Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Sinesol #14 üzenetére

    Ezt a mondatot 10+ évig az AMD-re írták. Most fordítva van... bár az sem igaz, hogy a fél árú Intel 6/12-nél alig gyorsabb az 5600X de az biztos, hogy arányaiban jelenleg drágább (akkor is ha kihozol minden különbséget).

    ON:
    Nem értem a Turbo feltételét. Mi az, hogy belefér a TDP keretbe allcore Turboval? Tuti, hogy nem fog.
    szerk: Ja, pl2... az már az égbe van húzva.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Frozen #21 üzenetére

    Renderelés akart lenni?
    Bár ezt is nehezen hiszem. Ha az kell akkor van 2x nagyobb AMD proci ami sokkal erősebb.
    De a kisebbek sem lassabbak az Intelnél, renderben tipikusan nem. Már régóta.

    Ez mi pontosan?

  • sb

    veterán

    válasz MasterDeeJay #30 üzenetére

    Tudom. Írtam is a végén.
    Egy-két gennel ezelőtt még a pl2 a pl1 Turbo*1.25 volt. Azóta elengedték 2-300%-ra. Vagy épp bizonyos lapok teljesen ki is ütik.

  • sb

    veterán

    válasz PuMbA #68 üzenetére

    Nem tudom, nálam elég sok ram megfordult...
    Zen-el nincs tapasztalatom, csak Zen+ és Zen2-vel: 2600/2700/4650G alatt.

    Itt viszont kb soha nem volt gondom, max a tuninggal foglalkoztam csak.

    Samsung C-Die, 2666-os talán, 3400 körül ment 2600 mellett.
    Micron E-Die: 2700 mellett annyit ment amit az IMC/IF bír: 3533-3600-at.
    4650G mellett: SR 4733-on próbáltam, felette még nem. :) DR: 3800-ig oké, itt volt az egyetlen, hogy 4200-ig "szokott menni", mégsem sikerült belőni még 4000-en sem.
    Hynix CJR: 4200-at ez is tud Renoir mellett.

    szerk: Bocs, 200GE is van, 2400-as "noname" Micron A-Die van mellette, a cpu hivatalosan 2666-ot támogat. 2933-on lazán futnak.

    Ráadásul Dram calculatorral ill. netes timingokkal ezeket kb. 15 perc alatt be lehet lőni úgy, hogy nagyjából stabil/fut a win10, nincs restart. A finomhangoláshoz már nyilván jóval több idő kell.

    Zen+ mellett ez még baromira nem ment gördülékenyen, de aztán egy bios frissítés után kiderült, hogy inkább a lapon múlt (vagy agesa?). Most jóval több hibával elengedi a lap a bootolást. Így sokkal könnyebb belőni bármit és utána menet közben stabilizálni mint amikor minden egyes subtimingra fekete képernyő és visszaállás vagy rosszabb esetben bios reset kellett.
    Innentől + az elérhető beállítások mellett tényleg fél-egy óra még egy kevésbé sikerült setup belövése is.

    Szóval állítgatni sem sok és nem egy húsbavágó probléma amikor 3600-4200, esetleg 4400+ között kell kicsit sakkozni a beállításokkal. :) Ez szerintem nem az "érzékeny a ramra" kategória. :)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arty #62 üzenetére

    Látható, hogy trendszerű a dolog. Nem csak cpu-ra nézve, webkamera is van 120k-ért, ram, ssd, vga-król ne is beszéljünk... bármi drágul mert kereslet van, a kínálat szűkös.
    Emellé jön az általános inflációs nyomás ami lassan beindul(t), tech-en kívül is.
    Azon belül pedig kezdenek a fejlesztési potenciálok is itt-ott megkopni, cpu-n belül jellemzően. 10 évig nem votl előrelépés, aztán a Ryzen hatalmasat gurított 2-3 körben. De most megint akkorát ugrottunk, hogy nincs hova előrelépni, ill. nem musthave, hogy megvedd a köv. modellt. 5 éve 4/4 jó esetben 4/8-at tudtál otthon összerakni érdemben. És azt se olcsón.
    Azóta kb. 3-4x teljesítményt kapsz hasonló áron. De ha nagyon kell tudsz venni 8-10x-et is.

    Most törvényszerű, hogy belassul majd kicsit a folyamat mert nem rohan mindenki az elérhető 6/12, 8/16 után 12-16-32 magra. ÉS ezt már nem is fogják az előző gen árában adni 1.5-2x annyi maggal mint eddig.

    Most az járt jól aki váltogatott felfelé. Ha még a piaci anomáliákat - amiből a fentiek miatt egyre több van/lesz - is ki tudta használni akkor meg különösen...

    Ez van. Nem nagyon várható más sajnos.

