Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz fairi #58445 üzenetére

    Meg én az alaplapomhoz olyan ramot választottam, ami nem csak hogy szerepel a QVL listában, hanem be van csillagozva hogy szimultán hány slotban próbálták ki (esetemben mind a 8-ban).
    Ezért gondoltam arra hogy csak bizonyos ramoknál hisztiznek az alaplapok, mert az én QVL listámban se szerepel mindegyik ramnál az összes slotos lehetőség. Lehet csak azért van mert nem volt idejük rá, de az is lehet hogy adott széria rammal tényleg nem tudták még ők se kihajtani...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz fairi #58447 üzenetére

    Nem veled akarok vitatkozni, csak ötletelek.
    Az megvan hogy OC hivatalosan nem támogatott, sőt egyes gyártók (khm...procim khmm...) garanciavesztéssel fenyegetőznek XMP-re is akkor is ha egyébként az adott garanciális probléma nem is érinti az XMP-t.
    De az én 3200-as moduljaim jedec tábláiban az 1866-nál magasabb értékek szerepel, ezért gondolom hogy súlyosabb a probléma. Szerintem DDR4 ramoknak dual channelben kutya kötelességük 2133-on elindulni akármilyen körülmények között.

    Persze, szerintem is megérne pár 100 munkaórát a probléma feloldása, hiszen az AMD-s világ jó részét érinti, csak hát ez innentől kezdve már szakmai szintet követel meg és a beleölt munkaórákat gyártók sem fogják kifizetni akiknek ez elemi érdekük lenne nem hogy a teljesítményt nyerő felhasználók.

    #58448 Scorp
    Abban igazad van hogy azok az elsődleges slotok a csatornák számára és én is ennek megfelelően építettem a konfigomat és mindenkinek így is adom tovább az instrukciót, de az is benne van a kézikönyvben hogy a másik 2 slot is fizikailag használható és nem csak dísznek vannak ott. :)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz D.Va #58451 üzenetére

    Bocs hogy belevau, de mivel nem írtad hogy mikor vetted a ramokat, tehát hogy korábban volt egy kit amihez most vettél még egy kitet vagy eleve most frissen vetted a 2 db 2-es kitet így nem egészen értem az anyagi részét. Vagy eleve ingyen kaptad valamelyiket...annál olcsóbb tényleg nincs. :D
    Nem a zsebedben akarok túrkálni.
    Valóban az átfutási idő alatt időszakosan előállhat az a helyzet hogy épp több pénz van kint mint jelenleg, de ha eladtad a 2 db jelenlegi kitedet és megvetted ugyanannak a típusnak a 2x16-os kitjét, akkor alapvetően ugyanott leszel anyagilag.
    Most ránéztem árukeresőn a 2x2x8 valamint a 2x16-ra és elvileg 5-10 ezerrel olcsóbb a 2x16 bolttól függően, már ha lehet kapni. Szóval csak azt akarom mondani hogy ha tényleg nem tudod visszavinni boltba akármilyen okból, Hardveraprón még mindig jó áron el tudod adni.
    Persze én se adnám el egyből mind a 2 kitet amíg még nincs beszerelve a 2x16, addg is kell a PC. :)

    Az "1 die" mit jelent arra valamelyik szakértőbb talán-talán tud válaszolni, ha épp ő is belefutott ebbe.

    Nekem is volt olyan téma amire épp nem kaptam választ, valszeg épp senki nem tudja és ellentétben velem nem akartak kibickedni. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Krissoldier #58466 üzenetére

    Szia,

    Az én véleményem laikus-szagszolgálatosként:
    A 2x16 kiszerelések a tapasztalatok alapján mindenképpen hatékonyabb választás, nem csupán azért mert a memória vezérlőt kevésbé terheli, hanem mert ott tudja a dual channel a legmagasabb elérhető órajelet.

    A 2666Mhz-es cpu limit egyrészről arra vonatkozik hogy afölött OC, tehát nem garantált a működés. Másrészről efölött intel esetén "elvileg" már nem nagyon fogsz teljesítmény növekedést tapasztalni ezen paraméter változtatásakor, mivel vannak olyan elemei a processzornak amik nem nagyon tudnak hova gyorsulni az adott érték fölött.

    Mivel K-s prociban gondolkodsz, ezért még ha nem is tervezed a procit húzni, még akkor is jobbak az esélyek arra vonatkozólag hogy a cpu gyári garantált érték felett fognak futni a ramok, a ram gyártó által előre definiált XMP (OC) profilokon és hogy ez még ha kicsit is, de észrevehető teljesítmény javulást fog okozni.
    Amúgy ha nem tervezed a procit húzni, lehet tudsz azon spórolni hogy nem "K"-t veszel és a különbözetet áttenni másik alkatrészhez.

    Én alapvetően inkább a magasabb órajelűre mennék rá ugyanazon kiszerelés mellett pláne ha 2 lépcsőnyi órajel eltérés mellett csak 1 időzítés a különbség, tehát 2x16, 3000, cl15.
    Mert azt talán nagyobb eséllyel fogom tudni ugyanazon alacsonyabb órajel mellett jobb időzítésekre beállítani, de az már hosszas kísérletezgetést igényel és alapos utána olvasást.

    Nagyon ajánlgatja itt a kolléga a Crucial Ballistix ramokat hogy könnyű velük magas órajelet és jó időzítéseket elérni, de lehet csak AMD-hez igazán nyerő.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Krissoldier #58468 üzenetére

    Az XMP stabil beállítás amivel a ram gyártó nevezi a boltban az adtt modult, az tesztelt és bele van égetve a ramba. Ezt 1 kattintás a biosban beállítani és ha nem aktiválta be automatána bios akkor mindenképp érdemes rápróbálni, mert 10-20%-os eltérés lehet a memória függő feladatoknál.

    A kérdéses rész a maximum kihozása, az utolsó 5%-nyi extra teljesítmény. Amúgy én még nem próbáltam a netes leírásokat, de vannak egész korrektül megfogalmazott tutorialok.

    A Cruiciallal kapcsolatban majd biztos felnéz a szagértő kolléga.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz DravenMoral #58501 üzenetére

    A másik kollégának csak a kezét szabad figyelni, mert csal. Megnézte a kérdező adatlapján a típust, de egyébként igazad van hogy nem feltétlenül ugyanahhoz keres az ember memóriát.

    Hogy on is legyek, általános tulajdonsága a régebbi alaplapoknak(meg az újabbaknak is igazából) hogy ugyan bele lehet rakni 4 mdult, és úgy is tudnak magas órajelen futni, de a 2 modulos kiszerelésben a leghatékonyabb és stabilabb.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz jeni #58505 üzenetére

    A 40% bukót arra érted hogy anno túlárazva vette ugye? Ne ijeszd el a jó megoldástól. :D
    Mert igazából most az a lényeg hogy tervezett vásárolni 2x4 GB ramot és a cél az össz 16 GB elérése.
    Tehát a lényeg hogy a 2x4-hez képest a 2x8 többe kerül és ezt a hiányt kell csak kipótolni a jelenlegi 2x4 kitt eladásával, ha nem is sikerül 100%-ban legalább minél kisebb rés maradjon.

    Rákerestem az alaplap általad belinkelt hivatalos memória listára, és amit épp használ a kolléga az pont nem szerepel benne, bizonyítja hogy intel alaplapok kevésbé érzékenyek.

    Amúgy új alkatrészként ugyanaz a 2x4 kit EMAG-on horror 35k-ért hirdetik, szal annyiért simán lehet találni akár 4x8-at is használt piacon. xDD

    Hardverapro oldalon nézem hogy a hasonló tehát 1600-as DDR3 2x4 kitek 6-10k huf között szinte azonnal elrepülnek, de pont a fentebb írt ripjaws kitből látni 13k-ért. A boltban újonnan 13-14ért már kapni 1x8-at, de azoknak a késleltetése rosszabb mint a jelenlegi 2x4-nek.
    A boltban a jobb 2x8-asok 30-35nél kezdődnek.
    Használt piacon kb 20-ért már kapni jobb paraméterű 2x8 kiteket.

    Nagyon fontos ECC- jelölést kerülni!!!

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Werkly #58510 üzenetére

    Az adatlapodon egy bika konfigot látni rtx 3000-el....nem tudom értelmezni a kérdésed.

    Egyébként én még úgy 3-4 hete azt láttam feladat kezelőben, hogy valami miatt folyton "használatban" van a memórám fele-2/3-a, úgy hogy épp semmi nem indokolta...mivel 32 gb van, az autocad meg a töredékét se kérte, a kevéske játék alatt sem éreztem röccenést, meló helyen meg hajtás így később akartam foglalkozni vele...
    Mostanra varázsütésre megjavult... "relatíve", már csak 6GB alap win10+Chrome pár ablakkal....
    Most 1-2 másik dolog furcsán kezdett viselkedni, pl folyton véletlenszerűen leáll a windows explorer....mármint gyakrabban mint korábban :D
    szal én akár még arra is tippelnék hogy valami winfos titkos rendszerfrissítés volt a háttérben. hogy menjenek az anyjuk....be a kötelező frissítésekkel. :@

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pokskill #58512 üzenetére

    Proci típust is megírod?
    Nálam, az msi alaplapom biosában az "xmp" sorban nem "enabled" van beállítva, hanem profile 1 (nálam az a magasabb érték) és nem kellett manuálisan a dram frequency allítgatnom, hanem az auton maradt, de lehet eltér a biosunk.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz mckay #58514 üzenetére

    Sajnos nem csak a feszen, meg órajeleken meg alap infókon múlhat a dolog.
    Ami biztos, hogy az általad linkelt weblapon a support felület, compatibility menüpontján belül a compatible devices-nál elérhető a memory QVL lista. Amúgy csak 1600-ig írja, szal még bejöhet a képbe a memóriavezérlő típusának túl nagy sebessége is.
    Azokat tesztelték, a többire nem vállalnak stabil működést, azt se tudják hogy elindul-e olyan modullal ami nem szerepel a listában vagy nem.
    Ez nem jelenti hogy csak ezekkel a ramokkal indul el, de ezekkel tesztelték anno.

    Azért belinkelem az adott listát a fenti elérési út alapján: [link]
    Hátha tudsz szerezni használt piacon másik kittet, vagy a 2 db 2x2-es kiszerelést eladni és egybe venni 2x4-et, bár az eladás része nem valószínű hogy sikerül, révén 4Gb alatt már nem nagyon van élet szal valszeg mindenki legalább annyival rendelkezik.
    Mondjuk épített hálózati adattárolóba még bőven jó a 2x2 gb ram is, szal lehet hogy van akit érdekel.

    Sok sikert.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz RECSKA #58553 üzenetére

    Alapvetően nekem is az volt a kérdésem a Ramaxellel hogy odáig oké, hogy nem gyárt csipeket, de kompatibilitás illetve megbízhatóság terén mit produkál az általuk memória modulként összerakott egység?

    Tehát hogy kényese-e az alaplapok rájuk vagy sem?

    Az én szempontomból már nem érdekes a kérdés mert vettem új Kingston HyperX Impact-et, mivel külföldről érkezett az alaplap így maradt a QVL lista, hogy biztosan szűkítsem az első bekapcsoláskor felléphető hibát. Így persze 3-4 ezerrel többe került a 2x4 ram mint ha-RÓL terveztem, de inkább biztosra mentem.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz OBeatrix #58557 üzenetére

    A fentebb írt alaplapod maximum a Core 2 duo, core 2 Quad processzorokat és DDR-2 ramokat támogatja.
    Újabb technológiákat nem.
    Különbség van felújítás és felújítás között, ahol alaplap csere történik az már szerintem nem felújítás, hanem új konfiguráció. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz DravenMoral #58564 üzenetére

    Belevau, de szerintem azzal a mondatával hogy a gépben lévők mellé helyezte be őket én alapból feltételezem hogy az első változatban az összetartozó párko a megfelelő slotokban voltak, mégis hibára futott a teszt. :)

    A végső tanáccsal laikusként is egyetértek. :)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz modern #58583 üzenetére

    Az a helyzet hogy a hiba megjelenését megelőzően nem csak egy dolgot csináltál, nem "csak" szereltél, hanem procit is cseréltél...biztos hogy a csere procinak minden ram csatornája működik? nem lehet hogy a cpu foglalatnak nem minden része érintkezik rendesen?
    Persze nem mutattál videot a szerelésről így nem látni hogy a "szarakodtam a hűtővel" rész alatt fizikai behatás érte volna a memória foglalatot.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz modern #58585 üzenetére

    Volt még egy kérdés a felsorolásomban.
    Nem írtad hogy a két hibás slotot önmagában próbáltad-e, tehát hogy csak azokban és egyesével fenn áll-e a hiba.
    Ezután a helyedben szétszedném és visszapróbálnám az i5-öt ha még megvan. Azzal vajon megy-e a 4 ram modul és a proci csere közben ellenőrizném a foglalatot, mert lehet hogy csak simán nem kontaktol az egyébként működőképes konfig.

    Továbbá még valaki korábban írt olyat is hogy ha nincs kontaktus akkor kicsit radírral meg lehet tisztítani az Intel procik esetében az érintkezőket óvatosan, de erre vissza kéne keresned a topicban.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz pepe_g #58589 üzenetére

    Laikusként belevau:
    Ha szerencséje van betudja állítani, de nem 100% hogy sikerül 1333 fölé vinni, mert csak addig van gyártói tesztelés.
    De amíg 1066-ról 1333-nál nagy különbséget érzékel felhasználás terén, mivel ott a proci kommunikációja is skálázódik (addig bírja a prociban található memória vezérlő), addig 1333-ról 1600-ra már csak a memória órajele változik, így a teljesítmény növekedés nem mindenhol fog érvényesülni.

    Itt korábban nekem azt javasolták hogy az órajelet állítsam a proci maximumára és az időzítéseket kísérletezzem ki a végletekig. Persze ez időigényes lehet...masszívan.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz mester1102 #58616 üzenetére

    Javaslom hogy tekerj feljebb az oldal tetejére, a lenyitható összefoglalóban elvileg minden kérdésedre ott a válasz.
    Még annyi hogy az alaplapod pontos típusára neten rákeresve letöltheted a manual-t és abban leírják hogy pontosan melyik foglalatokba kell berakni a ramokat a biztos dual channelhez.

    #58615 loko28
    99% az esély hogy az általad leírt módon fog működni.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz petya2012 #58659 üzenetére

    Van külön dedikált videókártyád?
    Mert azt tippelem hogy nincsen, ezen esetben a processzorba integrált VGA számára is a teljes ramból választja le a szükséges memóriát. Ez alapvetően 1-2 GB között lehet default beállításon, ami magyarázza a 60%-os ram terheltséget. Bár nem vagyok képben a torrentek tényleges memória igényével.
    Ha még sem ez van, akkor valami nagyon súlyosan terheli a ramodat, akár vírus, akár csak egy rossz windows vagy egyéb program beállítás.

    Ha továbbra sem tervezel komolyabb dolgokat végezn rajta, akkor a kérdés hogy jelenleg mennyire akadozik a munkameneted a magas ram kihasználtság miatt? Mert ha nem nagyon akkor nem feltétlen kéne bővíteni.
    Használt piac amúgy nem játszik? Elég sokan szabadulnak meg a DDR3 ramoktól és hátha ki tudjátok előre próbálni hogy megeszi-e a lapod.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz FRayal #58684 üzenetére

    Láthatóan azonos méret esetén van némi különbség az árban és ez nem csak a borda miatt van, hanem a felhasznált memória csipek miatt is.
    Alapvetően kb. ennyivel több az esélyed rá, hogy stabilabb csipekkel szerelt modult kapsz ami AMD processzor esetén rengeteg fejfájástól szabadíthat meg. Ha egy ramban több kapacitás van tuningra, akkor alap órajeleken is jobban fut.

    Fentebb is van írás Aegissel kapcsolatban, mi szerint a dobozon jelzett elméleti órajelet sem mindig lehet elérni vele, pedig AMD-nél ez jobban rányomja a bélyegét a teljesítményre mint Intelnél a processzor felépítése miatt.

    A ram modulok egyébként manapság már kevésbé érzékenyek az eltérő gyártóktól származó csipekre, de minél olcsóbb modult választasz annál könnyebb belenyúlni a kakiba.
    Sajnos AMD proci esetén még azért erősebb a kakiba nyúlási lehetőség mint Intelnél.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz koko52 #58687 üzenetére

    Mester fejet hajtok a tapasztaltabb infók előtt.
    Átfogalmazom, amennyire én látom itt visszaolvasva, a drágább ramok esetén elvileg a hisztisebb alaplap+proci kombók is nyugodtabban duruzsolnak. :)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz koko52 #58699 üzenetére

    Lehet bennem van a hiba, de a válaszod alapján nem egészen olvastad el amit a kolléga írt.
    A laptopjának a felépítése hogy alapból rá van integrálva 4 gb 2400-as ram, meg van 1 db szabad slot.
    Amit írsz, az volt az eredeti állapot, amihez képest szeretett volna bővíteni, tehát hogy "akkor nyertél volna, ha 4-gb-ot veszel" rész nem nyert, mert annyi volt benne eredetileg, 3200-as ram.

    Amúgy mivel a BIOS-a azt írja hogy 12GB 2400-as ramja van, ez azt jelenti hogy a 2x4 GB határig Dual channelben működik nem?
    Csak akkor fog visszaesni a sebesség ha már az utolsó 4 GB-ot tölti fel.
    Egyébként nem hiszem hogy laptop esetén bármit is tudna állítani a biosban ramokkal kapcsolatban.

    Továbbá az volt még a kérdés hogy 2400 vs 2666 közti különbséget mennyire fogja érezni átlagos felhasználás mellett?

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz koko52 #58702 üzenetére

    Arra reflektáltam hogy alapból 2x4 GB-ja van abban a laptopban.
    Mert Te azt írtad hogy "Igazán akkor nyertél volna, ha 4-GB-ot veszel". Ezt nem tudja venni, mert alapból az van.
    Csak az egyik 2400-as integrálva, tehát még csak cserélni sem tudja, a másik 3200-as az amit cserélni tud.

    A ramok tényleges sebességével kapcsolatban köszi a tapasztalatot, régebben én is úgy tudtam, de mint ha itt a topicban a másik fajta működést olvastam volna valaki szintén tapasztalttól, de akkor valamit benéztem.
    Pontosabban a randomitás az ami a kulcs, ha az nem lenne akkor a másik álláspont nyerne. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz ProviG #58707 üzenetére

    +1 szavazat amellett hogy ez egy jó lehetőség.
    De jönnek majd profik, hátha van valakinek a tarsolyában még jobb. :)

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Mr.Csizmás #58715 üzenetére

    Üdv,

    Kihagytad hogy notebook ramokról kérdezel, továbbá a teljes képhez tudni illik hogy AMD gépek valamivel kényesebbek, de nem írtad hogy olyanod van-e
    Az általad idézett alaptézis a hülyebiztos megoldás, de azért a technológia fejlődésével rugalmasabbá váltak a ram kezelések.
    Alapesetben inkább már az a kivétel, hogy a random modulok nem működnek együtt, de rengetegszer kiderül hogy eleve az alaplap volt épp mindenre is hisztis.
    Szóval próba szerencse, 99% hogy nem lesz gondod.
    De azért van 1% hogy épp másik eresztésből kapta a ram modul a csippeket. Nekem is a 2 külön vásárolt kitem esetében az egyiken samsung csipek vannak, a másikon hynix gyártóé, pedig ugyanaz a sorozatszám...ilyen szállítmány érkezett a gyárba és a gyártó válasza hogy random.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Mr.Csizmás #58717 üzenetére

    Ez így igaz, nekem is a mini-itx konfigomban sodimm ramok vannak, mondjuk én tabletnek építem össze hordozni. :D

    Egész jó kis gépnek tűnik amit írsz, a topicban többször olvastam hogy a korai generációs zen procik esetén szintén bejátszott némi hiszti a rammal kapcsolatban, hogy az most proci vagy alaplap oldalról ahhoz én nem értek.
    De ha még azt is megírod, akkor lehet hogy még közelebbi választ kapsz, de ha frissebb generációs procival használod, akkor ez már elég modern alaplapnak tűnik hogy nem lesz gondod a ramokkal.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    A következő helyzettel kapcsolatban írok:
    Adott egy munkaállomás alaplap quad channeles, 8 ram slotos. Egyelőre ezt 4 db 8 GB ram modullal van használva, tehát quad channel 32 GB, xmp-3200-on. Ezzel a résszel kapcsolatban semmi probléma.
    Viszont proci csere kapcsán le akartam ellenőrizni hogy mind az alaplap, mind a processzorok gond nélkül használják mindegyik slotot.
    Na most a slotok elrendezése: B1B2A1A2-PROCI-C2C1D2D1, ezek közül minden "1"-es jelölésűvel adja ki jelenleg a quad channelt és le akartam ellenőrizni hogy az "2"-esekkel is minden rendben.
    Az odáig világos, hogy ha a jelenlegi ramok közül valamelyiket átpakolom, a BIOS figyelmeztet hogy "not optimized ram positon, please use the optimized slots first".
    Erre számítottam, azonban arra kevésbé hogy a biosba belépve azt írja az akármelyik "2"-esbe helyezett ramra hogy "Inactive".
    Windowsba belépve, a cpu-z és az aida látja hogy ott van egy adott adatalappal rendelkező modul, de a windows nem adja hozzá az össz. kapacitáshoz.
    Feltételezem azért van ez gyárilag így, hogy ne terheljék feleslegesen a proci vezérlőt, amíg nincsenek feltöltve az elsődleges slotok addig a másodlagosakat inaktivizálták.

    Tényleg csak ellenőrzésre akartam ezt eljátszani, de mostmár furdal a kíváncsiság, hogy hogyan tudnám "aktivizálni" egy rövid időre ezeket a slotokat?
    Vagy feltétlen kölcsön kell kérni valahonnan DDR4-es ramokat, mert csak az első 4 elfoglalt slot után fogja automatikusan bekapcsolni a maradékot?
    Köszi.

    Szerk.: még a legelső bios build van fent, mert úgy voltam vele hogy ha a proci elindul vele, akkor nem kockáztatok egy munkaállomás esetében bios frissítést mivel ez az alaplap pont olyan hogy nincs rajta második bios csip, vagy bios flashback gomb csak clear cmos van, ami egy elrontott bios verzió frissítést nem tud kijavítani.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz jattila48 #58783 üzenetére

    Én a saját esetemet tudom írni, nálam a hasonló felállásban simán mennek a Hynix csipekkel szerelt változatok x299 lapban a samsung cspekkel szerelt modulokkal a dobozon írt XMP beállításon. Nem próbáltam erősebb beállításokon.
    Amúgy Rammon program az egyik ami kejelezheti, de az csak a gyártót a pontos die típust nem.
    A Thaiphoon Burner egy olyan program ami részletesebben kiírhatja, de pl az én gépemnél hisztizik és nem indul.
    Már 165-nél jár. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz jattila48 #58786 üzenetére

    Persze, hisz kíméletlenül mélyen megbúvó adatokat kell kiolvasnia a ramodból. :D
    Hogy mellette mik vannak még a háttérben azt nem tudom.
    Nálam is 5 sec után kilövi a rendszer, de ha egy új mappába kicsomagolom akkor megint van 5 secem arra hogy program indítás után klikkeljek a "read" gombra középen majd a felugró ablakban a jobb oldalon a legfelső "manufacturer" és a fentről 4. "DIE Density" rublikákból kiolvastam hogy a samsungjaim "B" dieosak, míg a Hynixeim "CJR" ---->"C"-k...Az én esetemben ez azt jelenti hogy a samsungjaim elméletileg jobban bírják adott frekvencián a finomhangolást, míg a "C"-seim elvileg XMP profilon jobban mennek alapbeállításon.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz jattila48 #58797 üzenetére

    Ha nem érzed úgy hogy az utolso fél, mármint 0,5 fps hiányzik a játékoknál, meg sehol máshol sem érzékelsz hátrányt akkor nem gond.
    Több okból szokták itt a forumban javasolni hogy 2 modulból legyen megldva:
    -vannak alaplapok ahol ugyan elindul 4 modullal, de csak alap sebességen és ha az ráadásul AMD akkor 15-20% teljesítményt is veszítenek; - nálad ha a dobozon írt sebességen pörög, akkor nincs gond, ezt pl CPU-Z programmal is tudod ellenőrizni, a memory fülön írja: pl ha 1600-at ír akkor az dualban 3200-al fut.
    -másik ok hogy a processzorban lévő memória vezérlőt normál procik esetében (mint pl lg1151 foglalatos intelek) alapvetően 2 modulra tervezik, azzal használva a memória vezérlőnek kevesebbet kell számolni, ezért gyorsabban éri el a ramokat, míg 4 modullal többet kell számolnia, tehát fél fps-nyit belassul és jobban melegszik;

    Alapvetően akkor javasolnak itt a topicban 2 modulos felállást ha épp beszerzés előtt áll, vagy épp probléma van, ha már meg van és gond nélkül fut XMP profillal akkor nem kell zargatni egy működő rendszert.

    Nálam is hynix csipes az egyik páros és samus a másik páros, a dobozon szereplő xmp profillal gond nélkül megy, nem próbáltam hogy ha 1-1-et felcserélek a slotokban akkor változik-e, de szerinitem amíg xmp-n vagyok tuti nem fog. Ha elkezdenék tuningolni, lehet hogy gyengébb eredménnyel végez ha a párosokat elpakolgatom, de alapvetően nem lesz gond.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Multibit #58807 üzenetére

    Első tippem hogy az adott alaplap esetén a CPU-Z hülyül, lehet hogy régebbi vagy majd egy újabb kiadással helyre fog állni az a tab is.
    Nálam pl az előzőleg fent lévő 1.90-es verziójú a procimat 9940X-nek látja, holott 10940x, de a frisebb cpu-z már megfelelően látja.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz kory24 #58826 üzenetére

    A dual channel ram kezelés még youtube alatt is kifejti kicsit a hatását, nagyjából mindenen érződik.
    Szerintem azzal hogy 8-as modult vennél nem nyernél sokat, nem azon a +4 GB-n fog múlni, szóval szerintem jobb ha a 4. is ugyanolyan mint amik már bent vannak.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz #24845312 #58832 üzenetére

    Ezt kérdezd a winfos programozóitól, én annyit tudok hogy a nem rég összerakott mini itx dvga(tehát nem a ramból eszi a videómemot) konfigomban direkt leteszteltem hogy mennyire működik a gép 1 modullal meg dual-al és volt különbség a lejátszásban.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Daniel0620 #58835 üzenetére

    Hali,
    Ennél egy hangyányival bonyolultabb a helyzet mint hogy csak a mhz és a márka számítson.
    A jelenlegi 8-asod mellé ha ugyanolyan 8-ast választasz, akkor 99% biztos hogy dual channelben fognak futni, ami azt jelenti hogy a memóriába betöltött adatokkal 2Xes sebességgel dolgozik. Ez játékokban számít a single channelhez képest.
    Az hogy 2666 vagy 3200 az már kevésbé észrevehetp intel proci esetében, de a dual channel jóval észrevehetőbb, pláne ha AMD procid van.
    Ha 32 a cél, akkor jobban jársz ha eladod a jelenlegi 8-ast használt piacon és veszel inkább 2 db 16-ost kitben, akkor azok tuti hogy dualban fognak menni.

    Fentebb írtak alapján mint ha megdőlt volna az a tézis is, hogyha a jelenlegi 8 mellé beraksz még 32-őt akkor az első 16 estében dual channelell működne. Szóval dual channel nélkül a sok memo kapacitással lehet menni valamire, de kevés olyan élethelyzet van amikor ezzel tényleg nyersz.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Daniel0620 #58840 üzenetére

    Nono még tovább bonyolult a helyzeted, mert túl kevés infót adtál meg. A fenti hozzászólás úgy született hogy sima alaplapot feltételeztem, és a 3. 4. ramot kellene kitalálni.
    Egyszerűbb ha beírod az alkatrészek típusát legközelebb mint így harapófogóval kelljen kiszedni. :D
    Elméletben a 8 foglalatos alaplapod HEDT - munkaállomás alaplap. Mint az enyim.
    Ezeknél nem csupán dual channelben tudnak futni a ramok, de ha a megfelelő slotokban vannak akkor quad channelben (CPU-Z program a memory fülön kiírja). Ez játékokban nem annyira érezhető, max 1-3 fps, de munkafolyamatoknál pl videó vágás jól jön.
    Esetedben, Intel procinál, a ramok esetében igazából nincs abból probléma hogy 1 db modul mennyit tud, nagyjából egy egységként kezeli a winfos, mind1 hgy 8x8 vagy 4x16, vagy 2x32-ből áll össze a 64 GB.

    Na most ha eltérő méretű ramokat választasz akkor viszont tényleg leeshet a ram kezelési sebesség, aminél nem quad channelről dual-ra történő visszaesést kell érteni, hanem ugyanúgy dual alatti sebességre visszaesést. Ezt mindenképp érdemes kerülni.

    Ha a mostani 4x8 azaz 32 GB ramot kevésnek érzed játékok alatt (el nem tudom képzelni mivel játszol mert amennyire tudom még nincsenek ilyen játékok vagy csak kevés, de Te tudod) akkor ennél az alaplapnál mindenképp 4-esével érdemes módosítani.

    Tehát a kövi lépcső, a 64 elérésére 2 jó módszer van, vagy 8x8 vagy 4x16.
    Tehát a 8x8 a legegyszerűbb, de tény hogy 4x16 esetén a processzorban lévő memória vezérlő kevésbé van terhelve, tehát jobb teljesítményt érsz el.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz kopygege #58845 üzenetére

    Szépen megjárattad a közönséget, mert az EeePC amit linkeltél N455 processzorral van szerelve ami 5-el nagyobb számú mint amit az első kérdésbe beletettél 450-es.
    Nagyon nem mind1, mert a 455 már támogatja a DDR3-at IS a DDR2 mellett kívül, míg a sima 450-es csak DDR2.

    De legközelebb az eredeti problémát mutasd be hasonló helyzetben, ne csak az egyik kis részletet. Mert ha az a kérdés hogy a linkelt epc-be milyen ram kell, akkor az DDR3.

