Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Olyan teljes körű leírást keresek, ami bemutatja, hogyan tudok egy Raspberry Pi-t OpenWrt és Luci segítségével router-ré vagy átjáróvá tenni. Lehetőleg magyar lenne jó, ha nincs, akkor éppen az angol vagy német is megfelel. A lényeg, hogy teljes körű legyen, mert jártasságom a parancssorokban, linuxban és hálózatban csak minimális.

    Egy Raspberry Pi 4 4GB Model-B készüléken már eljutottam odáig, hogy fent az OpenWrt és a Luci és sikerült a saját hálózatomhoz csatlakoztatni, elérem már másik gépről is. Pár órámba beletelt a dolog.
    Ezt a [link] -et követtem. Nem volt egyszerű, nem bőbeszédű. Majd ott teljesen elakadtam, hogy telepítsem ami még kell a Luci-hoz. De fogalmam nincs, hogy állítsam be router-ként és mi az, ami még kellene.
    A Pi-hez van egy USB-Ethernet adapterem, ennek a telepítése is megtörtént, de a beállítását már nem tudom.

    A végső cél, hogy olyan eszközt csináljak belőle, ami a szolgáltatói routerből jövő internetet reklámokra megszűri (blokkolja), majd továbbengedi egy másik routerre(switch-re?), amire a hálózat többi tagja csatlakozik.
    Emellett egy olyat is szeretnék, hogy a mobilok a mobilnetet használva a készüléken keresztül érjék el a tényleges netet, ezzel megszűrve a reklámokat.

    A jelenlegi cél, hogy a szolgáltatói routerről jövő netet továbbadjam egy másik gépnek.
    Majd ezt követően vagy egy AP routerrel osztanám meg a netet kábelen és wifin keresztül vagy switch-csel, ha van olyan, amelyik képes wifire is.
    Ez még nem eldöntött, ez a készülék nincs beszerezve.
    Az is kérdéses, hogy amennyiben AP, akkor mi lesz a jobb, ha az AP kezeli a hálózatot vagy a Pi. Switch esetén úgy tudom, hogy nincs választásom, a Pi-nek kell kezelnie.
    A hálózaton tudnia kell kommunikálnia több számítógépnek, elérnie a wifi-s nyomtatót.

    Több linknek is örülök, ha azokból össze tudom hozni azt amit szeretnék.

    A segítséget megköszönöm és általában még kérdezek egyet-kettőt :D

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Wolfy999 #17078 üzenetére

    Köszi!
    Ha jól értem, akkor a Pi-re fel kell tennem egy rendszert (pl. Raspbian) és arra telepíteni a Pi-hole-t.
    A routeremben már megtaláltam a DHCP server beállítási lehetőséget.
    Ezek szerint az USB-ETH adapter nem fog kelleni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Wolfy999 #17080 üzenetére

    Sikerült működésbe hozni a pihole-t, viszont nem vagyok elégedett vele.
    Sok reklámot képes blokkolni, de másokat nem.
    Például a youtube-on lévő reklámokat egyáltalán nem blokkolja.

    Lehet további szűrőket hozzáadni? Ha igen, akkor hogy?
    Az AdGuard listája elérhető neten. Van mód, hogy hozzáadjam vagy akkor már az AdGuard-ot kellene feltennem a pihole helyett?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Geth #17099 üzenetére

    Köszi!
    Akkor nem keresgélek megoldást.
    Szomorúan olvasom. Bíztam benne, hogy megszabadulhatok a kliens oldali szűrőktől, de ezek szerint nem.
    Így lényegében csak annyi értelme lett, hogy a telefonokon böngészés közben sokkal kevesebb a reklám, illetve a programokban sem jelennek meg.

    Most már csak azt kellene valahogy beállítanom, hogy a telefonok akkor is ezt a DNS-t használják, amikor a mobil hálózatról megy a net.
    A pihole leírásában néztem ezt a dolgot, de egyáltalán nem volt egyértelmű és fájlokba kell belenyúlni. A telefon (android) beállítására nem is tért ki.
    Van erre egy jó leírás vagy videó, ami bemutatja a menetét?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Archttila #17106 üzenetére

    Ez nem biztos, hogy jó lenne nekem.
    Korábban próbálkoztam hasonlóval. Csak be kellett állítani a DNS kiszolgálót a routerben és reklámmentes lett a teljes hálózat. Ha jól emlékszem, akkor a YT-on sem jelentek meg. És más oldalakon is jól működött.
    Se regisztráció, se havi díj, se információ a cégről. Illetve nagyon minimális.
    Aztán olvasgattam a biztonsági kérdésről velük kapcsolatban és vissza is állítottam a routert.
    Szóval a kérdés itt is az, hogy egy kb. 1 éve működő szolgáltatás mennyire lehet biztonságos számomra? A gépeken vásárolok, bankolok, nem lenne jó, ha egyszer csak kiderülne, hogy savanyú a leves.

    A másik és fontosabb kérdés, hogy otthon miért nem lehet ilyen szűrést létrehozni?

Új hozzászólás Aktív témák