Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • devil-k

    nagyúr

    válasz Zola007 #91154 üzenetére

    "Én is tudom, itt a PH-n mindenki annyira profi, hogy szemre megmondja a kalibráltság fokát és néhányan még különbséget hallanak a HiFi-jük tápkábelei között is a lejátszott zenében "

    A kalibrálás az más tészta, mint a "hifiség". A szemnek mindig jobban hisznek az emberek, mint a fülnek. Természetesen akkor, hogyha valós, releváns különbség van bizonyos dolgok, tények között. S most nem "hitéleti" változásokra gondoltam. Sajnos, az embereknek fogalmuk sincs róla, mi az a "jó kép".

    Bemész a Media Markt-ba és mit látsz? Agyig feltolt színek, élesség és minden képjavító varázslat...stb. A márka demoanyaga jól mutat a megjelenítőn, de most őszintén, ki fog demókat és természetfilmeket nézni non-stop? Senki. De mi a helyzet a mozifilmekkel? Azok úgy néznek ki az ilyen "agyig felnyomott" megjelenítőn, mintha valami kiherélt világot néznénk. Semmi köze a valósághoz, no, meg ahhoz, ahogy a rendező megálmodta a dolgokat. Az emberek azt veszik természetesnek, amit meglátnak a MM kirakatai között. Nézd már, de jó, milyen színes, de fasza... Amikor meg kalibrálást kérnek, akkor vakarják a fejüket, hogy miért lettek a színek "visszafogottak és tompábbak", miért életlen a kép (agyig feltolt, természetellenes után)... stb. Pedig ha kicsit elgondolkoznak, akkor rájöhetnek, hogy ők éltek eddig valami más világba, nem a TV ment tönkre.

    Amikor az első TV-met kalibráltattam, ugyanígy vakartam fejemet... Aztán fokozatosan megszoktam, megszerettem, sőt, most már nem tudnám máshogy elképzelni, ha veszek egy megjelenítőt, mint kalibrálva. Azoknál a filmeknél -amik nincsenek szétfilterezve- még egyszerű a "szemre állítgatás". De mi a helyzet mondjuk a 300 vagy az Éli könyve c. filmekkel? Hogy állítod be, hogy mi a jó, mi az elég, mit is akart a rendező megmutatni? Lehetetlen és értelmetlen. Egy-két alap dolgot be tudsz lőni műszer nélkül, de aztán tovább kell menned..

    "A 300 ezres műszer után valamiért neked is elég ez a 70 ezres, a fórumtárs által "olcsó műszeres next next finish dolog"-nak titulált kalibrálás. Ha más nem, azért, mert 3-4 drága kalibrálás árából megveszed. Igaz, hogy a koloriméter is öregszik/romlik az évek alatt, de ezzel most ne számoljunk"

    Nekem nem érné meg megvenni több okból kifolyólag:

    - sosem jönne vissza az ár
    - nem szükséges a hivatásomhoz
    - nem kalibrálok annyit, hiába is van moziszobám.

    Más tészta, hogyha a munkámhoz elengedhetetlen lenne, akkor megvenném.

    "Sőt, ültem olcsóbb kalibrált HP előtt és nekem kimondottan nem tetszett az eredmény.
    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy szerintem sokkal több függ az eszköztől, mint attól, hogy milyen műszerrel kalibráltatsz"

    Leginkább fotókat kell nézni kalibrálva vagy kalibrálatlanul. Nem biztos, hogyha az asztalt nézi az ember a Windowsba, akkor egyből megmondja, hogy mi a helyzet.

    "Amennyiben mégsem jó a szemre-szoftverrel kalibrálás, akkor valóban érdemes 18 vagy 24 ezer forintot (az imént az útiköltséget elszámoltam) fizetni egy drágább műszerrel való kalibrálásért és ad számottevő különbséget az X-ritehoz képest?"

    Az X-Rite-os kalibrálás elegendő TV-hez, monitorhoz, laptophoz.
    Vetítőhöz nem, ott érdemes jobban a zsebedbe nyúlni szerintem. Nekem megérte.

    - mozi bolondéria -

Új hozzászólás Aktív témák