Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    Topikgazda

    Végre tudtam kicsit foglalkozni a géppel...

    Ház: Fractal Design Define R6 Type-C
    Táp: Fractal Design ION+ 860 Platinum
    Alaplap: ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming WiFi
    CPU: AMD Ryzen 7700X
    Hűtő: Noctua NH-D15
    RAM: Kingston Fury Beast 6000Mhz CL36 64GByte (KF560C36BBEK2-64, EOMH1642373)
    VGA: MSI GeForce RTX 2070 Super (ez az egyetlen alkatrész a régi gépből)
    SSD: Samsung 980PRO nVME

    Még mielőtt meglett a CPU és a RAM, felfrissítésre került az alaplap 1616-os (AGESA 1.0.0.7A) BIOS-ra.
    Ellenőrizve lett hátsó USB portok mindegyike működik-e. Több visszajelzés is volt az ASUS és ROG fórumokon, hogy a hátsó USB kimenetek közül néhány (E1, E2, 3) nem működik.

    A Windows 11 még 4800Mhz-es (JEDEC) ram beállításokkal történt, de aztán kíváncsiságból be lett állítva az EXPO (6000Mhz, 36-38-38-80, 1.35V), és probléma nélkül működött.
    Innen jött a finomhangolás, Ryzen Master a PBO automata beállításra -31-et adott meg all core-ra. Itt az újraindítások után többször is beragadt a boot, de újra indítás után gond nélkül felállt. A tesztelés (CP2077, FarCry6, Kerbal Space Program 2, 3DMark TimeSpy, y-cruncher, Cinebench R23, AIDA64 stressz teszt) közben HWInfo ment a háttérben.
    Lépésről lépésre kerültek a beállítások módosításra, ennek eredménye alapján a vSOC 1.2 voltra lett visszavéve (monitorozás szerint 1.23V), problémát nem okozott, AUTO esetén felszaladt egyébként 1.28V-ig.

    A CPU a Ryzen Master szerint -31 PBO-ra lett állítva all Core, de feltehetően emiatt az FC6 kiugrált, ezért először -20, aztán -15-re lett visszavéve, azóta stabil. A max. hőfok 95°C helyett 90°C-ra lett állítva, a hűtőventiket pedig ehhez igazítottam. Így böngészés, filmnézés, munka közben nagyon csendes, játék közben is csak a VGA hangját lehet hallani, de szerencsére azt sem zavaró szinten. Itt még bőven lehetne szórakozni vele véleményem szerint, de jelenleg nem érzek ingerenciát rá, inkább stabil és csendes a cél a felhasználás terén.
    A RAM kapcsán, mivel 64GB 6000Mhz-es RAM nem volt sem az ASUS, sem a Kingston QVL listáján, így én már lelkiekben felkészültem arra, hogy 5600Mhz-en fognak menni.
    Ehhez képest eddig legalábbis meglepődtem, nem picit, kb. a BuildZoid féle időzítések lettek beállítva (a tCL 30 már csak a látvány kedvéért, hátha megbírja), az EXPO-s, 1.35V-os fesz mellett, és eddig játékstabil (FC6, CP2077, KSP2).

    Eddig elégedett vagyok a géppel, a BIOS nekem kicsit katyvasz, nem kellően átlátható, de összeségében minden szépen és jól megy...




    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák