Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Speeedfire #17201 üzenetére

    Általában a fesz nem megy sehova, az csak van vagy nincs. Ellenben, ha áramot "okoz", az bizony megy. :)
    Ne haragudj, nem tudtam kihagyni. :R
    Ha a PIC feszültséget kap, nem történhet baj, ha akkorát és ott kapja, ahol az megengedett.
    Elméletben a standby áramkörben valakinek feszültség alatt kell lennie, hogy működni tudjon. Ha a PIC adja a parancsot, akkor neki (is).

  • zka67

    őstag

    válasz Speeedfire #17201 üzenetére

    Na megnéztem az adatlapot. Ennek a PIC-nek csak az RB portján van felhúzó ellenállás (pull-up), amit ráadásul külön kell engedélyezni. Azért, hogy biztosan zárva legyen a tranzisztor, a PIC kimenete és a +5V közé tegyél még be egy 10K-s ellenállást.

    A picnek nem árt ha átmegy rajta a fesz? Értem én, hogy mit akarsz kérdezni :)

    A PIC kimenete egy nyitott kollektoros tranzisztoros megoldás. Ha kimenetként van programozva, akkor max. 25mA-rel terhelheted, ha a kimenet alacsony szintű. De mivel bemenet is lehet (reset után ez az alapállapot), ezért 5V-nál nagyobb feszültséget nem kapcsolhatsz rá.

    Jelen esetben egy 1K0 ellenálláson keresztül nyit a tranzisztor, ami ~4mA-es árammal fogja teljesen kinyitni a tranzisztort. Ha ezt sokallod :), akkor ide nyugodtan tehetsz 2K2, 3K3 vagy 4K7-et is, azért 1K0-t írtam, mert én ezt szoktam használni, különösebb jelentősége nincs neki.

    De lassan már többet írogatunk a témáról, mint amennyi jelentősége van neki.

    A másik lehetőség, ha van több szabad portod kimenetnek (pl. PB0..PB4), akkor azokat összekötöd és máris van egy 100mA-es terhelhetőségű kimeneted. Így nem kell semmi külön áramkör a diódán kívül, csak bekötöd a relét a kimenetek és a +5V közé és hadd szóljon. Persze olyan relét válassz, aminek az áramfelvétele nem nagyon haladja meg a portok max. terhelhetőségének a 2/3-át. Csak figyelj oda, hogy egyszerre vezéreld az összes kimenetet 0-ba és 1-be. pl. Lomexnél kapsz ilyen relét, ami megfelel erre a célra: 230VAC-t kapcsol max 5A-ig, 40mA az áramfelvétele. Ehhez két kimenet bőven elég.

    42-15-52 MECH 5V 2x ZÁRÓ 5A/250VAC G6B-2214P-US DC5 (OMR) RoHS 20x11x11mm

    Koppanásgátló:

    2x MOC3041-es optotriak + triak. A 6. oldalon megtalálod a rajzot is hozzá, nem kell relézned sem. Aki meg azt mondja, hogy a triaktól szarul szól az erősítő, azt vágd jól pofán, mert ekkora marhaságot még nem hallottam. A MOC3041-es egy zero-cross-os kapcsoló különben, mindig nullátmenetnél fogja begyújtani a triakot, szemben a relével, ami akár a 325V-os csúcsot is ráküldheti a trafóra. Ettől koppan az erősítő.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák