Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    Üdv,
    Gondoltam kicsit megbolygatom az állóvizet.
    Még korábban nyertem egy netes tombolán egy utalványt, választani lehetett rpi4 1gb (mire lezárult az esemény már 2gb) vagy 35 usd között.
    Ha már amúgy is kártyaPC volt a cél, gondoltam hozzá csapok némi jómagyarforintot és nézek valami komolyabbat.
    Az elsődleges cél a NAS, amivel kapcsolatban erős kikötésem hogy az itthoni munkaállomásban 2,5 Gbps hálókártya van, így nagyon megörültem hogy az Odroid H2+ ra ilyen sebességűt pakoltak.
    Továbbá hogy ezen van 1 db nvme ssd slot, meg 2 db rendes SATA.
    Főként azért érdekel ez a típus, mert a sima SBC-k esetében azt gondolom hogy ha az egyik USB 3.0-ra rádugok egy külső SSD-t, a másikra meg egy USB-s hálókártyát, akkor a csipset vezérlője nem fogja tudni kihajtani és leesik a kommunikációs sebesség.
    Korábban nem hittem benne, de tényleg van értelme HDD helyett SSD-t használni, még az autocad 2D rajzolás is meglódult tőle, így szeretném NAS-ban a lehető legnagyobb hálózati sebességet elérni, a legalacsonyabb költséggel.

    Valaki próbálta már ezt a legújabb típust? Vagy nekem kell majd blogot írni az első kezes tapasztalatokról? :D (Ilyet még nem csináltam.)

    Meg érdekelne hogy az eredeti 119 usd-s hardkerneles árhoz képest, mik a legjobb beszerezési lehetőségek hazánkból? Csak mert azok a webshopok ahol szállítással 200 eur-ért hirdetik durván nagy lehúzás, annyiért már szerzek használt servert. Láttam itt fentebb a szlovák boltot, ahonnan elvileg áfával 145 + 6 eur szállítás, de azért ez még mindig durván messze van a 119 usd alapártól. :O

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Multibit #1735 üzenetére

    Bocs a hosszú posztért.
    Fentebb is olvastam hogy neked van H2-őd, reméltem hogy még nézed a topicot.
    A hardverrel kapcsolatban mik a tapasztalatok? Milyen ez a celeron proci? Mennyire kezeli jól a satara dugott egységeket? A hálózati adatforgalom nem terheli túl a procit? Anno volt celeronom és mindig 100%-on pörgött hálózati másoláskor.
    Tényleg elfogadható másodlagos netezős PC-ként? Most nem arra keresem, de ha arra elég a hardver akkor sok másra is. ;)
    De persze a review blogposzt írás tervben van. :P

    Csak a munka mappa esetében kritikus a sebesség, de ott is a legfontosabbak az aktuális projektek...de a teljes a munkamappám is bőven elfér egy 256-os egységen is, így első körben egy 500 körüli ssd kerülne be erre a célra. Ezt egészítené ki egy másik 500-as egység a gyakoribb elérésű magán jellegű adatokkal (éppen futó videószerkesztések pl), a kevésbé gyakoriak (pl családi fotók, ritkán megtekintett videók) mehetnek sima HDD-re.
    Szal azért van ám itt ku'ttúra, nem kell engem félteni. ;)

    Azért is kellene a NAS, hogy ha a melóhelyre beérve elő kell keresni valamilyen anyagot, ne kelljen feleslegesen a teljes munkaállomást járatni, hanem megfelelő biztonsággal elérjem távolról az anyagokat. Ha a munkaállomás, vagy a benne lévő SSD megdöglik, ne szálljanak el az adatok.
    Ugyanakkor szeretném okosotthon központként is alkalmazni, amihez a sima NAS célhardvernél többre van szükség. Tudom, fentebb írták hogy jobb a békesség, jobb különválasztani ezeket a funkciókat, de én így szeretném most ezt összehozni, hogy egy központi gép legyen.

