Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gabesz87

    addikt

    Hű ezt az időkeretes dolgot én nem igazán értem egyelőre, meg amit alattam is írtak, hogy a fel nem használt limit átvihető :F Mi is diktáljuk a gázt havonta, viszont abban a helyzetben vagyunk, hogy tavaly októberben költöztünk a házba, így teljes éves fogyasztást még nem is tudok. Az MVM online üfsz-a belépve azt látom, hogy a becsült éves fogyasztás az eddigi felhasználás alapján 1522m3/év. A leolvasások/számlák alapján tavaly október óta így alakultak a havi fogyasztások:
    280, 286, 313, 305, 246, 176, 95, 52
    Most a hírekben olvasottak alapján azon filózom, hogy ezek szerint jobban járnánk, ha éves elszámolásra váltanánk? De úgy láttam, erre meg csak a következő éves leolvasást követő 30 napban van lehetőségünk. De gondolom akkor ez csak októberben lesz legkorábban, addig meg talán beleférünk még a meghatározott havi limitbe.

  • Gabesz87

    addikt

    Egy kis tanácsot szeretnék kérni spórolás jeligével. Fűtésen szeretnénk leginkább (villanyt fedezi a napelem rendszer). Egy Ariston genus premium evo system 30 kondenzációs kazánnal fűtűnk, víz 48 fokon (Comfort módban). Elég nagy a ház, de ehhez képest a téli havi számla egész korrekt (30-33e közt). Decemberben, januárban azért olyan 300m3 elmegy. Van villanykazánunk is, de azt nem használjuk (előző tulaj tette be, mielőtt még a gázt bekötötték volna, szóval túl sokat ő sem használta). Van a kazán mellett egy Concept sgw(s)b 500l-es indirekt tároló. Méretes jószág, ezért ilyenkor, nyáron is elmegy úgy 50m3 a víz fűtésére. Radiátorokkal fűtűnk mindenhol!
    1. Azon gondolkodtam, hogy a víz fűtésén hogyan lehetne spórolni esetleg. Van a rendszerben egy Grundfos UP 15-14 BA PM Automatikus Cirkulációs Szivattyú, ami nincs használatban, nem tudom, az előző tulaj használta-e vagy sem. Nem igazán értek hozzá, nem tudom, hogy ennek használata számunkra előnnyel járna-e, érdemes volna-e beindítani.
    2 .Van egy FIXTREND JOKER 3 KÖRÖS SZIVATTYÚ ÉS SZELEPVEZÉRLŐ. Ez sincs bedugva, nincs használatban. Erről sem tudtam eddig, hogy eszik-e vagy isszák, most olvasgatom a manualt, mi ez, mire való, mit tud. Megvizsgáltam, mi hová van dugva, és egyedül a KF szivattyú és érzékelő kábel van bekötve (van egy fatüzelésű kazán is, ami ott maradt a ház eredeti állapotából gondolom, és még annyit sem volt használva, mint a villany. Ez után van betéve egy Grundfos ALPHA2 25-60 180 szivattyú, ebbe van kötve a vezérlő. Az érzékelő meg a kazán csövére. A többi vezeték viszont (HMV érzékelő és szivattyú, PF/CSK érzékelő/szivattyú ill. keverőszelep + érzékelő) nincs bekötve, rögzítve sehová.
    3. Az is eszembe jutott, hogy esetleg átmeneti időszakban (ősszel, tavasszal) érdemes lenne-e a gáz helyett a villanykazánt használni.
    4. Emeleten vannak klímák, végső soron azzal is tudnánk fűteni, máris kiválthatnánk egy egész emelet fűtését.

    Héten a havi diktálós számlázást átállíttattam éves elszámolásra, és havi limitnek a 144m3-t mondtam. Úgyhogy ha nem akarunk év végén tejelni, akkor valahogy visszább kellene venni. Napközben 23,5-re, éjszakára 22-re van a termosztát állítva, na ebből majd 1 fokot visszaveszünk köv. fűtési időszakban. Azt mondták, olyan 1700 körül van az éves fogyi (pontosan nem tudom, mert csak október óta lakunk itt).
    Nem igazán értek a fűtési és HMV rendszerekhez, nem tudom mi mit csinál, hogy működik, szóval várom a tanácsokat. Főleg ez a szivattyú, és a vezérlő érdekelne. Nem tudom tényleg, miért lettek betéve, és miért nincsenek használatban. Lehet, hogy egy ábra hasznosabb lenne, mint ez a bonyolult leírás :)
    Mindenesetre örülnék, ha valaki tudna valami iránymutatást adni.

  • Gabesz87

    addikt

    Valaki aki kiigazodik az MVM számlázáson, segítsen please, mert én nem értem. Tavaly átálltunk éves elszámolásra, azt hiszem aug-ban, beállítottuk a max évi kedvezményes limitet, azt az 17xx m3-t (havi 144m3!?). Jöttek is utána a 15358Ft-os részszámlák. Januárban jött egy 16596 Ft-os elszámoló számla 2022.07.22-2023.01.26 közti időszakra. Most meg a februári részszámla ~44e volt. De minek? 169m3 volt a fogy. Szóval nem értem, most miért nem ez a szokásos 15358Ft-os részszámla jött :F

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz asdf_ #7083 üzenetére

    Ahha, itt lehet a kutya elásva. Az előző éves fogyasztás nyilván több volt. Nézem most az app beállításaiban, a részszámlaérték módosításánál 2028m3 van. Ez lehet tehát a múlt évi fogyasztás, és ebből havi lebontásra ki is jön ez a mostani számla érték. Mit tudok csinálni, hogy járok legjobban? Persze azon kívül hogy kevesebb gázt fogyasztunk :) Nem szeretnék havi 44000-et fizetni gázra.

    balojazz:. Tavaly augusztusig azok voltunk de ebből a komplikált valtoztatasbol olvasgatas, vélemények alapján az jött le, hogy jobban jár az ember az év éves elszámolással. Mégsem :F
    Ezt a jelleggorbe dolgot nem annyira vagom majd utanajarok. De valami olyasmi rémlik hogy nyári hónapokra nálunk olyan 20m3 lenne így, de fűtés nélküli hónapokban is nálunk 50m3 gáz elmegy. Van egy 500l-es indirekt tároló.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz Gabesz87 #7090 üzenetére

    Igazából most a tavalyi változtatások óta kezdtünk spórolni kicsit a gázzal, visszább venni a hőfokon, emeleten meg klimakkal futunk. Szóval lehet hogy ezt most így kinyogjuk aztán majd visszautalják a különbözetet köv. elszámolásnál.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz asdf_ #7092 üzenetére

    Ne kérdezd, az előző tulaj műve. Az egész gépészet. Villanyszámla is megszivatott amikor idekoltoztunk 2021 októberben. Első számla (kb.okt.közepetol dec.1. vagy 2. heteig) közel 50e :Y Merthogy van egy hovisszanyeros szellőztető, előtte pedig egy elektromos kalorifer ami hideg időben fogyaszt mint a veszedelem. Na azóta fel lett téve egy 10kW napelem rendszer úgyhogy ez legalább fedezve van.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz balojazz #7094 üzenetére

    Értem, köszi. Elgondolkodunk majd ezen. Kazán jó, egy ariston genus premium evo system 30 kondi kazán. Szigeteléssel sincs semmi gond, a házat az előző tulaj 2015-ben teljesen felújította, majdhogynem újjáépítették. Tető, gépészet, villamosság, minden új. Födém, homlokzat szigetelve. Ha jól emlékszem az energetikai tanúsítvány szerint C vagy B minősítést kapott amin már csak megújuló energiaforrások használatával lehet javítani (ami még is történt). Ez a szellőztető inkább csak az előző tulaj hóbortja volt, amolyan egeszsegmania. Ugyanilyen okból kifolyólag van pl. egy központi vizlagyitonk.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz otapi #7100 üzenetére

    A szellőztető így napelemmel már rendben van. Nincs még 1 éve még a rendszer, de valószínűleg termelni fog 1 év alatt olyan 12MWh-t. Fedez mindent.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz balojazz #7094 üzenetére

    Kicsit keresgeltem mik az átfolyós és az indirekt tárolós rendszer előnyei hátrányai. Nálunk nem lenne szerintem ideális az átfolyós. Elég nagy a ház, szóval rohadt sokat kéne várni, folytatni a vizet mire meleg jönne. Gyakori, majdnem mindennapos hogy kádban fürdenek a gyerekek, folyik a víz, közben feleségem zuhanyzik. Több vizesblokknal átfolyós esetén eloszlik a vízmelegités teljesitménye. Illetve termosztatikus csaptelepek nem működnek megfelelően, gyakorlatilag csak a leforrázást akadályozzák meg. Nekünk a zuhanyzoban ilyen van. És 2 is van.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz 313313 #7112 üzenetére

    Nálunk kb. ugyanez a helyzet. Szintén nagyon közel van a tároló a kazánház, vastagon szigetelt, ugyancsak 48 fokra van állítva, a tárolón meg 57 fokot mutat a hőmérő.

    Más: csak elméleti kérdés. Van a kondi kazanunk mellett egy Saunier Duval villanykazán is. Sosem használtuk. Esetleg fűtés nélküli időben, ha atallitanank a villanykazanra a vizet, az hülyeség lenne? Fogalmam sincs hogy lehetne kikalkulalni hogy villanykazánnal mennyi lenne felfuteni azt az 500 litert :F Csak arra gondoltam, lehet hogy a napelem termelésből futna arra is, és akkor nem lenne a nyári havi 50m3 gázfogyasztás.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz maajsz #7175 üzenetére

    Mi is dettó ugyanígy jártunk, csak kevesebb ráfizetéssel ill. februári számlával. Én most visszaállítottam a havi diktálást, aztán majd meglátjuk...van csomó plusz termelt áramunk a napelemből, ill. villanykazán, szóval lehet hogy kipróbáljuk azt is, hogy azzal hogy alakul egy fűtésmentes hónap. Vagy akár egy fél havi/havi fűtéses. Próbálkozunk aztán meglátjuk, mi a legjobb, mert ötletem sincs. Korábban írtam itt, hogy nálunk fűtés nélküli időben is elmegy havi 50m3 gáz az 500l-es indirekt tároló miatt.

  • Gabesz87

    addikt

    Van egy igen komplikált rendszerünk (kondenzációs kazán + indirekt tároló, amit most használunk, de emellett van még egy villanykazán, és egy fatüzelésű is;ez utóbbi kettő nem volt használva soha - legalább is mióta mi itt lakunk). Lehet, hogy nagyon láma kérdés, de azt szeretném megkérdezni, hogy ha át akarok váltani a villanykazánra, ennek pontosan mi a módja, mik a lépései? Az megvan, hogy melyik csapnak hogyan kell állnia, még az előző tulaj meghagyta nekem. Hogyan csináljam sorban? Melegvíz készítés kikapcsol a gázkazánon, villanykazán bekapcsol, majd csapokat elfordítani a megfelelő állásba?

  • Gabesz87

    addikt

    Igen így van, van egy 500l-es tárolónk (nem, nem mi rakattunk be ekkorát, hanem az előző tulaj), ami fűtés nélküli időszakban is havi 50m3 gázt visz el. Az éves fogy. nem tudom most melyik, mert korábban a részszámla beállításnál láttam 2028m3-t, de ezt most nem látom. A főoldalon meg éves fogyasztásra 1790-et ír.
    Van napelem rendszer is amúgy, 10kWp.
    Én baromiran nem vágom ezt az egész új számlázási dolgot, jellegörbéket stb. Kb. csak azt csinálom, ami mások szerint jobb. Úgy hallottuk, jobb az éves elszámolás, ezért zavaly átváltottunk rá. Jó is volt, csak most a februári számla ~44.000 Volt. Aztán visszaváltottam nemrég diktálásra. De lehet hogy nyáron meg megszívjuk!? Mert fizethetünk majd rohadt sokat a kedvezményes mennyiségen túlira? Nyári hónapokra a jelleggörbén 16m3-t látok. Lehet hogy jobb lett volna hagyni az évest, fizetni ezt a 44-et, azt még kibírjuk, nem vág földhöz, és akkor a különbözetet meg elszámolásnál visszaadják. Vissza lehet váltani amúgy, vagy van valami limit, hányszor, milyen gyakran lehet elszámolásti módot váltani?

    Azért gondoltam a villanykazánt is használni, leginkább majd nyáron, de nem folyton, hanem monddjuk a jelleggörbén lévő mennyiségig gázzal, aztán átkapcsolni villanyra. De hogy őszinte legyek, a tökömnek sincs kedve ezt fiigyelgetni, és kapcsolgatni állandóan havi rendszerességgel. :W Most amúgy csak az jutott eszembe, hogy kísérleti jelleggel 1-2 napig használnám a villanyt, hogy lássam, mennyit fogyaszt.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz 313313 #7200 üzenetére

    3x16A. Amúgy ez az aggodalmam, hogy ez vajon elég-e, ha bekapcsoljuk a villanykazánt. Mert fent megy 3 klíma, azokkal fűtűnk most, plusz az autót is szoktam tölteni (PHEV, 10A-el). Félnék kisebbre cserélni, pláne ennyivel kisebbre. Persze, nem azt mondom, hogy ezt az 500l-t kihasználjuk, kell ekkora, de honnan tudjam mégis, hogy mekkora kellene? Habár sokat megy a mosogatógép, néha kézzel is mosogatunk, feleségem szeret rohadt forró vízzel zuhanyozni, srácok nagy kád vízben, van amikor egy este 2 kád vizet is engedünk. SZóval tutira elég az a 100-120l? Én csak arra emlékszem, hogy szüleimnél (jó, mondjuk az egy régi ház, régi villanybojler, gázkazán sem túl korszerű) szerintem min. 150l-es bojler van, de ha napközben sok melegvíz megy, akkor fürdésnél este nem biztos, hogy marad elég melegvíz.
    Persze, gondolom hogy villannyal nem túl gazdaságos 500l-t melegíteni, de mont mondtam, nem 100%-ban villanykazánnal fűtés a célom, csupán másodlagos megoldás a gáz mellett (gázszámla csökkentésére).

  • Gabesz87

    addikt

    válasz 313313 #7207 üzenetére

    24,7kW-os. Utólag már bánom, hogy a napelemezés előtt nem bővítettünk Ampert.

    #7204 asdf_:
    szotam havonta olvasni az órákat, így fest:

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz 313313 #7209 üzenetére

    Mármint hogy a jelenlegi hálózat akkor el sem bírja ezt a kazánt? Akkor hogy a f..omba volt ez valaha is használva? Ahogy mondtam, mi sosem használtuk, az előző tulaj azért tette be, mert nem volt gáz bevezetve ha jól emlékszem. De utána hogy lett gáz, ők sem használták.
    Hát ezt az indirekt tároló cserét komolyan fontolóra veszem.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz 313313 #7214 üzenetére

    ILyen a villanykazán amúgy. A tároló pedig ez: [link]
    Nos, akkor a villanykazán elég elvetélt ötlet, úgy fest. De visszatérve a kérdésemre, a tároló kisebbre cserélésén kívül, mi lenne akkor a legjobb megoldás a fizetésre? Éves elszámolás, vagy diktálás? Ha benne van a pakliban, hogy nyáron k.va sokat fogunk fizetni, akkor lehet, hogy mégis jobb volna az éves, mint a diktálós. Most ugyan több volt az éves fogy. a max. kedvezményes mennyiségnél, de nem annyira sokkal, meg ugye utána kezdtünk el odafigyelni és takarékoskodni, hogy bejött ez a szarság. Aug. után. Szóval a köv. éves gázmennyiségünket szerintem tudnánk tartani az 1729 (?) m3 alatt. Szóval visszaálljak-e éves elszámolsra, ill. egyáltalán vissza tudok-e? Tekintve hogy nemrég váltottam át diktálásra.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz Gabesz87 #7215 üzenetére

    Hopsz, valóban. ERre gondoltam: [link]

    Viszonyításképp így alakult a fogyasztás (mostani, amit lejjebb is feltöltöttem, kiegészítve a különbséggel)

    Az előző szezon így nézett ki:

    Január, február látszik azért hogy kevesebb:
    271 vs 253, 237 vs 313

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz 313313 #7220 üzenetére

    Értem de én fűteni nem akarok vele, csak nyári hónapban esetleg kiváltani vagy csökkenteni az ~50m3-es vizmelegitesre használt gázfogyasztást. És ha nagyon alacsonyra veszem a teljesítményt? 2-4-6kW? Vagy akkor meg az életben nem fűti fel azt az 500l-t? Nincs amúgy padlófűtés, radiátorok vannak mindenhol. Napelem éves várható termelése olyan 12-13000kWh közt lesz, szóval talán lesz annyi tartaléka hogy fedezze. Tavaly június óta megy, most vagyok 8270kWh-nál.
    Pont erre lehet kíváncsi amúgy. Probakepp bekapcsolnam, használnám hmv melegitesre 1-2 napig és figyelnem mennyit fogyaszt.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz axioma #7223 üzenetére

    Nem sokkal lentebb linkeltem a típusát. Nem, nem ilyeb negoldásom van, és szintén kicsit lejjebb írtam, hogy nincs padlófűtésünk, mindenhol radiátor van. Látta már fűtés-, vízszerelő, kérdezgettem őket róla, hogy mi a fene is ez, hogysmint működik, hogy megértsem.
    "felteszem ami hasznalati utasitast atadott" :D jó vicc :) Használatit, na azt nem sokat kaptunk. Pár dologhoz pl. klímák, még épp megvolt, de a legtöbb cucchoz nem.

    #7222 313313:
    ok, az már szinte biztos, hogy le fogjuk cserélni, de nem ma rohanok venni egy újat. EZért voltam kíváncsi egyelőre csak próba gyanánt, mit művel vajon a villanykazán.
    Amúgy mi a fenét lehet csinálni a mostani tárolóval? El lehet adni? Jófogáson láttam párat, de vajon megveszik? Pláne egy ekkorát!?

