Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jamez

    senior tag

    válasz Surviver #1 üzenetére

    Függ az akku típusátol is:

    NiCd aksikat (ha még vannak) ki kell sütni néha.
    Újonnan ilyet venni nem szabad már.
    a NiMh-t csak az elején szükséges ''formázni'' tehát 2-3 szor teljesen feltölteni és lemeríteni. Ezeket nem is szabad nullára használni.
    A Liion-nal hasonló a helyzet.

    Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

  • col

    addikt

    válasz Surviver #1 üzenetére

    Alapvető kérdés, milyen típusú aksid van.

    De általános dolog és jótanács, hogy az aksikat (bármelyiket) a használatbavételkor le kell ''formázni''. 2-3 x teljes feltöltés és maximális lemerítés. Lehetőleg a normál töltési idejének 2-3x szoros időtartammal való töltési ciklussal.

    Utána már nem kell lemeríteni állandóan, hanem csak néha célszerű ''kisütni'' és majdnem nulláról tölteni.

    A Ni-Cd és Ni-MH aksik rendelkeznek úgynevezett memória effektussal is, ez azt jelenti, hogy amennyiben ''rátöltesz'' azt jegyzi meg töltendő szintnek. szóval ezeket az aksikat 3-4 használat után célszerű lemeríteni, kisütni. A Li-Ion aksik kevésbbé érzékenyek erre, nincs elvileg (!) memoria effektussuk. De az eljárás hasonlatos ezeknél is, annyi a különbség, hogy ezeket NEM szabad kisütni (pl. Mobiltelefonnál a töltővel..) Ha lemerülnek kikapcsolnak símán, a többi aksiknál lehet bármikor ilyen ''formázást'' kérni. Jót is tesz nekik.

    A laptop és notebook esetében, ha már rendesen formázott az aksi, akkor elvileg ritkában kell lemeríteni és nem annyira érzékeny a töltővel, vagy anélkül való használatra. De az aksik szempontjából nagyon fontos, hogy ''dolgoztasd''. Tehát töltés és merítési ciklusokkal jól karbantartható és megnyújtható az élettartam.

    Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

  • tomcsi

    senior tag

    válasz Surviver #1 üzenetére

    Mondom a saját tapasztalatokat. Én a notebookomat kiveszem az aksit amikor itthon használom. A gyártók előirják az ilyen használatott mert igy az nő az élettartama. Mobiltelefon aksi: NiMh - lemeritt teljesen majd feltőlt teljesen
    Li-Ion, Li-Polymer - használom és ha kell rátöltök.

  • col

    addikt

    válasz Surviver #7 üzenetére

    A Li-Ion aksik viszonylag tűrőképesebbek, és ha a formázás már megvolt (jól, rosszul), akkor sok tennivalód nincs.
    Egy fontos dolog: a Li-Ion aksik jól és hosszabban bírják a terhelést, de a kisülési fázisuk gyorsabb. Magyarul dolgozik, dolgozik, aztán egyszercsak ''hirtelen halál'' :) A végső fázisban gyorsabban merül és hirtelen.
    A Ni-xx (Mh és Cd) aksik kevesebbet bírnak, de egyenletesebb a kisülésük, viszonylag hosszabb ideig bírja még alacsony kapacítással is.
    (Pl. mobiltelcsinél lehet észrevenni, hogy a Ni-xx aksisok még sokszor egy napot is csipognak, hogy aksi fesz alacsony, de bírja, ezzel szemben, ha a Li-Ion egyszer elkezd ilyet tenni, akkor célszerű viszonylag gyorsan töltőért kapkodni :)

    Si Vis Pacem - > Parabellum. //// Iphone 6 Plus valamint egy Iphone SE (2022)

Új hozzászólás Aktív témák