    A 70k-hoz képest tényleg "baráti" a szlovákiából szállítással 151 eur tovább fejlesztett alapgép (ház-főkapcsoló nem kell, tápegységet veszek megbízható elektronikai boltból), a régi notebookom megdöglött, szal memóriát én is intézek, az nvme ssd, meg a sata-k lesznek a kritikus költségek.
    Csak azért a 151 eurt még mindig érvágásnak tartom az eredeti árhoz képest. Ez ugye JELENLEG 369-es euró mellett kb 55k huf, minden egyéb nélkül. Oké, nekem van egy kuponom (amit talán sikerül velük ledumálni) 35 usd-vel, aminek nem szállt el az árfolyama, tehát kb 11k huf mínusz=45k.
    Ha kóreából rendelem, akkor 23 usd a szállítás, tehát kb 148 usd, amiből lejön a kupon, de erre rájön az áfa ....így is 45k... :@ sehogyse jó.

    Más sbc-k esetén meg probléma a 2.5 giga net, hogy ha ugyanúgy usb-n van mint a háttértár, akkor bukhatom a sebességet. És hálókártyával, továbbá az ssd-khez szükséges kiegészítőkkel azok se állnak meg 35-40k alatt...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz azbest #1737 üzenetére

    A munkaállomás alaplapban 2 lan csati van, 1 sima 1g, meg 1 db 2.5g-s, így ez utóbbiba közvetlenül menne a "CENTRUM". Aztán lehet hogy internetátjáróként is használnám, hogy extra védelemmel és reklámmentességgel lássam el a fő gépet. De az eredeti terv hogy a netre külön külön csatlakoznak (időnként játszik is az ember és olyankor nem jó ha késleltetnek a védelmek ;) ).
    Nézegettem 2,5-ös switcheket is, de amennyibe kerülnek egyelőre 1 munkaállomás miatt nem érné meg, nem használnám ki.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Multibit #1739 üzenetére

    Mármint ha lesz több olyan eszközöm is amivel lanozni akarok.
    Ha nem gondolnám komolyan vettem volna 2gb-s rpi4-est usb hálókártyával és usb ssd-vel :P

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Bocsi a duplaposztért.
    Látom a topic bevezetőben hogy igazabol nem csak a ket kiemelt kartyapcrol szabad csak beszelni, hanem igazabol az rpi csaladon kivul akarmelyik johet.
    Meg is ragadnam az alkalmat hogy a 100 usd alatti kartyapck kozul melyik a legjobb arertek aranyu a tarsasag szerint? Csak mert szeretnek egy masodlagos, netezos, szovegszerkesztos, facevookos, viszonylag mobilis egyseget osszerakni erintokepenyovel, idleben alacsonyabb fogyasztassal mint ha hasznalt piacrol szwrvalnek egy notebookot.
    Amit meg szeretnek kivitelezni, hogy hatha talalok olyan tipust amivel egyszerubb autocad rajzokat is tudnek hasznalni, legfokepp mehynitni es pdfet generalni. De idonkent szerkeszteni is. Emiatt nezwgettem olyan tipust amin van pcie port is, pl Rockpro64.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz azbest #1742 üzenetére

    Köszi hogy figyelmeztetsz az autocad windows függésére, arra nem is gondoltam, inkább a gpu erőssége járt a fejemben.

    A fenti tecső csatornákat nézeve jutottam el ebbe a topicba is, mint a H2 az x86 egyik legolcsóbb kiépítéséhez.
    A fenti csatornákon eddig 3 sbc-re tudtak külső vga-t hajtani, mind3 x86-os, ebből az első kettő az udoo bolt V8 és a lattepanda alpha terén igazad van, 400 usd körüliek, annyiért használt piacon rendes autocad notebookot kapok, még ha nem is érintőképernyős és ugyanúgy egyedileg kellene hozzá strapabíró külső házat összeraknom mint az általam preferált úton.
    Csak nekem a fogyasztás is lényeges szempont és amennyire látom ebben a kártyapc-k a nyerők.

    A 3. x86 kártya az Odyssey, amiben ugyanaz a celeron proci van mint a kolléga H2-jében, csak beépített 8 gb rammal, cserébe 185 usd az alapgép és ugyanúgy m.2-re lehet dugni vga-t, amit a kolléga is kipróbálhat, csak előtte még senki nem próbálta sikerrel.