  • Gabesz87

    addikt

    99,9%, hogy a büdös életben nem fogjuk használni a fás kazánt. Semmi kedvem fával szarakodni, füstölni. Szerintem 10 éve legalább nem is volt használva, szóval gondolom az egész kéményt is át kéne nézni. :N :N Villany vésztartaléknak szerintem jó ha megvan, bár sok értelme így annak sincs, hogyha ki sem tudom használni a kevés Amper miatt.
    No meg az emeleten teljesen klímákkal fűtöttünk egész télen, ami így napelemmel teljesen jó megoldás!

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz amargo #7235 üzenetére

    1. Arra most nem nagyon van keret
    2. Nincs hová tenni. É-i és D-i a tető, és a D-i ki van maxolva napelemmel
    3. Baromira nehéz lenne összekötni a rendszert, napelemmel is okoskodni kellett, hogy vezessük le. Van egy padlástér, emelet, fsz, és lent a szuterén/garázs szint, ahol a gépészet van. Csőben megy végig a napelem kábele, de oda is csak 1 sztring fért el, úgyhogy a tetőn párhuzamosítottak 2 sztringet, és így csak egy van levezetve az inverterhez. SZóval a csőben, ami le van vezetve, nincs hely!

  • Gabesz87

    addikt

    válasz Tapsi #7244 üzenetére

    Kb. 1,5 év távlatából, mióta itt lakunk, én is azt látom, hogy az előző tulaj egy vagon pénzt beleölt a házba (2015-ben teljesen, de értsd, TELJESEN felújították, kb. a 4 falig le lett bontva a ház). Energetikailag a ház most napelemmel A vagy B-s, szóval szigetelés, minden pöpec. Csak épp arra nem gondoltak, hogy mi van ha karban kell tartani. Pl. itt van a hővisszanyerős szellőztető. A csőrendszerhez sehol nem lehet hozzáférni, sehol egy szerviznyílás. Ki akartuk tisztíttatni a rendszert, de nem igen ajánlották, mert a forgó fejű kis cucc, amivel tisztítanák, ha begyűri a flexibilis csövet, lehet bontani. Vagy itt van a víztároló. Elvileg évente anódot kéne benne cserélni. Kértem pár hónapja erre ajánlatot. Ha jól emlékszem egy fél millás ajánlatot kaptam, és ráadásul a felsőt nem is tudják cserélni, mert nincs hely a plafon és a tároló teteje közt. Szóval igen, minden szir-szart betettek, biztosra mentek, csak nem gondoltak arra, hogy valaha ezeket karban is kell tartani.
    Nekem meg az jár a fejemben, hogy költsek-e pénzt egyáltalán arra, hogy egyszerűsítsek :F Kicsit olyan visszás a dolog. Ok, ha el tudnám adni esetleg normál áron a tárolót és mondjuk a fás kazánt, akkor lehet, hogy kb. semmibe nem kerülne a dolog. Nem tudom, megéri-e ezzel foglalkozni. :U

    #7245 Dorian:
    120-as 300-ért? Ahogy most nézegettem az árakat, 200l-es Hajdu, 10 év garival 270e. Vagy 250e, ha csak az 1 hőcserélőset nézem.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz cappa72 #7250 üzenetére

    Én amúgy épp ezért várnék a köv. elszamolasig, mert lehet hogy az éves mennyiség az 17xx alatt lesz. Akkor meg a francot sem érdekli hogy túlméretezett 500-as tároló van. Éves elszámolással fizetem az egyenletes reszszamlakat 'azt jó napot'. Max a fás kazánt tényleg eladom mert arra tényleg semmi szükség. És akkor nem kell megbolygatnom az egész rendszert. Csak nehogy tonkremenjen idő előtt a tároló az anód csere hiánya miatt. Vizkovesedestol mondjuk nem félek, mert van egy vizlagyito a bejövő víznél.
    Mindenesetre lehet hogy elmegyek majd a Construmara tájékozódni, kerdezoskodni.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    válasz kiir #7262 üzenetére

    1) Hát ha vödörrel tölteném tele a kádat, az jó sokáig tartana, mert egy 300l-es Ravak sarokkádunk van (már ha az a típus, amit most gyors keresés után találtam, de azt hiszem igen). Persze tekintve, hogy többnyire a 2 és 5 éves fiúnk együtt fürdenek, nem szoktuk nyilván a túlfolyóig engedni. A zuhanyszóban termosztátos csap van, aminek eleve van ilyen ECO vízsugár funkciója. Kitalálok majd valamit, hogy hogy lehetne megsaccolni. E szempontból kár, hogy nincs külön melegvíz mérő, mint a lakásokban :)

    2) Itt csak annyit tudok hozzászólni, hogy persze, rajta van a köpeny.

    3) Valóban, így volt, nem volt állandóan cirkuláltatva a víz, és mivel elég nagy a ház, 2 szintel feljebb kell a vizet feljuttatni, főleg éjszaka min. 1 percbe telt, mire végre meleg jött. Sajna a nagyobbik fiúnk abban a korban volt, hogy éjszaka néha több alkalommal is bepisilt, ilyenkor az éjszakai fürdés nem segített sem a villany (sok sok mosás) sem a gázfogyasztáson. Szóval a tavalyi nyári 50m3-es vízfogyasztások így jöttek ki. Van egy Grundfos intelligens cirkulációs szivattyúnk, ezt pár hónapja, valamikor talán decemberben használatba vettem. HOgy aztán ez mikor mennyit megy, mennyire intelligens valójában, gőzöm sincs. De legalább azonnal van melegvíz! Lehet, hogy majd egy időkapcsolót teszek oda.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz kiir #7265 üzenetére

    Igen, ez igaz lehet, mert az alsó szinten nincs semmi fűtőtest, de télen is simán 20 fok fölötti a hőm. Jó a hőszigetelés is :K
    Hajnalban többször felkelek, mert a kisebbik fiúnk felébred, és csak tápszert cumizva alszik vissza. Tapasztalatom szerint valamikor 4-5 körül van az, hogy viszonylag többet kell várni a mosogatónál. De előtte, éjszaka, hajnalban jön azonnal a meleg.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz Dorian #7270 üzenetére

    Na ilyen nálunk nem fordul elő. Én utálok pocsolyában fürdeni :) szóval ha furdunk akkor úgy hogy el lehessen benne merülni :K

  • Gabesz87

    addikt

    Ha a vízórát nem olvasom le a megadott periódusban, akkor részszámlázásra vált a számlázási mód automatikusan ugye? Vagy ahhoz 2x kell elfelejteni a leolvasást, mint a gáznál is pl? Vízművek honlapján nem találtam most hol lehet megváltoztatni. Kb. mindig ugyanannyi a fogyasztásunk, úgyhogy úgy vagyok vele, bújkájjon a fene az aknában, ami tele van böszme nagy pókokkal, meztelen csigákkal, meg még vízben is áll az alja perpill. :)

  • Gabesz87

    addikt

    Előre szólok, egyelőre csak ötletelek, lehet, hogy hülyeség amit kigondoltam. SZóval korábban már itt írtam, hogy van egy fölöslegesen nagy, 500l-es indirekt tárolónk. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy pl. a júniusi gázfogyasztásunk is 91m3! EZt figyelembe véve mondjuk nem értem, hogy az éves gázfogyasztás 1790m3 volt (MVM honlapra belépve ezt látom). Nem is fizettünk olyan nagyon sokat pluszba az éves elszámoláskor. Télen az emeleten szinte végig klímával fűtöttünk. Jövő év elején fog majd valamikor lejárni a Fundamentánk, és gondolkodom, mit is kellene csinálni:
    - padlásfödém szigetelve van, de a felső réteg üveggyapot csak úgy le van terítve, nincs lepallózva, ezt szeretném megcsináltatni, mert ha a padláson vagyunk 2 perc alatt megfullad az ember. Elvileg ilyen a rétegrend (energetikai tanusítvány szerint):
    PE fólia
    szálas hőszigetelés (15cm)
    PVC fólia
    fenyőfa rostok ir.1 (20cm)
    faforgácslap 1 (1,5cm)
    tiszta gipszlapok 1 (1,2cm)
    Palló alatt van is üveggyapot, lehet hogy az alatt van ez a fenyőfa rost, vagy fogalmam sincs igazából hogy van, de lehet, hogy a valóság nincs pariban a papíron leírtakkal. Mindenesetre van 2 réteg gyapot, csak a felsőt is le kéne deszkázni.
    - ezt az 500l-es tárolót kisebbre kéne cserélni, az biztos
    - ill. mivel van 10kWp napelemünk, és túltermelésünk van amúgy is (12,13MWh volt az éves termelés) elgondolkodtam azon is, hogy mi lenne, ha a kondi kazán helyett hőszivattyú lenne. Vagy - olvastam ilyet is ITT pl. - nem helyette, hanem vele párhuzamosan. Nálunk mindenhol radiátorok vannak, nincs padlófűtés (gyakran olvasom itt hogy hőszipka nem jó radiátorokhoz). Nem tudom, ez gond-e, de ahogy olvasgattam, keresgéltem google-ban, több helyen írják, hogy nem ördögtől való. Nyilván ez költséges megoldás lenne, de így nem kellene nagy teljesítményű hőszipka, és akár el is adhatnánk az egyébként egyáltalán nem használt, Saunier Duval Semiatek Condens 24 elektromos ill. Unior Unitherm 30 vegyes tüzelésű kazánunkat. Emellett meg, hogy ne legyen áramprobléma, a 3*16A-t lehetne növelni.
    Szerintetek ez utóbbi pont (hőszipka kondi kazán mellett) mennyire elvetélt ötlet? Ill. mennyire lenne költséges? Nyilván ehhez kellene hőszámítás (energetikai tanusítvány gondolom tartalmazza), de a ház 2015-ben totálisan fel volt újítva. Homlokzat, födém szigetelve, szuper új nyílászárók, úgyhogy e téren nincs mit javítani). Kb. 2x100nm a fűtött terület.

  • Gabesz87

    addikt

    válasz Gabesz87 #7981 üzenetére

    Az elektromos kazán típusát elírtam. Helyesen Renova electric 24 kw

  • Gabesz87

    addikt

    Számlázással (MVM gáz) kapcs. kérdés: most egyenletes részszámlázásán vagyunk. Igaz, sokszor váltogattam, mert nem tudtam eldönteni, melyik jobb, melyik éri meg, aztán kb. mindenki mást mondott, én meg hallgattam mindenkire. Úgyhogy eredetileg leolvasósok voltunk, majd váltottunk részszámlára, aztán idén valamikor visszaváltottam leolvasásra, és végül megint vissza részszámlára. De ahogy magamnak jobban utánaolvastam, hogy próbáljam felfogni, arra jutottam, hogy nekünk szerintem jobb ez az egyenletes részszámlázás, úgyhogy ezen maradok. Lehet, hogy az állandó váltogatás miatt van, nem tudom, de azt furcsállom, hogy a júniusi számla 55000 volt, most meg a júliusi 78000 :Y Június előtti hónapok visszafelé meg így néztek ki: 14000, 31000, 44000, 16000. Az éves fogyasztés elvileg 1790m3. Befizetem ezt a 78000-et most és kérjek korrigálást, helyesbítő számlát, vagy mit? Már ha lehet!? Tegnap bediktáltam az óraállást, hogy most induljon a kedvezményes mennyiségre von. időszak, mert pont láttam, hogy most van az ideje.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabesz87

    addikt

    Érdekelne a véleményetek, hogy a jövő év elején lejáró Fundamentát mire lenne érdemes felhasználnunk. Van pár ötlet, de nem vagyok benne biztos, melyik lenne a legfontosabb. Röviden tömören, a ház 2 évvelezelőtti energetikai tanúsítvány szerint CC besorolású volt, a konklúzió az volt, hogy nincs olyan korszerűsítési lehetőség, aminek megtérülése rentábilis lenne, egyedül megújuló energiaforrások bevonását javasolta. Ez meg is történt, lett 10kWp napelem rendszer, így elvileg most AA besorolású. Fűtésünk kondi kazán, mindenhol radiátorral (emeleten a legutóbbi szezonban már klímákkal fűtöttünk; ill. van elektromos kazán is, de nincs használva). Födém szigetelt (20cm fenyőfarost+15cm gyapot), külső fal szintén (30cm téga+10cm szigetelés) Na és akkor az ötletek:

    1. Padlásfödém szigetelés ÍGY néz ki, itt írtam róla. Ezt az energetikai tanúsítvány támasztja alá, gyakorlatban én azt látom, hogy van üveggyapot lepallózva, és rajta felül van egy réteg gyapot, ami ott van leterítva most szabadon. Mivel ez nem túl egészséges, ezt szeretném megcsinálni. Vagy lepallózni szintén (nem is feltétlen az egészet, hanem mondjuk egy csíkon lépésállóvá tenni, többi helyen csak lefóliázni, vagy ilyesmi...már ha ilyet lehet. De azt sem tudom, hogy esetleg ezt a réteget az előző tulaj nem-e a tetőre szánta, csak nem lett feltéve :F Ezt majd egy szakival megbeszélem, de az biztos, hogy valahogy a jelenlegi helyzetet meg akarom szüntetni, mert fent 2 perc alatt megfullad az ember.

    2. Tető oldalsík nem tudom, hogy van-e szigetelve, mármint egyel lejjebb a lakószinten, de feltételezem nincs. Télen a fürdőszoba k.vára lehűl, olyan 16-17 fokra is akár, ha nagyon hideg van kint, úgyhogy ott hősugárzót használunk fürdésnél. Nem tudom, hogy szokás szigetelni a tetőt, teljesen lentig, az ereszig? Vagy csak a térdfal tetejéig?

    3. Szaldo megszűnése miatt elgondolkodtam akku beszerzésén is. De ez is fejtörős, mert baromi nagy ám a villanyfogyasztásunk. 363kWh / 850kWh a szélsőértékek. (/hó)

    4. A nagy áramsfogyasztás oka az elektromos kalorifer, ami a központi szellőztető előtt van. Gondoltam, hoyg esetleg ezt is lehetne újabbra, modernebbre cserélni, amiben már be van építve az előfűtő.

    5. GÁzfogyasztásunk nem vészes, de tekintve hogy van egy 500l-es indirekt tárolónk, nyáron is elmegy min. 50m3 gáz. Ezt is lehetne esetleg kisebbre cserélni. Ettől eltekintve az éves fogy. nem sokkal több a kedvezményesnél, 1790m3 körül volt.

    6. Szintén a gázfogyasztás csökkentése kapcsán eljátszottam a gondolattal, hogy egy hőszivattyút lehetne a kondi kazánnal párhuzamosan működtetni. Erről már írtam, érdeklődtem itt nemrég.

    Szóval mit gondoltok, hogyan kéne priorizálni? :R

  • Gabesz87

    addikt

    válasz axioma #8102 üzenetére

    Ne haragudj, de ezt nem igazán értem. AZt akarod mondani, hogy te felmondtad a Fundamentát, vagy mire gondoltál ezzel, hogy "A fundat alltam fenntartassal felmondani,"?
    Nekünk januárban jár le az 5 éves, szóval miért mondanám fel, ha így most hozzájutok ~2M-hoz? Eltekintve attól, hogy milyen a hozama. TUdom, hogy van jobb, ezután el is felejtem örökre őket. A hozzá tartozó hitelt meg nem tervezem felvenni, gondolom, nem is kötelező!?
    Melyik 2 scenarióra gondoltál? ENnyire nem vagyok benne azért a gazdasági dolgokban, a feleségem a pénzügyes :) Elsőképp engem az érdekelne, mivel érdemes kezdeni/foglalkozni jövőbeni ktg csökkentés kapcsán, ill. nyilván majd elkezdek utánajárni, érdeklődni, ajánlatokat kérni a kivitelezés ktg-éről.

  • Gabesz87

    addikt

    Kb. 100nm padlásfödémre mennyi lehet manapság a ktg-e (munkadíj) egy réteg üveggyapot lepallózásának? Egy réteg (15cm?) le van pallózva, a másik meg csak leterítve szabadon a tetején perpill. Ezt szeretném eltüntetni, lepallózni.

  • Gabesz87

    addikt

    Kicsit talán off topic, számlával, óraleolvasással kapcsolatos kérdésem volna. Kaptunk elszűmoló villanyszámlát, van rajta egy leolvasási periódus. MVM Next honlapján látom a mérőállás diktálásnál ezt:

    "FONTOS, ÁLTALÁNOS FIGYELMEZTETÉS! 2024. január 1-től itt már csak a havi diktálást lehet megtenni.

    Az éves leolvasást helyettesítő fényképes diktálást az ELMŰ Hálózati Kft. területi felhasználók az eloszto.elmu.hu oldalon és az E.ON Hálózat mobilalkalmazásban tehetik meg. Ha az Ön elosztója az MVM Émász Áramhálózati Kft., akkor nincs egyéb teendője, az elosztó megbízottja végzi az éves leolvasást. Az MVM Émász online ügyfélszolgálat átmeneti szüneteltetése miatt nincs lehetőség az éves leolvasást helyettesítő fényképes diktálásra."

    Tehát ha én fényképpel akarom bediktálni az állást, akkor regelnem kéne az eloszto.elmu.hu-n, vagy az E.ON Hálózat app-ba? De ha nem csinálom meg, akkor jön valaki, és leolvassa az órát, vagy ezt most nekem kell mindenképp? Ez akkor az éves leolvasásra vonatkozik csak, ha jól értem. A havi diktálásokat pedig, ahogy írja az üzenet, ugyanúgy megtehetem az MVM honlapján is, ahogy eddig!? :R

  • Gabesz87

    addikt

    válasz dellfanboy #10068 üzenetére

    Köszi. Igen, a havi diktálás egyértelmű, úgy gondolom. De most az éves miatt bizonytalanodtam el, hogy jön valaki, aki leolvassa, mint eddig is, vagy akkor most nekem kell mindenképp :F

Új hozzászólás Aktív témák