Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • didyman

    őstag

    Jó, hogy idetaláltam.
    Éppen szkópkártyát keresek. Hardveresen nincsenek nagy igények, illetve úgyis külső kifejtőpanelt készítek. Motorkerékpárok mérése lesz megoldva vele, tekintettel a kicsi jelekre és a gép távolságára, az USB-s megoldás talán egyszerűbb lenne jelátvitel szempontjából, de nem kizáró a PCI sem, majdmegoldom. 4 csatorna kellene, ha nincs, akkor kénytelen leszek kívül multiplexelni, ebben az esetben a szoftverben meg kéne valósítani a demultiplexelést...A szoftver tudjon a négy csatornáról egyidőben képet adni és a csatornákkal műveleteket végezni, az egyes jelalakok összegét, különbségét képezni relatíve kevés gombnyomással (az sem baj, ha makróként lehet definiálni egyes mérési stációkat). Sorozat, raszter és szuperponált képek kellenek. Kb. 10kHz körüli mintavétel is elegendő (legyen 22kHz), a felbontás passz, ugyanis lesz mérve mV-kV-os jel is és ezeket úgyis kívül leszek kénytelen alakítgatni, szóval a 8bit is elégnek tűnik (0,5-2% körüli eltérésekkel nem fogunk foglalkozni), ha nem kerül sokkal többe, a 12/16bit is jó.
    Lesz árammérés is, ehhez meg kellene lakatfogó (itt mA-100A a mérési tartomány, területtől függően), mivel a vezetékezés tesztelés alatt nem bontható meg. Itt annyi követelmény lenne, hogy a lakatfogón valahol el lehessen érni a mért értéket analóg formában (tehát lehetőleg ne dekódolandó adatfolyamként), ha másképp nem megy, úgy is szétszedem, csak ugye garancia is van a világon :) .
    Mivel költséghatékonynak kell lenni és nincsenek különleges igények, mikrovezérlőt, programozható logikát értelmetlennek látom alkalmazni, relatíve egyszerű analóg fokozatokról lesz szó, ehhez szeretnék a feladathoz minél alkalmasabb berendezéseket keresni.
    Fluke és LeCroy termékek nekem is tetszenek, de neee :) . A lakatfogónak kéne bírnia az ipart, de nem nagyüzem van, csak sima műhely. Ebből is kell négy darab, úgyhogy elszalad az ára annak is, hamar...Viszont dunsztom sincs, hogy a HE-n kívül hol lehet még megbízhatóan beszerezni szkópkártyákat.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz thaler2 #2193 üzenetére

    Lehet tintással is nyomni, de ha transzpauszt használsz, jó tudni, hogy oldja-e, vagy nem. Finom rajzolatokhoz meg nem nagyon alkalmas sima papírral.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz Ja no #2192 üzenetére

    Aha, pár éve csináltunk egy mérőrendszert kollegákkal és ott is az volt, hogy jéé, milyen olcsó, aztán jött az, hogy rendelhetnénk termékmintában, mert mire ideért volna az IC, került volna jól az anyagköltség :) . A 12bit-es DA-kkal még nem volt gond, de a Xilinx FPGA már csak kistételben volt, és azért kellett azt, mert a cégnek ahhoz volt fejlesztőkörnyezete és mert a szintén adott 16bit-es Atmel-lel nem igazán lehetett átlagolni 1024 mintát az említett 12bit-es adathalmazból, anélkül, hogy a programozás egy perverz szopássá ne fajult volna :D és a 8 csatorna jelét ugye 2ms idő alatt kellett volna produkálni...
    Úgyhogy kellett. De hamar elértük a 300.000Ft-ot csak alkatrészben, holott alig volt benne valami (15 IC kb.)

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Luke: Az a baj, hogy itt 0,5-2Hz-es jelekről is beszélgetünk, DC-csatolás feltétel tehát és a négy csatorna is, melt multiplexelni neeeemakaroook! :D Hehe, FIFO, ez jó :D És a megszakításvonaladban csak maszkolható megszakítások vannak? :Đ

    Kovacstibor: Ne vedd rossz néven, nem annak szánom, de ha a TDA1524-gyel megépített előfok társaságában szépnek hallod a Quad hangját, akkor hogy mondjam, jó Neked, mert nem kell sokat költened a hifire. Ha most visszakérdezel, hogy mi a baj a TDA1524 hangjával, akkor azt válaszolom, hogy semmi-amire a füled érzékeny lenne.
    Annak idején volt nekem is Urbán féle Quad. Úgy kezdődött, hogy a végfok 10kHz környékén enyhe, de egyenletes hanyatlásba kezdett a sweep-ábra szerint, és 17-19kHz-nél elkezdett meredeken esni. Ezzel együtt, két végfok ellenütemű vezérléshez szükséges összeszinkronozása meg olyan eredményt produkált, hogy nem lehetett beállítani közös módusú nullaszintet, mert a felharmonikustermékek olyan mértékben adtak a zavarónál is több, hallható valamit. Aztán megépítettem egy komplementer-FET-es végfokot kb. 8 éve, szintén a HE kapcsolása és pofa leesett-egyedi hibáról nem beszélek, számtalan módon utánépítettük ismerősi körben és dettó eredménnyel, a nagyfrekis részhez rögtön hozzá kellett nyúni, a felharmonikusok meg hajaj. A régiekről meg nem tudok semmit. A FET-esnek klasszissal szebb hangja van. Nem mondom, hogy a csúcsok csúcsa, de hangszínszabályzót már nem is fogok építeni mellé, az előfok meg egy igen fincsi diszkrét alkatrészes valami lesz, esetleg cső. Ezért írtam, hogy jó Neked, mert nincsenek ilyen problémáid :) . Viszont ajánlom, hogy próbáld ki a TDA1524 abszolút kizárásával hallgatni, akár alacsonyabb hangerő mellett is pár napot a végfokot! Oké, zenefüggő a dolog, de kíváncsi vagyok, mit tapasztalsz.
    Fikázásnak ne értessék, amit írtam, szerettem én is a Quad-ot, egy problémamentes, félvezetőkre messzemenőkig igénytelen, könnyen építhető végfok, tulajdonképpen kellemes, robosztus (csak nem kifejezetten zenei) hanggal, a kapcsolástechnika gyönyörű, a legjobb szervoerősítő lehetne belőle. Saját hülyeséget leszámítva sose ment tönkre belőle, szinte bármit kibírt.

    Ja no: Azért fel ne add! Az ilyen ötletekből sokszor születnek érdekes melléktermékek és ha másra nem is, a szopás magasiskolájának kijárására alkalmas, abból pedig mindig sokat tanulhat az ember, mégha ezt közben másképp is gondolja :) .

    Gery03: Szóval attól függ. Ha transzpauszt használsz, az oldhatja a festékanyagot is, és finom nyákrajzolathoz teljességgel alkalmatlan, viszont a fedés nagyon jó tud lenni, amolyan végszükség-megoldásnak használható. Nekem sikerült anno, mert a középsulinak nem volt lézerje és hát azzal kellett, ami volt: BJC20-as Canon-nal :D .

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz SEK3 #2211 üzenetére

    Kb. egy köszönömöt :) .

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz LukE #2214 üzenetére

    Luke, Te vagy az az elvetemült :D, akiről Stol mesélt nekem régebben, hogy kapcsüzemű tápot tervez-épít PC-nek?

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Luke: Nem, nem jó. Szoftvert nem tudok írni mellé, és nincs is idő ilyen irányú fejlesztésre, félkészből kell dolgozni, egy ötletes analóg fokozattal és egy szkópkártyával. Mivel egyedi elektronika és nem sorozattermék lesz belőle, ezt a részét meg se tudná a megrendelő fizetni nekem.
    Műtehén projekt? Én is éppen azon vagyok rajta, szintén PC-táphoz. Nesze nekem konkurencia :D .

    LM1036-ot sose hallottam közelről, nem tudok mit mondani róla. A TDA után rögtön a TCA5500-t építettem meg, sokkal ez sem volt jobb (ellenben jó sokba került :Đ ).
    De mielőtt parázs vita fejlődne ki, leszögezem, hogy a szubjektivitásról nem lehet érdemben vitázni, ellenben a TDA1524 paraméterei objektíven is nagyon gyengék. Ha az ember az IC árán inkább sztereó potmétereket vesz és akár olcsó műverősítőkkel épít egy pl. Baxandall-hangszínszabályzót, messze jobb eredményt ér el vele az együttfutás esetleges hepehupái árnyékában. De ez persze szvsz.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz gery03 #2221 üzenetére

    Puding próbája...
    Egy kisebb paneldarabon próbáld ki, tegyél rá különféle vonalakat, különféle távolsággal és nézd meg az eredményt.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Most néztem meg, nem is 16bit-es uC-vel akartunk mi dolgozni anno, hanem 8bit-essel, ATMega128-cal. A vicc az, hogy belefért volna, ha...Csak aztán mégsem. Mást nem lehetett, volt még képben egy ARM, amit már a fene tudja, miért vetettünk el (nem volt még fejlesztőkörnyezet aláa cégnek talán), így maradt az FPGA. Nem mondom, tetszett, elvette a HW-készítás minden örömét. Szükség lenne erre-arra, ezt-azt tudja, 74HCTvalami, meg 555 és LS245. Áhh, ugyan már. Mi kell? Legyen benne egy ALU. Oké. katt, listából kiválaszt, asztalra letesz, van egy ALU kivezetve, illesztve, órajellel, pufferrel ellátva. Hopp, ne erre a lábra vezesd ki, elcseszted a kész NYÁK-on derült ki. Nem ám új NYÁK-tervezés, fenét. Láb átírása, aztán kész. A végén már azon gondolkoztunk, hogy minek bele az Atmega :D
    Fura volt ''megszokni''.
    Aztán egyre több helyen tűnnek fel, a Gigabyte féle ramdisk volt eddig a befutó, vigyorog rajta egy nagy xilinx felirat, intézi a memókezelést és a sata-illesztést, ezen kívül van egy kapcsolótáp és egy eprom :D .

    [Szerkesztve]

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz Ja no #2227 üzenetére

    Az. És hagyján, hogy szartól a repülig bármit felépítesz vele, de ráadásul a késleltetése is pofátlanul kicsi :D .

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz gery03 #2230 üzenetére

    Ó, hogy erről van szó :) . Így biztosan nem fog menni. Én fotózni szoktam, ott működött a tintasugár is.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Szerette a Quad is, ha jól volt válogatva, tapasztalat, hogy a B-osztályú végfokok minél magasabb B-ja jót tett az A-osztályú fokozat linearitásának.

    Luke, Nálad a szabályzásnak nincs ''globális'' visszacsatolása, vagy a műveleti erősítőkkel valósítasz meg helyi visszacsatolást mondjuk egy munkaellenállásról?

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kovacstibor79 #2250 üzenetére

    Hacsak nem használsz távvezérlést a dologhoz, akkor ne ragaszkodj az elektronikus szabályzókhoz. Írtam feljebb: Egy sima lepkeszabályzó két TL0xx műveleti erősítővel messze jobb eredményt ad.
    A TDA7294 egy átlagos, nagy teljesítményű végfok, a monolit technológiás megoldások előnyeivel-hátrányaival, alapvetően low-cost megoldás, majdnem tönkretehetetlen (van egy-két dolog, amit nagyon nem bír), elektronikai paraméterei kb. 60-70W-ig egészen jók.
    Kezdőknek ajánlható, olcsó és nagy teljesítműnyű megoldás. Minőségben pl. a 1554, 2003, 7384 felett jóval feljebb van.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Az 5534 a szimpla, az 5532 a duál opamp :) .
    Túl a bemenet nagyimpedanciás feldolgozásán, a műverősítő felel a Quad405 DC-egyensúlyáért, DC hurokban 1x-es erősítéssel a kimeneti DC-t a műverősítő saját hibafeszültségével teszi egyenlővé, ami maximálisan +-2mV (Ha jól emlékszem az adatlapra). Egyszerű, stabil módszer, de léteznek a TL/NE sorozatnál jobb hangúak is.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz golyani #2264 üzenetére

    OPA627 pl. Piszok drága, de ez pl. egy olyan műveleti erősítő, amit érdemes meghallgatni :) .

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kovacstibor79 #2268 üzenetére

    Ne precíziós műverősítőket keress (az LT modellje azt hiszem, ilyen), hanem audio célra hegyezetteket. Ebben perpill a Texas (BurrBrown) OPA-családja az egyik legjobb. Az olcsóbbak között van az OPA27, 37 (kb. 600Ft), az sem rossz darab. De alapvetően azt tanácsolom, hogy ne költs csak azért ilyen sokat egy alkatrészre, mertr valaki azt mondja, hogy az jó. Ha a füled nem érzékeny ezekre az apró eltérésekre, akkor nem éri meg, márpedig az átlag ember fülének a TL0xx bőven jó minőség.

    A fenti (és a többi) kapcsolásba berakhatók, a kompenzáló kapacitás (1-8 láb közötti magányos kondi) csak az OPA37 esetében szükséges (a TL sorozatban sem kell a TL070-en kívül a többinek).

    [Szerkesztve]

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz And #2272 üzenetére

    És az UV-cső elé nem kell ballaszt, azt simán betekered a 230-ba? :)

    HgLi lámpával nagyon kell vigyázni, de ennél veszélyesebb a germicid, mert a látható fénye nagyon kevés, könnyen rajta marad az ember szeme. A HgLi-t be kell építeni egy keretbe, megfelelő szemárnyékolással és teszi a dolgát sokáig, nincs vele gond, no meg olcsó. Sokat fogyaszt, viszont nem kell sokat mennie. A fényporbúrát meg így érdemesebb lekapni róla. Érdekes látvány, ahogy a higanygőz párolgása során változik a fénye, az elektródák izzásba jönnek... :Đ
    Kevert lámpához meg előtét sem kell, igaz, ott a búrának is maradnia kell :D .
    Kezdőknek mégis inkább valami biztonságosabb javallott. A fénycső mellett szól az egyenléetes levilágítás, ami nagy paneleknél jön jól.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz And #2277 üzenetére

    Randa nagy, nehéz, de nehezen megy tönkre, meg nem kell hordoznod :).
    Fénycsőhöz meg jó a kompakt csövek elektronikus előtétje is, a franc fog venni boltban, mikor 5-23W-ig mindenféle előtétet be lehet szerezni kiégett kompakt csövekből. Célszerű márkásabb, pl. Tungsram előtétét felhasználni, a bekötése triviális, viszont a PTC-s gyújtókörre szükség lehet sok esetben (régi előtétek előnyben).
    Sőt, a lámpát is úgy kaptam, mikor cserélték anno (10 éve) a lakótelepi higanygőzöket nátrium-lámpára. Jó használt darab, de azóta is működik.

    Alevilágítás ideje függ a lakktól, fedéstől, kísérletezni érdemes vele. A HgLi kb. 3-4 percen belül végez a fotózással, Wolf lakk esetén.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kovacstibor79 #2280 üzenetére

    Nem emlékszem rájuk sajnos, ha jól emlékszem, az ára miatt nem vettem ilyen félkész paneleket. Otthon lakkozva azt hiszem, sokkal olcsóbb volt.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    LVTTL/CMOS változata nincs a 75174-nek?

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz golyani #2289 üzenetére

    4142II az sztereó végfok, ha kettő van belőle, valszeg 4 hangszórós, vagy hídkapcsolásban működnek.
    Mivel ez vastagréteg-hibrid áramkör, a hőfokfüggő tulajdonságait (itt a hőtorzításról beszélünk, ami a félvezető nyitása, zárása közbeni felszíni hőmérsékletének változásakor változó, a visszacsatolás által nem, vagy nehezen kompenzálható paramétereket jelenti, amire a hőkontaktus és a PN-átmenetet környező közeg hőtehetetlensége hat) a hordozó gyakorlatilag bezárja. Tehát a hangminőségre nagyon elhanyagolható a hatása.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz golyani #2304 üzenetére

    Vagyis, hídban vannak kötve, ahogy írtam...

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz LukE #2360 üzenetére

    Az analóg területen mégis várhatóan mekkora jelek fordulhatnak elő, ami ellen védeni kell? Kellóen nagy bemenőimpedancia esetén az ellenállás-zener páros (ellenállás-ellenparalell zener+kapcsolódióda négyes) egészen vad értékekig használható, a dióda záróráteg kapacitásának figyelembe vételével. Az egyes, pl. műveleti erősítők védődiódái 10mA nagyságrendű áramokra vannak kitalálva hasraütéssel.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Sőt. Optocsatolóval, izolátorral még ipari környezetben sem mindig kell tervezni. Két éve építettünk egy mérőberendezést a Videotonban és az általam készített analóg mérőmodul bemeneti védelme is 1k ellenállat-zener dióda volt mindössze. Ez, ha utánaszámolsz a zener maximális áramával, egészen nagy értékekig stabil védelmet ad (a dokumentáció 100V állandó védelmet hagyott, ami még messze nem a maximum,a pulzált értékre nem emlékszem, valahol benne van a szakdogámban, de lusta vagyok előkeresni).
    Ipari környezetbe elfogadta a főnök.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kisninja #2375 üzenetére

    Közönséges AB-osztályú végfok, a szokottnál precízebb, komplementer-szimmetrikus bemeneti differenciálerősítőkkel.
    A BC549 kiváltása némiképp felesleges, sem az áramterhelhetősége, sem a fesztűrése nem indokol nagyobb disszipációs képességet, ellenben az áramerősítési tényezője révén valamivel szebb lesz a szabályzása, mintha pl. BD139-et raknál oda. Miért akarod kicserélni?
    TR1-el mindössze annyi dolgod van, hogy a keresztezési torzítást minimalizálod (ez a poti a végfokok nyugalmi, azaz munkaponti áramát állítja be). Ha torzítást nem tudsz vizsgálni, és nem válogatottak a tranyók a végén (de ez a kapcsolás kifejezetten érzékeny a válogatásra!), akkor 50-120mA is lehet a nyugalmi áram tranyónként, míg válogatva akár 20mA is elegendő, ami a melegedést alacsony hangerőnél nagyban befolyásolja.
    A tranyók áramát az emitterköri ellenállások egyikén tudod mérni, mint feszültség és Ohm-törvény (a párhuzamosítás miatt célszerű ellenőrizni, hogy mindenkin kb. 20% pontossággal ugyanaz az áram folyik-e). Célszerű fél órát hagyni melegedni a végfokot beállítás előtt. Az 50mA kb. reális középútnak tűnik.
    További teendő a nyugalmi DC-szint figyelése, ez ne másszon el kb. 200mV fölé. Ha a bemeneti oldal is válogatott és pontos alkatrészekből van, kismértékű indifferencia lesz csak.
    A védelem két szinten is működik, egyrészt a végfokok emitterköri ellenállásainak feszültségesését figyelve áramkorlátoz, másrészt a kimenet felől a végfokok túlzott kollektorfeszültségét is kezeli.
    Állítgatáskor, tesztelés közben a trafó primer körével sorban egy 100W-os izzó erősen javallott.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz And #2376 üzenetére

    Q8 nem hűtést igényel, hanem hőkontaktust, azért, hogy a végtranyók melegedése során elvándorló munkapontot a saját melegedésével kompenzálja, így magas hőmérsékletek mellett sem mászik el a nyugalmi áram, ami kulcsfontosságú a végfok hatásfoka és hőtűrése miatt.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kisninja #2379 üzenetére

    Ha ilyen kérdéseid vannak, akkor bizony nem egy 300W-os végfokon próbálkoznék a helyedben!
    Az MJ15003/4 helyett a 24/25 simán jobb, viszont az MJ21193/194 az igazi ász, esetleg a 195/196. Ezekhez viszont kismértékben módosítani lehet szükséges a nagyfrekis alkatrészeken.
    A túláramvédelem túláramtól óv, nem a túlzott Uce fesztől, de igen, az is van a kapcsolásban, egyébként ennyire szélére valóban nem szokás méretezni, noha az MJ15-ök sokat bírnak. De meg sem fogják közelíteni az ekkora kivezérlést.
    Az aluláteresztő szűrő elhagyható, ezzel kismértékben javulhat a dumping factor, de ez is egyfajta védelem és segíti a hangszóró megfelelő illesztését a végfokhoz, nem olyan bonyolult dolog megtekerni egy légmagot, fogsze egy kb. átmérőjű filctollat és megtekered rajta valami izom zománchuzalból.
    Rövidzárvédelem a túláramvédelmet jelenti itt, rövidzárban egy maximális RZ áram lesz.
    A bemenetbnél lévő 10Ohm-os ellenállás a földelés közösítése, a földhurok elkerülése miatt van jelen.
    Megbízhatóság: Az említett félvezetőkkel jobb is lehet, a BD139/140 helyett MJ15030 és komplementer párja talán ajánlhatóbb. 4Ohm-on az egy félvezetőre jutó áram viszonylag magas (nem sok, csak ha több tartaléka van a végtranzisztoroknak, nem ''erőlködnek'', az nem hátrány), 300W esetén azért már ennél több félvezetőt is találni bevált, diszkós végfokokban (eddigi csúcsom egy ruszki rettenet volt, 12 végtranyó/oldallal), egyébként így elsőre nem látok benne nagyon gyenge pontot.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz X Sügi X #2383 üzenetére

    Függetlenül attól, hogy ki hülye hozzá, a koax kábelnek nagyfrekis jelek továbbításában kb. mérföldes előnye van a kommersz árnyékolt kábelekkel szemben, ami 35m esetén mondjuk úgy, drasztikusan meglátszik, de már 2-3m esetén is látható az eltérés. A gyártók tényleg nem hülyék, mert igyekeznek mindent olcsón tartani ráfordítás szintjén (de akkor ki a hülye?). Le lehet modellezni, hogy impedancia szinten ez mit jelent (párhuzamos szórt kapacitások, amik a hosszal lineárisan növekednek).
    A windóz sem hülye ebben az esetben, a HW-es zajok, zajforrások tőle tök függetlenek.
    A táp már lehet hülye, sok zaj forrása az elégtelen zajelnyomás, túl nagy impedancia a tápegységen belül.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz K1992 #2386 üzenetére

    Ez vajon az erősítőépítéshez, vagy Luke-ék berendezéséhez kapcsolódhat? Netán koaxkábelt lehet csinálni belőle? :F

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz Winner_hun #2388 üzenetére

    Az eltérő nyitófeszek miatt a klf színek vegyítése nem jó ötlet.
    Piros LED-ből 2, esetleg 3 is elfér sorbakötve 5V-on, akár előtétellenállás nélkül is. A soros tagokból megfelelő ellenállást számolva párhuzamosan köthetsz így célszerűen négy kettős tagot, ezekhez várhatóan 50Ohm alatti ellenállás kell majd.
    Kék LED-ből esetleg mehet kettő sorba, ellenállás nélkül 5V-ra-ki kell próbálni, van olyan, ami 2,5V-on már szinte zavaró fényt ad, de lehet olyan is, aminek 4V kell.
    Fehérből 3-5V a tartomány.
    Az első megoldás ésszerűbb, ha a LED-ek egy sorból valók, akkor nem lesz nagy szórás közöttük. Ha zavaró eltérés van a fényerősségben, akkor a második verzió a megoldás.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Nem lesz gond, ha azonos kockából vannak. Számtalanszor csináltam párhuzamos kötéssel fényfüzért, ha egy típus, sosem volt gond.
    3,1V a piros LED-ekre már túl sok, a fehér meg pislákolni is alig fog róla akár.
    tehát a 3 szín külön marad, és így lesznek fürtözve, ahol a nyitófesz megengedi, a többinél szimplán párhuzamosan.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz SEK3 #2393 üzenetére

    12W teljesítményűnek horror ára lehet.
    A peltierről ugyanúgy el kell a meleget vezetni, tehát nem szünteti meg az elsődleges problémát.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz X Sügi X #2444 üzenetére

    A cső azért nem mindenható. Tény, hogy termikus torzításban verhetetlen, a hangszínezete pedig egyedi, de az egyediség nem mindenek felettit jelent. A harmonikus torzítása ugyanis magas és főleg mély hangok visszaadására, meg éppen nagy hangerejű műsorokhoz alkalmatlan, gyorsan porba hull a tranyós végfokok mögött. Kis teljesítményben, közép-magas fokozatokban páratlan, de ha univerzális és nagyteljesítményű végfok kell csövekből, az több, mint perverz pénztárca szempontjából, egyszerűen aránytalan magas befektetés egy igényesebb FET/bipolár végfok mellett.
    És akkor az egész téma zenefüggéséről nem is beszéltünk. Nem minden zenéhez legjobb a cső és ez nem is igényesség, hanem sokkal inkább egyedi fül kérdése.
    4-5W-os csöves végfok valóban hajlamos lezenélni akár 20W-os tranyós végfokot is, de ez a lezenélés nem eget rengető basszust, hanem életteli jelenlétet, magasat jelent.