    Amit beraktál fotót, arra a ramra Te is rá tudsz keresni googlen és akkor látod hogy hanyas és még azt is megtudod hogy hány MHz.es. Mert azzal a MHz-el biztos hogy elindul a gép amivel más méret esetén már használták, míg erősebb rammal ilyen régi gépek esetében nem biztos. Elvileg el kéne, de nem biztos.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz koko52 #58890 üzenetére

    Pontosítsunk kicsit, mert nem csak TR4 alaplap az egyedüli quad channeles, ott vannak intelnél a 2011, 2066, további server alaplapok is elérhető áron.
    De a sima pl 1151-es alaplapoknál valóban, a 2 x dual channel nem lesz quad channel. Ellenben a 4 modul jobban terheli a processzor memória vezérlőjét mintha ugyanazt a kapacitást 2 db modulból rakja össze a kolléga.
    Viszont ahogy Te is írtad a "SR" azaz hogy single rank az nem erre vonatkozik, az a modulon belüli felépítésre.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz CarrGomm #58933 üzenetére

    A processzor típusát még nem írtad.
    Nem kötekedés képpen, hanem ötleteslés szintjén: biztos hogy kell neked a 14 cm-es venti? Nem lenne elég 12-esre cserélni ugyanabból a típusból, hogy kb hasonló helyen legyenek a felfogatási pontok?
    Lehet hogy a procid amúgysem termel annyi hőt hogy az a kevéske különbség a légáramban megérződjön akár a munkameneten akár a hangerőn. Pl ha ugyanakkora hangerő mellett a venticserével mondjuk 60-ról felmegy 62-re adott általad használt terhelés mellett a proci max hőmérséklete, az nem számít.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz CarrGomm #58935 üzenetére

    Nekem ment azzal a lefogatóval, de kín szenvedés és nem is pontos a rögzülés. Azt a lefogatót olyan ventihez találták ki, aminél a sarok pontjai egy síkban vannak az elejével.

    "A hűtő meg ez" már mint arra cserélnél? Ezt a kérdést nem értem . :D

    Amúgy pull konfigban sem fér el a jelenlegi venti a hűtő másik oldalán? Szerintem bőven van annyi tartalék a rendszeredben hogy azt a procit kényelmes hőfokon tartsa.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz bobalazs #59018 üzenetére

    Nem vagyok tuber, akkor nekem szabad.
    Azért nem mindenki akar ilyen nagy ram étvágyú játékkal játszani, hisz ez egy nagyon durván megcsinált valósidejű stratégia és gondolom nem spóroltál a beállításokon mind részletesség, mind pedig egységek mennyisége terén. amúgy a steam 8 Gb szabad ramot ajánl neki, +2gb-t integrált videó esetén.
    De az is lehet hogy nem tudsz róla, de valamelyik appban valami hiba van és feleslegesen feltölti a ramot, nálam is időnként előfodul hogy sima idle-ben felmegy 10GB-re a ram használat, pusztán azért mert 32 van összesen.
    Meg egyébként is a programok szeretnek addig nyújtózkodni amíg van takaró, elvégre windows...
    De az átlagos gamer ajánlás azért csak 16 GB ram, mert sima CoD warzone, assasins creed és társai normálisan high beállítások mellett nem akasztják úgy ki a gépet mint most neked.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz MaxxDamage #59024 üzenetére

    Szia,

    Az ebay linked esetében nincs sorozatszám feltüntetve, ez nekem gyanús. Továbbá a jelenlegi mennyin fut? Csak mert ha betudtad kapcsolni az xmp profilt, akkor lehet egy 2666-osnál is kicsit szenvedősen de összetudnád hozni a megfelelő működést és akkor nem számít a kitek eredeti mhz különbsége.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz MaxxDamage #59026 üzenetére

    Na az szuper hogy a gépedben van lehetőség ramokat finomhangolni (mert laptop ramok alapján feltételeztem hogy laptoppal van dolgod, ahol 90%-ban nem engedi, kivéve ha felsőkategóriás), na most ez azért fontos információ, mert ha rákeresel a témára, hamar megtalálod hogy igazából az eredeti modulod 3200-as CL20-as időzítése nagyon gyengusz érték [link], jobban járnál ha 2666-on CL15-re állítanád. Vagy a kettő között játszani vele.
    Tehát ha eleve jól jársz alacsonyabb órajelű kittel is, akkor nagyobb mozgástered van a vásárlásban. Persze ha szeretsz kockáztatni nem tartalak vissza, csak ötletelek.
    De szerintem nem véletlen hogy a 3200-as kitet nem nagyon árulják a fenti időzítéssel, könnyen lehet hogy a sebessége miatt leesett a kereslet.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pelican #59038 üzenetére

    Szerintem a magasabb órajellel jobban jársz Ryzen esetében és időzítésben nem annyival lassabb mint amennyivel gyorsabb órajel terén.
    Ugyanakkor most nézem hogy mekkora az ár különbözet, eléggé durva, ennyire már nem vágom hogy árérték arányban hol a határ.
    Amúgy azt nézted hogy ennél a boltnál a Corsair lassabban érkezik meg mint az eredetileg kinézett G.Skill? Más boltok korábbra ígérik, mondjuk 1-2k -val drágábban, nem mintha rá akarnálak beszélni akármire.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz melan #59060 üzenetére

    A központi memória vezérlőt jobban terheli ha 4 db modul van, ami késést okoz a ramok kezelésében.
    De lehet hogy a felhasználásod során észre sem veszed.
    Az utolsó zárójelet nem egészen értem, mert előtte kihangsúlyozod hogy 1866-os ramokkal tervezed használni. :Y

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz arabus #59180 üzenetére

    Nem csak arra reagáltál hogy 10400F processzor?

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz mihellers56 #59189 üzenetére

    Ahol az alaplap csak dual channelt támogat, ott 4 modul esetén alacsonyabb az elérhető max sebesség mint 2 modullal. A legújabb AMD prociknál már sikerült ezt a problémát 1-1 tesztelőnek megoldania, de neked még régebbi procid van. De mielőtt csak ezért procit cserélnél azért nézz utána youtubereknél...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pityu. #59203 üzenetére

    Jobb azt írni hogy alaplap függő, mert ugyan a legtöbbnél igaz amit írsz, de van amikor nem. Adott eszköz leírásában kell ellenőrizni.
    Tehát a leírásban benne van hogy melyik első 2 slotot kell használni.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz jeni #59244 üzenetére

    Inkább a ventilátorokkal kell úgy játszani hogy kapjanak légáramlatot, mármint hosszában. Akkor tuti nem lesz kifogás. :D
    Addig meg placebo.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz gabber01 #59251 üzenetére

    Én azért vettem ezt a ramot [link], mert ez volt a legolcsóbb az alaplapom QVL listájából azok közül, amelyikek elvileg 8 db-os kivitelben is max stabil max sebességen futtathatóak...(quados alaplapom van, most már 2 db 2-es kittel).
    De örülök hogy a fekete-szürke dizájnba (ahogy minden más kinéz a gépházamban) pont beleillik, mivel a piros változat kb 2-4k huffal mindig drágább volt.
    Csak az a gáz hogy ehhez külön el kell indítani a gyártó világítós progiját hogy lekapcsoljam az ergébét, mert az ott felül áramtalanítva bizony nem szivárvány. :D

    Mondjuk nem tudom hogyan csinálja a progi, hogy egyszer elindítom, kikapcsolom a világítást, majd kilépek a programból és akkor 2-3 hétre megjegyzi akárhányszor kapcsolom ki a gépet teljes áramtalanítással egybekötve.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Wiz Khalifa #59276 üzenetére

    Nem írtad a konfigodat, pedig fontos hogy mi mellé kerül.
    Elvileg a ryzenek ha nem is sokat de tudnak profitálni a 3200 mhz feletti sebességekből, azonban az a CL18 nem jelent jót, azt már ramja válogatja hogy mennyire lehet finomhangolni, bár azt írod nem tervezed.

    Míg Intel proci mellett a 3600-al nem profitálsz, ellenben a CL18 miatt biztosan vesztesz.

    Viszont azt is figyelembe kell venned hogy a 3600-ast lefele biztos hogy le tudod skálázni 3200 CL16-ra, azonban ha később erősebb procira váltasz, jól jöhet hogy 3600-on stabilabbként lett tesztelve a gyártónál.
    Persze mivel nem írsz konkrét modul típusokat, így nehéz végső konklúziót adni, mert még azonos gyártó eltérő frekis modelljeinél is vannak minőségbeli eltérések.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Wiz Khalifa #59280 üzenetére

    Ryzenekhez, pláne az új szériához ajánlják a 3600-at.

    Eddig az volt a hivatalos 1440p-re ajánlás hogy minimum 16, akad 1-2 játék ami igényli a többet. Most jutottunk el oda hogy már nem csak 1-2 db az olyan játék amihez jó ha van 32, de felette egyelőre még mindig a munkafelhasználás terén van szükség.

    Egyelőre az a hivatalos ajánlás hogy jobb ha csak 2 modulból rakod össze a kapacitást, mert így kevésbé terhelődik a processzor ram vezérlő része. Ez márka független volt eddig.
    Viszont egyes tesztek a legújabb Ryzen proci esetén már azt mutatták hogy nem baj ha 4 modul van, nem terhelődik túl a ram vezérlő a legújabb évjáratban.

    Ezt csak azért írom, mert ha jelenleg csak 32-őt veszel a Ryzen 5 mellé, nem ez lesz a szűk keresztmetszet (khmm VGA khmmm).
    Később amikor erősebb procira váltasz még akkor is elég lesz a 32, de majd megtapasztalod. Aztán 2-3 év távlatában lehet majd bővíteni ahogy igénylik a játékok, már ha addigra nem cseréled le a teljes konfigot. :D
    Tehát nem biztos hogy érintene ha időközben felmegy a DDr4 ramok ára, a jelenlegi még mindig alacsony szintről a csip hiányok miatt.

    Mostanában érkezik a serverekhez a DDR5, már csak évek kérdése és hozzánk is eljut az USB5-el együtt... :D

    #57281 jeni

    a 850-es tápegységet ne a 1050-hez nézd, amikor minden más területen felső kategóriából nézi az alkatrészeket, ez feltehetően csak kényszermegoldás mert NINCS rendes VGA a piacon elérhető áron...vagy egyáltalán készleten. :D
    Kell az a tápegység.
    (A tápegységes topcban belefutottak abba hogy régebbi tervezésű 750-es, a tervezési okokból kifolyólag nem bírta el a 3080-ast)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák