Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HaaS

    addikt

    válasz katt777 #747 üzenetére

    Mint "magyarnak látszó földlakó", azt szeretném megkérdezni, hogy az aláírásodba nem fér be véletlenül, hogy prohardver:)?

    "a sárkány is csak ember" - oxox

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz katt777 #747 üzenetére

    Az Enron-botrány idején én még általánosba jártam, de a válság - számomra - egyértelmű előjeleiből én is következtettem, csak nem volt egy fillérem sem, amivel mahinálhattam volna. Tudod, az a helyzet, hogy értek hozzá, amennyire nekem kell, sőt, sokat beszélgettem erről egy éve az Eltén a közgazdaság tanárommal is, mikor már jócskán benne voltunk. Hanem onnan indultunk el, hogy a cégek azért (is?) csinálták a válságot, hogy elbocsáthassanak büntetlenül egy rakás embert - amit egyébként "békeidőben", korábban sokkal kisebb nyilvánossággal is meg lehetett oldani különösebb kirívó költségek nélkül, legföljebb nem egyszerre, hanem elnyújtva -, azonban a leépítések főként a gyártó- és szolgáltató szektorban mentek végbe. Akikre állításod szerint fütyülnek, hiszen sem nem hadügy (hacsak nem a fegyvergyártást vesszük), sem nem pénzügy vagy energia. A világgazdaság azonban egy olyan jószág, ami visszaüt, ha nagyon kilibben. Reálisnak tartod, hogy direkt megkockáztatták volna egy egyszerű létszámleépítés miatt az addig sikeresen, nyereségesen működő, nagy hatalmú multinacionális cégek/bankok, hogy komolyan becsődöljenek, ha körbeér a válság? Mert hacsak föl nem vásárolja más, akkor mindössze a magánvagyon marad és a szégyen. Mindenesetre, ha állításod szerint tudatosan is indították el, maga a folyamat akkor is indirekt láncreakció. A tőzsdéről nem képzelgek, hiszen az egész csak egy nagy "népszerűség-nyilvántartó rendszer", természetesen nem feltétlenül a valóságot tükrözi (pl. OTP részvények hullámzása nemrég), hanem a vélt értéket. De éppen komplexitása és a nagy vállalatok állapotának egyértelmű hatásai miatt nem lehet belemagyarázni semmit, amit ne látna bárki, aki egy kicsit is ért hozzá. Azon túl az államoknak az első világválság óta ismét beleszólási joguk van a legtöbb gazdasági folyamatba, nem lehetne a hátuk mögött susmákolni, hacsak nem egészen más szálakon fut minden... vagy esetleg ha a világon összesen 2-3 ország vezetői nem totális pancserek, és ezen 2-3 ország húzza a többit a fülénél fogva.

    Természetesen mindenki hazudik, és még azoknak is hazudnak, akik esetleg éppen ezt tanulják. De mindegy is. Ez nem ide tartozik.

    D1Rect: Egyelőre még vége sincsen, és csak lassan fog lecsengeni. :) Az általános gazdasági modell nagyobb reformokra szorulna, ha stabilitást akarnának elérni. (Mint tudjuk, az első nagy válság előtt pont az volt az általános, hogy a kisebb csúcsok és válságok állandóan követték egymást, és a '30-as években dolgozták ki az egyenletesebb, vegyes piaci modellen alapuló irányzatokat. Most láthattuk, hogy a XX. század második felének modelljének mik a gyengéi - ironikus módon, az információs társadalomba lépés idején pont a téves információk, és a fedezet-nélküliség túl nagy ereje -, de egyelőre ezeken még nem léptek túl, a pénzügyi rendszerek túl rugalmatlanok.

Új hozzászólás Aktív témák