Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rwin5

    őstag

    Üdv!

    Alábbi kérdéssel szeretnék segítséghez fordulni:
    Van egy részmunkaidős állásom, amiben 12 órázok. (hét bármely napján előre megírt beosztás szerint) Most viszont össze kellene hozni, másik dologgal ami minden hétköznap volna. Osztályvezetőmmel még nem beszéltem a dologról, először erről akarnék megbizonyosodni.

    Szóval a Munka Törvénykönyve szerint 1 szabad hétvége jár mindenkinek. Viszont nekem az volna a jó, ha csak hétvégén dolgoznék ezen a munkahelyen, és akkor kijönne az óraszámom 4x12=96, hétköznap 100% hogy nem tudok dolgozni, így mindenképp hétvégén kell menjek. Tehát a kérdés a következő volna: Kérésre beoszthat e a hónapban az összes hétvégére eső napra ha kérésre történik, vagy akkor sem mert a törvény úgy írja le? :U

    Köszi előre is ha valaki meg tud dobni egy kis infóval. :R

  • rwin5

    őstag

    Üdv!

    Lakásbérléssel kapcsolatban volna egy érdekes kérdésem. Amennyiben a szerződés 1 évre szól, de időközben meghal a tulaj, és az örökösök el akarják adni a lakást, akkor ez esetben az 1 éves szerződés érvényét veszti azonnal, és költözni szükséges amint lehet vagy a szerződés ugyanúgy érvényben marad?

  • rwin5

    őstag

    Üdv!

    Megint albérlettel kapcsolatban volna egy kérdésem, hátha kitudtok segíteni, örök hálám érte.

    Úgy néz ki, hogy találtam egy 2 szobás lakást, jó környéken, viszont ahogy én szeretnék költözni az egy kicsit bonyolult story.

    Az én útvonalam az alábbi volna, hogy kiveszek egy 2 szobás lakást magamnak, kifizetem érte a 2 havi kauciót és az 1 havi lakbért előre, ez eddig OKÉ.

    Viszont, keresni akarok magam mellé egy lakótársat a másik szobára, hogy a költségek feleződjenek.

    Kérdeztem a lakástulajt erről, hogy mi a véleménye, neki nem is volna ellenvetése, egyedüli felvetése az volt, hogy mi van akkor ha én hamarabb le akarok lépni a lakásból az a lakótárs meg aki magam mellé volt véve az ott marad egyedül, de mondtam neki, hogy hosszútávra tervezek, plusz ott van fedezetnek a 2 havi kaució, hogy az elveszik ebben az esetben, jobb érvelést nem tudtam mondani.

    Viszont a fő probléma, amiben valami iránymutatást szeretnék kérni:
    A lakástulaj teljesen számlaképes, adózik az egész jövedelem után és mondta, hogy nem szeretne több szerződést, tehát ő azt szeretné, ha én velem leszerződnének (ami a részemről oké is), hogy fizetem a teljes havi lakbért + a rezsit.

    Viszont az új lakóval is csak kellene majd valami szerződést kötni, amiben le van foglalva, hogy ő fizet a szobájáért egy bizonyos összeget, plusz kauciót neki is kellene lerakni (ami jóformán engem védene, hogy ne lépjen le egyik napról a másikra). Viszont a tulaj is teljesen tudatlan, mint én (ezt nem bántásból írtam, csak tényként) azt mondta, hogy akkor lehet neki már velem kéne szerződést kötnie, hogy én adom ki neki ezt a lakrészt. De én, hogy adhatnék ki neki bármit is, ha nem is az enyém az ingatlan? :B :U

    Lehet zavaros a story, mert én sem látom át.
    Szóval röviden, én kiveszem a teljes lakást a tulajtól a teljes havi lakbér + 2 kaució árán.

    Viszont felesbe szeretném (nagyjából a 2 szoba ugyanakkora) az új lakóval majd a beköltözése után fizetni, de mivel random emberke így nem ismerem előre ezért nem megoldható, hogy együtt kössük meg a tulajjal a szerződést. Tehát neki kivel, vagy milyen úton kellene kötnie?

    Ilyet olvastam még, hogy ő vele is a tulaj köt, csak valahogy belefogalmazzák, hogy A teljes havi lakbér 1/2-ét fizeti és a rezsi felét. (valahol korábbról volt nekem egy ilyen saját szerződésem, de nem találom sajnos)

    Szerkesztve:

    A tulaj azért tart ettől a kettős szerződéstől, hogy nehogy úgy tűnjön, hogy én fizetem a teljes lakás lakbérét ~ 150e ft + ő a lakótársam fizet még 75e ft-ot, és hogy ne az jöjjön le ebből, hogy 225e ft-ot fizetünk érte összességében, mert nem akar adózás szempontból emiatt gebaszt.

    [ Szerkesztve ]

  • rwin5

    őstag

    Tudom, hogy nem ide való, de hátha valaki az adózás részét kicsit ismerné, ezért teszem offba:

    Sziasztok!

    Van egy garázsom, amit szeretnék kiadni ismerősnek, de mindenképp tisztán szeretném csinálni, mert annyit nem ér az egész, tehát szerződés - számlát szeretnék róla kiállítani.

    Ennyi infót találtam az interneten róla:
    Garázs kiadása
    Szintén áfaköteles tevékenység, adószámmal (vagy vállalkozóként) végezhető tevékenység, számlát (nyugtát) szükséges kiállítani.

    Ennyit találtam róla összesen.

    Őstermelőként tudok számlát kiállítani, olyan kérdésem volna (majd könyvelővel is beszélek, de hétvégén nem akarom zargatni, ezért hátha valaki itt tájékozott), hogy én azzal kapcsolatban ingatlant is ki tudok számlázni? Vagy ha nem akkor hogy tudom úgy kiadni, hogy egyáltalán megérje? ~ összesen 20.000 Ft-ért adnám ki havonta, de ha pl, kötnöm kell rá KATA-t akkor nyilván nem érdekel az egész és álljon üresen :DDD

  • rwin5

    őstag

    Sziasztok!

    A szöveg értelmezésében szeretnék segítsége kapni, adott egy szántó (termőföld) ami pár hónapja került öröklésre, jövő évben szeretnénk eladni.

    Arra volnék kíváncsi, hogy mennyit kell az összegből befizetni.

    Az alábbit találtam interneten:
    7. 4. A termőföldből átminősített ingatlan értékesítése
    35
    Speciális szabály vonatkozik a termőföldből átminősített ingatlan átruházására. Ebben az esetben vizsgálni kell, hogy a költségekkel csökkentett bevétel (hozam) nagyobb-e, mint a tulajdonban tartás időszakára kiszámított szokásos hozam.
    Szokásos hozam az elszámolható költség 0,3 százaléka, szorozva a tulajdonban tartás napjaival
    (költségek*0,003*napok száma).
    A tulajdonban tartás napjainak száma a megszerzésről és az átruházásról szóló szerződés
    közötti időszak, hozzászámítva a megszerzésről és az átruházásról szóló okirat keltének napjait
    is.
    Ha a hozam kevesebb a szokásos hozamnál, akkor a jövedelmet az általános szabályok szerint
    kell megállapítani. Ellenkező esetben a jövedelmet (adóalapot) a következő egyenlet alapján
    kell meghatározni:
    szokásos hozam+(hozam-szokásos hozam)*3=adóalap
    Tehát, ebben az esetben nincs mód a tulajdonban tartás évei után további csökkentésre.
    Nem kell ezt a rendelkezést alkalmazni, ha
    • a magánszemély a termőföldből átminősített ingatlant örökléssel szerezte meg,
    • az értékesítés a termőföld átminősítését követő 5. év után történik,
    • az átminősítés előtt legalább 5 évig a magánszemély tulajdonában volt az ingatlan.

    Szóval nincs semmilyen kedvezmény, és ugyanúgy vonatkozik, hogy 15%-át be kell adózni a befolyt összegből?

  • rwin5

    őstag

    Sziasztok!

    Hátha valakinek van tapasztalata, ez most csak egy feltevés.
    Ha íródik ügyvédnél vagy közjegyzőnél egy hivatalos végrendelet. 2 gyerek között van szétosztva az öröklés.
    Amiben szerepel mondjuk 3 db ingatlan (lakás).
    Ez a végrendelet 2024-ben készül, mondjuk 2070-ben (babonából nem írok korábbit :D ) megtörténik az öröklés, de időközben a 3 db ingatlanból 1-et eladtak.
    Akkor emiatt érvényét veszti az egész végrendelet?

    Röviden: ha íródik egy végrendelet, és időközben a végrendelet tartalmából van ami eladásra kerül, akkor emiatt az egész végrendelet nem lesz már érvényes, mert nem "naprakész"?
    / vagy nincs ilyen, és ugyanúgy érvényes, csak az eladott ingatlannal nyilván nem foglalkozunk?

  • rwin5

    őstag

    Üdv!

    Eladok egy ingatlant és megvan már a szerződéstervezet ügyvéd által, amelynek a vége így szól.
    A lényeg, hogy én, mint eladó is adózok utána, mert 5 éven belül kerül értékesítésre.

    "1. Szerződő felek megállapodnak abban, hogy a jogügylet kapcsán esetlegesen felmerülő visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési költség, ügyvédi munkadíj fizetésének kötelezettsége a vevőket, a tulajdoni lapok költsége, valamint az értékesítés kapcsán esetlegesen jelentkező adófizetési kötelezettség eladót terheli, egyebekben valamennyi fél viseli saját költségeit."

    Ez így rendben van megfogalmazva? Elsőre nekem olyan fura volt, aztán többszörire már úgy tűnik, hogy oké csak nehogy más költségeit is nyakamba vegyem ezzel a tág kijelentéssel, hogy "esetlegesen jelentkező adófizetés" :F .

    Még nincs aláírva, egyeztetésre küldte át az ügyvédi iroda.

    Köszi, ha valaki tud hozzátenni. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák