Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mdk01

    addikt

    válasz khron78 #33448 üzenetére

    Nem hinném hogy nálatok van a hiba, itt csupán arról van szó, hogy az asztalos műhelye és a ti lakásotok közti értékek elég távol vannak egymástól. Sőt tovább is mennék, ha már így belemélyedtünk akkor vesézzük ki a dolgot. Mivel itt egy darab ajtóról van szó a gyakorlatban ez úgy működhetett, hogy fogta magát az asztalos kiment a raktárba, vagy ahol a fát tárolta, lehet ez akár egy fedett de nyitott hely is, majd bevitte a műhelybe és elkezdte feldolgozni. Ha rendesen haladt vele és szinte csak ezzel foglalkozott, délutánra már rajta volt a pác, de lehet már egy lakk is, mindez úgy hogy szinte még át sem melegedett az anyag, nem hogy aklimatizálódott a helységhez.
    Mivel most február közepe van és most jött elő a probléma gyanítom az ajtó január elején készülhetett, vagy decemberben a lucskos, hideg időben, de az biztos, hogy nem nyáron.
    Nehéz ezt így kitalálni, de az biztos, hogy nem szabadott volna a betétet beragasztani, és pihentetni kellett volna az anyagot mondjuk egy hétig mire feldolgozza. És van még egy gond, mépedig, hogy az ilyen garanciális dolgokat az ember nem szívesen csinálja, mert minuszt termel vele és ebből gondolom azt, hogy hamar túl akart lenni rajta az emberünk, ezért is sietett vele. Nehéz ezt így kitalálni, de önmagában szép az ajtó és hogy gariba csinált mégegyet az is azt mutatja, hogy nem annyira rossz szaki és a lelkiismerete is a helyén van, de emberek vagyunk hibázhatunk és holtig tanulunk.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz khron78 #33448 üzenetére

    No, így már kezd kialakulni bennem a kép, hogy milyen irányból fújhat a szél. Gyanús három összetevő együttes összejátszása, amik a következők. Elképzelhető, hogy a mester sufniban, szín alatt, vagyis a kinti páratartalomban tárolja az egyébként légszáraz alapanyagot, amit ráadásul "szakszerűen", ahogy tanulta a suliban, szellőzőlécekkel rakatolva tart. (Így nem csak leadni tudja a fa gyorsabban a nedvességet, hanem felvenni is.) Elmúlt időszak az átlagosnál párásabb volt. (Sok köd, sok eső, kevés szél.) Bevitte ezt a hidegebb műhelybe, mint a mamádék lakása. Feldolgozta, telibe ragasztotta, majd felületkezelte. Azért ragasztotta telibe, hogy a felületkezelés az illesztéseknél ne tudjon csíkokban rikítani az összeszáradás okán. Te aztán boldogan hazavitted a szép új cipősszekrényt a híresen száraz panellakásba, ahol a fa magába gyűjtött nedvességét gyorsan ki is eresztette, és elhasadt.
    Ez a forgatókönyv nem biztos, hogy pontos, de klasszikusan ráillik minden, ami történt. A másodjára készült ajtó betétje már azért nem repedt annyira, mert kint kevesebb volt épp a pára. Elképzelhető, hogy ugyanez a mester készített már ugyanilyen módon komplett konyhaszekrényt is panel lakásba, és azzal csudák csudájára sohasem volt semmi baj. Mert a konyha és a fürdőszoba a panelban is jóval nedvesebb, mint az egyéb helyiségek.
    Senkinek sem róható fel az, hogy panelban él, és azért reped a bútorja. Én is készítettem édesanyámnak cipősszekrényt borovi fenyőből, panel bejárati ajtó mellé. Húsz év után is ugyanúgy nézett ki, mint amikor elkészítettem - nem repedt soha sehol semmi.
    De nyúltam már én is csúfosan mellé a fa mozgása okán. És nem lehetett mentségem, hogy a megrendelő külön kérésére borítottam egy faházat rejtett szegezéssel, mert nem szóltam neki, hogy az akkor könnyen leválhat. Le is vált szinte minden szál deszka. Szó nélkül újra készítettem, nem vitatkoztam. És így fizettem be a tanulópénzt. Megrendelő is, és én is egyaránt tanultunk az esetből - több ilyen nem történt. Rögtön ezután ugyanoda komplett szaunát készítettem. Ott aztán van hőmérséklet, és pára ingadozás olyan, amilyen talán sehol máshol, és a kályhán kívül minden fából van. Azóta sem kaptam hívást, hogy valami nem sikerült volna. Vállaltam garanciát, kellett volna szólnia, ha valami nem lett jó.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák