Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BeZol

    őstag

    27"-on 1080p 2010-ben engem nem zavart, sőt, örültem a nagy monitornak, és a monitor előtt ülve csak ha jobban figyeltem, akkor tűntek fel a pixelek.

    2016-ban 27"-ra már biztosan nem vennék 1080p-s monitort, azt maximum 24"-ig szabad. Ha 21:9-re átértelmezzük, akkor 2560x1080-as felbontás mellé 29"-os monitort szabad maximum venni, mert az lesz olyan magas mint a 24"-os, tehát 31+"-os 2560x1080-as 21:9-es monitorokat még az akár 165hz ellenére sem piszkálnám.

    Most 2016-ban megvettem álmaim monitorját, ami mellesleg 2015 őszi modell. 27" 1440p ips g-sync 165hz. Freesynces verzió esetén 180 körül megáll a cédula. A betűk már itt is viszonylag apróak 100%-on, de az 1080p-hez képest nem 2db world dokksi fér el, hanem 3. Több nekem nem is kell. Középen a pdf, balra a world, jobbra meg készül a ppt.
    Örülök, hogy nem vártam nyáron tovább a hdr-es 240+ Hz-es monitorokra, mert még mindig nincsenek sehol, egyébként lehet 34-35" 21:9-es 3440x1440-es monitort vettem volna értelmes 144+ Hz-esen.

    27" mellé a 4k értelmetlen baromság. Windowsban nagyítani kell, játékokat meg 130+ ezer Ft-os kártyákkal is max. medium grafika mellett lehet 60+ fps-sel csapatni. Ide kell még 2-3 vga generáció, mire a 60ezer Ft-os kategóriába leszivárog ez a teljesítmény, na akkor vissza lehet térni 4k mellett a játéktémára (legalábbis a mostani játékokra vonatkozólag...), de akkor sem 27"-ra, tök felesleges. A pixelméret a lényeg. 1080p kicsit gáz már 27"-on, de teljesen élhető, 1440p mellett pedig már nem látni a pixeleket karnyújtásnyi távolságból, ahhoz kb. 2 öklömnyi távolságig kell hajolnom, amikor is már nem látni a kép bal-jobb-szélét rendesen...

    Bennem az merül fel, hogy ha 24"-ig tuti az 1080p, 27"-tól pedig inkább 1440p legyen, akkor mekkora lehet az a méret, ahol érdemes már 2160p-ben gondolkodni? Talán egy 35" körüli 16:9-es monitornál merülne fel bennem először, ilyenek pedig ha léteznek is, biztos horror áron és mint grafikus monitor.

    Az biztos, hogy egyszer át fogunk térni a 4k-ra, de még az 1440p sincs szinte sehol, max a teszteken. Elég egy steam felmérést megnézni: 38% 1080p, 26% 1366x768, kb. 10% az 1600x900+1680x1050 együtt, és csupán 1,4% az 1440p. Ugyan a nagyobbak nincsenek feltüntetve, de az egyéb érték 2%, tehát ebben lesz a 3440x1440 és a 4k is, meg fene tudja milyen barom beállításokkal tolják egyesek, amik nem standard méretek 1440p-ig. Ebből következhetne akár az is, hogy ki fog esni az 1440p, és 2160p-re fejleszt majd a többség, de a fentebb taglalt dolgok miatt butaság + vaskos felára is van.

    A 4k felárat inkább 60+ Hz-es verzióra költeném 1440p mellett, de ez csak az én egyéni preferenciám, mert sokat játszok. Egy irodista beállítottságúnak elég a 60hz. 100-115-120ezer Ft-okért már kapni nem TN panelos 1440p-s 27"-os kijelzőket (ha nem zavarnak a fakóbb színek, és tényleg csak mint monitor használjuk, semmi filmezés kanapéról, tehát folyamatosan csak mi nézzük a monitort szemből, akkor tn-panelos is lehet kicsit olcsóbban), a maradék 30+ezer Ft-ból pedig lehet venni erősebb vga-t. Lehet rosszul írom, de talán 2/3 annyi fps van 1440p-n, mint 1080p-n, tehát nem árt egy GTX 970, RX 470 vagy ennél erősebb kártya (kivéve 3gb-os 1060as, mert az csak 1080p-re való), ezek pedig nem 2fillérek, de még úgy-ahogy normális árban mozognak.

  • BeZol

    őstag

    válasz voodoo98 #21 üzenetére

    Attól függ. Ha nem használsz élsimításokat (mert késlelteti az egérmozgást, és egyes játékokban ez eléggé kritikus), akkor elég az rx 470/480, gtx 970, 6gb-os 1060as kártyák ereje, csak legyen meg a 4gb memória.
    Ha tényleg minden maxra van tekerve (amit én baromságnak tartottam mindig is), akkor tényleg kell a több kakaó. Közel 3-szor annyi fps van a totál low és a full ultra grafika között (bár lehet ezt is játéka válogatja), szóval még egy régebbi kártyával sem feltétlen kell lemondani az 1440p-ről (ahol eleve 2/3 annyi fps lesz 1080p-hez képest), csak hát nem lesz szép a játék, ill. ha csak 2gb ram-os a vga, na az viszont erősen korlátozó tényező lehet.

  • BeZol

    őstag

    válasz BiP #63 üzenetére

    Egyébként őszintén megvallva én a mai napig bevállalnám a TN panelt ha úgy van, most nem olyan nagy dolog, hogy fakóbbak a színek és nem látom minden szögből a képet, hiszen a filmezést kivéve végig a monitorral szemben ülök, kit érdekel ilyenkor h más oldalról nem jól látja a képet. A 2. monitorom sima vacak hkc monitor, nagyon minimál az a képminőségbeli különbség, amit nyújt az ips panel, én leginkább csak a facebook képeknél veszem észre, szinte sehol máshol, de biztos az én szemem nem erre van ráállva, hanem a magas képfrissítésre, mert az nagyon durván érzékelhető bárhol.

    Én azért támadom a 4k-t, mert pixelméretre kb. ugyanaz lehet, mint a 15,6"-os laptopomon az 1080p. Annyira apró rajta minden (igen, tudom, lehet nagyítani, de akkor minek ennyire jó kijelző?), hogy 30 perc netezés után jojózik a szemem, DE szüleim konkrétan már oda sem ülnék elé pont emiatt. Egy 27"-os 4k-s kijelző ugyanez. Feleslegesen apróak a pixelek, és lehet felnagyítani mindent, akkor viszont elég lett volna egy 1440p-s kijelző is, mert végeredményben kb. ennek a szinjére kell "visszabutítani" a 4k-s kijelzőt, ami viszont interpolálással jár, az meg sosem lesz annyira éles, mint egy natív.

    Ha játékra kerül a sor, akkor pedig játéka válogatja, hogy 60+ vagy 120+ fps-re van szükség (bf alá én elvoltam 85tel, de cs:go és overwatch alatt 120 alá beesve nem tetszett a dolog). Egy 4k-s kijelző mellé ha nincs erőmű, akkor lehet visszavenni a felbontást, akkor pedig ismét minek a 4k.

    Jelenleg egy feleslegesen prémium dolognak tartom a 4k-t, kivéve ha grafikus valaki és egyéb ilyen speciális igény miatt ez a jobb neki. Az 1440p a mostani kompromisszummentes út. Se nem túl nagy, se nem túl apró, és még erőmű sem kell hozzá játékok alatt, DE már ennek is vaskos felára van egy 1080p-shez képest, márpedig az 1080p is simán élhető a mai napig.

    Videókártyák szintjére lebontva talán úgy lehetne érzékeltetni, hogy rx 460/gtx 950 szint az 1080p, 1440p az rx 470/480/gtx 970/1060 (6gb) szint (ami még a nem túl drága belefér kategória), a 4k pedig a 980ti, 1070, ne adj isten 1080 és erősebb verziók játszótere, amit speciális igény nélkül senki be nem magyaráz nekem, hogy racionális vétel volt. A 3440x1440es monitorok ugyanez a szitu, mert horror ár mellé egyelőre pocsék képfrissítés tartozik.

    Hát nekem ez a véleményem.

Új hozzászólás Aktív témák