    A korábbiakban említett, 12 tranyó/oldalas orosz rettenet sorozatban készíti ki a rákötött, 400-as átmérőjű hangszórókat. Egyszerűen nem tudja úgy megcsinálni a hangszórós ürge, hogy kibírja. 2x2 ilyen hangszórót hajt meg, de a szerviz rendszeres, ennél vastagabb huzalból rántott csévét nem lehet beszerezni hozzájuk.A hűtése egy 120-as venti, a bordázat a doboz oldalán 6-os alulemez, rajta ''U''-profillal-ennyi. Ez a doboz oldalfalán belül, csatornában. Langyosnál melegebb sose volt még a kifújt levegő. Mondjuk a torzításáról nem tudok nyilatkozni, a mélyládákból ezt nehéz leszűrni :Đ .

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    Kisninja: A biztosítékok helyére beraksz 10 ohm-os ellenállást. Ezen a végfokok 100mA-es árama 1V feszt fog hagyni. Ennél valamivel jobb az égős megoldás és a végtranyókon egyenként folyó áramok mérése közvetlenül az egyes tranyók emitterellenállásain. A cél az, hogy a potméterrel beállítsd ezt a fejenkénti 50mA körüli áramot. Ha van szkópod, generátorod, akkor mégegyszerűbb, a keresztrezési torzítást állítod minimumra.

    Ja no: És ha építesz? Egy 4 csatornás analóg MUX, pár műverősítő és egy 12bit-es DAC összesen elég baráti áron lehet, a kapcsolás meg nem bonyolult A MUX-ot meghajtod a mintavételi frekivel (ami ebben az esetben 4x-ese kell legyen annak, amit a felső határfrekihez megszabtál, hiszen egy eseménykor egy csatorna kerül mintázásra), amivel a DAC kimenetét akár digit DEMUX-szal is fogadhatod és akkor megvan a négy digit csatornád, és négy drága DAC helyett van egy drága DAC és két olcsó MUX-DEMUX+ puffer.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz X Sügi X #2459 üzenetére

    -Az egyes végfokok keresztezési torzítás minimalizálásához szükséges nyugalmi árama (ugyanis csak emiatt szükséges ez a relatíve magas érték, a kimeneti DC már 1mA-rel is stabil lehet) nem a végfok kimeneti teljesítményétől fog függeni, hanem az alkalmazott végtranyók karakterisztikájától és azok egymáshoz való közelségétől (meg még mástól is, amibe nem mennék most bele). Ez ebben az esetben és általánosan is tranzisztoronként 30-200mA körül fog szóródni, válogatással ennél kevesebb is elég, de a pontos értékhez oszcilloszkóp és hangfrekis generátor kell.
    -Az égős módszerrel egy jól méretezett végfokot jópár megépített és javított végfok alapján állítom, meg lehet védeni. Ha egy ilyen anomáliát nem bír ki így, akkor ott más gond is lesz a kapcsolással.
    -A kimeneti DC ilyen szinten való tartása műveleti erősítős, vagy nagyon precízen megépített bemeneti fokozat nélkül nem lehetséges, csak a hőfokfüggő vándorlása ennek többszörösét teheti ki. A kimeneti jellemzők és a hangszórók érdekében vett határ emiatt sokkal lazább és nem lesz probléma akár 200mV-os DC mellett sem, ha a kapcsolás kellően stabil.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz X Sügi X #2462 üzenetére

    Sügi, ne haragudj, de nagyon nagy butaságot írtál, hogy finom legyek és nőies :) .
    -A karakterisztikáról annyit, hogy nézz meg egy tranzisztor karakterisztikanégyest, azon belül is a klf görbeseregeket-ezalapján meg fogod érteni a működését és annak sajátosságait, mert úgy érzem, nem sok fogalmad van róla.A teljesítmény nem szerepel ezeken a görbéken, feszültségekről és áramerősségekről szól az egész nyugalmi áramos hercehurca. Ami ezen kívül van, az a munkapont jellege (A, B osztály) és az ezzel összefüggésbe hozható termikus torzítás, ami a félvezetőlapka méretétől és az adott gyártási technológiától is függ.
    -Túl alacsony nyugalmi áram miatt nem láttam még végfokot elszállni, olyat már igen, hogy a nagyon aszimetrikus végfokok közül az egyik lezárt, emiatt kiakadt féltápra az egész (ami persze szerencsétlen esetben és erre nem felkészített végfoknál könnyen elhalást jelenthet). Egyébiránt a túl alacsony nyugalmi áramot főleg erős torzítás képében hallod meg, alacsony hangerőnél.
    -A munka előtti melegítés pusztán tesztelés, kollega leírta az egyik okát, én még tudok kettőt-hármat, nem ez az érdekes, köze sincsen ahhoz, hogy ne menjen tönkre a végfok (komoly bajban lennének a szabadtéri rendezvények szervezői...).
    -Az optimális működési jellemzők valóban 40-70 fokos záróréteg mellett alakulnak ki általában, de ez nem azt jelenti, hogy ezalatt a félvezetők veszélyben lennének, vagy hibásan működnének..
    -A végfokod, ahol 10mV nyugalmi DC van: Nem írtad, hoyg a bemenet műveleti erősítős avagy más megoldás és arra is kíváncsi lennék, hogy ezt bordára szerelt, beállítás előtt fél órát melegített, vagy deszkamodell, tökhideg végfokon követted el és kb. nem vagyok benne biztos, hogy 50-60 fokkal odébb is ekkora lesz a nyugalmi DC, ha nem műverősítős a bemenet.
    -Látom, nem vagy tisztában a minőség és a tranyó típusának összefüggéseivel. A BD24x/TIP3x sorozat általános célú, nagy teljesítményt leadni képes, nagy áramokkal terhelhető tranzisztor, amivel ugyanúgy lehet jó minőségű erősítőt építeni, mint más eszközökkel. A BD-k nem gagyik, csak vannak sokkal jobbak is (nagy teljesítményhez a korábban említetteket szeretik használni, elsősorban nagy teljesítményeknél is magas megbízhatóságuk miatt-korszerűbbek, ennyi) és adott kapcsolásban pont ez fog nagyon keveset jelenteni a hangminőségben, de lehet azt is mondani, hogy egy kapcsolást valahogyan a végfoktranyókhoz hangol az ember, de elektromosan (nagyfrekis viselkedés, gerjedés, megfelelő munkapont, védelem, visszacsatolás, damping faktor, csakhogy néhányat említsek), nem akusztikusan (itt most a hőfokfüggő torzításokkal nem foglalkoztam), vagyis az erősítő hangját az aktív alkatrészek maguk kevésbé fogják meghatározni, mint a hozzájuk helyesen megépített elektronika.
    A Quad-ra szokás mondani, hogy igénytelen az alkalmazott félvezetőkkel szemben, ami itt is azt jelenti, hogy egy paraméterek tekintetében nagyon befogadó kapcsolás, szinte bármivel optimális paramétereket ad elektronikailag és aztán többnyire akusztikailag is. De itt sem arról van szó, hogya BD24x/TIP3x hangja, felépítése lenne ''gagyi''.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz X Sügi X #2465 üzenetére

    Pedig hideg végfoknak is működnie kell. Ez urban legend, a végfokok működési tartománya megegyezik a beépített alkatrészek hőtűrésével, a szórt tranzisztorpereméterek kompenzálására pedig számos megoldás létezik (ezek egyike a nyugalmi áramot befolyásoló szinteltoló tranzisztor megfelelő hőkontktusba hozása a végeszközökkel). A működési jellemzőket melegen kell beállítani, az úgy nagyon helyes! De ha az asszimetria ennyire nagy, hogy az a végfok pusztulását okozza, akkor ott súlyos baj van a kapcsolással. A kimeneti DC szóródását jól jellemzi, hogy egy akármilyen hangfalvédelem DC-védelmét durváán 1V köré szokták beállítani, ennek a fele elő szokott fordulni a legolcsóbb végfokoknál (itt persze nem a zenekari, igényesebb cuccokról van szó, az olcsóbb alatt meg manapság szinte kizároólag valamelyik monolit rettenetet értik). Ez még mindig nem baj, hiszen a visszacsatolás általában nem korlátozódik csak AC jelekre, vagyis a DC is meg van fogva. A nagy jelekre adott válasz meg...Na azellen kell védeni jól a végfokot.

    Bemérés: Helyes :) . Mondjuk a bordáról annyit, hogy amit ott 30 foknak érzel, az a tranyó félvezető-átmenetén 40-50 is lehet a tokozástól, bordától függűen.
    A műveleti erősítőt úgy kell érteni, hogy a végfoknak része és részt vesz a globális AC/DC visszacsatolásban, ennek eredménye, hogy a normálisan 1x-es DC-hurok következtében a kimeneti drift megegyezik a műverősítő kimeneti drift-jével. Ami egy valamire való műverősítő esetén is +-2mV.

    A 2SC... szériák ára nem a jobb minőségüknek tudható be (a BD249/250 durván 30 éves tranzisztorok!), hanem főleg annak, hogy a 2SC/2SA/2SB/2SJ/2SK sorozat a Japánban alkalmazott ''számrendszerben'' készült, sokszor specifikus, így többnyire kis szériás és messziről jövő darabok, míg a BD széria itthon is nagyüzemben készül(t), a Ti Olaszországban is gyártotta pl.
    A 2N3055-ről legendás meséim vannak, ne szidd :D .
    A Quad-ról, amit írtál, érdekes, mert az pont egy olyan végfok,amit összeraksz és mennie kell. Ezekből kb. 20-at raktam össze (két sajátot, egy hat csatornás csupa hidat-ott jött ki az a tapasztalat, amit korábban említettem), és még párat ide-oda, összesen 3 fajta panellel, de zömmel az Urbán-féle gyógyítást (amit nem szabadott 50V-ra rakni, csak 45-re :D ). Egy végfok volt, ami nem indult elsőre, egy kb. 3 óra maszatolással megtalált fóliahiba miatt :(((

    Amire büszke vagyok :D , az egy Phase Linear végfok, ami javításon volt nálam. AKi ismeri a márkát, tudja, mit jelent a PL400... :R Akit érdekel, van kapcsolási rajzom hozzájuk!

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kovacstibor79 #2474 üzenetére

    Teljesítmény-FET-ekből melyik érdekel? kapcsoló FET, vagy analóg (hangfrekis végfokokhoz szánt) FET? Utóbbiak drágák, mint a bűn a kisszériás gyártás miatt, helyettük érdemesebb a nagy hőfokfüggésű kapcsoló-FET-eket alkalmazni, ha a hőkompenzálásukról megfelelően gondoskodsz.
    Nagy vonalakban annyi az eltérés, hogy nem 0,6V körül nyitnak, hanem 4V körül, a vezérlés nem árammal történik (nincs definiált áramerősítési értékük), hanem tisztán feszültséggel. A FET gate lába tulajdonképpen elhanyagolható áramot kíván, de a jelentékeny kapacitások miatt érdemes kisimpedanciával meghajtani őket. Karakterisztikájuk eltér a bipolár tranyóktól, kicsit ''csőszerűbb''. Hátránya, hogy adott esetben a FET nyitott állapotban nagyobb a csatornaellenállása, mint egy hasonló paraméterű bipoláris tranzisztornak.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kovacstibor79 #2478 üzenetére

    Wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Field_effect_transistor
    A 3055 alaplapi VRM-ek körül használatos, törpe feszültségű, nagy áramú, alacsony ellenállású típus (páréves alaplapokon látni, elavultnak mondható). Ezek között gyakran akadnak logikai szinttel vezérelhető példányok, amelyek karakterisztikája, paraméterei a TTL szinthez való egyszerű illesztéshez optimalizáltak.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz Zimezoom #2512 üzenetére

    A monostabil multivibrátort neked találták ki :D . Működését ezer meg egy helyen, főleg az 555-ös IC-vel írják le. Ezt kiegésztítve egy egyszerű, akár szintén 555-ös időzítő logikával tudod megoldani az időzítést. Az 555 gyári lapja alapján pofonegyszerű megcsinálni.
    Kell két RC állandó értelemszerűen, az indításhoz pedig kapacitással kell csatolni jelet. Az 555-ben van egy ablakkomparátor, ezt, ha ügyes vagy, lehet úgy súlyozni, hogy a csatolókondin megjelenő akár föld, akár táp felé húzó impulzusa esetén is billentsen. Az IC discharge kimenetével (és egy inverterrel, vagyis egyetlen egy tranzisztorral) pedig a monostabil trigger lábára helyezett rc-tag kapacitását ki tudod sütni, ami ezután töltődése során a trigger-en szükséges minimum (1/3 táp) elérésekor (a kondi a táp felől van, tehát alul fogja húzni a trigger-t, mivel az lefutó élre indul) fogja működésbe hozni a flipflop-ot. Pár dolgot végig kell gondolni, de ezt szültem 5 perc alatt, több időt csak akkor, ha meg is fizetik :D .
    2x555 helyett lehet 556 s, abban két 555 van.

    [Szerkesztve]

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz LukE #2525 üzenetére

    Van egy ismerősöm, aki nagyon assembler agyú, a legegyszerűbb, legalapabb dolgokat is programozza, merhogy az a jövő, meg mittomén.. Srác tankörtársam volt, vérre menő vitákban győzködtem, hogy ákker, 6-700Ft-os alkatrészt veszel egy olyan feladatra, amit HW sokkal kisebb áramfelvétellel, egy nullával kevesebb költséggel, sokkal megbízhatóbban végrehajt. Na ott bedobtam a törülközőt, amikor LED-es villogót épített...Őőő, programozott. Vagy fél órát rágózott azon, hogy az Atmel kimenete elbír-e egy LED-et. Mondom, ilyen nincs, 555 akad szinte minden valamire való logika körül, de ha nem, csak van két tranzisztor valahol, megépítem neked és elhallgacc :D . Nagy ímmel-ámmal beismerte, hogy vannak területek, ahol jó az a régi, elavult HW-es megoldás.
    Nem, nem hasonlítasz rá :D

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz sirály12 #2563 üzenetére

    A rozdásodás kb. hülyeség. Az egymáson csúszó érintkezők sehol sem fognak rozsdásodni, megfelelően kemény anyagból, megfelelő erőt biztosító támasszal kell csinálni és semmi gond nem lesz vele az elkövetkező sok évben.
    Még egy tipp, ha a tengely két felfüggesztési pontja egymástól szigetelhető (vagyis a tengely sem zárja össze), akkor a felfüggesztések fémes kivitele pl. a csapágyazás révén kiváló kontaktust ad.
    Szóval, mik az ellenérveid?

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz sirály12 #2575 üzenetére

    -Idővel változó fesz? Mit értesz ezalatt? 12 helyett 230-at vinnél át? Akkor úgy méretezed a pogácsák távolságát, lehet szigteleni is, szimeringgyűrűs megoldással akár vízhatlanná is teheted. Tehát át kell adni egy forgórésznek az energiát és ezen kívül lenne akkor egy csatlakozó, amit egyszerűbben helyre tudsz mozgatni, tehát itt vegyük kétfelé a problémát.
    -Lásd előző válasz
    -Szikra: Azt ne akard mondani, hogy ez a szikra nem kivédhető, nem tudsz egy egyszerű időzítővel és aluláteresztő szűrővel védekezni ellene. Nagy baj is lenne, ha pl. egy telefon elektronikája megborulna attól, hogy kibedugod a töltőjét akár...
    Tudom, hogy nem két perc ilyen mechanikát tervezni, de kerek perec elutasítasz olyan ötleteket, amiket nagyon sok helyen alkalmaznak már megbízhatóan, stabilan, ipari szinten. Mi sem (bocsánat, én sem) ismerem ezen megoldások apró részleteit, de ettől még a dolog működik.

    [Szerkesztve]

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kuki #2617 üzenetére

    Az LM3886, mint a többi monolit csúfság, csak arra hiperérzékeny, ha a hűtőtönkjéhez (szubsztráthoz helyesebben) képest más lábán negatívabb fesz áll be. Ettől szinte azonnal elhasal. Ilyen könnyen elő tud fordulni, ha a hűtőtönkjén keresztül a plusz táphoz zárod.
    Más módon nagyon nem lehet tönkre tenni, az ESD persze fontos, de ennek az IC-nek elég sokat el kell viselnie.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kuki #2620 üzenetére

    ESD-padló nekem sincs itthon, a csuklópántot sem vettem fel már évek óta, mégsem vágok tönkre áramkört, pedig nap nap után javítok mindenfélét. Ilyenkor nem műszálas ruha van rajtam, javítás közben nem teszek hirtelen, nagy mozdulatot és mielőtt hozzányúlok a cucchoz, fémesen zárom magam :D .
    A ''hővezető ragasztó'' nem fog szigetelni! Az kitolul a hűtőtönk alól. Ha a két IC látja egymást, az is élből lehet halálos, ha az egyik terhelve van és emiatt a hűtőtönk potenciálja a nagy áramok miatt megemelkedik, a másik felé fog áram folyni, na ez azonnal büntet.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    LM3886 szigetelés: Pontosan amiatt van rá szükség, hogy ha az IC-k egyoldalúan terheltek, ellentétes előjelű csúcsokérkeznek rájuk, akkor a vezetékezés miatt nagyon könnyen eltérhet a hűtőtönkök feszültsége, ami nem jó, ha a hűtőtönkökön folyó áram révén egyenlítődik ki! Ezzel nem szabad kísérletezni, el kell szigetelni. Két végfok esetén nem szok baj lenni, meg a vezetékezést is nehezebb elrontani, de 5 végfokkal ne ezen a filléres dolgon spóroljatok, semmivel sem lesz rosszabb a hőleadás, nem emiatt fog megsülni az IC, ha megsül. Az a hővezető ragasztó engem is érdekel, kíváncsi vagyok a felvitel módszerére, a tényleges hővezetésre (hőellenállásra) a szigetelési távolság megtartásakor és főleg arra, hogy hogyan szeded le, ha gond van.

