Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #40 üzenetére

    Aki ezt műveli, nem a dharma ösvényén lépdel...ennyi...

    Az hogy mindezen tényként közölt betűhalmazból mennyi az igazság, az pedig más kérdés, de - mint írtam is - minden írtó-ártó tevékenység teljesen ellentétes a dharma ösvényével.

    Ez a lámaizmus már máshol is felmerült, érdekes, hogy mindig Tibet ellenes kontextusban...épp olyan mintha a busido szellemiségét pocskondiáznák egyesek (biztosan vannak) aláásva ezzel azt a fizikai-szellemi állapotot.

    Őszentsége is leírta önélet írásában, hogy az a rendszer ami Tibetben működött hibás volt több szempontból....természetesen meg kell mindenkitől kjérdeznünk; mit tekint teljesen ideális rendszernek a már leélt történelem folyamán, miben nem lehet kifogást találni, ami majd egy évezreden keresztül működő képes volt...de ne tegyük, mert ez is csak kérkedéssé válhat...

    A dharma nem egyenlő a más ellehetetlenítésével, leigázásával, életének, javainak eltulajdonításával....ez axióma...

    buddhizmus, lámaizmus...ezek nem szerepelnek fogalomként olyan országokban ahol budha tanai a mérvadóak...mi találtuk ki....

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #42 üzenetére

    Mint írtam....ezek a dharmával ellentétes cselekedetek...elnyerik "jutalmukat", gyümölcsüket a karma által...tett, ok, gyümölcs....

    Persze - nem labdaként pattogtatva - azt hiszem a judeo-keresztény klérus bővebb tényeket szolgáltat(na) ezen a téren is :)

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #45 üzenetére

    "majd ha a buddhisták sem mennek el érzéketlenül, közömbösen a szenvedés mellett "

    Ez tetszett! :)

    A Tan kerekének megforgatása ( a dharma elindítása) a négy nemes igazság ismertetésével kezdődött.
    Kérlek nézd meg az első nemes igazságot, majd olvasd el a másik hármat...

    A "buddhizmus" alappillére a szenvedés ismertetése és az arra adott adekvát válasz rendszer...

    Azt természetesen nem értem, miért gondolod, hogy a "buddhisták" elmennek a szenvedés mellett...és ha majd nem akkor ők is egyre több alapot szolgáltatnak majd a "történet íróknak"...nem értem az analógiát, de megértem ha bennem van a hiba...

    A "minden hiábavalóság"-ot pedig végképp nem értem ebben a kontextusban...de - mint írtam is - nem vagyok hibátlan, sőt... :)

    Totheground: Tudom az eredeti jelentését, ezt a mozaik-szó-játékot én fabrikáltam...mielőtt leírtam rákerestem a guglin, nehogy más interpretációjának ellopásával vádoljanak...nem ismerteti így senki, tehát ez egy egyedi kontextus, szerintem a három alappillér összessége (a tan, a vallás és a test-nemes küzdelem-harc)...
    ...szerintem...úgy gondolod hibádzik? Köszönöm ha megosztod velem, minden pillanatban öröm tanulni...nem vagyok a zen-csan szakavatott ismerője, de érdekel a téma...

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #47 üzenetére

    Minősíthetetlen hazugságok...még a pédia is kiírja, hogy sérül(het) a semleges nézőpont elve...

    És ez...

    Természetesen elfogadom, hogy készpénznek veszed, meghajlok és távozom!

    Békességet minden lénynek!

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #49 üzenetére

    Igen...ijesztőek...
    És persze épp úgy megijedek, majd dühös leszek mint egy dalai láma :)

    És természetesen egy leírást szentségként kezelhetünk...épp úgy mintha (példának okáért) egy népcsoportot mondjuk Hitler leírása alapján fogadnánk, vagy nem fogadnánk el...és erre alapozva hirdetnénk, mit tettek, vagy nem tettek...

    A média "hasznos" találmány...tudjuk, hogy vezérelhető emberek milliárdjait hozza létre...de nekem semmi bajom ezzel sem, azzal sem, ha név nélküli fordításokkal, vagy ismeretlen ítészekkel porig rombolják az imágót...legyen!
    Az is jó!

    Tibetnek is pusztulnia kellett, ezáltal rajzott ki a dharma szele...nem szabad egyes (általunk fontosnak tekintett) szempontok alapján ítélkeznünk...

    Ha nyulat ugrasztgatunk, akkor becsületesen megvallom nehezen képzelem el ezen érzelmi állapotokat-hullámokat, különösen az irtási kísérletet a dalai lámáról...de ha megesküszöl rá, hogy úgy volt, mindenképp önvizsgálatra késztethet emberlényeket... :)

    Mi zavar a Dsida verssorban?....

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #51 üzenetére

    Bizonygatod idézetek, fordítások által valamilyen klérus túlkapásait...

    Ezt bizonyítandó nevet és alakot (náma-rúpa) formálsz, majd verssorban mutatod ennek az illuzórikus voltát...ezért kérdeztem mi zavar e csodás verssorban, hiszen eddig beírásaid épp ennek ellenkezőjét bizonygatják, nekem valami ellen-feszülésnek tűnnek, megmutatni mindenütt a poklot, a rosszat, a boldogtalanságot....

    A "...de mindegy..." pedig nekem olyan virtuális legyintésnek tűnik, kissé lesajnáló módon,ám megértelek, te sokat olvasol, citálsz, ezért "világlátott" lévén megteheted...egy kérésem van (mint nem menekülőnek)...kérlek ne zárd le judeo-keresztény módon értekezésed egy félmondattal, hiszen más - az elme fátylát cipelő - emberlény tanulhat tudásodból, legalább is megláthatja egy darabkáját.

    Mérhetetlen keserűséget érzek egyébként soraidból, személyes tapasztalat hiányában mások elbeszéléseire hagyatkozva használsz jelzőket:

    "A Dalai Láma vagy a római katolikus világ Pápája sokszor a világban működő hatalmi elit igényeit szolgálja ki, a mindenkori gyarmatosítók érdekeinek megfelelően."

    Igen ez történt 1959-ben amikor a gyarmatosítók lerohanták Tibetet, Őszentsége maradt volna, de tanácsadói kimenekítették, azóta is száműzetésben él az indiai kormánytól kapott szálláshelyén...azóta szolgálja a gyarmatosítók érdekeit, ír is erről "Száműzetésben szabadon" című önéletírásában....
    Annyi bizonyos, hogy az együttérzés által más aspektusból vizsgálja a dolgokat, felveti ebben a hatalom hibáit, bírálja a tibeti rendszert...ha ez behódolás, ám legyen...

    "legalább bizonyos dolgokban józanabb..."
    Ez számomra előfeltételezi annak a berögzülését, hogy több dologban ugyan olyan szűk látókörű, mint társai...ez a mondat szerkesztés erre irányul...mutassuk meg egy számunkra józannak ítélt cselekedet által rávilágítani a gyarlóságra, zavart elmére...ha más nem, a "legalább" jelző ezt szimbolizálja a középfokkal a kifejezés végén...

    Ars-poeticád elolvastam hát...a toleráns szó igazi jelentését nem értem, számomra nem logaritmikus skálán mozog az elfogadás...de megértem ha így látod...

    József Attila sorait köszönöm, számomra az "Eszmélet" az alapmű, a 12 fokú oksági láncolat (melynek a náma-rúpa eleme, s hozzájárul a születés-öregség-betegség-halál ciklikusság folyamatos eljöveteléhez) legtisztább megfogalmazása rejlik benne...de nem citálom, ez a te asztalod...

    Végszóban azt kívánom, mindenkinek több ideje legyen foglalkoznia ÉNmagával és ne MÁSokkal, megfigyelni, tapasztalni, ebből építkezni...fontos dolognak tartom, sokkal fontosabbnak, mint mások cselekedeteit megfigyelni, jegyzetelni, elemezni...ha kissé fordulunk e felé, bizonyára jobbá válik szemléletünk, s ezáltal kivetülésünk, amelyet a minket körülvevő világként aposztrofálunk...

    Békességet!

Új hozzászólás Aktív témák