Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Partz

    senior tag

    A cikkhez:

    "Elméjét, akár csak a nagybátyjáét, teljesen elborítja az arany és a drágakövek bűvölete." itt még csak azt hittem nyelvbotlás, de mikor megint szóba jött "Itt a vége a harcnak, végre sikerült bosszút állnia a nagybátyja haláláért..." bebizonyosodott hogy nem. Tisztázzuk Thrór, akit Azog kivégzett, Thorin nagyapja volt. Ez elég világosan kiderül a filmekből.

    "Itt küzd meg utoljára Tölgyfapajzsos Thorin és Azog." ha már tulajdonnév, révén nagybetűvel szerepel, ne költsük már át "fapajzsosra".

    "Remek átkötések a későbbi trilógia és a Hobbit között, többek között megtudjuk, hogy Saruman miért áll Sauron mellé" Pont hogy ez nem derül ki, mivel Saruman sose állt Sauron mellé, de aki nem olvasta a könyveket ezt nem is értheti.

    Nekem ebből a cikkből inkább az jön le hogy az írója nem hogy Tolkien könyveit nem olvasta, de a film rengeteg részét nem értette, kezdve az utalásoktól.

    Tamás008:

    "Szerintem a "Maiák"-ra nem hat az "Egy" hatalma." és mi a helyzet Sarumannal? Akire csak hatott az Egy hatalma, mivel magának akarta. Gandalf is utalást tesz rá, még a filmekben is, hogy nem meri elvenni. Onnan kezdve hogy maiákat embertestben küldték Középföldére, nincs azonos hatalmuk Sauronnal. Mivel maguk is egyre inkább emberré vállnak, belső tulajdonságaikat beleértve. Ezért is vannak többen és végül csak egy maradt önmaga.

  • Partz

    senior tag

    Először csak átfutottam a cikket, másodszori átolvasásra teli van hibával.

    "Egy ork éppen a kivégzésére készül, ám ez természetesen nem következik be, hiszen a többi mágus megérkezik" én csak egy mágust láttam harcolni "Velük vívnak szoros harcot a mágusok, akiket Elrond, a tünde királynő és Saruman képviselnek." még mindig csak Saruman a mágus közülük.

    "Hanem a hajdani 9 emberkirály szellemei, akikből később a lidércek lesznek a Gyűrűk Urában." mert most mik?

    "Ez, mint kiderül, nagy hiba volt, hiszen ez csak egy csapda volt Azog részéről, aki a romok között végez Kilivel, Thorin szeme láttára. Fili ezt látva a dühtől vezérelve nekiront az orkoknak, ahol Bolggal kerül szembe, ami végül végzetes lesz számára." Azog Filit öli meg, Kilit pedig Bolg.

    Nem szoktam igazából kommentelni, ezt csak a cikk írójának kérésére tettem, építő jelleggel "Köszönöm mindenkinek, aki elolvassa ezt a cikket, várom a többiek véleményét a kommentekben." Igazából mondatonként végig lehetne menni a cikken, de reggelig itt ülnék. A véleményemet inkább megtartom magamnak. :)

  • Partz

    senior tag

    válasz h3lios #24 üzenetére

    Nem vagyok fan pont ezt próbáltam itt elmagyarázni, amiket a cikkből idéztem és cáfoltam, mind kiderülnek a filmekből. Nem is olvastam az összes könyvet. Még csak wiki se kell hozzá.

    Amúgy ne a wiki-t olvasd fele baromság, ehhez viszont már könyv ismeret kell. Saruman sose volt Sauron szolgája csak behódolt neki és megjátszotta magát, mert céljai ezt kívánták, így tudott közelebb jutni a Gyűrűhöz. A filmben "Leave Sauron to me" zseniális mondat volt részéről. Ezaz amit nem érthetnek azok akik nem olvasták a könyvet (sok ilyen van még). A Gyűrűk Urában ezért is hívják sokszínű Sarumannak, mielőtt Gandalf megfosztotta hatalmától, de saját tervei vezérelték és e szerint cselekedett. Itt lepleződött le, a rend kitaszította, de Sauron előtt is elvesztette álcáját ezért hozzá se fordulhatott. Első rész Fehér tanács, azért terel mert ő kutatja már a Gyűrűt, az Anduin partjain Isildur páncélját meg is találja. Magának akarja a Gyűrűt még Sauron előtt, ne feledd itt még nem voltak kapcsolatban. A Minas Tirith-i Palantír igazából Denethorra volt egyértelműen rossz hatással, őrületbe is kergette bár sokáig tartotta magát.

    Mondtam ezt nem kötekedésből írtam, csak építő jelleggel, hogy van mit javítani. Amiket említettem még csak a szimplán filmnézőknek is szemet szúr.

  • Partz

    senior tag

    válasz gyáliSanyi #27 üzenetére

    Igen ez meg az amit minden laikustól látni. Tolkien írásaiból egyértelműen kiderül, hogy a sasok nem tudják megközelíteni Mordort észrevétlenül. Nem csak orkok vannak ezrével akik tüzelnének rájuk, hanem légi erő is, lásd film lidércek szárnyasai, valószínűleg a Tűzhegy közelébe se érnének. A "sompolygás" a leg célravezetőbb. Csak aztán repülnek, be mikor Sauron egész serege földdé vált. A sasoknak önálló akaratuk van, nem irányítható lények, és nem teszik kockára az életüket se. Az más kérdés, hogy a filmben ebből nem sok látszik, de ez a film hibája.

  • Partz

    senior tag

    válasz h3lios #28 üzenetére

    Igen, aki beállított a csata után. Ergo nem harcolt. A felsorolásban se ez állt. ;)

  • Partz

    senior tag

    válasz yerico #37 üzenetére

    Pedig ez kivételesen nem hiba, ha az új kiadásokat olvasod mind Saruman illetve Sauron szerepel. Ezeket utólag lektorálták. Tolkien írásai kikötik hogy ezek a nevek változatlanul írandók, nyelvtől függetlenül. A helyes kiejtés ettől még marad "Szarumán", "Szauron"

    [ Szerkesztve ]

  • Partz

    senior tag

    válasz bigrock #55 üzenetére

    Ezeket lektorálták azóta és egységesítették a nyelvezetet. Ma helyesen a magyarban: Tölgypajzsos, Saruman, Sauron, Gollam (nem Nyelem) stb...

  • Partz

    senior tag

    válasz apatyas #57 üzenetére

    A Babót, A Hobbit néven újrafordította Gy. Horváth László. Mivel nagyon eltért a később készült A Gyűrűk Ura, Göncz Árpád féle változattól, ami zseniális lett nyelvezetét tekintve, tünde nem tündér, Völgyzugoly, sorolhatnánk. Viszont ebben is voltak hibák amiket Tolkien kikötött, csak erről akkoriban a fordítóknak nem állt rendelkezésükre információ, ilyen a Saruman, Sauron. A mai magyar Gyűrűk Ura nyelvezete Göncz Árpád fordításán alapszik ám Tolkien kikötéseit tartalmazza, valamint Christopher Tolkien javításait, ami a könyvek logikai következetlenségeire irányul. Maga Tolkien is kiadásról kiadásra javított olvasói észrevételek alapján. A filmekben is ezt használják, szóval aki magyar szinkronnal nézi, ilyen téren kifogástalan. Leszámítva azt hogy a kiejtés valahogy mégse lett egységes.

Új hozzászólás Aktív témák