Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alu

    senior tag

    Sziasztok!

    Lenne egy apróbb problémám, amire nem nagyon találtam konkrét megoldást a neten.

    Adott egy otthoni "szerver" Ubuntu 20.04 LTS -sel (64bit, desktop) a fedélzeten. Ezen körülbelül fél éve fut egy samba megosztás, ami eddig tökéletesen üzemelt. Azzal a géppel (win 10), amivel eddig csatlakoztam a samba megosztáshoz most is tökéletesen működik minden.

    Idő közben bekerült a családba egy új gép, teljesen frissen telepített windowssal (szintén win 10), aminél beleütköztem egy apró problémába. Ha ezzel az új géppel szeretnék csatlakozni a samba megosztáshoz, akkor a helyes hitelesítő adatok megadása után a win azzal a hibával tér vissza, hogy nincs engedélyem a megosztás eléréséhez. A samba log -ban a következőt találtam:

    Bad SMB2 signature for message

    Először arra gyanakodtam, hogy az új gép az esetlegesen újabb win miatt nem kompatibilis a régebbi verziójú ubuntus samba megosztással és emiatt nem jó a signature. Updateltem a sambát, de nem történt változás.

    Van esetleg ötletetek, hogy ez mégis mitől lehet?
    Nagyon megköszönném a segítséget! :R

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    Semmi :(

    Én még ezt találtam, de nem teljesen értem, hogy ha a Windowsban változtak a dolgok, akkor miért a samba downgradeja fogja megoldani a problémát. :F

    Link
    "I found a fix: downgrade to samba/smbclient/libwbclient to 4.8.5 from ALA; the last built release against 4.8.x. It was a last gasp effort, I was getting nowhere.
    After downgrading and restarting the smbclient, all of a sudden every single Windows client can connect, and smbclient -L localhost no longer causes any errors at all."

    Szerinted?

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz cigam #41048 üzenetére

    No és ha hármasra emeled a minimum SMB verziót?
    Mármint samba oldalon a conf -ban?
    Elvileg már eredetileg is azt írtam be hcl javaslata alapján.

    User/pass -al érem el.
    A bosszantó, hogy egyik gépen megy, a másikon nem és bármit csinálok, hatástalan.

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz cigam #41050 üzenetére

    Igen. Utánna újraindítottad (a szervízt?)
    Igen. Előtte stop, conf módosítása és utána start.

    Mindkét gép kábelen csatlakozik? Fizikailag megpróbátad felcserélni?
    Na itt van különbség, mert a sambás gép kábelen, az eddig működő gép szintén kábelen, a problémás gép viszont wifi -n (ultrabook szerűség, rj45 -re már nem tellett a gyártónak...) csatlakozik a routerhez. Most kipróbáltam, hogy az eddig működő gépből kihúztam az ethernetet és gyönyörűen csatlakozott wifiről, úgyhogy ezt kizárnám. A problémás gépen is látszódik, hogy loginolás után vakarja a fejét egy darabig és utána jön vissza, a hibaüzenet. Ha rámegyek a diagnosztikára, akkor írja konkrétan, hogy nincs engedélyem a megosztás eléréséhez. És ilyenkor írja be a samba log -ba a következőt:

    Bad SMB2 signature for message

    Esetleg külső gyártó biztonsági/pimpelő programja a Windowson(registry buhera, szolgáltatások ki/be kapcsolása, külső tűzfal, stb)?
    A problémás gépen lévő windows 2 hetes, teljesen szűz. Ma nézegettem az SMB beállításokat, próbálkoztam kikapcsolni az SMB1 -et a szolgáltatásoknál, de nem túrtam bele mélyebben. Mivel semmi se vezetett eredményre hagytam mindent úgy, ahogy volt.
    A Windows "otthoni hálózat"ra van állítva?
    Igen

    Ubuntu tűzfal, smb.conf-ban eszköz korlátozás?
    Tudtommal nincs. Tűzfalat ha jól emlékszem engedélyezni kellett első alkalommal, a confban pedig default minden, csak a megosztott mappát adtam hozzá.

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz inf3rno #41052 üzenetére

    & hcl & cigam

    Mielőtt válaszolok a kérdésekre ezt leírom, hátha megspórolunk néhány kört.

    Én nem tudom mi pusztít(ott) nálam, de most észrevettem egy érdekes dolgot. Azt azért tudni kell, hogy nem ismerem túlságosan a sambat, egyszer berúgtam, ment és mivel nem volt vele gond, nem is piszkáltam.

    Viszont most van valami, amit nem értek:
    Eddig mindig úgy próbálkoztam, hogy a régi gép folyamatosan ment, fel volt csatlakozva a samba megosztásra és eközben próbáltam belépni ugyanabba a megosztásba az új gépről (ugyan azzal a samba felhasználóval, amivel a régi gépen már be voltam csatlakozva). Ekkor az új géppel mindig visszapattantam.

    Előbb kipróbáltam azt, hogy kikapcsoltam a régi gépet és nagy meglepetésemre az új géppel rögtön beengedett a megosztásba. Miközben az új géppel csatlakoztam a megosztáshoz visszakapcsoltam a régit és onnan is simán beengedett ugyan azzal a samba felhasználóval.

    Viszont. Ha előbb a régi géppel csatlakozok a samba megosztáshoz és ezt követően szeretnék az új géppel is csatlakozni ugyan azzal a felhasználóval, akkor az új gépnél ugyan azt a hibaüzenetet kapom, amit eddig.

    Van esetleg valami korlát arra vonatkozóan, hogy egy adott samba felhasználóval egyszerre csak 1 gépről enged be a megosztásba? Illetve mi lehet a magyarázat arra, hogy ha az új gép van először felcsatlakozva, akkor a régit simán beengedi ugyan azzal a felhasználóval másodiknak, ellenben ha a régi csatlakozik fel először, akkor az új gépet már nem engedi be ugyan azzal a felhasználóval?

    Közben csinálom a kiterjesztett log -ot, hátha lesz benne valami konkrét.
    :R

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz cigam #41058 üzenetére

    Most úgy néz ki megy... :))
    Az új gépen felcsatoltam a megosztást, azóta nem jött elő a probléma.
    smb.conf

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz hcl #41061 üzenetére

    itthon egy SMB megosztáson van user, de azt elfogadja több helyről.
    Mármint több helyről, egyidejűleg?


    inf3rno

    Nem, ugyan azzal az egy userrel megy most mindkét gépről és úgy vettem észre, hogy mindegy melyik gép csatlakozik fel elsőként a megosztásra, a másikat ugyan úgy engedi később ugyan azzal a userrel.
    Annyi történt, hogy az új gépen felcsatoltam a megosztást és elmentettem a hitelesítő adatokat, hogy ne kelljen állandóan bepötyögni. Szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy ez bármit is javított volna a problémámon, de aztán ki tudja mi történt a háttérben...
    Magic. ;]

    Szerk.: smb.conf -ot sikerült megnéznetek? Most néztem, hogy lejárt a megosztás, pedig mint ha egy hétre állította volna az elérhetőséget by default... feltöltsem újra?

    [ Szerkesztve ]

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz hcl #41064 üzenetére

    Lehet a map to guest=bad user csinálja?

    Érdekes, szerintem ha bad userre van állítva a map to guest, akkor nem kellene ilyet csinálnia.
    A megosztásnál be van állítva a guest ok = no paraméter? Szerintem inkább emiatt kéri be az usert, nem? Szerk.: Bocs, most látom, hogy guestesek a megosztások. :B Így viszont tényleg érdekes.


    inf3rno
    Igen, de bosszant, hogy nem találtunk egzakt megoldást a hibára, egyszer csak jó lett. Na mindegy, remélem most már így marad és nem fog hetente előjönni. :)

    Más 1:

    Arról mi a véleményetek, hogy ha Windowsban a Samba megosztást felcsatolom mint meghajtó és jön egy zsarolóvírus, akkor a felcsatolt meghajtó tartalmát is képes bántani a vírus? Amennyiben igen, abban az esetben ez kivédhető azzal, hogy nem csatolom fel a megosztást, hanem -amikor kell- kézzel írom be a megosztás címét és csatlakozok fel?

    Más 2:
    A már adatokkal teli NTFS hdd -t GUI -ból felcsatoltam ubuntu alá. Látja, olvassa, de ha írni akarok, akkor írásvédett fájlrendszer hibával tér vissza. Windowson természetesen megy minden mint a kisangyal. Erre van esetleg ötletetek?

    [ Szerkesztve ]

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz hcl #41067 üzenetére

    Fast Startup be van kapcsolva a Win-en?
    Jó a kérdés, szerintem nincs. De nem rendszer vinyó, kizárólag adatok vannak rajta. Szóval nem értem miért problémázik a linux. Majd egyszer újra formázom... :U


    inf3rno

    Köszönöm a részletes választ! Tehát ha benyeltem egy ilyen vírust, de még nem tudok róla és pont akkor lép akcióba, amikor épp be vagyok loginolva az amúgy user adatokkal védett megosztásomba, akkor nagy eséllyel oda is betalál. Bíztató ;]

    -----

    Ubuntura létezik olyan kész megoldás, amivel egy adott mappa tartalmát előre beállított időpontban automatikusan át tudom másolni egy másik mappába? Igazából egy backup készítése lenne a cél úgy, hogy a korábbi backupot teljesen felülírja.

    Röviden adott két merevlemez: ADAT_HDD és BACKUP_HDD. Annyi lenne a lényeg, hogy pl. minden vasárnap 2:00 -kor induljon el egy mentési folyamat, ami az ADAT_HDD tartalmát egy az egyben átmásolja a BACKUP_HDD -re (fontos lenne, hogy azokat a fájlokat, amik a BACKUP_HDD -n megtalálhatók egy előző mentésben, de azóta az adat vinyóról törölve lettek, azt a soron következő mentés eseménykor ne tartsa meg a BACKUP_HDD -n, hanem törölje és mentés után egy az egyben az ADAT_HDD tartalma legyen a BACKUP_HDD -n.)
    Nem tudom erre létezik-e kész megoldás, esetleg jobban járok, ha valami kis scriptben megcsinálom magamnak vagy teljesen túlbonyolítottam a dolgokat? :R

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz inf3rno #41073 üzenetére

    & hcl & UberMutant & tordaitibi

    Köszönöm a tanácsokat, cron+rsync lesz a befutó. UberMutant külön köszönöm a hasznos linkeket! :R

    Közben annyiban változott a dolog, hogy a PC nem lenne 0-24 üzemben, hanem csak napi 4-6 órára kapcsolnám be akkor, amikor kell. Ez azt is jelentené, hogy az éjjel pl. 2:00 -ra időzített backupkor automatikusan fel kellene keltenem az os-t (ha egyébként nem menne), megcsinálni a backupot és vissza altatni vagy teljesen kikapcsolni a PC-t.

    A verzióként arra gondoltam, hogy az rtcwake paranccsal le tudnám küldeni az os -t alvó üzemmódba egy előre beállított időpontig, amikor automatikusan ébredne a rendszer, a cron miatti időzítés pedig indítaná a backupot.

    B verzióként egy külső eszköz jutott eszembe, pl. egy ESP32 (esetleg Rpi Zero), ami 0-24 menne és amire lehetne írni egy intelligens programot. A folyamat annyi lenne, hogy a beállított időpontban elkezdi pingelni az ubuntu PC -t, ha nem éri el, akkor felkelti wol csomaggal, ezután ssh -n elindítja a backupot, majd ha végzett a backup és az ESP keltette a PC -t, akkor beidőzít egy kikapcsolást az ubuntunak és kijelentkezik ssh -ról, ellenben ha már be volt kapcsolva a PC, akkor csak backupol és bekapcsolva hagyja. Esetleg még egy olyan featurera is gondoltam, hogy a folyamat végén elküldi emailben az ssh -n létrejövő commandokat, amiből másnap meg lehet nézni, hogy sikeres volt-e a backup vagy se.

    C verzió: nem ér ennyit az egész, indítsak vasárnaponként manuálisan egy rsync parancsot és kész. ;]

    Tudnátok abban segíteni, hogy ti melyik úton indulnátok el? Esetleg lenne más ötletetek a megoldásra?

    λŁƯ™

  • Alu

    senior tag

    válasz tordaitibi #41076 üzenetére

    Idézd már be légy szíves, hogy szerinted melyik mondatomban kezdtem el "fennhangon szidni" a Linuxot vagy akár a Windowst. :) Egy szóval sem írtam le, hogy ez os hiba lenne, pláne nem fröcsögve, úgyhogy nem teljesen értem ezt a kioktató stílust.

    Egyébként ezt a gyors rendszerindítás témát ennyire részletesen nem vágtam, úgyhogy köszönöm, hogy leírtad. Eddig úgy tudtam, ha pl. hibernálom a rendszert, akkor csak a rendszer vinyó marad felcsatolva, a többi nem. Ezért is írtam egy korábbi hozzászólásomban, hogy nem rendszer vinyóról van szó, de ezek szerint akkor az összes korábban felcsatolt adatlemezre igaz.

    A történetről egyébként annyit, hogy a problémás HDD legutoljára (~1éve) egy ismerősömnél volt és fogalmam sincs ő mit csinált vele, be volt-e kapcsolva a gyors rendszerindítás vagy sem. Most Ubuntu alatt szerettem volna használni a vinyót, de az említett problémába ütköztem és nem volt egyértelmű, hogy miért kapok vissza fájlrendszer hibát. Szerintem normálisan tettem fel a kérdést, de szívesen fogadom a többiek visszajelzését is, ha más szerint is "szidkozódtam" és/vagy "fröcsögtem".

    lev258
    :R

    Fentebb leírtam a vinyó történetét, hogy nem az én Winem zárolta a lemezt. Még egy olyan kérdésem lenne, hogy ez esetben elég annyit csinálnom, hogy felcsatolom a saját Winem alá és kikapcsolt gyorsindítás mellett, normál leállítás után veszem ki a gépből és teszem át az Ubuntus PC -be? Azért gondolnám, mert saját win alatt tudok írni rá, viszont azóta nem tettem vissza az Ubuntus PC -be, mióta kipróbáltam a saját Winem alatt.

    λŁƯ™

Új hozzászólás Aktív témák