Aktív témák

  • arnold

    csendes tag

    Megfigyeltem boltokban, hogy puszta kézzel fogdossák a csupasz alaplapokat/processzorokat/memóriát/stb. minden elektrosztatikus elővigyázat nélkül.
    Mindeközben tudom, hogy ha egy műanyagtalpú cipőben egyet csisszantunk a talpunkkal máris tízezer voltokra töltöttük magunkat és ez még ha kis töltést jelent is, nem jó a bemeneti tranzisztorokon kisütni.
    Mi van itt?
    1. Lemaradtam valamiről és ma már mindent bemeneti sztatikus védelemmel gyártanak (akkor minek az antisztatikus zacskó)?
    2. Ezek az én rovásomra könnyelműsködnek, tudván, hogy a sztatikus sérülések sokszor csak később jönnek ki?

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz arnold #1 üzenetére

    Én sem tudok sokmindent, de szerintem ettől nem kell annyira félni. Otthon a régi gépemet én is a kezemmel fogdostam, rohadt soxor, de még műxik.

    Bár azért tényleg lehetnének elővigyázatosabbak is szerintem. Bár jó lenne, ha valaki olyan is írna ide, aki tisztában van ezekkel a dolgokkal!

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Male

    nagyúr

    Olyan túlzottan azért nem kell ettől tartani. Például nekem azt is kibírta a videókártyám, hogy amikor rákötöttem a monitort, akkor a csatlakozók között szikrázott! Persze ez azért volt, mert először a video bemenetre kötöttem a videót, amire már rá volt dugva az antenna (ami rendszeresen ráz, és szikrázik amikor bedugom -> köszi UPC...). Egyébként ez egy ASUS vidokártya (lehet, hogy csak az ASUS minőségnek köszönhetem, hogy még most is jó?).

    Azért jobb vigyázni. A boltok pedig azért nem foglalkoznak vele, mert nem az ő bajuk: ha elromlik az nem nekik veszteség, hanem a nagykernek (már ha nem lopott vagy csempészett).

  • LordX

    veterán

    válasz Male #3 üzenetére

    Szikrázot...

    Én a gépet 1x egy olyan elosztóra kötöttem, amiben fel volt cserélve a föld és a fázis.... :(

    Még mielőtt bekapcsoltam, akarom rádugni a kábelTV koaxkábelét a TV-kártyára -> az eredmény: rohadt nagy rövidzárlat - a ház legfőbb biztosítéka is kiment (8 család lakik a házban). A gép még mindig tökéletesen müxik.

  • MasTer

    tag

    A főnököm járt így: elment szabira, mire visszajött, az egész gépe gallyrament: alaplap, proci mem, cd, író, vinyók. Volt egy áramszünet, és kiégett minden úgy, hogy a gép nem is volt bekapcsolva, csak bedugva a konnektorba. És tavaly is így járt...

    MasTer of puppets I'm pulling your strings...

  • Male

    nagyúr

    válasz MasTer #5 üzenetére

    Ehhez csak ''jó'' helyen kell lakni. Nálunk amikor van egy nagy vihar, a biztosító már sorba végigjárja az egész lakótelepet, mert a közelben van valami elektromos bigyó, amibe ha belevág a villá, az egész környéken minden tönkremegy. Így ment tönkre a videónk kétszer, meg a TV-nk háromszor, és a modemem. Ugyhogy nálunk ha vihar van, mindent ki kell húzni a konnektorból, meg a TV kábelt is ki kell húzni (mert nem a földben vitték a kábeltévések, hanem a házak tetején -> jó ötlet volt...).

    Amúgy az, hogy minden tönkremegy a gépben akkor is, ha nincs bekapcsolva, az ATX előnyeihez tartozik. (AT-s táppal erre sokkal kisebb volt az esély)

  • Den

    veterán

    Na ácsi. Ne keverjétek össze egy kártya bemeneteit és a nyák fogdosását. A hiper zsúfolt félvezetők nagyon érzékenyek a sztatikus elktromosságra, tehát a memória , alaplap, egyéb nyák fogdosásakor a sztatikus fesz a csipek/procik bemenetére kerülve tönkreteheti azt. A ki/be meneti csatlakozók mások, azokat ugyanis galvanikusan le _kell_ választani a szgép érdemi áramköreitől, az eszköz kialakításánál

    www.simson4t.hu

  • arnold

    csendes tag

    válasz Den #7 üzenetére

    Igen, elkanyarodtunk. Azok a dolgok, melyek ki vannak vezetve a gépből valószínűleg sztatikusan védettek, azaz tényleg semmi köze egy hálózati túlfesznek vagy egy rossz bekötésnek egy alkatrésztapizáshoz.
    Véletlenül fizikát is tanítottam, sőt érdekelt is a dolog így valóban megmértük, hogy milyen kis mozgások is milyen nagy sztatikus feszültségeket keltenek.
    Úgy emlékszem, hogy a félvezető lapkák tranzisztorainak rétegeibe a kisülések kis lukakat égetnek, melyek nem azonnali tönkremenetelhez, hanem lassu erózióval bizonytalan működéshez és később természetesen teljes halálhoz vezetnek. A dolog ezért gusztustalan. Most megtapizzuk a procit, aztán félév múlva nem értjük miért hunyt el.
    Személyes véleményem szerint a földelő csuklópánt nélküli tapizás abszolút felelőtlen eljárás. Ha nem így lenne, a gyártők nem pazarolnák a pénzüket vezető nylonzacskókra.

    Nos ebben várom valaki cáfolatát, de ha lehet műszaki alapokon.

Aktív témák