Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • brazos

    senior tag

    válasz Oliverda #19190 üzenetére

    2011-ben véglegesítették a DVB-T szabvány második generációját. Az új DVB T2 szabvány szerint egy multiplexen már több MPEG transport stream továbbítása is lehetséges, illetve a kódolás és a moduláció már nem konstans, hanem akár adás közben is változtatható. Fejlettebb modulációt és hibajavító algoritmust használ, így a jel kevésbé érzékeny a környezeti zavarokra, és összességében jobban ki lehet használni a rendelkezésre álló multiplexeket.
    A végső (korai 2011-es) szabvány Európában a DVB-T2 MPEG-4 (H.264) lett. Az első ország Európában, ahol elkezdődött a hivatalos sugárzás DVB-T2-vel az Egyesült Királyság volt, ahol a kereskedelemben kapható tévékészülékeket és a settop boxokat már felszerelték egy DVB-T2 dekóderrel, de ezek még csak a régebbi videokódolási szabvány szerint előállított képet tudtak dekódolni: AVC (más néven H.264 vagy MPEG-4 10) Ez volt a korai DVB-T2 szabvány hozama, és emiatt van az a faramuci helyzet, hogy a kereskedelemben rengeteg, ilyen első generációs készülék van még jelen. Azonban kis idő elteltével a DVB-T2 jobb kihasználására elkezdték alkalmazni a DVB-T2 rendszernél is az újabb, jobb hatásfokú tömörítési rendszert, H-265/HEVC néven. Ez a már bevezetett DVB-T2 H-264 eljárásnál akár kétszeres tömörítési arányt is képes elérni azonos minőség megtartása mellett. Maximális támogatott felbontása 7680 × 4320 pixel.
    A HEVC kódolásra az első nemzetközi tervezet 2012. júliusában látott napvilágot, -ebben 16 szintet, ún profilt hoztak létre - és a szabvány végleges változatának az elfogadása csak 2013. januárjában történt meg. Ez a végleges verzió sem írja elő kötelezően a szolgáltatóknak, hogy milyen HEVC profilt használjanak, csupán ajánlásokat tesz erre, hiszen mindenhol más és más feltételek az adottak, és az egyes szolgáltatók saját hatáskörükben az előzetes tesztek alapján döntik majd el, hogy a HEVC kódolási szabvány melyik profilját fogják végegesen alkalmazni.
    Szóval ezért nem lehet azonnal a DVB T2 szabványt kitalálókat ún ba@ogatni, hiszen a HEVC tömörítés csak jóval később lépett színre, és ekkorra már a gyártók elárasztották a kereskedelmet a DVB-T2 MPEG-4 (H.264) rendszerű készülékeikkel, amik azután a HEVC szabvány bevezetése után gyakorlatilag használhatatlanokká váltak, ez a helyzet van számos országban így nálunk is, tele vannak a raktárak DVB-T2 MPEG-4 (H.264) rendszerű készülékekkel, amit azután a kereskedők klf. trükközésekkel a vevők nyakára sóznak, ha tudnak.
    A most nálunk folyó teszt adás is azt a célt szolgálja, hogy a szolgáltató megtalálja azt(azokat) a HEVC profilokat amikkel végül majd dolgozni fog, addig meg tök felesleges új tv készülékeket és boxokat venni, amíg ez nem fog realizálódni. És ezért jó az AH box mert arra a szolgáltató saját hatáskörében sokkal gyorsabban tudja majd a végleges profilokat tartalmazó firmware frissítéseket kiadni, mintha más tv és boxgyártó cég tenné ugyanezt.(már ha a klf. gyártók erre egyáltalán hajlandóak lesznek)
    És pont emiatt van eléggé szűk keresztmetszete az itthon kapható DVB-T2/HEVC-et tudó, de nem minden profilt ismerő készülékeknek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák