Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Matska

    senior tag

    válasz total90 #58273 üzenetére

    Néztem nagyon sok tutorialt, de egyiktől sem voltam hanyatt esve. Gyakorolni kell, aztán jön a rutin idővel mint mindennél.

    Először is nagyon nem mindegy, hogy milyen eget sikerül találni. Lehetsz bármilyen sötét helyen, ha sz*r a légkör, akkor ha vért izzadsz a LR előtt sem lesz semmi látványos, de egy kiadós hidegfront mögött csodát lehet találni a nagyváros peremén is.

    E konkrét kép kapcsán azzal kezdtem, hogy húztam rá 1 fényértéket, kis kontraszt, a Highlights csúszkát meg majdnem teljesen lehúztam. Utána átmenetes szűrővel előtérrel folytattam, világosítottam rajta shadows csúszkával, mehet rá clarity, árnyalat belövése Wb-vel és tint-el. A két alsó sarokban rusnya lilás zaj jelent meg, ott kellett kicsit sötétíteni, és kis vignetta az egész képre, valamint a lila szaturációját lehúzom teljesen. A zajból marad, de ha nincs színe (főleg nem lila) akkor kevésbé szúrja az ember szemét.
    A tanyákon tovább világosítottam szelektíven shadows-al.
    Következett az ég: további fél fényérték emelés, highlights vissza, black vissza, kis kontraszt, dehaze-t meghúzod 20-50 közé. A dehaze elviszi a wb-t kékbe, azt kiigazítod, clarity-ből szintén húzol vissza. Kijelölöd a tejutat, kis highlights emelés, kontrasztból kicsit vissza, kis clarity pluszba, a wb-t melegebb felé tolod 2-5 ponttal, kis szaturáció pluszba. Beállításokat átmásoltam a többi 23 ugyanilyen képre, kiexportálom TIFF-be, Sequator-ral stackeltem, az eredményt vissza LR-ba. Ott a nagy totálon shadows pluszba, + kontraszt, előtéren, tanyákon szelektíven húztam, az égen még kellett kicsit korrigálni a wb-t, kis kontraszt.

    Emlékeim szerint nagy vonalakban itt ennyi történt. Minden esetben külön kezelem az előteret, az eget és ha szükséges akkor a fényszennyezés miatt a horizontot. A fényszennyezés csökkentésére a horizonton a wb-t szoktam kékebbre húzni, kis dehaze, valamint a highlights lerántása segít.

    Ha visszaolvasol több lépcsőben húztam a fény értéken. Meglőhettem volna magasabb iso-n is, de egy magasabb iso-s képet nem lehet olyan finoman kidolgozni tapasztalataim szerint, sokkal inkább baltával faragottnak tűnik a végeredmény, az Iso3200-iso4000 számomra az aranyközépút.

    Így hirtelen ennyi jutott eszembe :)

    [ Szerkesztve ]

    https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

Új hozzászólás Aktív témák