Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DarthSun

    Topikgazda

    LOGOUT blog

    válasz c64fanhun #72274 üzenetére

    Filerendszer nem egyezik, FAT32/NTFS, én külön vinyóra tenném. De gondolom valami partíció-managerrel megoldható, azonban pont ilyen setupot még nem pakoltam egy HDD- re. Többieknek gondolom lesz rá javaslatuk hogy mivel praktikus megoldani.

    A 3 test probléma nem megoldható.

  • zotyesz66

    őstag

    válasz c64fanhun #72274 üzenetére

    Ha egy winyón dual boot-ot akarsz, először mindenképp a W98-at kell telepíteni. Nekem is van egy említett NEC gépem, én felbővítettem egy kicsit 1 GB RAM-mal és egy 2 GHz-es Northwooddal, az nem melegszik jobban, mint az 1.5-ös Willamette. De csak 400-as FSB-s proci megy ezekbe.

    [ Szerkesztve ]

  • hege8888

    aktív tag

    válasz c64fanhun #72274 üzenetére

    Én is azt tudom javasolni, hogy csinálj több particiót. Nekem a 2001-2004 környéki időben volt, hogy 98SE mondjuk 10 gigán, XP olyan 30on, a többire meg ment a DivX, mp3, játszott játékok iso-i.
    Míg idegenkedtem az NTFStől, az XP-t én is FAT32-vel használtam, mert ha beütött a ménkű, akkor 98 alól még látom (sokáig nem volt Hirensboot cd-m)... persze most már van ntfs 98-hoz, meg már nem "élet-halál" kérdése.. :)

    https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

  • Czo

    őstag

    válasz c64fanhun #72274 üzenetére

    Semmi magic nem kell a dual boothoz szerintem. A sorrend is teljesen mindegy. Van nehany "dolog", amire figyelni kell:
    - A linuxnak teljesen mind1, hogy hany elsodleges particio van, nem fogja zavarni semmi sem.
    - Windows es DOS eseten fontos, hogy amikor telepited illetve bootolod, a "sajat" tipusabol csak 1 elsodlegest lasson, a tobbi legyen mindig rejtett.
    - az MBR formatumu lemezen osszesen 4 elsodleges particio lehet. Extendedbol lehet korlatlan peldany (najo, nem korlatlan, de a limit magasabb az esszeruseg hataranal), viszont az Extended "gyujtoparticio" is elvesz egy helyet a tobbi particio elol.

    Tortenelmileg ugy alakult, hogy az OS/2 Boot manager keszitoi kitalaltak a "rejtett" particiot, amit ugy alkottak meg, hogy a particio eredeti tipusjelzo bytejahoz hozaadtak 0x10-et. Igy lett a 0x0C (Fat32)-bol 0x1C (rejtett FAT32) es a 0x07-bol 0x17 (NTFS es rejtett NTFS).

    Ha letrehozod a particiokat (eleg csak letrehozni, nem kell megformazni sem), majd telepitessz egy megfelelo Boot Managert (en huszonsok eve az XFDisk-et hasznalom), akkor a bootmanager meg fogja neked oldani a particiok rejteset. Tehat megparticionalod a lemezt valahogyan (ez lehet akar partition magic, vagy egy linux live vagy barmi mas), majd telepited a boot managert. Ezutan ha ujrainditod a geped es megprobalsz rabootolni a kiszemelt rendszer particiojara, akkor a bootmanager el fog rejteni minden mast, ami zavaro lehet. Ekkor kell a BIOS-ban kivalasztani a telepitonek megfelelo boot eszkozt es maris bootolhatod a rendszer telepitojet es telepitheted a kiszemelt partiociora. A telepitok eltuntetik a bootmanagert telepites utan, igy azt vissza kell rakni kesobb. Az XFDisk telepitese DOS alol zajlik, tehat siman feldobhatod a rendszerindito lemezre, hogy kesobb barmikor telepitheto legyen.

    Ha pl. fenn van mar a gepen egy DOS alapu rendszer (pl 98SE) es ezutan felraktal egy XP-t vagy egy Linux-ot, akkor a felrakott Linuxbol illetve egy Linux Live CD-rol is vissza tudsz jutn a masik telepitett rendszerbe, ha a linuxos fdiskben kb ezeket hajtod vegre:
    - mindegyik olyan elsodleges particiot, amit tud a 98 olvasni elrejtessz, kiveve a sajatjat (ehhez csak a tipust kell modositanod, 0x10 hozzaadasaval vagy kivonasaval, illetve a linxuos fdisk tartalmaz egy listat az ervenyes jelzobyteokrol, tehat onnan is kinezheted)
    - a megfelelo particionak beallitod a boot flaget (itt figyelni kell arra, hogy csak 1 particional legyen aktiv a boot flag)

    Nalam ennek megfeleloen igy nez ki a particios tabla egy 250 GB SSD: [kep]. Van fenn egy Linux, aminek a "/boot" foldert tartalmazo boot particioja a "lemez" elejen van, ez 200 MByte. Ezutan jon kozvetlenul a Win98 6 GByte particioja, majd a Windows XP 15 GByte meretu rendszerparticioja. Ezutan letre lett hozva a lemezen egy 202.4 GByte meretu extended particio. Ezzel meg is van a 4 elsodleges particiom. Ezutan van definialva egy 170.9 GByte meretu FAT32, ami a kozos terulet minden rendszer szamara. A Linux "/" particioja 30 GByte teruletet kapott es vegul kovetkezik az 1.5 GByte meretu SWAP. Az SSD-n uresen hagytam 15 GByte teruletet, hogy a beepitett wear leveling dolgozni tudjon (elotte vegigirtam az egesz lemezt 0x00-val).

    A fentebb is emlegetett XFDisk itt erheto el: [link], itt egy kep arrol, hogy hogyan nez ki a bootmanager indulas kozben: [kep]. A 20 eve letoltheto 0.9.3-as verzio hibas :D nem jegyzi meg az utoljara inditott rendszert, ezert celszeru a 0.9.2-es verziot hasznalni. Azt feltoltottem ide: [link]

    Sorry, ez egy kicsit hosszu lett. Para ez igy?

Új hozzászólás Aktív témák