    Elvileg ha az Odyssey-ben megy, akkor a H2vel is mennie kéne, így x86-ból úgy néz ki hogy a topicban már megtaláltam a legolcsóbb választ. :D

    Csak gondoltam megkérdem hátha vannak tapasztalatok, vagy olvastatok egyéb opciókat.
    Pl a rockpro esetében amikor régebben próbálkoztak kiaknázni a pcie portot problémába futottak ha nem csak sata nasként akarták használni.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1759 üzenetére

    Én már feladtam egy új egység beszerzését, túl sokáig gondolkodtam rajta, dec-januárban még volt készleten 129+7 eur szállítás + áfá-ért EU-ból.
    Ha sikerül szerezni légyszi szólj. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1762 üzenetére

    Köszi a helyzetjelentést, már elengedtem a témát pláne most hogy elolvastam az ameridroidon a következő sorokat:

    "We've recently received additional information that the lead time on some key components for the H2+ is now over 60 weeks, so it is likely we will not see more H2+ units until 2022."

    xDDD

    100k hufot azért nagyon nem érnek meg nekem ezek a dolgok.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1773 üzenetére

    Mázlista.
    A hozzá kapott egyéb alkatrészeid bolti árainak kivonása(boltban 19k az ssd mivel nem nevesítetted, meg 60k a ram) után 52-nél vagy házzal és táppal. :D
    Ha időben rendeled tavaly télen, még akkor sem jártál volna ennyire jól.
    Az még nálam is belefért volna.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz vzozo #1778 üzenetére

    Én a 2,5Gbps ethernet miatt nem próbálkoztam be a Raspberry 4-el, de elvileg azért a tiednél jobb eredményeket kellett volna elérni vele.
    A H2+-t szerettem volna, de túl sokat vártam, aztán meg nem voltam olyan szerencsés mint a fenti kolléga. Az egyébként kártyaPC-ként már x86-os, csak hogy értsd miért lett volna. :D

    Mondjuk a kolléga még nem írt részletes elemzést arról a H2+ról, ami azért szerintem hiányzik ebből a topicból.

    Egyébként végül én is egy 8100-as server PC-t építettem az itthoni hálózatra, csak én HA-ról válogattam össze az alkatrészeket nem ebayről meg persze volt itthon felesleges 450-es tápegységem. Ami meglepett, de képes leszabályozni magát, így ezen alacsony teljesítmény igény szinten sem fogyaszt kiugróan sokat.
    Meg persze boltból kellett a legolcsóbb 2,5Gbps ethernet kártya.
    Az SSD-t másik gépből raktam át de az overkill ehhez a konfighoz.
    Így végül megállt a konfig kb 50k-nál. alaplap+cpu+2x4GB DDR4 ram = kb 40k, az ethernet kártya meg még 10k alatt volt akkor nettóban...megnéztem még most is 10k körül van az Orico PTR-FU és tényleg megvan vele a 2-2.5 Gbps közötti stabil sebesség ha a többi eleme a hálózatnak is tudja.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1780 üzenetére

    Jaa hogy valami ilyesmiről van nálad szó mint a ServeTheHome csatorna csinált: [link]
    Melyik az a rész ami nem megfelelően működik? Tehát ez az "RC4" amit írsz a Mikrotik oldalon nem tartalmazza a megfelelő supportot? Mert az odroid a H2+-hoz ad leírást hogyan kell belőni a 2,5-et...ezért nem egészen értem hogy mi a gond, nem vagyok teljesen képben a lehetőségeiddel.

    Igen jó lenne ha akár itt a kártyaPC topicban lenne teljes összefoglaló valaki olyantól aki ténylegesen le is tesztelte őket hogy melyiknek mik a határai, illetve hogy ha otthoni server kell neked akkor arra milyen opciók vannak, mondjuk home server topic van itt a forumon, csak nincs rendes összeszedett összefoglalója ahogy nézem.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1783 üzenetére

    Így már világos, köszi hogy türelemmel leírtad.
    Az egyetlen kérdés ami felmerült bennem hogy az átmeneti időszakra amíg a Mikrotikosok implementálják a 3 éves lemaradásukat (mert azért az elmúlt években látni lehetett merre halad a technika), addig nem jó hogy befogod egy sima gigabites routert mikrotikkel, mögé a H2+-t 2,5G gyengébben szoftverezett routerként, inkább csak switchként használva?

    Nem tudom pontosan milyen környezetben kell helytállnod, továbbá nem vagyok ilyen szinten elmélyülve a hálózat kiépítési dolgokban.
    Amennyire én látom az én értelmezésemben a routerre ott van leginkább szükség, ahol világhálóra történik a forgalmazás, ilyen téren nem tudom hogy tényleg 1Gbps felett forgalmaznál-e abba az irányba.
    Vagy még ott kell az én értelmezésemben router, ahol a belső forgalmat kell szó szerint kontroll alatt tartani, tehát hogy melyik 2,5G csatlakozóra csatlakoztatott kliens gép mihez férhet hozzá, melyik az amelyiket kiengeded a facebook vírusok közé és épp emiatt nem akarod hogy az a kliens külön engedély nélkül hozzáférjen a hálózati adattárakhoz...stb. De írod hogy sima 2 ports 2,5G router + switch-el is megtudnád oldani a környezetet, ezért feltételezem hogy a történet második fele nem annyira releváns kérdés.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1786 üzenetére

    Vagy megcsinálod Te a hiányzó dolgokat hogy működjön a H2+-on az általad áhított megoldás, aztán eladod jópénzért. :D
    Najó, troll off.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1788 üzenetére

    A pesszimista forgatókönyv esetén ha majd úgy alakul, örülnék neki ha rámpingelnél egyet, mert még nem mondtam le róla, ugyanakkor nem biztos hogy időben észreveszem a hirdetésed akármelyik felületre is tolod fel. :D
    Azért drukkolok Neked!

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz golya87 #1816 üzenetére

    Hát sok sikert a vadászathoz, mert amiket korábban néztem azok mostanra vagy elszálltak vagy alapanyag hiány miatt esélytelen újat beszerezni, ami miatt a régiek árai is elszálltak mint a VGA piacé.

    Tehát manapság ha a Pi4-esnél nagyobb teljesítményt szeretnél, szinte már PC árnál vagy, mert hogy "meg kell fizetni a miniatürizálás értékét" egy olyan termék csoportnál, amelyiknek a létrejöttét az motiválta hogy ne kelljen PC árat kifizetni alap feladatokhoz. :D

    De hátha sikerül megcsípned egy Odroid H2 vagy H2+-t, az kb még az ár-érték bajnok.

    most gyors kereséssel ilyet találtam, de persze a szintetikus tesztek eredményét hasznosság terén mindig osztani kell:
    Odroid N2+ [link]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz azbest #1818 üzenetére

    Igen, intelesek voltak, de volt is bennük kraft. :)
    Az n2+ viszont ARM azért mertem beajánlani, de már ugye emelkedett az ár.

    És el is értük a fő problémát.
    200 dodóért bárki összetud rakni egy célhardvert, ez nem nagy kunszt.
    Az volt az igény hogy korábban 100 dodó alatt befigyeltek ezek a dolgok, sokszor szállítással együtt.
    Mert ahol már 200 dodóért gondolják ezeket, ott már fanatizmus kell, mert nincsenek pariban a nagy gyártók sorozat gyártott termékeivel, azok extra szolgáltatásaival.
    A fanatikusok szeretnek bütykölni, de nincsenek elegen hogy etetni tudják a piacot.

    Pl oké hogy kisPista összetudja legózni a NAS-t és mennyit tanul mire felprogramozza, de ha beleveszed a munkaóra költségét, továbbá azt hogy nem csak úgy lekapod a polcról, hanem hogy egyesével olcsón, de összesítve már sokat fizetve berendeled a kis "legó" elemeket, akkor már összességében ott vagy hogymár majdnem Synology árban kaptál jóval kevesebb szolgáltatást, amiért cserébe kockáztatsz is hogy bármit Te magad elcseszhetsz.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz PBA #1826 üzenetére

    Ha tudsz is programozni, akkor szerintem ha elektronikai oldalról be kéne kötni az egyedi építésű szünetmentes egységben egy feszültség mérőt a BMS után, mielőtt még a boost converter átalakítaná a fesz értéket az RPI számára állandó értékre.
    Biztos találni leírást neten hogyan tudod a gpio portokon keresztül beolvasni az adatot és a merülő aksit figyelve elindítani normál leállítási protokollt.