  • sb

    veterán

    válasz #16939776 #45 üzenetére

    Nem teljesen értem mire gondolsz.
    Van ugyan némi órajel-hajhászás de a sweet spot azért sok esetben ugyanúgy megmarad. A TDP-t nem lőtték fel az égbe egyik szegmensben sem.

    - Desktop 65W általános maradt. Sőt, 8 magig is az újabb modellekkel kuszott fel a 65W 95W helyett.
    - 95-125W is létezik de azért meg erőművet kapsz.
    - HEDT/szerver: 280W-ig, de ott annyi maggal megintcsak a hatékonyság van a célkeresztben.
    - Mobil: ott meg főleg. 15-28W között tarolnak sok, sweet spotra belőtt maggal a kevés Intel maggal szemben. De leginkább csak a Zen2-től kezdve.

    Itt Intellel szemben bármelyik szegmensben kb. 2-3x perf/W szorzóval dolgoznak és egyik sincs elengedve 250-300W-ig. Na jó, de. 16-32 maggal... vs 8/16 Intel. :)
    Szerintem ez bőven a hatékony üzemről szól még mindig.

  • sb

    veterán

    válasz arn #92 üzenetére

    Perf/W 2-3x előnyük van. Különösen kisebb TDP/mag arányoknál.
    HEDT/szerver és mobilban így a legerősebbek, de desktopon is megvan a 2x.

    Ott egyértelmű, hogy nem engedhetik el a teljesítményt, ezért engedték el a TDP-t Intel oldalon. A hűthetőségi kérdéseket épp ezért nem is értem. Többen felhozták, hogy most ez is az Intel mellett szól... de az már 3 gennel ezelőtt is gond volt, azóta hiába dobták a trutyit és a Zen2/3 hiába melegszik jobban kis TDP (és kis terület) mellett is, azért tartósan 180-250W hűtése helyett maradnék inkább a 88-128-142W (PPT) vonalon ha választanom kell.
    Ha meg nem kell a kraft vagy elég pár percre akkor tök mindegy...

    Mobilban meg még egyértelműbb a helyzet. Gen10=gen6, Skylake. 30W-ból 4 magon nem jön ki 3GHz. Ezt a Zen2 6 magon 15W-ból tudja. A gen11 jobb de inkább teljesítményben javult, perf/W-ban nem sokat lépett előre az sem.

  • sb

    veterán

    válasz Hellwhatever #105 üzenetére

    Már a 7700K is túl volt "húzva". Épp ezért teljesítményben, főleg ugye single core nem volt megváltás a Zen1 ahhoz képest.

    De multicore-ban már bármelyik lenyomta ott is, és a Zen skála onnan indult. Mondjuk azonos árban 6/12 és felfelé magokban meg generációs előrelépésben is volt tér bőven. A 7700k meg a teteje volt kb. ha azt nézzük, hogy gen10-ig semmit nem sikerült előrelépni architektúrában... és kb órajelben sem. 4.5-5-5.2GHz, de ez már üveghangon jött ki belőle. Delid, hűtés, 150W+ ott is mindennapos volt. Egyedül magszámban ugrott előre és jött menetrend szerint a 200-250W allcore magas frekik mellett.

    Aki viszont nem csúcsról vált annak tök máshogy nézett ki a helyzet. Pl. nálam i5-6500 volt akkor. Az gyk. azonos árban becseréltem egy 2600-asra ami kb. 2.5x gyorsabb volt multiban és erről a szintről az single core-ban is előrelépés volt. Igen, a szar egyszálas Zen/Zen+ is.

    Aztán azóta is voltak piaci anomáliák, ha nem a legfrissebbet veszed akkor még lehetett előregurálni minimális ráfizetéssel. Nálam pl. +10k alatt kijött utána a 2600->2700 váltás (szummában akkor már i5-6400->R7 2700 kb. 10k-ból).
    Majd most 2700->4650G, itt meg a gpu volt a felár kb, ami ma inkább nyereségnek számít sajnos. :) Ez multiban egál, single +20-25% és jobb perf/W.
    Szóval itt sem lehetetlen sűrűbben cserélgetni sem érdemben.

    A max vagy ahhoz közeli teljesítmény és az új procik az kényszerpálya.
    És itt azzal a résszel egyet kell értsek, hogy már a Zen2, főleg a nagyobb procik, is többet lépett előre árban mint arányos lett volna (Ill. inkább kevesebbet estek árban mint az előző generációk amik idővel rendesen bezuhantak. Ezért téves szerintem csak az induló bolti árakat nézni. 1-1.5-2 év múlva tök mást mutattak a korábbi modelleknél.). És erre a Zen3 csak rátett egy lapáttal.

    Bolti árakon nézve pl. a 2700 vs 3700X kb. 50-60 vs 90-110k volt. +30-35%-ért.
    Most pedig egy kb azonos 5600X 125k vs 100. 5800X +50% +25-30%-ért cserébe.

Új hozzászólás Aktív témák