Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #06658560 #88 üzenetére

    A fogyasztás a HBM legnagyobb előnye a hagyományos memóriákkal szemben. Az egész alaptechnológiát azért dolgozta ki az ipar, hogy a memóriafal jelenségére reagáljon.

    Ez a grafikon az alapprobléma. Minden egyes új memóriával az történt, hogy egy stack működéséhez több energiára volt szükség. A GDDR5 volt az első memóriaszabvány, ahol ez az energiaigény nagymértékben nőtt, vagyis bekerült a rossz hatékonyságú régióba. 2 watt per stack, az nagyon rossz hatékonyság, mert ahhoz, hogy növelni lehessen a sávszélt, szélesebb busz kell, de a szélesebb busz miatt több stacket kell használni. 64 bitenként kettőt vagy négyet, attól függően, hogy mennyi memória lesz a végterméken. Tehát már a 2010-es évek előtt átvillant a mérnökök agyán, hogy ha ez így megy tovább, akkor az 1 TB/s-os határ irreálisan magas fogyasztással hozható csak. Olyan magassal, hogy maga a lapka mellé épített memória többet fog fogyasztani, mint a konkrét lapka. És ez azzal jár, hogy ha nem lehet majd az egekig növelni a TDP-t, akkor a gyorsabb memória miatt alacsonyabb órajeleket kell beállítani a lapkára, vagyis összességében csökken a teljesítmény.

    Erre reagál a HBM, méghozzá azzal, hogy kiszedi azt a részt, amitől a GDDR olyan baszott nagy fogyasztó lett. Tehát az effektív órajel alacsonyra van véve, cserébe a memóriabusz rendkívül széles. Ez is bajos lesz később, mert csak nyertünk 10 évet, hogy addig kitaláljuk mit kezdünk majd a HBM problémáival, majd olyan 10-15 TB/s környékén. Addig viszont ezt el tudjuk skálázni, és majd ott a HBM is nagy fogyasztó lesz, de ugye a GDDR esetében még az 1 TB/s is egy neves álom.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák