Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alpi.

    addikt

    Ipc gyorsulás <5%. Jelentősen nő az órajel és javul (állítólag) a hatékonyság.
    Inf. fabric sávszél duplája az eddiginek és ha lehet hinni a híreszteléseknek, az IOD fele, az Uclk tudja tartani az 1:1 -et a specekben szereplő ram frekiknél. (4800 Mh ramnál 2400 Mhz, 6000-nél 3000 Mhz) Ha nem változik sokat a jelenlegi típusoknál tapsztalt viselkedés, egészen szép ram teljesítmény várható. Meglátjuk, eddig nem igazán láttam semmi kézzelfogható infót ezen a téren. A cache némileg változott, az L2 dupla akkora, de nem csak a méret nőtt, hanem az elérhetőség is javult / gyorsult. (ami minimum kompenzálni hívatott a 2x akkora L2 miatti lassulást)
    Az a +15% single teljesítmény egy dolog. Egy ideje jellemzően nem arra van már úgysem szükség. Persze a benchmarkokban jól mutat, de a hajunkra kenhetjük, ha nincs mellette sokkal nagyobb sokszálas növekmény.
    Gondoljunk csak bele, milyen vígan elvoltunk a skylake-től a coffe lake-ig. Ipc növekedés pont semennyi sem volt, kaptak pár 100 Mhz plusz órajelet és több magot. Amikor kevés lett egy 4c8t proci, akkor azon hiába emeltünk 500 Mhz-et. Az pont annyira kevés volt utána is. Venni kellett egy 6 magost, aztán 8-ast. Vagy ott az egészen frissen kijött 5800X3D. Jobb egy szálon, mint a sima 5800-as ? Nem, rosszabb. Kéne ? Kéne ! :D
    A lényeg, hogy ha minden kecsegtetően hangzó, kiszivárgott info igaz, akkor itt a +15% single mellé, jóval nagyobb sokszálas teljesítmény növekedést kaphatunk. Arról nem beszélve, hogy (állítólag) mindehhez egy jelentős fogyi / telj. javulás is kinéz. Leginkább részterhelésen, gondolom.
    +10% órajel, némi plusz a Ddr5-ből és egy hajszálnyi ipc növekedés, jó fogyival szvsz nagyon is jó csomag lesz.
    Mondjuk nem nekem, mert ha tippelnem kéne, arra tippelnék, hogy annyiba fog kerülni, mint az űrkutatás. :D

    https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

  • Alpi.

    addikt

    válasz 1dude #156 üzenetére

    Szvsz igen. A CCD szerves része a nagy, központi L3. Akár 6 vagy 8 mag (az L3 mérete változatlanul 32 MB, bármely magnak szabadon elérhető) aktív körülötte, az mind felépítésbe, mind területileg jelentős. Egy 12 magos CCD-hez gyakorlatilag egy másik típust / alapot kéne gyártaniuk. Nem mondom, hogy lehetetlen, de nem látok rá igazán esélyt. Ha már nem tudnak mit kezdeni a gyártókapacitásukkal meg unatkoznak is, akkor lehet, de jellemzően a másik véglet áll fent. :D

    [ Szerkesztve ]

    https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

  • Alpi.

    addikt

    válasz martonx #160 üzenetére

    Mindenkit. :) Azaz nem a fogyasztás, hanem a hatásfok az, ami mindenkit érdekel.
    Desktop-ba ez magasabb teljesítményt jelent, az pedig érdekes szokott lenni. :)
    Kis ferdítéssel az Amd egy magtípussal fedi le az egész palettát. Desktop, notebook, szerver és hedt vonalon is az épp aktuális Zen kerül. Nagyon apró változások vannak, de jellemzően a "körítésben" csak. A magok felépítése, működése egyezik.
    Van ahol a teljesítmény fontos, van ahol a fogyasztás minimalizálása, stb. Nagyon jól hajtogatható cucc. Lent nagyon keveset fogyaszt a "fent" pedig egyre magasabban van. Generációról generációra reszelnek rajta.
    Van még egy dolog, ahova alapvető a jó fogyi. Nem lehet 25-30W-ot fogyasztó magokkal erősen, magasra boostoló procit csinálni. Márpedig mi szeretnénk ilyeneket. Alapvető az, hogy legyen egy nagyon hatékony, okosan működő magocskánk. Ez a CCD-s design alapból ki van téve ennek a "sokmagos" cpu problémának a chiplet kis mérete miatt. Emiatt gondolom, hogy a hatékonyság növekedése biztosan nem kamu, mert anélkül eséyltelen lenne 5.5 Ghz-en látni a frekit. A bemutatott videoban ez viszont egyértelműen látszott. :)

    https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

  • Alpi.

    addikt

    Nyílván ez is feltételezés / találgatás nagyrészt, de egész hasonló az én eszmefuttatásomhoz. :) Én Ipc-ben kicsit pesszimistább voltam, itt jóval optimistább értékek jelennek meg, de az, hogy picit "altatnak" egyáltalán nem életszerűtlen. Kb. az összes Zen generációnál ez volt. Nem ígérgettek felelőtlenül, inkább alá is löttek helyenként.
    Továbbra is azt mondom, hogy ha nem is lesz látványos Ipc növekedés, ez akkor is nagyon jó cucc lehet. Annyira jól néznek ki az órajelek, hogy ha feltételezzük azt, hogy nem lesz valami nagyon nagy "bottleneck" az architektúrában, akkor ennek jól kell szerepelnie.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

  • Alpi.

    addikt

    válasz makkmarce #197 üzenetére

    Ha akarnának sem menne. Túl picike a felület, nem lehetne elvonni a termelt hőt.
    Intel monolit felépítése nagyságrendekkel nagyobb felülettel bír.
    Nyílván millió különbség van, nem lehet egyenes arányt vonni, de a hőátadó felület igencsak véges és nagy korlátozó tényező Amd-nél. (Ccd-s felépítés mellett)

    https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

  • Alpi.

    addikt

    válasz Alpi. #198 üzenetére

    A hő távozik minden irányba. Ha az épp mellette lévő részek hűvösebbek, akkor arra, a nyák fele is. Ettől függetlenül minél koncentráltabb a hőtermelés, annál gyorsabban emelkedik azoknak a részeknek a hőmérséklete. Ha olyan terhelést kapnak. A Zen2 / 3 cpuk is szépen ki tudják tartani az órajelet, 1-2 terhelt magnál, még komolyabb terhelés esetén is, de ha az összes mag terhelést kap, akkor rohamosan csökkentenie kell az órajeleket, mert azonnal túlmelegedne.

    https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

Új hozzászólás Aktív témák