Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz SunMount3r #1391 üzenetére

    Én XU4-el szórakoztam még régebben, de már eladtam itt valakinek. Ő azt írta nem szereti, mert nem tudja az RPI-hez való media server-t feltenni rá, amihez már hozzászokott. Nem tudom azóta mire jutott vele. Amennyire utánajártam, elvileg van olyan media server, ami lejátszik mindent és működik vele, de nyilván a gyakorlatban nem tudtam kipróbálni. Én itthoni webalkalmazásokat szolgáltam ki vele, illetve sima fájl tárolásra használtam, azzal nem volt ilyen szoftver gondom, minden elsőre ment. Úgy emlékszem SMB/CIFS mounttal 90MB/s körül vitte az adatot 15% CPU terheléssel, szóval gyengébb vas is bőven jó fájl másolásra. Kell hozzá megfelelő USB3 rack, hogy sebességben ennyit tudjon. Az oprendszer nálam Ubuntu server 16.04 volt. Én egy drágább SD kártyára raktam, de lehet olyat is, hogy egy olcsó SD kártyával átadod a bootot egy SSD-nek vagy HDD-nek. Az SD kártyánál figyelni kellett valamire a felírásnál vagy formázásnál. Nem tudom már pontosan mire, de ha rosszul csináltad, akkor előfordult egy idő után, hogy azt írta a rendszer, hogy nem látja az SD kártyát és újra kellett indítani.

    Tulképp olyankor érdemes ilyen SBC-t venni, amikor nem számít annyira hosszú távon az adat integritás, tehát pl lerántasz egy filmet, megnézed, aztán törlöd, stb. Ha családi fotókat akarsz tárolni, akkor minimum kell hozzá egy backup, mert sérülhetnek az adatok HDD hibából vagy felíráskor memória hibából adódóan. Ha céges dokumentumokat, ilyesmiket akarsz tárolni, aminél nagy baj, ha elveszik, akkor ECC memória meg önjavító fájlrendszer (btrfs, zfs) kell lehetőleg RAID-ben, meg persze a backup itt is kötelező. Ilyesmihez a Proliant microserver a legolcsóbb, azzal meg tudod úszni kicsit drágábban, mint a XU4-el. Weboldal üzemeltetéshez ha komoly oldalról van szó, akkor még ennél is jobb gép kell, terheléstől függően akár több gép is. Nagyjából ezek a fokozatok.

    Vannak persze kész NAS-ok is [link], nagyjából annyi a hátrányuk, hogy nem fogsz tudni belenyúlni, hogy mit csináljanak. Van egy alap szoftver, aztán kénytelen vagy elviselni annak a hibáit, kényelmetlenségét. Ha szeretsz Linux-al mókolni, akkor jobb SBC-t venni, aztán magad felépíteni, ha csak az kell, hogy működjön úgy ahogy out of the box, akkor inkább vegyél egy kész NAS-t.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák