Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hurjup

    csendes tag

    Sziasztok

    Tanacsra lenne szuksegem OpenWRT (halozati?) konfiguralasa kapcsan.
    A linuxhoz ertek, de a halozatokkal sajnos 10+ eve hadilabon allok - es nincs is otletem hogyan tudnek ezen erdemben valtoztatni. Amig megerkezett a routerem, fel tudtam elore keszulni amibol fel lehetett. Ennek megfeleloen pikpakk fel is ment az AA 12.09rc2 a kis TL-WR703n-re (ezt hivjuk '703n'-nek innentol). Sot, meg tiz perc mulva mar DHCP-n is kapott IP-t a wifi routeremtol (ezt hivjuk 'wifirouter'-nek mostantol). Na, eddig a sikersztori.

    Innentol az van, hogy amig lan kabelen log a 703n a gepemrol addig latszolag nagyjabol rendben mennek a dolgok, de amint lehuzom - semmi. Meg az edes anyukaja, a 'wifirouter' akitol ket perce megkapta az ip cimet is hiaba pingeti. Odaig jutottam hogy ez nem a tuzfal miatt tortenik, mivel azt kiiktatva is fennall a jelenseg.

    Kiserleteztem a luci network fule alatti interfaces meg wifi alatt mindenfele wan-lan kombinaciok allitgatasaval, de ping valasz nem lett, sot meg rosszabb lett az egesz mint volt. Meg nezem az openwrt-s halozati doksikat is, de inkabb szedulok mintsem okosabbnak ereznem magam.

    A 703n-t elsosorban nem routernek szeretnem hasznalni (arra ott a wifirouter). De persze ha belefer hogy wifi routerkent is funkcionaljon ethernet vagy wifi uplinkkel (mikor mi van keznel) akkor miert is ne.
    Ahova igazabol el szeretnek jutni: halozati kliens, extrakkal (wifi-n elerheto fileszerver + egy webkamera ami streamel). Pont mint egy laptop, csak ez kutyuk nelkul 0.5W-t fogyaszt. Tipikusan wifi-n logna (ahol konnektorom van ott tererom is), etherneten elsosorban tuzoltas szinten (ha csak igy erem el, pl villam csap a wifirouterbe es konfiguralni akarok valamit).

    Ha kifelejtettem volna valami fontos info-t, szoljatok.
    Elore is koszonok minden segitseget!

  • hurjup

    csendes tag

    válasz fricy81 #1797 üzenetére

    Sziasztok

    #1796-ra valaki irastudo tudna reagalni? (Osszefoglalva: klienst csinalnek [ha jol sejtem 'station'-t, wifiul szolva], ami elsosorban wifin beszelget a routeremmel, de ha ritkan droton log rajta az se baj. Elso lepesben file szervernek tervezem, a tarolt tartalmakat pl a laptopomrol nem direktben hanem mindig a routeren keresztul szeretnem elerni [semmi adhoc bohosag]. Az ethernet port leginkabb arra kell ha mashogy nem tudom elerni, pl bedoglik a routerem.)

    Ujabb orakat csesztem eredmenytelenul el a routerkonfigolas rejtelmeinek megfejtesere. Pedig tudom hogy nem kellene tul bonyolult legyen a dolog, es megis az.
    Jelenleg is a legmesszebb amig jutottam hogy a routerem DHCP-n ip cimet oszt a kliensnek, de utanna pingetni mar nem tudja. Elkepeszto. Szerintem.

    Ez alapjan probaltam osszerakni, de az openwrt doksijai alapjan is kb ugyanide ertem volna. Nagyjabol ez az ahol megragadtam (cimet kapok de pingetni nem lehet):

    /etc/config/network:

    config interface 'loopback'
    option ifname 'lo'
    option proto 'static'
    option ipaddr '127.0.0.1'
    option netmask '255.0.0.0'

    config interface 'lan_nw'
    option ifname 'eth0'
    option type 'bridge'
    option proto 'static'
    option netmask '255.255.255.0'
    option ipaddr '192.168.1.201'

    config interface 'wan_nw'
    option proto 'dhcp'
    option hostname 'nanokliens' # -> '192.168.1.202'

    /etc/config/wireless:

    config wifi-device 'radio0'
    option type 'mac80211'
    option channel '11'
    option macaddr 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
    option hwmode '11ng'
    option htmode 'HT20'
    list ht_capab 'SHORT-GI-20'
    list ht_capab 'SHORT-GI-40'
    list ht_capab 'RX-STBC1'
    list ht_capab 'DSSS_CCK-40'
    option country 'HU'
    option txpower '20'

    config wifi-iface
    option device 'radio0'
    option mode 'sta'
    option ssid 'TP-LINK_XXXXXXX'
    option encryption 'psk2'
    option key 'XXXXXXX'
    option network 'wan_nw'

    Az egzotikus '_nw' utotagokat kinomban biggyesztettem a nevek vegere, hogy a pl firewall altali tulterhelestol elkulonuljon es lassam luci alatt mi micsoda. A firewall-t amugy kiiktattam, hogy legalabb az ne nyeljen le semmit.

    [ Szerkesztve ]

  • hurjup

    csendes tag

    válasz sonar #1802 üzenetére

    Udv

    Mivel nem jon valasz vagy tipp, gondolom roppant trivialis lehet #1796 es #1801 - nektek. Nekem viszont nem az. Tenyleg nem akar senki sem barmi hinttel megdobni? Akarmi, akar kulcsszavak amire google-zni lehet? Valaki?

  • hurjup

    csendes tag

    Sziasztok!

    Van egy kis gondom: samba + hd-idle kombo eseten ha samba-val probalom az allo vinyot elerni, az nem porog fel. Mivel ' ls -l /hdd/XYZ' felebreszti, ugy gondolom a samba a szuk keresztmetszet. Latszolag (google) ez csak nalam problema, termeszetesen. Remelhetoleg valami konfiguralhato dologra nem talaltam ra, es nem kell strace-szel varazsolni hozza.

    Van valakinek otlete, esetleg tapasztalata a temaban?

    Koszi!

  • hurjup

    csendes tag

    válasz hurjup #1942 üzenetére

    Ha minden igaz megvan a megoldas. A magyar karakterekkel volt illetve van igazabol baja, meg bejatszott valami kesseleses dolog is (nem masztam bele teljes melysegeben a samba protokollba). De innentol mar menni fog.

  • hurjup

    csendes tag

    Üdv

    Az openwrt-s routeremre csatolt külső vinyóm időről időre újracsatolódik, sda-ból sdb lesz. Ennek számtalan oka lehet (lemezhiba hat ki a kernelre, kevés a táp. hd-idle, árnyékolatlan a külső ház USB kábele), és az internet sem válaszolta meg egyértelműen. Ez szempontomból másodlagos.
    Ami még mindenesetre hozzáfűzendő, hogy a /etc/fstab (/tmp/fstab) az eseteg többségében olvashatatlan lesz az újracsatolódás után, néha pedig olvasható marad és az sda-s állapotokat tartalmazza.

    Amire igazából kíváncs lennék az az, hogy van-e univerzális mód sda-ként újracsatolni? Mármint az újrabootoláson kívül. Ez nem is olyan egyszerű, lévén ha az lenne nem kérdeznék. :)
    Amit próbáltam:
    - mount -a (nem megy)
    - usbreset (nem csinál semmit, mindamellett eltűnő fstab esetén néztem csak)
    - 'echo 0 > /sys/devices/virtual/gpio/gpio6/value' majd 'echo 1 > /sys/devices/virtual/gpio/gpio6/value' (ez már az adott eszközön so-so működő usbreset, de az sdb-s drive sdb-ként jelenik meg)

    Van valakinek további ötlete?

  • hurjup

    csendes tag

    válasz tlac #3176 üzenetére

    Köszönöm, megpróbálkozom label alapján mountolni!

    Főleg hogy az utolsó ötletem a replug mímelésére (rmmod ehci_hcd ; insmod ehci-hcd) is csúfos kudarcot vallott, és az amúgy működő drive eleve sdb-ként jelent meg.

