Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz jimy_l #18704 üzenetére

    Igen, így szárad a fa.

    Van egy asztalosszaki urban legend, miszerint a fának annyi évet kell száradnia, ahány cm vastag. Ez szerint egy palló 5 év múlva lesz rendesen légszáraz.
    Szerencsére ez nem így van, mint ahogyan a méréseid is igazolják. A fa gyorsan elveszíti a kötetlen víztartalmát. Ideális körülmények között ez egy hónapon belül megtörténik. A kötött nedvesség már kicsit makacsabb, de szerencsére abból van kevesebb. Ahhoz további két három hónap szükséges.
    Ha tehát biztosra akarunk menni, és szakszerűen rakatoljuk szín alatt a fát, úgy tavasztól őszig teljesen biztos, hogy nyugodtan felhasználható száraz fánk lesz - legyen szó akár pallóról is. Ha nem így lenne ez, akkor nem lehetne a szárítókamrában néhány óra alatt eltüntetni belőle teljesen a nedvességet. (Teljesen alatt természetesen a légszáraz szintre gondoltam.)
    Nekem a gond inkább az szokott lenni, hogy túl jók a körülmények nyáron, és nem csak a fa végei repedeznek be, hanem a rakat tetejéhez közeli néhány sor a teljes felületén, mégpedig általában az anyagvastagság negyedéig, olykor harmadáig is. A felső 3 sor közé nem lenne szabad 25mm-es szellőzőlécet tenni, legfeljebb 10-15mm-est.

    Most hoztam januárban haza egy kocsi bükköt, ami két évet száradt cserépfalun egy fatelepen. Ebben teljesen biztos vagyok, mert tavaly ugyanezt a rakatot kezdtem el hazahordani. (Kicsit nomád mérete miatt ez nem kellett senkinek, nekem pedig épp ideális.) És tavaj teljesen száraz volt, most meg ugyanaz nem. Ők nem tartják szín alatt. Tűzi a nap, veri az eső. Ennek okán aztán én tovább szoktam szárítani 10mm es léc között. Épp az imént használtam ebből a fából néhány szálat, és még mindig túl nedves így két hónapnyi pihenés után. Ezt onnan veszem azonnal észre, hogy amikor meggyalultam, másnapra a legfelső sor teknősödni kezd. Ilyenkor át kell forgatnom ezt a sort, és fél nap alatt visszaegyenesedik, aztán pedig le kell takarnom a teljes felületén, hogy egyenes maradjon tovább használásig.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz jimy_l #18704 üzenetére

    "viszont sokat veszített a tömegéből."

    Ha legközelebb végzel ilyen mérést, és a kezdeti térfogatát is feljegyzed, akkor a vizsgálatod végén regisztrálhatod, hogy a frissen vágott fa a tömegének a 60%-át, térfogatának pedig a 10%-át elveszíti. Ha visszaméred azt a 22mm-t, akkor az most csak 20 lesz. Hosszára a 80cm viszonylag jól tartja magát, 1-2 mm ha fog hiányozni belőle.
    A magukat gurunak, lámának hirdető tüzifa kupecek úgy hirdetik az igét, hogy a fa tömegével szoktak a tüzépesek operálni, de ők térfogatra adják, mert a térfogata nem változik a fának. Nem egy lóf@szt! Ez sok Józsibácsi, meg Julinéni kanyar nélkül beveszi.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák