Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    Azért reméljük nemsokára jönnek a 7nm-es Innosilicon (Imagination) GPU-k is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #2 üzenetére

    Én örülnék neki, ha a GF-nek is lenne lassan.

    Szerintem a TSMC 7nm-én még pár évig lehet versenyképes termékeket gyártani, vagy legalább összetevőket.

    (Viszont ezek a 7nm-ek nem biztos, hogy jobbak, mint az intel 14nm-e. )

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #4 üzenetére

    tranzisztorméret és sűrűség vonatkozásában igen, N7 = Intel10.
    De a fin hosszúság, vagyis az elérhető frekvencia esetén az AMD által használt N7 nagyjából megegyezik az intel 14nm-ével.

    Ott váltak el, amikor a TSMC és a Samsung a bukott 20nm planar után nem 20nm Finfetnek nevezte el a következő fejlesztést, hanem 14/16nm-nek.

    GF szerintem be tudná fejezni a fejlesztést, csak vevő kéne rá.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #7 üzenetére

    Szerintem azért akar másnál gyártani, mert nem áll rendelkezésre elég kapacitás.
    MA jelent meg a hír, hogy az intel FAB42 elkezd tömeggyártani. Megnéztem gyorsan, van kb 2-3 gyár, ami 10nm-t gyárt és egy most kezdi.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #11 üzenetére

    [link] azt írják a wikin, hogy 300mm, de sztem nincs jelentősége

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #15 üzenetére

    GF, Samsung, egyebek
    Szerintem ez méretgazdaságossági kérdés. Mármint szerintem a Samsung mérnökkel vagy plusz gyársakkal együtt sem lenne ki a vízből, nem lennének jobbak együtt. Azon lehetne spórolni, hogy megosztják a technológiát, többen valamivel jobbat tudnak kifundálni, de látod, létezik az UMC és az SMIC is.
    De a kisebb cégek olyan dolgokat gyártanak, amin nincs olyan vastag haszon és valószínűleg a volumen is lényegesen kisebb.

    Oliverda egy másik topicban azt mondta:
    Annak lenne értelme, ha a Samsung, az inteltől leválasztott TMG és a GF olvadna össze.
    Nem tudom, hogy ebben a buliban van-e szerepe a GF-nak, de bármilyen összeolvadásnak szerintem csak akkor lenne értelme, ha azzal együtt jön az intel által igényelt volumen és persze a marzs. Szerintem ha ez úgy történne meg, hogy na, oké, de most akkor kúvaóccón adjátok ám a lapkákat, vagy megyünk a TSMC-hez, akkor az csupán egy temető lenne.
    Azt meg az intel sem gondolhatja komolyan, hogy továbbra is gigantius marzsokat tudhatna leszakítani, ha elereszti a saját gyártás kezét és úgy versenyezteti a TSMC-vel, hogy végül a TSMC marad csak talpon.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #19 üzenetére

    igen, azt olvastam, hogy képes 450mm-es waferek feldolgozására is, de azt nem írja, hogy végülis az lesz.

    Más:
    "havi 25 000 és 100 000 szilícium ostya"
    Az a havi 100000 végülis több, mint amennyivel az AMD rendelkezik. Utoljára valami ilyesmit olvastam, hogy eredetileg volt 29000/hó és megvették a Huawei 14000/hó kapacitását.

    wccf:
    "TSMC's 7nm production capacity continues to rise. The industry expects monthly capacity to reach 110,000 wafers in 1H'2020. The top 5 customers by order proportion are: Apple, HiSilicon, Qualcomm, AMD, and Mediatek. Except for Mediatek, order share is split at roughly 20% each, depending on seasonality. Mediatek's share is around 13%.

    However, with 7nm capacity rising to 140,000 wpm in 2H'2020, and the largest customer Apple migrating to 5nm with the A14 processor, customer ranking by 7nm orders will be re-shuffled. In one fell swoop, AMD booked capacity for 30,000 wafers, accounting for 21% of total capacity. HiSilicon and Qualcomm's orders are similar, at 17-18%. Mediatek's share also rose to 14%.
    At present, Samsung's 7nm production capacity is roughly 150,000 wpm. It is also actively increasing 7nm capacity. According to industry rumors, Samsung plans to quadruple capacity in 2020. Nvidia and Qualcomm's next-generation products may be produced using Samsung's 7nm EUV process, but details remain to be seen."
    [link]

    Még ha az a 100e nem is 100e kezdetben, azt hiszem, hogy ez két dolgot jelenthet:
    - megmagyarázza, hogy miért nem viheti át az intel a gyártást máshová - gyakorlatilag meg kéne vennie a konkurencia teljes kapacitását
    - a következő 1-2-3 negyedévben meg fog szűnni a 10nm ellátási nehézsége.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #22 üzenetére

    Konkurencia mindennek kéne.

    Régen volt a standard oil, amit felosztottak nemtom 8 részre.
    Gigavállalatok kialakulásának elkerülése polgári szempontból két dolog miatt kívánatos:
    - a monopólium árszabása önkényes, annyit kér el, amit nem szégyell és nem ösztönzi a fejlesztésre.
    - a vastag profitokból olyan pénzügyi kapacitásra.tesz szert, Amivel könnyedén mígvásárolhatja a politikát, hogy még inkább számára kedvezőbb szabályozási környezetet alakíthasson ki, valamint saját réxzvényeket vásárolhat vissza, s az emelkedő részvényárfolyamok valós piaci teljesítmény nélkül (mármint persze ha a monopol pozíciót nem tekintjük piaci teljesítménynék) mímelhet sikerességet.

    Természetesen a piaci fundamentalista most azt mondaná, hogy sebaj, a monopol árakkal csak azt éri el, hogy majd valaki belép a piacra és leversenyzi.
    Csakhogy a szabályok, a méretgazdaságosság, a kapacitás, mennyiségi kedvezmények és a tőkeerő a monopol helyzetben levőt védik. Szabadalmak, ugye. Kis kapacitással, magas egy egységre vetített költséggel lehet cincogni..

    Ha valaki mégis túl hangosan cincogna, akkor jön a felvásárlás.

    Régen volt feldarabolás.
    Ma már nincs. Ennek egyik oka az, hogy bíróságon megvédték azt az álláspontot, hogy a fúzióval költségeket csökkentenek, növekszik a méretgazdaságosság, ami csökkenő költségéket jelent és ezzel a végső soron a fogyasztó jobban jár.
    Persze, látjuk, milyen aggresszívan versenyzik le egymást a két-három szereplős piacokon. Pár éve az apróhirdetési piacon volt nagy verseny, Aminek a vége az lett, hogy mi eladjuk az érdekeltségeinket nektek itt, ti meg nekünk ott és písz.

    A másik ok meg afféle nemzeti protekcionizmus.
    Mindenki exportálni szeretne. Ha importálsz, áramlik ki a pénz. Ha exportálsz, akkor befelé áramlik. Eközben viszont nyitottság van. Azért, mert szemezgetünk a külföldi piacokon elérhető megrendelésekkel. Itt van például az európai vasútgyártás. Most pont nem engedte az EU a két nagy európai gyártó összeolvadását, merthogy azzal európában gxakorlatilag monopol helyzetbe kerülnének. De ha most az eu darabolná vasútgyártókat, a USA a facebookot meg a googlet és a Ms-ot, akkor nyitott gazdasággal.nyilván hátrányba kerülhetnének kínával szemben.

    Egyébként a darabolás kívánatos volna. Persze, csökkenne a hatékonyság, méretgazdaságosság, stb, de épp a redundancia miatt több embernek lenne munkája.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák