Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #25139 üzenetére

    Nem Veled akarom én ezt vitatni, csak azt jeleztem, hogy ez vitatható. Vitatják is nem kevesen.
    Jómagam tudom, hogy ventilátornak kell írni az új magyar helyesírás szabályai szerint. De én még ventillátornak tanultam.
    Magánvéleményem, hogy az akadémia nem áll a helyzet magaslatán. Ha ezt módosították, akkor módosítani kellett volna pl az oszcillátort is. De kár volt módosítani. Az olyan módosítás, ami vitatható, az lingvisztikailag nem korrekció, hanem ... hogy is fogalmazzak: Nagyot akart fingani a nyelvtudor, és besz@rt.(OFF)(/OFF)

    Említettem már itt emlékeim szerint egy megesett riportot Faludy Gyuri bácsival.

    A riporter megjegyezte, hogy esetenként nem a jelenleg hatályos magyar helyesírás szabályai szerint ír. Erre Ő így válaszolt:
    - Nem érdekelnek engem az akadémikus urak.

    És ebben ne a cinizmust keresd, hanem azt, hogy ha egy kiváló nyelvtehetség így fogalmaz, annak talán van némi alapja. És mindegy, hogy a ventilátorról esik szó, vagy egyébről. A helyesírási szabályokat kell időnként felülbírálni, mert a kor halad. De könnyen csúszik a kényszeres felülbírálás hibájába az, aki ezt úgy teszi, hogy utána vitatják. És fontos azt is figyelembe venni, hogy ha Te nem olyan régen jelesen érettségiztél magyar nyelvtanból, és akkor azt a szót, hogy oszcillátor, úgy kellett írni, ahogyan írtad, nem fog ráállni az agyad, amikor idősebb korodban módosítják majd a ventilátor mintájára oszcilátor-ra. Lehet, hogy épp Te leszel az, aki vitatni kezdi majd.

    Záró gondolatként sietek megjegyezni, hogy kifejezetten örülök, hogy ebben a topikban relatíve kulturált a helyesírás. Szó szerint mondom, hogy az újságírók jöhetnének ide tanulni, hogy legalább a vastag betűvel szedett címet ne rontsák el - tök mindegy, hogy a HVG, vagy a Blikk munkatársa, nagyon rájuk férne. És tudom, hogy az igényesség vezet olyankor, mikor szólsz olykor egy-egy helyesírási hibáért. Bizonyára ez is hozzájárult ahhoz, hogy ez a topik ebből az aspektusból is az igényesebbek közé sorolhatja magát.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák