Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Storung

    csendes tag

    válasz mr_ricsi #1042 üzenetére

    Hali! Valószínű a FreeDOS hazavágta a HDD masterboot-ját. Előfordul...fejlesztés alatt:( Egy másik megoldás: Bootolni sima win98 CD vagy floppy és FDISK /MBR (ez újra felteszi a masterboot-ot /a HDD első szektora melynek mérete 512byte/) és ugyanazon win98 rendszeren format/s és kész. Majd az XP telepítő a többit megoldja...De mit keresett a gépen FreeDos?:)

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • Storung

    csendes tag

    Még valami: formázás előtt a BIOS-ban beállítani az LBA Mode-ot ha még nem történt meg. Nem Auto, nem CHS, szigorúan LBA mert az XP-nek az kell, csak azt szereti:)

    [Szerkesztve]

  • Storung

    csendes tag

    válasz rudeee #1054 üzenetére

    Hali.
    Többször előfordult velem, hogy auto módban is chs-ként címezte a gép a vinyót.(mondjuk elszúrt gyári vagy üzletbéli beállítás).A boot során megjelenő táblázatot pedig valljuk be nem igazán nézzük. Lusták vagy lassúak vagyunk pause-t nyomni. Ezért jó fixen rögzíteni az LBA Mode-t.
    Fellapoztam az agyam ritkábban használt részeit és megleltem a probléma (miért nem jó a CHS címzés?) viszonylag tudományos megoldását.
    A merevlemezen tárolt adatok általában 3 paraméter segítségével találhatóak meg:

    Cylinder (cilinder, henger)
    Head (fej)
    Sector (szektor).

    A régi alaplapok BIOS-ában a fenti adatokat pontosan meg kellett adni, ahhoz, hogy a merevlemez teljes kapacitását ki tudjuk használni. A fenti adatokat a merevlemez kézikönyve tartalmazza, de legtöbbször magára a merevlemez burkolatára is rá van írva.
    Az adatelérés a 19-es megszakításon (Interrupt 19) keresztül, vagy hexadecimális jelölést alkalmazva az Int13h-n keresztül történik. Az Int13h azonban csak az adat helyének pontos meghatározása révén képes elérni az adatot. Az Int13h csak 24 bites, amely a következőképp oszlik meg:

    10 bit a cylinder-ek számozására (max. 1024);
    8 bit a fejek számozására (head) (max. 256);
    6 bit a szektorok számozására (63, mivel a számozás nem 0-val, hanem 1-gyel kezdődik).

    Ha 512 bájtos szektorokkal számolunk, akkor a nagyjából 16,5 millió szektor összesen 7,88 GB-ot jelent (vagy 8,46 GB-ot, ha egy 1 KB-ot 1000 bájtnak veszünk).
    A mai merevlemezek korában, amikor is nem ritka a 80-200GB kapacitású HDD sem, ez már nem elég, ezért az Int13h-t ki kellett bővíteni. Egyszerű lett volna a 24 bitet mondjuk 32-re bővíteni, ám ez azt jelentette volna, hogy a régi meghajtókkal nem lett volna kompatibilis a megoldás.
    Az Int13h bővített változata 64 bites (ami 9,4 milliárd terrabájtnak felel meg), ám nem elég, ha a BIOS támogatja az új megoldást, az operációs rendszernek is képesnek kell lennie az Int13h bővített változatát használó eszköz kezelésére és címzésére. Az ehhez szükséges konverzióhoz a megoldást a Logical Block Addressing (LBA = logikai adatcímzés) jelenti. Bár a címzés továbbra is a CHS-módszerrel (cylinder, head, sector) történik, az LBA számozott szektorai révén könnyebb az adatok elérése. Vagyis a BIOS-nak le kell ''fordítania'' a lemez natív paraméterit, hogy 1024-nél kevesebb cilinder álljon elő (a DOS kompatibilitás miatt). Ezt a fordítást a BIOS LBA mode beállítása aktiválja. Az NT is használ egy saját fordítási mechanizmust, ha nincsenek a BIOS-ban beállítva a diszkparaméterek, de ez sajnos nem egyezik meg az LBA-val. Ebből adódik, hogy az NT fordításí eljárásval formázott partíciót az LBA módú BIOS nem helyesen látja, és nem is tud bootolni róla.
    A teendő tehát mindössze annyi, hogy formázás előtt a BIOS-ban beállítjuk a lemez paramétereit (ha szükséges) és az LBA módot.

  • Storung

    csendes tag

    válasz Futuregsi #1107 üzenetére

    Hali!

    Nos, ez érdekes hiba. Nem ismerem a HDTune programot, de nagyjából ezt hámoztam ki az általad leírtakból:
    Reallocated Sector Count 1 1 10 6346 Failed
    A ''Reallocated Sector Count'' emlékezetem szerint a valamilyen okból hibásnak vélt és ezért áthelyezett szektorok számlálója. Ez nem tartalmazza a függőben lévő szektorokat. Az off-line scan vagy egy olvasási próbálkozás során rossznak ítélt szektorokból a HDD megpróbálja a még dekódolható adatokat lementeni, a szektort pedig áthelyezni és a használatból kivonni. (Ehhez viszont írnia kell a ''táblázatát''. Lehet, hogy épp egy ilyen folyamat kellős közepén ütött be a krach?) Az utolsó két kérdésedre sajna nem tudom a választ, de talán egy nálam sokkal felkészültebb fórumozó segít...

Új hozzászólás Aktív témák