Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • varmi2

    nagyúr

    válasz racskobalazs #20294 üzenetére

    Semennyi.

    Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

  • Danex

    addikt

    válasz racskobalazs #20294 üzenetére

    Semmi nem indokolja az áresést, azt pedig látjuk, hogy önmagában az intel/amd nem űz nagy árversenyt. Az új intelhez drága a sallang, emiatt az AMD adhatja drágábban a CPU-t mivel ott meg a sallang az olcsóbb.

    Ha bejön az új gen akkor lehet róla szó, bár most az 5800X szerintem kihajt mindent 1440p-ben.

  • Petykemano

    veterán

    válasz racskobalazs #20294 üzenetére

    Ez a kérdés bennem is felmerült. A választ sajnos nem tudom.
    Nekem olyan érzésem van, hogy a magam részéről egyelőre nem számítok további jelentős árcsökkenésre. Az amerikai piacon - amazon, newegg és társai - persze lehetnek akciók, de ezek nem szoktak eljutni a magyar piacra.

    Leginkább két dologtól függ. (Kínálat / kereslet)
    Egyrészt attól, hogy az Intel meddig megy le. A mostani átrendeződést ugyanakkor szerintem nem az Alder Lake jó szereplése indokolta, hanem az, hogy az AMD-nek felszabadultak N7 kapacitásai. (hogy vajon kapacitás lett-e több, vagy a Milan kereslet esett vissza, azt nem lehet tudni)
    Az Intel Raptor lake tudomásom szerint jellegében nem hoz változást az Alder lake-hez képest, csak faragnak valamit a P magokon és duplázzák az E magok számát. De mondjuk a Raptor Lake sem lesz még Tile based, tehát lehet számítani hasonló mennyiségű SKU-ra, mint a ADL esetén volt. Ha az intel a Raptor Lake-kel a selejtek miatt lemegy egészen i3-ig, akkor azzal lépéskényszerbe hozhatja az AMD-t - mind egy szálas teljesítmény, az E magok számának növekedése miatt pedig akár többszálas teljesítmény vonatkozásában is. Az AMD N5 kapacitása biztosan szűkös lesz, ezért olcsó Zen4-et én nem várnék az első évben. A lépéskényszer persze még nem jelenti azt, hogy az AMD reagálni is fog, de amennyiben nem ütközik N7 kapacitáskorlátokba, akkor legjobb esetben is a Raptor lake megjelenése táján (+/- 1 hónap) várnék az AMD részéről egy olyan lépést, hogy árban eggyel lejjebb csúsztatja a Zen3 portfóliót.

    Tehát mondjuk:
    5800X3D: $450 => $350
    5700X: $300=> $250
    5600: $200 => $150
    Amennyiben forgalmaznak még akkor 5900X-et, akkor az is lemehet $300-350-re

    De ez nyilván a másik oldalról pedig attól is függ, hogy az AMD milyen kapacitásokkal rendelkezik. Ha a mostani árakon mindent elad és ez a Raptor Lake megjelenésével is így marad (mert mondjuk az Intel árat emel), akkor nem lesz árcsökkenés. Abból a szempontból teljesen más a helyzet, mint a zen2=>zen3 átmenet idején, hogy az új széria (zen4) már nem az N7 gyártástechnológát használja. Az AMD budget termékei akár jó helyzetben is lehetnek ebből a szempontból,. ha és amennyiben bőven és olcsóbban fog az AMD rendelkezésére állni N7 kapacitás. A zen/zen+ termékek esetén volt így, hogy a zen2 mellett még évekig megmaradt a népszerű 1600X, mint budget termék - ez most a zen3 esetén is igaz lehet.

    Mindenesetre a jelenlegitől bármilyen árváltozásra csak Raptor Lake megjelenésekor számítanék.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák