Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Komplikato #60427 üzenetére

    Nem tudom, hogy a GDDR esetén a 16b vagy a 32b-e a hivatalos busz szélesség. (a rambus oldalán az van, hogy a GDDR6 PHY 2db 16b csatornát tud kezelni, de nem tudom, hogy ezt pl meg lehet-e osztani két VRAM chip között)

    Mindenesetre a GDDR6W az csupán két egymásra tokozott GDDR6 chip, ami sávszélesség, busz szélesség és kapacitás tekintetében pont ugyanúgy viselkedik, mint 2db különálló GDDR chip, csak épp 1 chipnyi helyet foglal.

    Szerintem ebből GDDR7 szintén mindent tud majd (sávszélességet, kapacitást, helyigényt), de feleakkora busz-szélességet igényel a VRAM vezérlő oldalán.

    A GPU gyártó azért érheti meg GDDR7-re váltani GDDR6W helyett, mert spórolhat a GPU lapkán a VRAM vezérlőn.

    Ebből a szempontból egyébként érdekes a GDDR6W jövője - vajon van-e tényleges létjogosultsága? Szerintem két(három) nagyobb GDDR felhasználó szereplő van:
    - Nvidia - értelemszerűen a GPU piac piacvezetője
    - MS + Sony, a konzolok vonatkozásában.

    Jelen állás szerint én arra tippelnék, hogy az Nvidiának, amely eddig is igyekezett a magasabb sávszélességet biztosító technológát (GDDR_X) alkalmazni, nagyobb eséllyel fogja bevezetni a GDDR7-et is.
    Az AMD ebben önmagában szerintem nem tényező. A MS és a Sony dönthet még úgy, hogy GDDR7 helyett GDDR6W chipeket használ. Ez nyilván azzal jár, hogy vastagabb memóriavezérlőre van szükség. Az AMD ezt tudja régebbi gyártástechnológán gyártott, ebből fakadóan olcsón biztosítani chipletek segítségével. A kérdés csupán az, hogy előnyösebb-e ez a megközelítés, vagy van-e valamilyen hátránya a GDDR7 használatának? Nehezebb/drágább implementálni, zajszűrés. az Nvidiának megéri GDDR6X-et használni - noha csak ő használja és szerintem csak egy forrástól szerzi be. Tehát nem zárható ki. Ugyanakkor más létjogosultságát nem is látnám a GDDR6W-nek. Tehát ha nem az AMD-MS/Sony megrendelésére készítette a SAmsung, akkor - hacsak nincs valami gyorsító/kriptóbányászati célpiaca, amiről én nem tudok - akkor nem is tudom, milyen célból készült?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák