Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nchelp

    tag

    válasz SirTom #5403 üzenetére

    Nem az a baj.

    Álljon itt a példa, talán ez megmutatja kicsit, hol a hiba, tegnap mivel forralták el az agyam...

    Helyszín: Neunburg vorm Wald, Regensburgtól keletre, félúton a cseh határ felé.

    Feladat, egyedi és kisszériás gyártás, 3, 4, 5 tengelyes gépek programozása, szerelése, kezelése. Géppark: DMG, DMU, a legidősebb gép sem régebbi 5 évnél. Döbbenetesen jól felszerelt műhely, MINDEN GÉPNÉL: kaliberkészlet!, számítógép terminállal csatlakoztatva (figyelem, szintén minden géphez külön PC Catiával), döbbenetes mennyiségű Gühring keményfém maró és fúró, zsugorbefogók, hidró, lapkás fejek, amit csak akarsz... ismétlem, ezek minden gépre külön le vannak szekrénybe, munkaasztalba pakolva.

    Az elvárás: önálló munka rajzról. A PC főleg azoknak van ott, akik nem tudnak rajzról önállóan programozni...

    Megyek tesztmunkára, elém tesznek két rajzot, majdnem felsírtam. Hasáb, 40X25X30, húzott anyag méreten, hossz méretre vágva. Kell bele 2 db csavarfurat fejsüllyesztéssel... Másik: Hasáb 25X20X40, méretre vágva, a 25-ből kell 22-re marni, + 2db 8-as menet bele... Ezeket kellett tesztmunka gyanánt 2-2 db-ot legyártanom.

    Mivel a kérdésre, hogy tudok-e paraméteresen is programozni, igennel feleltem, adtak egy rajzot, amin egy lap van, középen tűrt furat, négy sarkán 4 lik, 9-es csavarfuratok, meg körben 60°-os letörés, külső kész méret 220X120X12. Erre elég volt csak a programot megírnom, majd jön a Meister, aztán megnézi...

    Hát, jött... nézte... Bólogatott erősen, hogy "schőőőőn", és tisztán látszott az arcán, hogy fingja nincs, mi áll ott előtte a programban, csak tetszik neki a grafikán a darab. Bizonyára részt vettem valami "schulungon". Mondtam neki, hogy olyant életemben nem láttam.

    Aztán elkezdtünk beszélgetni a számokról, hogy mégis, azért, amit ők kérnek/elvárnak, mégis, mi a "vergütung", mit villantanak. Az már eleve gyanús volt, hogy a dolgozók átlagéletkora nem nagyon haladta meg a gépekét... És igen, kiderült, hogy főként 17-20 éves ifjoncokat zavartak el külsős képzésre, és most ők "dolgoznak" ott tömegével óránként 11-13 bruttó órabérért. A gyakorlatlanságuknak köszönhetően pedig a termelés hatásfoka eléggé alacsony, mivel pedig SENKI nincs köztük 25 év felett, és egyikük sem dolgozott még máshol ebben a szakmában, nem is nagyon van fejlődési lehetőségük, nincs kitől kérdezzenek... Eleve a gyártási folyamat letervezése fent folyik az emeleten, két ifjú hölgy foglalkozik vele, fent az irodán, akik elvégeztek valamilyen "technische ausbildungot", aztán most "értenek hozzá".

    És akkor engem kínálnak az elején irodán keresztül 11,25-ös órabérrel, átvétel után 13,50-nel (mert jajj, mi lesz azzal, aki már két éve itt dolgozik 12,50-ért, nekem újként nem adhatnak 15-öt. Csesszék meg, utoljára 17 volt, én is engedtem az árból, nem is keveset, havi szinten közel egy 500-ast!). Most pedig úgy tűnik, meg vannak sértődve, hogy nem csaptam le azonnal, csillogó szemekkel, farokfelvágva a szerződésre. Pedig ők milyen f@sza angebotot összeállítottak nekem. Csak azt felejtették el, hogy én utaztam tegnap a nagy büdös semmiért 1400 km-t.

    Természetesen az én kedves mamámat, már megint.

    És a legnagyobb ludas a háttérben röhögő német munkaügyi minisztérium a szakszervezetekkel együtt, mert nemhogy betiltaná a gombamódra szaporodó (ezáltal egyre mélyebben egymás alá ígérő) kölcsönző irodákat, maximalizálva a számukat, még legalizálja őket egy direkt nekik létrehozott bértáblával. Amin az induló javadalmazások közel 40%-kal alacsonyabbak egy közvetlen foglalkoztatáshoz képest, de gyakran még többel.

    De ez így javítja a munkanélküliségi statisztikákat. Apropó, munkanélküliség: Merkel kormánya azzal veri a mellét, hogy soha még Németországban ilyen alacsony munkanélküliség nem volt. Csak azt felejtik el hozzátenni, hogy a statisztikák készítésekor az 55 év felettieket kihagyják a számításból.

    nchelp

Új hozzászólás Aktív témák