    Matthew: A soklábú IC kikapható simán az említett, összeónozós módszerrel úgy, hogy túlélje. Egy IC sem fog belehalni, ha bírja a hullámkemencét a szabvány 10s-ig (300 fok Celsius), ezzel kell számolni és egy körben csak egy oldalt kiforrasztani. Én sokáig így szedtem ki IC-t, amíg nem szántam rá magam egy ónszippantóra :D . 48 láb volt a maximum, amit kibányásztam vele. SMD-re külön trükkök vannak. Fóliára vigyázni kell, az nehezebben viseli a hevítést, könnyen feladja a ragasztó. Ha nagyon félsz a manővertől, a legegyszerűbb talán az ónszippancs, a fonat és a folyasztó is jó dolog, csak ne ezen az IC-n tanuld meg használni (nekem az kicsit pepecs, meg lassú, de ez egyéni szocproblem).

    Batman2: Miért nem vezeted vissza a visszacsatolást a kiszolgált áramkör csatlakozási pontjáról, vagyis ezzel kizárva a vezetékeken és egyéb elemeken eső feszültséget? Egy közvetlen vezeték föld felől is a visszacsatoláshoz és ott értelemszerűen a visszacsatolást is adó földvezetékkel közösíted, elvágva más földhurkot (csak egy kb. párszáz, a VCS szempontjából kicsi ellenállás maradjon), a visszacsatolást ugyanígy, közvetlen oda viszed és a panelen egy párszázas ellenállással hidalsz (ezek azért kellenek, hogy a vezeték sérülése esetén ne tudjon kinyílni a hurok).

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kuki #2660 üzenetére

    Van egy évek óta működő kapcsolásom, tökeccerű. Leírom, mert nem érdemes rajzolni :D .
    Áramgenerátort tudsz építeni? A bázisköri ellenállást, ami a földnek megy (PNP tranyóból van építve) egy LM324/A kimenetére kötöd. Az IC ''-'' bemenetét beállítod cellánként jellemző maximumhoz (1,44V-on használom kb. 3 féle NiCD és NiMh aksihoz). A referencia egy áramgenerátorral táplált LED nálam (a ''power''), de lehet zener is, az egész 7808-ról jár, nem vészes a vándorlás.
    Az IC ''+'' bemenetét az akkukapocsra kötöd. A töltés jelzését én úgy oldottam meg, hogy a tranyó kollektora és az akku közé még bejön egy LED és egy vele párhuzamos ellenállás. Ez csak amiatt jobb az LM324/A kimenetére rakásnál, mert így a töltést végző tranyó Uce feszültségesését csökkentem vele, csak emiatt lett így, 7808 jutott a kezembe először :) . A kisütés kicsit bonyolultabb. Az akku sarka egy relé középső érintkezőjére megy. A relé elengedett állapotban a töltésre kapcsol, vagyis a LED-ellenállás párosra. A kisütést nyomógomb indítja, ez a relét meghúzza (a relé egy kisáramű, 5V-os, reed csöves darab, az LM324/B kimenetére van egy az egyben kötve egy LED-en keresztül, ami a kisütést jelzi). Ekkor az akksi sarkát egy pár Ohm-os ellenállásra kapcsolja, ami kisüti az akksit. Ez a pont az LM324/B ''+'' lábára is megy, a ''-'' lábon 1,6V körüli fesz van (2 cella esetén ez 0,8V/cella). Amint az akkufesz ezalá esik az ellenálláson, a relé elenged és úgy is marad, hiszen az ellenállást nem táplálja már semmi és elindul a töltés. A végén csepptöltés jelleggel maradék áram csorog, a töltést jelző LED elalszik.
    Az LM324 C éd D tagja egy méásik párost formál, így két csatornás akksitöltőm van. A legrégebbi Toshiba NiMh akksikat egy Ericcson telefonból berheltem ki 98 körül, azóta is mennek vele, van még GP akksim, Varta volt sokáig, azok elhullottak, hama és még TDK 1,25V-os akksik is.

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz vakondka #2662 üzenetére

    Rosszul tudod, NiMh is memóriaeffektusos.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz kuki #2666 üzenetére

    Ez tipikusan az az áramkör, amit dőre dolog pic-re programozni :D . A pic mellé szükséges analóg körítés meg fog maradni, hiszen áramgenerátort és műterhelést nem tudsz leprogramozni benne és akkor oda jutsz, hogy tkp 4 műveleti erősítőt (azaz komparátort) kell leprogramoznod, ami ismerve az LM324 árát, hát nem tudom, egy 14 lábú IC, amit be kell raknod és menni fog, veszel helyette egy pic-et, amit le kell programoznod aztán vagy lesz benne bug vagy nem, órajellel el kell látnod ésatöbbi.
    Miért akarod pic-kel?

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz X Sügi X #2671 üzenetére

    Első monolit IC-m volt :D . Jót eleve nehéz kihozni belőle, mert nem egy kifejezetten hifi célokra szánt termék. Építs egy kapcsolást, valami egyedi foglalatféleséggel (csatlakozóból hátha lehet építeni, nincs rá jobb ötletem), amiben tudod cserélni-próbálni őket. A HE-ben anno megjelent egy kapcsolás, ami ezzel az IC-vel és a tápágaiba épített teljesítménytranzisztorokkal valósított meg nagyobb teljesítményű végfokokat vele. Mivel az IC tápja korlátozza az egész történetet, az ott írt 40W/100W (hídban) csak kicsi impedancián vehető ki, elég nagy torzítással. Hangminőségre kevésbé igényes környezetben egy átlagos megbízhatóságú végfok, az említett HE-s kapcsolást sokan utánaépítették, kevés alkatrész kellett bele és működött.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

Új hozzászólás Aktív témák