    De a többiben végképp nincs ötletem hogyan találsz előre szerelt megoldást.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Srácok nem is szóltok hogy kijött a Odroid H3+...vagy 2 hónapja.
    Frissült a proci (mert ezt már betudják szerezni), de "J" jelűről "N" jelűre.
    Viszont cserébe ez már tudja az x4 NVME sebességet, kérdés hogy vajon BIOSban módosítható-e hogy ne csak SSD-t dughass bele, az én normal desktop alaplapjaim tudják.
    Valamint gyorsabb ugye a iGPU.
    Egy kicsivel nagyobb teljesítményű így maxon tekerve erősebb tápegység kell.
    Továbbá erősebb server HDD-k miatt ajánlanak még erősebb tápegységet, ha valaki NASnak használná.
    Többi dologban nincs lényeges változás...
    Azért a 165 dodó már kicsit húzós egy miniPC-hez, de még megfizethetőnek tűnik...persze hozzávéve hogy szállítás, kína, vám, áfa...stb...
    Valaki bepróbálja és ír tesztet?
    [link]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1833 üzenetére

    Igen, rosszul írtam, a gen 3.0-ra gondoltam mint rendes NVME sebesség. :)
    Mintha VGA-t is lehetett volna applikálni rá, vagy rosszul emlékszem?

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1835 üzenetére

    Gyors kereséssel ezt találtam:
    "yes it works !
    You need to desabled the internal video card to boot on the External GPU in second time .I use my adapter that i receive with the GC slot ."

    Szal kicsi egyéb BIOS mókolás után már elérhetővé vált az opció, majd még le kellett tiltani az alaplapi GPU-t.
    Persze volt akinél pl ez is csak úgy működött, hogy letiltás után első boot-ra fekete volt a képernyő, de ha nyomott egy reset gombot, utána már volt képe. De ha elment alvó módba a gép megint felébresztés után még egyszer reset gombni kellett.

    Azért a gen 3.0 x4 sebességgel már mid range VGA-kat is meg lehet hajtani olyannyira, hogy már a cpu jelentse a szűk keresztmetszetet. No persze így is maradni fog a VGA-ban tartalék, de ötletnek jó. Csak kár hogy 129 USD a gyengébbik procival szerelt, az erősebb Pentiumossal meg már 165 ami már bőven a luxus kategória...mivel uyge szállítás 29 dodó és ha peched van erre jön rá az áfa-vám ami még 31% szal a végösszeg 255 dodó mire kézhez kapod, ami már 100k huf.
    Ennyiért már kapni mATX alaplapot, bele procit és ramokat is. :D
    Értem én hogy valaki rajongó, vagy hogy 1-1 helyre jól jönnek az egyéb paraméterei, de azért valahol meg kéne húzni egy határt.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Shkiz0 #1837 üzenetére

    Még mindig 150k egy 6 portos portonként 2,5 router?
    Nem gondoltam volna.
    Azt megértem ha mondjuk több 2,5G lannal szerelt 2-4 lemezes NAS kerül ennyibe, node router...
    Tudom nem otthonra van ez, hanem olyan munkahelyre ahol kihasználod azt hogy az SSD-nek nem kell a PC-ben lennie, mert a NAS-ról a 2,5G nettel ugyanolyan az elérésed.
    Csak még nem dolgoztam olyan melóhelyen hogy ez tényleg számítson, így nem kellett, excell-wordhoz nem fog a főni ilyen hálózatot építeni ott, ahol még mindig i3-3230 procikkal szerelt gépek vannak amíg el nem pukkannak.

    Otthon saját server Autocad+3D modellezés projekt fileok már más kérdés.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák