szobába, és Wifin vagy Etherneten elérni, mint másik szobából átvezetni a kábelt? :R

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz Karaya #71340 üzenetére

    Szia, köszönöm, akkor az lesz, hogy odaviszem az RPi-t.

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz Ear001 #71363 üzenetére

    Köszönöm a választ. :R

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    Mi arra a megoldás, hogy ha rá van kötve az erősítőre a 2 hangfal, a hangfalra meg a hang forrás (számítógép hangkártya), és ha az egészet egyszerre áram alá helyezem,. mint mondjuk időzített indítás, hogy előtte ne fogyasszon, ha x napig nincs használva, tehát egyszerre kap áramot: (erősítő + számítógép hangkártyával), akkor van a bekapcsolásnak egy pattanó vagy zúgó hangja, a bekapcsoláskor. Ezzel általában mit lehet csinálni? :F Tudom, a jó cuccnál nincs ilyen.

    Az segíthet, hogy az erősítő kikapcsoláskor a legalacsonyabb hangerővel kapcsol ki, és úgy is kapcsolódik be? Tehát, hogy nem kell erősítenie a semmit, hangosan? :B

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    válasz Ear001 #71503 üzenetére

    Köszi, kipróbálom.

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

  • fgordon

    senior tag

    Sziasztok, a tanácsotokat szeretném kérni.

    Ha Raspberry Pi-re rakok egy ilyen ( Pi-DigiAMP+) 2x40w hangkártyát és erősítőt, aminek kell 24V 65w, ilyen (24v POWER BRICK (65w / 2.71amp)) tápegység, akkor mennyire lesz hosszú élettartamú, ha 0/24-ben, folyamatosan be lesz kapcsolva? Várhatóan naponta 1-2x lesz használva fél órát. Azért lenne mindig bekapcsolva, mert az RPI-t másra is használnám, ami miatt mennie kell. Mennyit segítene, ha nem 24V, hanem 19V-os tápegységet kapna csak, ezt: 19v POWER BRICK (65w / 3.4amp)

    Az RPI az bírja a 0/24-et, de nincs tapasztalatom, hogy egy ilyen erősítő mennyire bírja, és mennyit fogyaszt, ha nincs használva. A 2 sztereó 8 ohm-os 2 utas hangfalaknak sem gond, ha 0/24-ben bekapcsolt erősítővel vannak?

    Kérlek írjátok meg a véleményeteket, tapasztalatokat, hogy mit javasoltok. :R :R :R

    [ Szerkesztve ]

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

Új hozzászólás Aktív témák