Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz eladogeppc #66 üzenetére

    Nincs róla statisztikáim, de nekem az a gyanúm, hogy legalábbis Budapesten fejlesztőből vagy részben fejlesztőből (pl. quantok vagy IT szervezők egy része is fejleszt) van legtöbb Budapesten. Ugyanis rengeteg IT vagy más (pénzügyi, műszaki, szolgáltató, bármi) multi nyitott IT fejlesztő részleget Budapesten az elmúlt 10-15 évben, olyan irodákat, ahol többszáz, többségében fejlesztő dolgozik, de olyan is van, ahol 1000 felett van a létszám, és több mint fele fejlesztő. Emellett ott van egy rakás kis cég, akik outsource-olt projekteket visznek, ezen cégekben 90% körüli a fejlesztők aránya. Ezzel szemben nem annyira tipikus oursource célpont Budapest üzemeltetésben, míg egy átlag, nem IT-s, 500 fős vállalatban van mondjuk 10-20 üzemeltető informatikus.

    Hozzáteszem, én egy vidéki egyetemen végeztem programtervező informatikus szakon, ahol sok mérnökinfóst is ismertem, de alig ismerek olyat, aki ne fejlesztőként dolgozna, nem is nagyon kaptunk infót más irányokról, mi mást lehetne csinálni. Nem tudom máshol mindez hogyan van, gazdinfóst mondjuk nem olyan sokat ismerek, lehet hogy ott jellemzőbb az üzemeltetési irány.

    Emellett ami nagyon lehúzná a fizetési az átlagot, azok az IT droid munkák, ezek nagyrészt viszont nem Kelet-Európába, hanem Indiába vannak kihelyezve. Sokszor ez is üzemeltetésnek van nevezve, de nem annyira nevezném IT-snak, az indiaiak is nagyrészt csak ugródeszkának használják, főleg az értelmesebbek.

  • Hi!King

    őstag

    válasz eladogeppc #68 üzenetére

    Én is azt írtam, hogy minden cégnél van IT üzemeltető. Csak nagyon nem mindegy milyen arányban. Mert oké, hogy minden majdnem cégnél kiteszi a 2-3%-ot az üzemeltetők aránya, ellenben a másik oldalon arányaiban sokkal több fejlesztés van nyugati országokból Budapestre helyezve, ahol viszont tömegesen vannak fejlesztők, míg üzemeltető kevesebb. Pl. Nokia, Siemens, Ericsson Morgan Stanley, MSCI, Blackrock, Epam, Evosoft, hogy csak pár nagyot említsek, ezek rengeteg fejlesztőt alkalmaznak, és elég sok van még a közepes kategóriában, a kicsik jó része pedig eleve outsource-olt projekteket visz, ott még nagyobb a fejlesztők aránya. És megjegyzem, dolgoztam hazai kereskedelmi bankban is, ahol jóval több volt az üzemeltető, mint a fejlesztő. Igen ám, csakhogy ha a bank rendszereinek egészét nézzük, akkor már nem ilyenek az arányok, mert a benti szoftverfejlesztők nagyrészt rendszerintegrációs fejlesztéseken dolgoztak, a szoftverfejlesztés nagyobb része ki volt adva külső cégeknek, ha azok létszámát nézzük, akkor már nem az üzemeltetők voltak többen.

    De akkor ha túlzottan elszigeteltnek tekinted a tapasztalataimat, nézd meg a profession-t, több a fejlesztő kategóriában az álláshirdetés, mint az üzemeltető kategóriában. Holott elvileg az hogy hány hirdetés van, felülreprezentálja az üzemeltetőket, mivel az üzemeltetők sokkal több cégben vannak szétszórva, az általam említett nagy cégeknél simán több száz potenciális munkahely is tartozhat egyetlen hirdetés alá, míg ha egy középvállalat 20 fős IT csapatába keresnek egy megüresedett helyre embert, az is egy hirdetésnek számít.

  • Hi!King

    őstag

    válasz Madwe #78 üzenetére

    Én is kapok heti 4-5, de inkább több "megkeresést" úgy, hogy be van állítva, hogy ne keressenek, de a gyakorlatban, mikor tényleg állást kerestem, kiderült, hogy azért ez így illúzió, a recruiterek végigspamelnek mindenkit hátha alapon, nagyrészt ugyanazokat a lehetőségeket hirdetik sokan, és jó része hamar kiderül, hogy nem is releváns. Ja, és ez ilyen formában nem megkeresés, ez azca szint, mint ha szimplán hirdetéseket kapnál.

    Egyébként én eddig egyszer váltottam megkeresés alapján, de az tényleg az volt, igaz akkor aktívan kerestem, és aki megkeresett, az egy nagy multi HR-ese volt, nem pedig fejvadász cégé. A fejvadász cégekkel ezidáig csak rossz tapasztalatom volt, ha váltani akarok, csak egy plusz akadályt jelentenek, nem segítséget. Úgyhogy én mindig közvetlenül küldöm el az önéletrajzomat, eddig ez be is vált.

  • Hi!King

    őstag

    válasz Dr. Akula #87 üzenetére

    Én is túlzónak találok bizonyos számokat azokban a statisztikákban, lehetnek benne trükkök, pl. simán inkább a felső negyedet tükrözhetik, tekintve a fejvadász cégen nem Pistike Bt-nek keresnek munkaerőt, de azt ne mond már, hogy nem keresik az informatikusokat. Ugyanakkor az én tapasztalataim alapján hamar és relatív, más szakmákhoz képest hamar lehet jó munkát találni, de csak Budapesten, vidéken szívás.

  • Hi!King

    őstag

    válasz Snoop-y #101 üzenetére

    Sosem jártam annak a közelében, hogy céges kocsim legyen, egyik munkahelyemen a 7 fős csapat vezetője volt az a szint, akinek már volt, másiknál egy 30 fős csapat vezetője is alatta volt ennek a szintnek, viszont úgy tudom, jobb cégeknél lízing keretet adnak, amit kiegészíthetsz, azaz te válogathatsz. De a céges autó szintje általában eleve illeszkedik a beosztási szinthez, nyilván ha valaki a jövedelmi helyzetéhez képest többet költ autóra, annak lehet az a szint relatív alacsony, amit a cég adna. De van ahol lehet helyette fizetésként is kérni.

    [ Szerkesztve ]

  • Hi!King

    őstag

    válasz nyisziati #133 üzenetére

    A felmegyek az sokkal régebbről ered, anno Budára mentek fel, mert konkrétan Buda a várat jelentette, az meg fent van. Nyilván nem földrajzilag egy távoli hegyvidéki várostól, de ott konkrétan mikor odaértek, felfelé mentek. A Toldiban is szerepel néhány változata ennek.

    Egyébként ugyanígy van pl. agglomeráció-Budapest, vagy vidéki város agglomerációja - vidéki város viszonylatban az, hogy bemegyek a városba.

  • Hi!King

    őstag

    válasz hallador #139 üzenetére

    Én vidéki megyei jogú városban születtem, másik kettőben is éltem, és rosszabb tapasztalataim vannak a vidéki emberekkel, mint a pestiekkel, főleg ha idegen, "gyüttment" voltam az adott városban. A falusiakkal meg még rosszabb (gyerekkoromban majdnem az egész nyaramat egy faluban töltöttem). A pestiek nyitottabbak, befogadóbbak. Hozzáteszem akikről beszélek, azoknak a többsége ugyanúgy vidékről jötty és Budapesten változott, szerintem pozitív irányba.

    @Dr. Akula:
    Orvosnak lenni azért szívás, mert a fő munkalehetőség az állami szférában van, ami rosszul fizet, de a magánszféra is arra épít, hogy az orvosbárók magánpraxison keresztül viszik be előre a beteget az állami műtétekre. Szóval orvosként állandó dilemma, hogy egyenes maradsz, vagy meg akarsz rendesen élni, de utóbbi esetben is sok év, mire normálisan kereshetsz.

    Ilyen dilemma IT szektorban nincs, mert rengeteg a potenciális munkáltató, sokféle területtel lehet foglalkozni, nem kell feladni morális elveket, hogy meg tudj élni. Ezért én is azt gondolom, nem jönnek ehhez a témához az orvosok. Azt tudom neked javasolni, keress jobb állást, ha nem megy a mostani tudásoddal, nézz utána mi a keresett, és képezd magad abba az irányba.

    [ Szerkesztve ]

  • Hi!King

    őstag

    válasz nyisziati #143 üzenetére

    Vidéken épp azért több az alkesz, lecsúszott ember, mert sokan elköltöznek a motiváltabb emberek közül, így előbbiek felülreprezentálódnak. Szóval az ok-okozat inkább fordított, persze egy idő után öngerjesztő.

    @Dr. Akula:
    Viszont olyan, aki 400-500 nettót keres Budapesten sok van, ami az orvosoknál közszférában mutyi nélkül elképzelhetetlen.

    @ronaldo
    Ha csak 84 ezer menne, az nem lenne sok. A nagyobb tétel a munkáltatói járulék, amit az újkommunisták átneveztek szociális hozzájárulási adónak, így már hivatalosan nem is járulék, vagyis nem kell járnia utána semminek, és azt is te termeled ki alkalmazottként, hiszen a munkáltatód a teljes munkaerő költségedet fizeti ki azért, hogy mindennél többet megtermelj neki.

    Az egészségügy ennél bonyolultabb, mert a magyarországi magánbiztosítások nem tartalmaznak nagy műtétes ellátást. Azt ugyanúgy államiban csinálják meg, miután a magánpraxisból vagy magánszolgáltatótól benyom oda előre a főállásban kórházi főorvosként dolgozó orvos. Tisztán magánellátás nem létezik egyelőre, a mai magánellátás a hálapénz egy legalizált formája. Emellett a magánbiztosítóknál éves szerződés van, így simán kidobhatnak, ha egyik évben túl sok szolgáltatást vettél igénybe. Amíg nincsen normális magánbiztosítós rendszer, addig sajnos csak illúzió az, hogy a magán alternatívája lehet az államinak. Én úgy vagyok vele, hogy egy krónikus betegség ma Magyarországon biztos halálos ítélet, így addig igyekszek élni és egészséges maradni, amíg csak lehetséges komolyabb kórházi ellátás nélkül, és közben sajnos fizetem a feneketlen kútba a pénzt.

  • Hi!King

    őstag

    válasz ronaldo #152 üzenetére

    A munkáltatói járulékkal az is baj, hogy mivel a legtöbb munkavállaló tájékozatlan, nem is tudja, hogy ez is van, pedig közvetve ő fizeti.

    Hát pedig voltak rá példák, hogy kidobtak embert a magánellátásból, és nem korábbi betegség miatt. Egyszerűen következő évre nem kötöttek vele szerződést. Másrészt induláskor nem vizsgálnak, az évi egy szűrés meg már belépés után van. Bevallási alapon megy, amit megtámadnak, ha gyanús a helyzet.

    Nem, a műtétre benyomásnál konkrétan más betegek elé kerülsz, nem a finanszírozási hiánnyal függ össze, hanem azzal, hogy ezt főorvosok csinálják, akiknek megvan a hatalmuk ahhoz, hogy ezt a mutyit megcsinálják. Én bizony rosszul érezném magamat, feleségem egyszer volt is így egy vizsgálaton, ő is rosszul érezte magát, mikor előre tették a rendelésben, pedig az sokkal kisebb tétel volt. Én tiszta, egyenes magánbiztosítós rendszert szeretnék, nem mutyi, mert attól undorodok.

