Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz The DJ #31 üzenetére

    Megmondom őszintén, a gyári pmr-rádiók világában annyira nem vagyok otthon (egy amatőr kézirádiót használok teljesen ''pmr-kompatibilis'' módban). A pmr-ekről műszaki szempontból az a véleményem, hogy a ''jobbak'' is csak azért drágábbak, mert tele vannak mindenféle csilivili, paraszvakítás-kategóriába tartozó fícsörrel, extra biszbasz-funkcióval (scan, vox, headset-csatlakozó, háttérfény, roger-beep), persze a hasznos dolgokon felül, mint amilyen a ctcss-zajzár, vagy a külső akkutöltő. Az alap műszaki paraméterek ugyanazok (hisz erről szól a pmr), de például a vevőérzékenységet, amely a rádió egyik legfontosabb - hatótávot is erősen befolyásoló - tényezője lenne, nem nagyon adják meg még nagyobb katalógusok sem, a rádió papírjai közt sem biztos, hogy megtalálnád.
    Antennához: azzal tisztában kell lenned, hogy a csatlakozás kivitelezése vagy rossz hatásfokú lesz (lásd: #16, második linkje, abban a topicban volt szó róla), vagy a rádiót módosítani kell hozzá, ami garivesztéssel, vagy akár végzetes károsodással is járhat. Antenna viszonylag egyszerűen készíthető, pl. egy néhányelemes yagi is szép nyereséggel rendelkezik a beépített antennához képest. Én egy 6-elemest csináltam anno egy tervezőszoftver segítségével, alapvetően amatőr célra (a 70cm-es sávra), de a szimuláció - és a gyakorlat - szerint elég szélessávú ahhoz, hogy a pmr-sávon is jól működjön. Meglepően sok állomás fogható vele, pedig ez nem egy agyonzsúfolt környék, meg nem is az Alföld ;). [A cb-nek jelen pillanatban az a nagy előnye, hogy azt az 5x annyi csatornát lényegesen kevesebben használják.]

Aktív témák