    A kernel log alapján jutottam amúgy a jelölt hibalehetőségekig ("lemezhiba hat ki a kernelre, kevés a táp. hd-idle, árnyékolatlan a külső ház USB kábele"). A fenti csokorból a nekem legszimpatikusabb megoldás az, hogy a külső ház (árnyékolatlan...) kábele 2 darab 5dBi-s antenna közt csücsül.

    Ennél több logot mindamellett nem tudtam kicsiholni a rendszerből. A releváns rész eleje:

    [92870.870000] sd 0:0:0:0: [sda] Unhandled error code
    [92870.870000] sd 0:0:0:0: [sda] Result: hostbyte=0x07 driverbyte=0x00
    [92870.880000] sd 0:0:0:0: [sda] CDB: cdb[0]=0x28: 28 00 04 80 09 08 00 00 08 00
    [92870.890000] end_request: I/O error, dev sda, sector 75499784
    [92870.890000] sd 0:0:0:0: [sda] Unhandled error code
    [92870.900000] sd 0:0:0:0: [sda] Result: hostbyte=0x01 driverbyte=0x00
    [92870.900000] sd 0:0:0:0: [sda] CDB: cdb[0]=0x28: 28 00 04 80 09 10 00 00 08 00
    [92870.910000] end_request: I/O error, dev sda, sector 75499792
    [92870.920000] EXT4-fs error (device sda1): __ext4_get_inode_loc:3539: inode #2359297: block 9437216: comm ash: unable to read itable block
    [92870.930000] Aborting journal on device sda1-8.

    A "Result: hostbyte=0x** driverbyte=0x**" megfejtését már nem tudtam kiguglizni a rászánt idő alatt.

  • hurjup

    csendes tag

    válasz tlac #3181 üzenetére

    Néztem, de zsákutca.
    Reallocated sector count:1010, ami nem jó jel. Mindamellett a diagnosztika nem igazán megy rajta, gépen sem; 'handle error' üzenettel kb el sem indul. (Ez az internet szerint valami olyat jelent hogy az ATA-5 verziónál még nem voltak elég szabványosak a dolgok, és nem sikerül rendesen kezelni a smartot. Megjegyzem, az összefoglalóban valami ATA-7 -et emleget a smartctl, de attól még nem megy a diagnosztika. Talán a külső ház nem elég okos. Mindenesetre a lényegen nem változtat.)
    Gépen amúgy masszívabban meg van járatva a kicsike, mégsem borul ki a bili a kernelél. Ezért gondolom hogy nem ez lesz a legjellemzőbb rizikófaktor.
    Hacsak a

    [92870.870000] sd 0:0:0:0: [sda] Unhandled error code
    [92870.870000] sd 0:0:0:0: [sda] Result: hostbyte=0x07 driverbyte=0x00
    [92870.880000] sd 0:0:0:0: [sda] CDB: cdb[0]=0x28: 28 00 04 80 09 08 00 00 08 00

    nem mutat rá mi van (az internet itt finoman szólva is nehezen adja ki a titkait), addig én az árnyékolatlan kábelre szavazok. Úgyhogy tákolok is alufóliacsíkot az USB kábel köré és megnézem javul-e a statisztikám.

    [ Szerkesztve ]

  • hurjup

    csendes tag

    válasz tlac #3194 üzenetére

    Sajnos nem így van. A reallocated sector count több mint egy hónapja stabil, és az egyetlen rossz smart érték. Semmi pending reallokáció (hú de szép összetétel), sem egyéb.
    Áthelyezett szektorokhoz úgy lehet köze, hogy amikor ráfut egyre, akkor történik valami. De a kernel log értelmezése nélkül innentől minden csak találgatás.
    Nemrég kezdtem el tudatosan gyűjteni a kernel log releváns részeit. Eddig nincs két egyező szektor, de 1010-ből ez még nem statisztikai alap bármire is.

  • hurjup

    csendes tag

    válasz tlac #3194 üzenetére

    Közel egy hét türelmi idő után azt monthatom hogy esetemben az alufólia (árnyékolás) lett a megoldás.

  • hurjup

    csendes tag

    Udv

    OpenVPN-t probalok a routeremre rakni (tap interfesszel). A neheze nagyjabol meg is lenne, a mindenfele leirasok alapjan egy kb helyes openvpn konfig osszeallt (+firewall, stb). A baj csak az hogy nem mukodik, es az internet innentol nem segit.
    A szuk keresztmetszet - szerintem - a halozati topologiam lehet, az openwrt-s router kenyszerusegbol egy cisco epc3925 moge van dugva. (T-home firmware-rel sulyosbitva raadasul, illetve pl bridge mod alabutykolese sem opcio.)

    A konkret bajom, tobb pontban:
    - a kliens a logok alapjan timeoutol (elvben osszhangban van a szerver konfiggal), azaz mintha nem ernenek celba a csomagjaim
    - 1194 portot forwardolom a koztes routeren, de ez nem befolyasolt semmit
    - epc3925 a sajat bevallasa szerint pptp es ipsec passtrouh-t tud (az internet egy szines abraja szerint ha nincs passtrough akkor nincs vpn, de ez laikuskent nem hangzik eletszeruen)

    A fo kerdesem tehat tomoren az, hogy mindenkepp zsakutca-e a fentiek alapjan az openvpn?
    Ha nem, akkor mi lehet a szuk keresztmetszet? Valami beallitas a koztes routeren? Valami egzotikus parameter hianyozhat a konfigbol?
    Illetve ha az egesz openwrt szempontbol off, azt is megmondhatjatok.

    Koszi!

  • hurjup

    csendes tag

    válasz hurjup #3553 üzenetére

    Ma reggel, *borotvalkozas*kozben* fenyt kaptam. Az intelligens koztes router ujrainditasa utan indult el igazabol a port forward, meglett a kapcsolat.

    [ Szerkesztve ]

  • hurjup

    csendes tag

    Sziasztok

    Egy masik topikban routert keresek, ami DIGI 1000 FTTH (a modem/router bridge modban van) mellett stabilan ad netet. De hatha szuksegtelen.

    Jelenleg egy xiaomi ax1800-am van, szakadozik a PPP kapcsolata. A routerbe be lehet torni, es par hibat el is haritottam ezekkel a plusz beallitasokkal:
    option keepalive '365 86400'
    option pppd_options 'debug kdebug 7'
    option force_link '1'
    Mindamellett a PPP meg mindig random szakad. A logokat visszakovetve, a mindenfele debug beallitasok ellenere az utolso uzenet szukszavuan es nyilvanvalo elozmenyek nelkul csak az hogy 'Modem hangup'. Itt sajnos megall a tudomanyom, meg azt sem sikerult kideritenem hogy ez mit jelent (DIGI vagy sajat eszkoz), nem hogy van-e megoldasa es hogy mi az.
    Van valakinek otlete, merre tovabb?

    [ Szerkesztve ]

  • hurjup

    csendes tag

    válasz vargalex #16292 üzenetére

    Az altalam beallitott keepalive extrem, de szinten celravezeto. Az LCP echo kimaradasokat tokeletesen kezeli. (Masoknak: elvben a nullara allitott keepalive pont ez tenne, csak epp nem teszi. Ezert a "hivatalos" workaround hogy ket nagyobb szammal parameterezzuk.)
    A force_link egy masik tipusu kapcsolat szakadast oldott meg.
    A router utemezett ujrainditasa a tapasztalat szerint indifferens, gyakorlatilag barmikor, terhelestol fuggetlenul, tetszoleges suruseggel johet a szakadas.

    Igazabol az vihetne kozelebb a megoldashoz, hogy a 'Modem hangup' pontosan mit takar.

    Probaltam forraskodbol kikeresni, de bena vagyok. Valami csomag hossza 0 (ez miert lenne baj?). De hogy valoban igy van-e (a DIGI modem all foldbe -> reklamalni -> jon egy overalos faszi es megint kicsereli) vagy az openwrt a hibas, az nem nyilvanvalo.
    Korabban az Archer C7-esem (19.07.6) alatt nem szakadt a ppp. De ugye az ujabb (toleransabb?) mint a xiaomi-n levo valamilyen 18-as, meg ugye a kinaiak sem kokanyoltak rajta, a baj plusz tetezesekent.

Új hozzászólás Aktív témák