Új hozzászólás Aktív témák

  • nyuszika0216

    csendes tag

    válasz Integra #102 üzenetére

    A túlöntözés

    A cserepes növények hervadásának ez a leggyakoribb oka.

    A hosszas esõzések, a túlöntözés, a talaj túl nagy nedvességtartalma (pl. eldugul a vízelvezetõ nyílás) a gyökerek fulladását s így a növény pusztulását okozhatja. Az elsõ tünetek a legidõsebb levelek sárgulásában jelentkeznek. Vízhiányra gyanakodva kiadósan öntözünk, s így tovább súlyosbítjuk a helyzetet, mely végül a növény elhalásáig fajul. A levelek teljesen elszáradnak, a gyökerek elrothadnak. Még egy átmeneti túlöntözés is kiválthatja a hervadást. A növény legyengülésével pedig szabaddá válik az út számos betegség és élõsködõ elõtt.

    Vízhiány

    A krónikus szárazság hatásai kezdetben azonosak a túlöntözésével, a levelek elsárgulásában mutatkoznak meg (a gyökerek egy része kiszárad). Ha az öntözést idejében újrakezdjük, a gyökerek megint kifejlõdnek, és a növény felépül. Ellenkezõ esetben, ha a vízhiány tartós marad, a növény eléri az átmeneti hervadás állapotát (a levelek kókadnak, csüngenek), majd az állandó hervadást: a növény táplálék híján szomjan hal, nincs mit tenni.

    Ásványi anyagok hiánya vagy túladagolása

    - Egyes ásványi anyagok elégtelen vagy túlzott jelenléte felborítja a növény táplálkozási egyensúlyát. Ez jellegzetes növekedési rendellenességekben mutatkozik meg. A bonsai kis földmennyisége bizonyosan hiányokhoz vezet, ha nem tápoldatozunk rendszeresen.

    Vashiány (vasklorózis) tünete

    - Vashiány. Ez a legjellegzetesebb hiány, mivel megakadályozza a klorofill képzõdését. A levél az erek kivételével elsárgul (az erek zöldek maradnak). A növekedés leáll, és erõs napsütésben a növény kiég. Juttassunk a földbe vasat (csontliszt formájában), s a növény néhány nap alatt visszanyeri zöld színét.

    - A nitrogén, a foszfor és a kálium hiányát általában a levélszélek sárgulása, a világos levélzet jelzi. Csak a teljes és kiegyensúlyozott táplálás tarthatja a növényt jó állapotban. A jó trágyának megfelelõ arányban kell tartalmaznia a három alapelemet (N, P, K), valamint kis mennyiségben mikroelemeket (magnézium, mangán, bár stb.).

    - Egyes ásványi elemek túlzott jelenléte. A gyenge növekedés, a sárgulás oka lehet az ásványi anyagok, különösen a talaj pH-ját növelõ és a vas felvételét gátló kalcium túl nagy koncentrációja is. Ennek elkerülésére jól válasszuk meg a földet, külön figyelembe véve az egyes növények igényeit.

    A túltrágyázásnak ugyanolyan hatásai lehetnek, mint a növény kiégésének. Jele a gyors hervadás, ami, ha nem avatkozunk be idejében, és nem mossuk át a földet merítéssel, gyakran végzetessé válhat.

    Túlzott napsütés, túl sok árnyék

    A nap, különösen meleg idõben, valósággal égési sebeket okozhat, különösen a nagy levelû növényeken. A levelek elvesztik színüket, sárgulnak, barnulnak, végül teljesen megégnek, vagy égési sebek keletkeznek rajtuk.

    Akkor is nagyon óvatosan kell eljárni, amikor a növényt hosszas árnyékos szobai vagy üvegházi tartózkodás után újra a szabadba visszük. Fokozatosan szoktassuk a fényhez és ne tegyük ki átmenet nélkül intenzív napsütésnek. Az égési sérülésekre nincs orvosság
    .

    A föld és az ég, az ember és a természet harmóniájának szimbóluma a bonsai.

Új hozzászólás Aktív témák