Aktív témák

  • Giovan!

    addikt

    válasz Tetsuo #235 üzenetére

    Meg sem lep már, hogy nyíltan ferdíted a valóságot, csak hogy pozitívabb fényben tüntesd fel a diktatúrákat. A valóságban az emberiség történelme során a legnagyobb fejlődés az után következett be, miután a nép elkezdte megkérdőjelezni a hatalmat, és a felvilágosodás eszméi utat nyitottak a gondolatok és a vagyon szabad áramlásának. Az általad magasztalt abszolút monarchiák évszázadokig elültek a posványban, mert a "jóvanazúgy" hívei azokat is visszafogták, akik esetleg javítani próbáltak a fennálló viszonyokon. Jelenleg is a sokak által köpködött nyugat biztosít olyan életszinvonalat, amit irigyel a világ nagyobbik része.

    Egy jó demokráciában, ha nehézkes is a döntézhozatal, végül alapvetően mindig olyan megoldás születik, ami a lehető legkisebb rész által a lehető legkevésbé lesz elutasítva. Mert egy jó rendszer max ennyit tud elérni, és bár szerinted ez egy negatív dolog, szerintem meg pont ez teszi lehetővé, hogy közösségek békésen létezhessenek, és szabad akaratukból maradjanak együtt, nem a kényszerítés hatására.
    Persze nem mondom, az abszolút uralkodó döntései néha járhatnak pozitív következményekkel, de mivel minden ember esendő, ha nincs kontroll a hatalom fölött, az könnyen katasztrófához vezethet. Lásd pl. Mao Nagy ugrását, aki ugyan a saját felfogása szerint jót akart, az által, hogy erőltett indusztrializációval pár év alatt a fejlett országok közé lövi Kínát, de a valóságban csak tízmilliók szenvedéséhez és halálához vezetett az, hogy nem volt semmiféle kontroll fölötte, és nem kellett az elszámoltatástól tartania, így akkor is ragaszkdohatott a víziójához, mikor az inkompatibilisnek bizonyult a valósággal.

    A másik: ha te szeretnél alatvalóként élni, ahol megmondják mit csinálj, az a te dolgod, ebbe nem szólok bele, jogod van a véleményedhez.
    De az, hogy a szolgaság lenne az ember természetes állapota, ahová visszavágyik, szerintem nem igaz. Épp ellenkezőleg, az ember természeténél fogva arra törekszik, hogy a kezébe vehesse a sorsát. Ha nem így lenne, még mindig a fákon bogarásznánk egymást, kiszolgáltatva a természet kénye-kedvének.

    Összegezve: én hiszek benne, hogy egy közösség csak a tagjain keresztül lehet boldog. A közérdek a sok egyéni érdekből áll össze. Ezért aztán csak a sok egyén együttes akarata jelölheti ki, milyen irányt kell követnie a hatalomnak ahhoz, hogy a lehető legkevésbé sérüljenek a közösségen belül. De ehhez meg kell kérdezni őket.

    Kína elnyomva, átgázolva bizonyos társadalmi rétegeken is véghezviszi az elképzelt stratégiát tetszik, vagy nem tetszik, ez hatékonyabb mint a bürokratikus tilitoli, a tökölődés és a választási ciklusokban gondolkodás.

    Az, hogy ezt te pozitívan értékeled, azt mutatja, hogy olyan világnézeti szakadék tátong közöttünk, aminek az áthidalása lehetetlen (nekem legalábbis nincs hozzá energiám). A hozzászólásom célja sem az, hogy téged meggyőzzelek (ennyire nem vagoyk naiv), csupán válaszoltam, mivel egyrészt zavartak a pontatlanságok, másrészt nem akartam, hogy a diktatúra ajnározása válasz nélkül maradjon.

    De mostmár én is befejeztem, megyek és csinálok inkább valami produktívat, ha már a Nap is kisütött :D

    Szép napot!

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

Aktív témák