Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz SkyLine3000 #68074 üzenetére

    Erre a gépre Xubuntu, esetleg Mint Mate. Vagy Lubuntu vagy Manjaro Xfce. A sima Ubuntu (Gnome) és a Manjaro Gnome/KDE, Mint Cinnamon lehet sok lesz a procinak.

    MS Office helyett LibreOffice, de attól is függ, hogy mire használjátok. Ha nagyon az MS-os formátumokat erőltetitek, akkor nem alternatíva, de ha csak office-ozás fog menni a LibreOffice SAJÁT formátumaival, akkor arra teljesen jó. Médiaplayernek SMPlayer mpv-vel, vagy VLC Player. De épp úgy megy a Kodi is.

    Képszerkesztőt, képjavítót nem tudom, de gyanítom, hogy a GIMP ezeket tudja, legfeljebb meg kell tanulni a kezelését.

    Screenrip helyett OBS. Streamek rögzítése streamenként változó, egyszerű youtube-dl-től (van hozzá GUI) elkezdve a wget, curl-ön át, franc tudja milyen alternatívák vannak rá, de nem biztos, hogy ha valami jogvédett, lementhetetlen streamről van szó, akkor azt a WM Capture-t ki lehet váltani. Ezt nem tudom biztosra mondani, nem ismerem ezt a progit.

    GTA III, GTA: Vice City, GTA: San Andreas megy Linux alatt Wine-vel. Tapasztalatból mondom, játszottam mindhárommal Linux alatt, kicsivel kevesebb fps-sel futnak, mint Windowson, de nem vészes, normálisan futnak egy C2D-ón, főleg, ha dedikált GPU is besegít. Én alaplapi integrált Intel X3100-es (GMA965)-ös GPU-val és i5 és i7-es prociba integrált Intel HD3000-es és HD4000-es GPU-n játszottam ezeket, ezeken teljesen jól futottak. A GTA IV-et már nem próbálnám meg Intel GPU-val, meg ahhoz az a dedikált GF 210-es is kevés lenne, bár Windows alatt lehet vinné, a HD4000 is viszi, de nagyon a játszhatóság határán van, ha levesz az fps-ből még a Wine emuláció, akkor már játszhatatlan lenne.

    A leírásból ítélve ez egy laptop, ebbe C2D-ból a 9600-as a legnagyobb (van 9800-as és 9900-as is, de azok irreálisan drágák), ha belemegy C2Q 9000-es vagy C2Q 9100-as, esetleg QX9300, azt meg lehet próbálni bele, ha kapsz olcsón használtan. Ha mégis asztali gép, akkor a C2Q 9650, QX6850 vagy 771-ről 775-ösre átmoddolt Xeon X54xx vagy E54xx, ami legalább 3 GHz-es, 1333-1600 FSB-s. Egy ilyen prociupgrade azért sokat dobna a gépen, és megvan 2-10k forint között. De előtte nagyon meg kell nézni, hogy az alaplapi chipset milyen procit támogat. Asztali gépnél egy olcsó kártyát is bele lehet dobni, GTX650 alá nem mennék, de inkább GTX680, GTX750, R9, RX460 környékén nézelődnék. Acélosabb GPU-t nem érdemes nézni, a régi proci nem tudna újabbak kihajtani szvsz.. Lehetőleg minél újabb kártyára kéne rámenni, ami be tudna segíteni a videók hardveres dekódolásába, minél újabb kártya, annál jobb, annál valószínűbb, hogy x264-ból viszi a 10 bitest is, meg a 4K-t és esetleg az x265, meg VP8, VP9-et is, ez utóbbi kettő a YouTube miatt lenne fontos.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz SkyLine3000 #68081 üzenetére

    A lényeg h magyar legyen a felülete, mivel anyám is használja.

    Minden desktop Linux tartalmaz alapból magyar nyelvet is.

    A gépben lévő VGA-hoz meg alapból fenn van, ami kezeli, gyárilag az nvidia-340 van hozzá.

  • gregory91

    senior tag

    válasz SkyLine3000 #68081 üzenetére

    A linux mint-em magyarul kommunikál velem,elég jól.Ha "online vagy" telepítés közben,akkor telepítí a nyelvet hiánytalanul(előfordul hogy bizonyos programokál - gtk, qt - bizonyos sablon menüparancsok magyarul lesznek, ha nincs külön fordítás hozzá).

    Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

  • Frawly

    veterán

    válasz SkyLine3000 #68081 üzenetére

    Ja, az a noti Intel 945 chipsetes, abba a T9900 a legnagyobb, amit bele tudsz tenni PPGA478-as foglalatba, de reális áron csak a T9600 a legnagyobb, ami megy. Ez a chipset nem támogatja a négymagos mobilprocikat.

    A T9800-T9900 amúgy sem sokkal gyorsabb a T9600-nál, épp úgy 45 nm, 2 mag, 2 szál, 35W TDP, 6 MB L2 cache, 1066MHz FSB, azonos támogatott utasításkészletek, csak ilyen 100-206 MHz magonkénti különbség van közöttük, szóval nem éri meg az extra felárat a két legnagyobb modell.

  • Frawly

    veterán

    válasz SkyLine3000 #68090 üzenetére

    Én amit olvastam, ott csak 2 magosakat írnak 945-höz. A 947-et nem ismerem, azt nem néztem miben más.

    Ezen a gépen ilyen felállásban akármilyen disztró elmegy, a nagy KDE-s, Gnome-os, Cinnamon-os disztrók is. De proci lehet szűk keresztmetszet, ha túl sok minden fut, vagy böngészőkben JS hegyekkel nehezen bír el, meg ha a webes videók lejátszásánál nem kap a GPU-tól dekódolási segítséget. A 4 mag itt lenne fontos, pont nem a játéknál, a régi játékok, amik elfutnak ezen a gépen, jellemzően nem tudnak 1-2 szálnál többet használni.

    Az SSD, 8 giga RAM eléggé kell.

  • Frawly

    veterán

    válasz SkyLine3000 #68096 üzenetére

    Igen, lehet telepíteni. Vagy bemásolod a ~/.fonts/ mappába, akár Windows alól kimásolva a times.ttf fájlokat, vagy terminálban futtatott csomagkezelővel felteszed a ms-corefonts csomagot, minden disztrón más néven fut, ez nem csak a Times New Romant teszi fel, hanem Arial, Verdana, stb. betűtípusokat is.

    Betűtípust telepíteni nagyobb DE-ken úgy is lehet, hogy fájlkezelőből megnyitod az adott betűtípust, erre megjelenik egyfajta font viewer progiban, az majd felkínál olyan opciót, hogy telepítés a jelenlegi felhasználónak, telepítés az összes felhasználónak.

    De én nem szoktam feltenni, mert a Linuxban az is jó, hogy sokkal szebbek és modernebbek rajta a betűtípusok, és nem az agyonunt MS fontokat kell rajta bámulni, ami mindenkinek kijön már a könyökén. Meg ha felteszem, akkor böngészőben is minden oldalon Arial, Verdana, stb. betűtípusok lesznek, marha unalmas.

    Egyébként a Linux is támogat mindenféle betűtípust, OpenType, TrueType, Graphite, illetve néhány progi, pl. TeX, LaTeX, a Type 1/2/3 Adobe fontokat is. Tehát ami Windows, Mac alá elérhető, az Linuxon is működik.

    Én hivatalos levelekben az Adobe Minion Pro betűtípust használom (OpenType), ez kiszedhető ingyen az Adobe Reader progiból. Amerikai típusú önéletrajzhoz Adobe Clean (OpenType) szintén kimenthető az Adobe Readerből), de szépek a Linux Libertine, Biolinum, stb. is. Terminálban Fantasque Sans Mono, böngészőben a DejaVu (+Sans, Mono), de terminálban, és plain text szövegszerkesztőben jó még a DejaVu, Ubuntu, Ubuntu Nerd, Adobe Source Pro, Inconsolata, Consolas, stb.. Kétpaneles fájlkezelőben nagyon jó az Ubuntu Condensed font, jobban kiférnek vele a hosszú fájlnevek.

    Szerintem ez MS fontokat érdemes meghagyni ECDL Mancikának, a Windows XP Ződdomb, meg kék hátteres Win10 Updates All Day Long 32 bit Editionös gépére, hátha ő még nem unja. A linuxos fontok nem csak szebbek, hanem pl. több Unicode karaktert is támogatnak, meg jobban mutatnak magas felbontáson, szebben élsimíthatók.

Új hozzászólás Aktív témák