Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • yohnsee

    tag

    válasz DrojDtroll #51254 üzenetére

    Személy szerint a Sprint layout-ot favorizálom, szerintem egy hobbi/félprofi szinten simán kiszolgál.
    Ha kell segítség benne, szívesen segítek.

    AVR

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DrojDtroll #51254 üzenetére

    Van olyan program is, amelyik 200 pin/pad határig ingyenes, tehát az sem mindegy, mire kell. Vagy van például a Chrome-alapú EasyEDA, bár nem tudom, mennyire alkalmas.

    Mindenesetre legutóbb a próba kedvéért ebben rajzoltam egy Li-ion kisütő-kapacitásmérő áramkört. Egyúttal közre is adom a "bonyolult" technikát, hátha mást is érdekel, illetve később keresővel megtalálható:

    FET áramgenerátort használtam terhelésnek, ami biztosítja a stabil 200 mA terhelőáramot, a kívánt feszültségtartományban. Ez fűti el az energiát, tehát hűtőbordára kell szerelni.

    Az áramot az 570 Ω ellenállással lőttem be pontosan 200 mA-re, de amellett még befolyásolja a 3,3 Ω, illetve a tápfeszültség is, ezért stabil 12 V-ot igényel.

    Egyébként a tranzisztor B-E feszültsége / 3,3 Ω határozza meg a durva értéket.

    Az akku véletlen fordított bekötése esetén a dióda kinyomja a biztosítékot, bár én kihagytam ezt a két alkatrészt. Valójában még Start nyomógomb sincs, kézzel nyomom be a tok nélküli relét, amitől ugyanúgy öntartásba kerül.

    Elkezdi meríteni az akkut, 2,5 V-nál a relé elenged, az akkut terhelő áram is megszűnik, mert lekapcsolódik a Gate-feszültség. Ezután az akku feszültsége visszakúszik 3 V körüli értékre. Tehát ettől még nincs túlmerítve, csak már nem bírja tovább a terhelést, kevés benne az energia.

    A TL431 (2,495 V referenciafeszültségével) közvetlenül alkalmas a célra, osztásra sincs szükség, de a 10 kΩ ellenállásra igen, mert anélkül kiakad, nem jól működik.

    A TL431 közvetlenül tud kapcsolni 150 mA áramot, tehát a relét úgy kell megválasztani, hogy a tekercs ellenállása kb. 100 ohm vagy nagyobb legyen.

    Kimenetnél egy kínai vekkert kötöttem be, ez méri az időt. Eredetileg egy AA-elemmel működik, valamikor régen azért vásároltam, mert van egy zárókontaktusa (amivel ébreszt) azzal akartam valamit időzíteni, amire már nem is emlékszem.

    Itt azt használtam ki, hogy természetesen addig megy az óra, amíg áramot kap, utána az időpontot még "tárolja" is. Amikor még nem volt BC-700 töltőm, egyéb töltés-kisütési célokra is alkalmaztam már ezt a vekkert.

    Egyébként, ahogy az óra a másodperceket lépteti és rángatja az áramot, a LED enyhén villog. 100 µF kapacitás tárol annyi energiát, ami elég az áramimpulzusok áthidalásához, egy zöld LED 1,65 V nyitófeszültsége pedig megfogja a tápot.

    Órát "nullázom", utána indítom, tehát ha például 10 óránál áll meg, akkor 2000 mAh kapacitás.

    Terveztem még egy relémentesített változatot, félvezetős öntartással, de ez már nem lett kipróbálva, hogy működik-e. A másik úgyis végzi a dolgát, közben ráuntam a témára:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák