Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fehér_ember

    addikt

    Sziasztok!

    Azért jöttem mert nagyon-nagyon keveset konyítok az elektronikához de ennek ellenére lenne egy kis "eszkábálni" valóm :)

    Nemrég vettem olcsón egy lineáris tápot a külső hangkártyámhoz: így néz ki fedél nélkül, 2, 3 + a dobozon kívül lévő "belső" alu lemezre 1 db. LM350 van felfogatva. Működött, adta a ~12V-ot, de sajna úgy 5-10 perc eltelte után elkezd búgni a trafója, annyira hogy engem már zavar, így inkább nem használom.
    Első gondolatom az volt hogy mindenestül kukázom és veszek egy normálisabbat az ebay-en, de később eszembe jutott hogy még mielőtt kiadok 20-30-40 ezer forintot, érdemes lenne inkább kicserélnem a meglévő trafóját pl. egy új toroidra+rögzítő készlet. Szerencsére átalakítanom sem kell mert a régi tanszformátor helyén is elférne + a régi se 14V-ot adott le (a ráírt érték ellenére), hanem 15,6-et áganként (üresjáratban).
    Átgondolva a teendőket kérdések merültek fel bennem, amire nem tudom a válaszokat, ezért gondoltam megkérdezlek titeket.

    1: A régi transzformátor előtt 0,4 amperes biztik voltak (a nullán és a fázison is egy-egy). Nem tudom ezek miért kellettek (mindig kell biztosíték a transzformátor elé)? Azt sem tudom hogy a transzformátorhoz kell ezeket méretezni vagy a transzformátor után lévő "cucchoz". Tehát ha a régi helyett beteszem a toroidot akkor az ugyanúgy betápkábel-->bizti-->kapcsoló-->transzformátor úthoz legyen bekötve mint a régi volt és maradhatnak a 0,4 amperes biztik vagy másmilyenek kellenek; ha mások kellenek akkor hogyan számoljam ki az értéküket?
    2: Láttam az ebay-en olyan toroidos lineáris tápot amelybe kis zavarszűrő lapka is be volt építve.
    Nem tudom, érdemes-e valami ilyet (B; C) nekem is beszerelnem (hisz audio célra lenne használva), és ha igen akkor pontosan hová: (kapcsoló után, tehát közvetlen toroid elé) vagy esetleg (egyből a bejövő hálózati vezeték végére, biztik elé)?
    3: Egy-két ebay-en kapható lineáris táp láttán az is megfordult a fejemben, hogy a későbbiekben talán tovább fogom fejleszteni a dobozom, és a táp utáni részt majd egy ilyennel váltom ki, hisz több tápegységbe is ehhez hasonlót láttam beszerelve és nagyon megtetszett. Viszont a hasonlóság ellenére persze az is feltűnt, hogy az említett-be beszerelt "board"-ról hiányoznak azok az alu bordák + az alu bordákba beszerelt alkatrészek, amik ezen még rajta vannak. Van valakinek esetleg tippje, hogy azoknak mi lehet a szerepük és hogy mi lehet annak az oka hogy a beépítetten már nincsenek rajta. Ha megvenném, akkor nekem is le kellene azokat róluk forrasztanom használatba vétel előtt vagy komplettem is jó lehet?

    Ha csak az első kérdésemre kapok választ, már annak is nagyon örülni fogok, mivel a másik kettő már részben "audio specifikus" kérdés is :)

    [ Szerkesztve ]

  • fehér_ember

    addikt

    válasz tordaitibi #53729 üzenetére

    Nagyon köszönöm a rendkívül gyors választ. :K
    Lehet majd az ólom aksit is kipróbálom, de az a baj hogy ahhoz is kellene valami fesz. szabályzó (így már lehet az se lenne annyira tiszta) mert a 13,2-13,6 voltos akkumulátorra nem merném közvetlen rádugni a 12v-os külső hangkártyát, illetve az általad említett automata töltőről se tudok semmit, és lehet az is szennyezné a kimenőt is.

    (#53728) FireKeeper
    A gyári amit hozzá adtak, kapcsolóüzemű 12V 2A. De mivel én csak pc-s zenehallgatáshoz használom, ezért valószínűleg nagyon keveset fogyaszt.
    A lineáris azért kell, mert állítólag jót tesz a hangzásnak. Na ezt akarom tesztelni (de csendben) ;)

  • fehér_ember

    addikt

    válasz bkercso #53731 üzenetére

    Nagyon köszönöm hogy te is ránéztél és válaszoltál :R persze sajnos nekem még a válaszodban is akad kínai :B

    A régi trafót már kioperáltam és nem gondoltam visszaültetésre a művelet megkezdésekor, ezért tövénél vágtam az ereket.
    Nem hiszem, hogy gumi és hasonlók megoldották volna a problémát, mert hidegindításnál néma volt (és működött), csak az említett idő eltelte után kezdett el búgni-zúgni, de utána már elég hangos volt és "bemelegedett állapotban" ki-be kapcsolgatás után is megmaradt.

    Gondolom akkor ez is egy olyan közösmódusú lenne, tehát akkor nem feltétlenül jobb mint a már linkeltek? A ferrit gyűrű is valami hasonlót csinál mint ezek?