    Szerk.:
    Ami pedig az adózást illeti, szerintem a kétkulcsos adózás lenne társadalmilag a legjobb, de nem úgy, ahogy anno Bajnaiék gondolták, hogy az alsó kulcs nagyon magas bérig, utána egy felső, hanem úgy, hogy minimálbérig vagy legfeljebb létminimumig egy alsó, felette egy felső. Mert egyetlen értelme van a többkulcsos adózásnak, hogy a legcsóróbb réteg alapszükségleteit elismerje az állam, és azt alacsonyabb kulccsal adóztassa, másrészt motiválja ezzel a munkába állásukat. Viszont a közepesen és a jól kereső között értelmetlen különbségtételt tenni, és erősen rontja is a versenyképességét az országnak. Ha valaki havi 1 milliónál többet keres, ne adózzon magasabban az 1 millió feletti rész, de havi 100 ezer alatti rész mindenkinek adózzón alacsonyabban, mert abból a rezsit és a kaját veszi mindenki.

    [ Szerkesztve ]

  • Hi!King

    őstag

    válasz hcl #154 üzenetére

    Nem, ezek egy része már következmény. A világon mindenütt probléma van a teljesen állami egészségüggyel, ahogy teljesen magánnal is (lásd USA). Hibrid, részben magán rendszer kellene, jól lefektetett játékszabályokkal. Ha valaha valaki megcsinálja, az biztosan a valaha volt egyik leggyűlöltebb magyar politikus lesz, ezért nem lépte meg soha senki (pedig Molnár Lajosék anno kidolgozták, csak nem kaptak szabad utat).

    @ronaldo
    "Adózás: Pont ezt írtam fentebb, ha amit írsz az lenne, akkor Magyarország a 10 millió 100 ezer forint alatti kereső országa lenne, két perc alatt. Tóninak is hirtelen rezsire meg kajára futná csak. :("

    A fenéket, most is megéri a minimálbérre bejelentés, ha a minimálbérig mindenki 10%-al adózna, felette meg mindenki 17%-al, akkor alig érné meg jobban a minimálbérezés. Ez nem ugyanaz, mint mikor a Medgyessy féle adójóváírás volt, ami a magasabb jövedelmeknél kivezetődött.

    A béreket legegyszerűbben egyébként a készpénzforgalom visszaszorításával majd teljes megszűntetésével lehetne kifehéríteni (ahogy az áfa csalásokat is ezzel lehetne visszaszorítani). Akkor automatikusan ellenőrízhető lenne minden. Ennek épp ellenkezője történik...

    [ Szerkesztve ]

  • Hi!King

    őstag

    válasz hcl #160 üzenetére

    Tisztán állami egészségügy vagy korrupt lesz, mint ami nálunk van, vagy még hosszabb várólisták, ami Angliában. A kommunizmus egyszerűen nem működik, az egészségügyben meg mindig mindenki nem kaphatja meg azonnal a legjobb ellátást, de még mindig akkor kapják meg legtöbben a lehető legjobbat, ha legalább részben piaci alapon működik. De már ennek a felvetése a közbeszédben tömeges tiltakozást jelentene.

  • Hi!King

    őstag

    válasz nyisziati #172 üzenetére

    Vállalkozói napidíjakat mondjuk nem korrekt összevetni a fizetésekkel. Egy havi 500 nettót kereső szakembert kiküld a munkáltatója valahová, akkor a 150-200 ezres napidíj reális. Ugyanis a munkáltatónak ez egy rakás járulékos költséggel jár. De a freelancernek is, ha egyedül csinálja.

  • Hi!King

    őstag

    válasz gygabor88 #191 üzenetére

    Pénzügyi szektorban dolgoztam multinál, ott például nem igazán volt más karrier út, mint a vezetői, a kis IT vezetők természetesen maguk is fejlesztettek, de kellettek a vezetői skillek is.

Új hozzászólás Aktív témák