Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz Mr. Cutter #132 üzenetére

    Hali Mr. Cutter!

    Látom Szirty vannak jócskán kérdések feléd,

    Bárcsak időm is volna...

    Az a legjobb benne, hogy erre sikerült nekem is nagynehezen rájönni és csak utána olvastam, amit írtál.

    Ez abból a szempontból nem jó, hogy fölöslegesen írtam, de abból a szempontból jó, hogy az marad meg a legjobban, amire az ember magától jön rá :>

    A következő probléma az, hogy frekvenciaváltót kellene kezelnem, ez lenne végülis a feladat egy része, mert motorhajtást kell valahogy megvalósítanom.
    Valamilyen digitális jelet kellene küldenem a PLC-ről? Milyen memóriaterületet kellene használnom, hogy működjön a motor a frekvenciaváltón keresztül?


    Nos nagyban függ ez attól, hogy mi a feladat. Vagyis pontosan mit kell csinálnia a frekiváltós hajtásnak?
    Elég csak megállítani és elindítani, vagy a sebességet is kell változtatni? Ha kell, akkor elég fokozatokban, vagy fokozatmentesen kell? Fékmotor van-e a frekiváltón, ha igen, akkor a fék elektromechanikus, vagy nem? Ha fékmotor, akkor tart-e terhet, vagy nem?
    stb, stb.
    Most pofátlanul megint a saját oldalamat fogom ajánlani: [link]
    Van ott pár sor a fékmotorok frekvenciaváltós meghajtásáról és a dolog problémáiról. A te kérdésedet valószínűleg csak érinti, de hátha megtudsz belőle valami hasznosat.

    Szóval induljunk ki a legegyszerűbb esetből, ami egyben valószínűleg a leggyakoribb is:
    Minden frekiváltónak vannak digitális bemenetei (is). Ezek a bemenetek mindeneféle funkcióval bírnak, általában a frekiváltó paraméterezésével ezeket lehet változtatni, de sok olcsóbb frekiváltónál némelyik bemenet funkciója fix és van néhány amelyik változtatható (multifunkciós bemenetek).
    Ezekre a bemenetekre általában 24V DC jeleket kell kapcsolni, vagy kontaktust.
    Itt egy példa:
    [kép]

    Ezeket a bemeneteket közönséges relés PLC kimenetekkel vagy 24V-os tranzisztoros kimenetekkel, vagy közvetve, relékontaktusokon keresztül problémamentesen lehet vezérelni.
    Az én környezetemben gyakori amikor a PLC a frekiváltónak ezeken a digitális bemeneteken keresztül az alábbi parancsokat adja:
    Előre, hátra, lassan, 2.rámpa kiválasztás, hibatörlés.
    A vezérlés igen sok változata megvalósítható ilyen kontaktusos módszerrel is.
    A fenti esetben a sebességeket (gyors és lassúmenet sebessége) a frekiváltó paraméteribe írt értékekkel lehet előre megadni.
    Általában megoldható az is, hogy több lépcsős frekvencia meghatározás legyen. Vagyis van pl. 3 PLC kimenet, aminek a kombinációjával 8 különböző sebességlépcső állítható be. Ilyenkor minden sebesség lépcső sebessége egy-egy frekiváltó paraméter szerinti lesz.

    Ha arra van szükség, hogy a PLC fokozatmentesen tudja állítani a sebességet, akkor ezt megteheti egy analóg kimeneten keresztül (0-10V vagy 4-20mA általában) ami a frekiváltó analóg bemenetére van kötve (ilyenje gyakorlatilag mindegyiknek van). Akkor a motor sebessége a PLC analóg kimenetére küldött jellel lesz arányos.

    A leg összetettebb mód, de a legtöbb funkció ezzel valósítható meg, amikor a PLC és a frekiváltó között soros kommunikációs vonal van kiépítve. PL RS 232, vagy valamilyen szabványos ipari busz (Modbus, Profibus, DeviceNet, stb).
    Ebben az esetben gyakorlatilag bármit meg tud tenni a PLC a frekiváltóval amire az csak képes. Erre egy leírást ízelítőül itt találsz: [link]

Új hozzászólás Aktív témák