    "De többre mész méretezett teljesítményű, minél nagyob értékű ellenállással a primerkörben. Ez diff. módusú nagyfreki ellen jó; a szekunderköri kondikkal alkot szűrőt.
    A regulátor-IC lábára illene 100nF kerámia vagy fólia hidegítőkondit tenni."

    Ez nekem már kínai, mert nem tudom hogy mekkorát, hová, hogyan, illetve hogyan.
    Egyenlőre majd azzal is megelégszem ha némán működne, a későbbiekben pedig talán tovább fejlesztem.

    "Ott vannak azok, csak alulról beforrasztva, mert annál a doboz a hűtőborda."
    Egyik fránya fotón sem látszik, úgyhogy ezt most sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudom :)

    [ Szerkesztve ]

  • fehér_ember

    addikt

    válasz bkercso #53736 üzenetére

    "Mekkora a trafó szekunderfeszültsége és áramterhelhetősége, mekkora fesz. kell és mekkora áram? És mivel stabilizálsz?"

    Remélem jól válaszolok, ha nem akkor tudd be elektronikai analfabétizmusomnak.
    2x15V (párhuzamosítom); 30VA; 12V; max. 2A; 1db. LM350

    "A beforrasztott lábuk látszik, meg az alátét szilikon is. Nélkülük meg nem működik az áramkör."
    Én itt tutira nem látom, mi van a nyákra felrajzolt 4db. alu borda helye alatti részen :N és sajna ezen sem
    A doboz hátsó része felé látszik kettő, de az a kettő természetesen a bordás változat "alján" is rajta van, ezen a másik panelen már legalább látszik is :D .
    De a beszerelt változaton csak valami "félkörívek" látszanak azokon a helyeken ahová a bordákra felfogatott alkatrészek kivezetései csatlakoznának.

    [ Szerkesztve ]

  • fehér_ember

    addikt

    válasz bkercso #53739 üzenetére

    Köszönöm (a levezetést is); lehet hogy majd kipróbálom.
    A már említett cseretrafó ez lenne; 1 primer ág és két szekunder, és össz 2A teljesítmény.
    A doboz tartalom (valamennyire nagyítható) képeken: 1; 2; 3; 4 Persze mostmár a hibás (zúgó-búgó) transzformátor nincs benne.

    Még valami eszembe jutott!: Attól ugye nem hibásodhatott meg ez a lineáris tápegység, vagy a trafója, hogy védőföldelés nélküli fali aljzatba volt csatlakoztatva?
    Sajnos itt a panelbe csak 2 ér van, illetve egy-két konnektornál van nullából gányolt védőföld; a hűtőnél pl. én voltam, mert annélkül kicsit rázott, a többinél viszont nem én követtem el :D és a táp se olyanba volt dugva.

    [ Szerkesztve ]

  • fehér_ember

    addikt

    válasz bkercso #53739 üzenetére

    És mégvalami.
    Említetted hogy az üresjárati feszültség nagyobb a transzformátoroknál mint a névleges ami rájuk van írva, ezek szerint akkor mégiscsak lehet hogy 2x14V-os volt a régi, ugyanis a kioperálton 15,56V-ot mértem mindkét szekunder ágnál, ebből gondoltam (balga létemre) hogy mégse 14V-os (pedig valószínűleg akkor mégis olyan volt), viszont a kinézett új meg 2x15V-os. Ha minden mást (azt a kevés elektronikát amiből felépül a fotókon látható egység) változatlanul hagyok, akkor a csere miatt a kimenő feszültségem is változni (nőni) fog? :F Ezidáig szintén terheletlenül mérve, az 5,5mm*2,1mm-es dc csatijára 12,23V ment ki a gyári kapcsolós dc-jére meg 11,89V.
    Mert ha esélyes hogy igen, akkor tovább kell kutatnom 14 voltosért.

    [ Szerkesztve ]

  • fehér_ember

    addikt

    Sziasztok!

    Vettem egy toroid trafót, de mivel számomra rövidebb kábelhossz is elég, ezért a "legvégén előónozott" kimenő ágat megrövidítettem, utána viszont meglepődve tapasztaltam hogy az 1 eres rézdrótot nem akarja "befutni' a forrasztóón. Ez mitől lehet, mit csináljak hogy befussa; vagy ha csak szorosan rácsavarom azt a sokeres kábelt amihez csatlakoztatni szeretném és azt futtatom be, akkor úgy is megfelelően fogja vezetni az áramot (akkor is ha csak az egyik vezeték van beónozva) :F
    Láthatjátok hogy nem igazán értek hozzá; úgyhogy szívesen fogadom a tanácsokat.

    [ Szerkesztve ]

  • fehér_ember

    addikt

    válasz Kernel #54257 üzenetére

    Rendben, köszönöm, akkor megpróbálok kapirgálni. Ezek szerint nem véletlenül volt alapból ónozva a vezeték legvége (ha ezt tudtam volna, nem rövidítek).
    Amúgy nagyon sokáig melegítettem a pákával (olvadt is a "csak ráhúzott" külső köpeny) és folyasztószerrel is próbálkoztam, mindhiába; öngyújtóval már nem próbálkoznék az már túl sok volna, mert már nem túl hosszú a szekunder ág.

    (#54262) Zola007
    Rezonátor: kvarc

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák