Új hozzászólás Aktív témák

  • llll

    senior tag

    válasz kymco #19168 üzenetére

    hát nem tudom
    ezeket a "következetes és kerek" tanításokat én pont nem érzem olyan forradalmian eredetinek egyiket sem, ami csakis isteni eredetű lehetett volna
    akkoriban persze még újdonságszámba menőnek számíthattak esetleg, de ezek megint tipikusan olyan gondolatok, amiket jó meglátású, korukat némileg megelőző emberkék is kitalálhattak éppen
    (mint sztem úgy általában is a bibliában leírtak "ellenőrizhető" részét)
    és hogy mi célból tették volna ezt?
    ezen példák alapján még vezethette őket vmiféle jobbító szándék is, vagy éppen ellenkezőleg, hogy esetleg a hatalom számára akarták kezelhetőbbé formálni a népet
    ez utóbbinak sztem iskolapéldája az indiai hit- és kasztrendszer, ami szintén azt sugallja, hogy ne lázadj és meg lesz érte a jutalmad
    és lám nem is nagyon lázadozik egyikük sem még a legnagyobb nyomorban sem
    az aktuális hatalom szempontjából sztem elképzelni se nagyon lehetne ideálisabb alattvalókat
    (jó, persze nem zökkenőmentes a rendszer, de alapvetően tényleg működik
    vagy működött sokáig)

    ami pedig a vértanúkat/vértanúságot illeti arra is van néhány ötletem így hirtelen:
    1. talán eszük ágában sem volt meghalni a hitükért, csak pont így alakult
    hogy vmi olyan szituba keverték magukat, amiből már nem volt számukra kiút
    alapozom ezt beszari kőszikla péterre
    Jézus egyik legelhivatottab követője és védelmezője volt
    több mint testőr
    és mégis simán megtagadta 3-szor is
    pedig annyira talán még közvetlen életveszély sem fenyegette, mégis azonnal kihátrált a szituból
    ő még megtehette
    mások meg talán már nem
    2. talán annyira belelovalták magukat a hitükbe (lásd a magukat manapság ünnepélyes keretek között keresztre feszítőket), hogy már fel sem fogták mi történhet velük
    vagy felfogták, de nem érdekelte őket
    3. esetleg tényleg ennyire önfeláldozóak voltak
    hogy teljesen tiszta tudattal még az életüket is odaadták azért, hogy jobb hellyé tegyék a világot
    (mármint azzal, hogy még az életüket is feláldozzák bizonyságtételképpen azok mellett a bizonyos következetes és kerek világjobbító tanítások mellett)
    legtöbbünk számára ez persze elképzelhetetlen lenne, de a világ más tájékán közel sem példa nélküli
    pl a japán videojátékokban a happy end netovábbja, ha vki az életét adhatja vmi magasztosabb cél érdekében
    (sztem egyébként ez köszönt vissza a kamikézékban is, hogy már gyerekkorukban is ilyen mesékkel trenírozzák őket
    az amerikai katonákat pedig a szögletes állú, szúrós tekintetű, kigyúrt képregényhősökkel)
    én pl tényleg kíváncsi is lennék arra is, hogy mondjuk a 12-nek volt-e családja?
    vagy esetleg a várható erőszakos halál általi befejezés miatt vmiféle előfeltétel volt az nőtlen és gyerektelen családi állapot?
    most tényleg nem az esetleges érdemeiket akarom kisebbíteni, de a haláluk megint mit sem bizonyít isten létezéséből
    max annyit bizonyít és semmi többet, hogy személy szerint ők ennyire hittek a dologban
    (ami persze elgondolkoztatható lehet, de bizonyítéknak megint édeskevés)
    4. és hogy az összeesküvés elméletek kedvelői se maradjanak ki:
    a vértanúk halálával talán éppen elvarrták az utolsó szálakat is:)
    az új vallás magvai elvetve, a kivitelezésben segédkezők akik még tudhatták az igazságot azok elhallgattatva...minden sínen van
    mintaszerű eljárás lenne

    [ Szerkesztve ]

    Soha többet DPD!

Új hozzászólás Aktív témák