Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #63 üzenetére

    Helló Grabowsi!

    Az élvezérlésre külön bitet (merkert) használ a Siemens, ami szerintem baromság, de így van.

    Pontosan így van.
    De tudsz mondani olyan PLC-t, amelyik nem ezt teszi? Mielőtt az omron említenéd megjegyzem, hogy az is használ külön bitet, csak azt nem neked kell kívülről megadnod, a rendszer intézi.
    Egyébként a PLC típustól elvonatkoztatva tudsz olyan módszert, amelyik nem használ átmeneti tárolót (vagyis külön bitet) a le vagy felfutó él figyeléséhez? :)

    Előrebocsátom, hogy rühellem a Siemens-t.

    :))
    Nyilván jó okod van rá. És ha így van, akkor meg is tudod indokolni miért rühelled. Engem érdekelne.

    A CV kimenethez pedig egy word típusú, előre deklarált szó kell. Ezt azután move-olnod kell egy integer típusú változóba, mert a buta tök Siemens nem tud összehasonlítani csak integert integer-rel.

    Ez fél igazság. Össze tud hasonlítani bármit bármivel. Csak nem létrában vagy FBD-ben. STL-ben számláló értékét összehasonlítani egy konstanssal 3 utasítás (nincs szükség külön előre deklarált word tárolóra sem. Persze a típuskeveredésre akkor már neked kell figyelned).

    Ehhez tényleg kell a felfutó él, ami viszont nem mindig akar működni

    Mármint micsoda?

  • Grabowski

    csendes tag

    válasz Grabowski #65 üzenetére

    És a hibaüzenetek sem konkrétak, meg a help-je sem mindig kielégítő.

    Ja, és elég lassan szállítják a legegyszerűbb cuccokat is.

    [Szerkesztve]

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #65 üzenetére

    Helló Grabowski!

    2. Általában (és a fentiekből is adódva) sokkal több idő leprogramozni ugyanazt a feladatot, amit mondjuk (derüljön ki: Omron-barát vagyok) más PLC-nél.

    Ebből azt látom, hogy nem is igazán ismered a Siemens S7 PLC-ket (már ha arról beszélünk egyáltalán).

    3. Létrában legalábbis muszáj deklarálnom a dbw-t, különben hibával megáll a cucc.

    Nyilván, mivel amíg nem deklarálod, addig nem létezik. A deklaráció hozza létre. Ennek sok előnye van egyébként, amikor a feladatnak megfelelő adattárolót kell csinálni.
    Ha nem akarsz deklarálgatni, használj merker word-öket. Azt nem kell deklarálni.

    4. Erősen típusos,

    Ez ugyanaz a fél igazság, ami az előző üzenetedben is volt.
    Ebben a formában ez nem igaz.

    5. Ki hallott olyat, hogy manuálisan el kell vennem a tápot egy kijelzőtől (újra kell indítanom), majd gombokat nyomogatnom ahhoz, hogy a frissített programot rá tudjam tölteni.

    Ugyan már!
    Ne nyiss vitát olyasmiről amit nem ismersz megfelelően.
    Ez is egy fél igazság. De inkább csak negyed.

    6. Műszaki támogatásban a Siemens nem túl jó (manual se)

    Na ezt tényleg nem értem!!
    Elképesztő mennyiségű dokumentáció van minden eszközhöz vagy hat nyelven!
    Ugyan honnan veszed, hogy nincs doksi. Ezt egyszerűen nem értem!
    Ingyenesen letölthető (persze megveheted pénzért is CD-n, csomagban).
    Milyen doksit nem találtál, hogy ezt írod?

    STL-t nem használok.

    No hát ez az...
    De gondolom S7 PLC-t sem nagyon, ha ilyeneket írsz...

    Bye!

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #67 üzenetére

    Hali Grabowski!

    Ja, tudok olyan módszert

    Ok. De el ne áruld! Még kiderülne, hogy tényleg! :>

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #75 üzenetére

    Helló Grabowski!

    Egy egyszerű bit logikás programot nyilván nem több idő megírni Siemens-en sem. S7-300-ról beszélek egyébként. De mondjuk egy blokk mozgatós, egyszerre 1000 szót shiftelős, for ciklusos keresős sorosan több porton beszélgetőst nem kezdenék el Siemens-szel.

    Pedig pontosan ebben az utóbbiban van az erőssége!

    Azt momentán nem értem, hogy miért nem létezik az adott word, ha nem hozom létre, miért kell nekem ezzel tökölnöm 2007-ben?

    Nos azt nagyjából értem, hogy neked az a kézenfekvő, hogy az adatterület csak úgy ''van'', mert így szoktad meg. Omronban így van.
    De azt már komolyan nem értem mi köze ennek 2007-hez. Úgy érted, hogy a fejlődés abba az irányba mutat, hogy fix, lebetonozott adatterületet kell kezelned PLC-ben?
    Ezzel nem értek egyet, de az csak egy dolog.
    A másik dolog viszont az, hogy amit hátránynak próbálsz feltüntetni, az éppenséggel előny.

    Azért nem használok STL-t, mert sokkal jobban átlátom a létrát. Ez szokás kérdése, sokan vannak, akiknek meg az STL a befutó.

    Gondolom Omron programozási ismeretek alapján írtad ezt. Nem baj, nincs ezzel semmi gond. Félre ne érts, nem lekicsinylő szándékkal írtam. Csak tudom milyen az Omron PLC, tizen éve foglalkozok velük, sokfélét, sokszor programoztam C120-tól, C1000H-n át CS1G-ig.
    Szóval Omronnál az utasításlista egy az egyben a létradiagram alternatívája. Vagyis csak a programnak egy másik megjelenési formája. Akár ebben, akár abban írod a programot, válthatsz a kétféle nézet között.
    Az is igaz, hogy a létradiagram sokkal átláthatóbb, mint az utasításlista (mnemonik mód).
    A fentiek miatt általában nincs is nagyon késztetése az embernek arra, hogy utasításlistával piszmogjon (bár sportértéke az kifejezetten van, értelme kevesebb) amikor ott a létra.

    Csakhogy S7-nél ez egyáltalán nincs így és az ügy szempontjából ez nagyon fontos. A létra egyáltalán nem alternatívája az STL-nek. Sokmindent nem is érdemes létrában programozni, mert hosszú lenne, miközben STL-ben 10-20 utasítás.
    Ennek nem az az oka, hogy a létradiagram mód fejletlenebb, vagy hogy az STL fejlettebb lenne. Egyszerűen az STL alacsonyabb szintű (gépközelibb) nyelv mint a létradiagram.
    Az STL ennélfogva sokkal nagyobb jelentőséggel bír a siemens-nél, mint az omronnál! Nem is igazán lehet a kettőt összehasonlítani.

    Nem értem például, hogy egy CPU beszerzése miért három hét.

    Nem jellemző. Múlt héten rendeltünk 315-2 DP-t, meg TP177B-t, sok modult és már megjött.

    Nem azzal van bajom, hogy deklarálgatni kell, hanem, hogy 2007-ben. Miért kell erre időt pazarolnom. Hozza létre magának, ahogy más szerkezetek teszik. Hahó! 2007 van! Az idő egyre drágább!

    Most inkább nem kezdem el magyarázni az adatblokkok lényegét (tartok tőle hogy annyira nem is érdekelne) de hidd el, hogy ha tudnád hogyan működik belátnád a dolog létjogosultságát.

    Hát, pedig pont most volt ilyesmi. Hozzáteszem, nem minden kijelzőjük ilyen. De hogy a program frissítéséhez át kell állítanom a kommunikációs beállításokat (és újraindítani a kijelzőt), hát az nem kicsit cinkes.


    És melyik kijelző volt az, ha szabad tudni?
    Egyébként igen, az is egy módja annak, hogy ''transfer módba'' tedd az OP-t, ha kikapcsolod, bekapcsolod, közben nyomod a megfelelő gombokat, stb.
    De nem az egyetlen. A panel biztosít lehetősgéet arra, hogy transfer módba kapcsolják a rátöltött projecten keresztül is. Akár a PLC egy bitjének változására, akár gombnyomásra, akárhogy. Én mindig úgy csinálom, hogy egy ''rendszer menü''-be teszek egy gombot, ami jelszóvédett és megnyomva átvált, és már lehet is rá tölteni az új projectet.
    A win bázisú paneleknél már ezt sem kell. Aogy elkezded küldeni neki az új projectet, magától átvált és tölti (ahogyan pl. az Omron NS terminálok is).
    Ezért mondtam, hogy a kikapcs-bekapcs fél igazság. 2007 ide vagy oda :)

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #107 üzenetére

    Hali!

    Az angollal hadilábon állóknak: A 2007-es Omron dvd-n (ingyenes) megtalálható az Omron PLC-kben használható instrukciók magyar leírása.

    Így van!
    Sőt a 2006-osban is :>

    Ha esetleg valaki meg is akarja nézni, innen: [link] (CQM1H) vagy innen: [link] letöltheti...

    Sőt, Husz Zoli kiadott egy könyvet is magyar nyelven (sok éve). Bár fogalmam sincs ez hol érhető el.

  • Szirty

    őstag

    válasz Grabowski #803 üzenetére

    Hali Grabowski!

    "Vagy akármilyen soros port?"

    "OMRON: van egy CJ1M CPU21 típusú plc és nem tudjuk összekötni a laptoppal, már omronos is próbálta."

Új hozzászólás Aktív témák