Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stmiklosi

    tag

    válasz hevizms #88779 üzenetére

    Szevasz!

    A WCDMA itthon is használható.
    A 3G, az a 3. generációs (gyorsabbat, mit a korábbiak) átvitelt jelenti.
    Többféle sebesség lehetséges még itt is, ahogy haladunk előre az időben.
    Ugyanakkor van magyarországi szolgáltató, amelyik az ország keleti felében csak 900MHz-en szolgáltatja a WCDMA-t, de ezt nem minden készülék tudja. Viszont mindegyik tudja az általánosan használt 2100MHz-et.
    A 3. generáció

    Bevezetés
    Gyakori szóhasználat, hogy a 3G megfelel a videtelefonálás szolgáltatásnak, de a harmadik generáció ennél sokkal többet jelent, mert segítségével lehetõvé válik a beszéd- és adatszolgáltatások egyidejû igénybevétele nagy adatátviteli sebességen. Az elõzõ genereációkat továbbfejlesztve, és azok hibáit kijavítva, az új technológiák támogatják többek között a valós idejû adatátvitelt, és az egy cellában kiadható hozzáférések számának drasztikus növekedését.
    A 3G szolgáltatások biztosításához a meglévõ hálózatok nem voltak alkalmasak, a szolgáltatóknak teljesen új rendszer kiépítésébe kellett beruházniuk, új frekvenciatartományokat kellett engedélyeztetni, elkülöníteni (amit a késõbbiekben kizárólagosan mobilkommunikációre lehet felhasználni).
    Az elsõ mûködõ hálózatot Japánban készítették el, ahol a gyakorlatban kiderûlt, hogy a felhasználók (a videotelefonálás helyett) nagyon praktikusnak találták a több Mbps-os adatátviteli sebességet, mivel minden olyan alkalmazást igénybe tudtak venni, amihez otthoni környezetükben hozzászoktak.
    A felhasználók adatátviteli igényeit az új technológiák a korábbi n x 10 kHz-es csatorna sávszélesség helyett általában 5 MHz-en valósítják meg, hatékonyabb spektrumkihasználtsággal, ami biztosítja a mobil eszközök esetében elérhetõ minimális 384 kbps-ot, és állandó helyû eszközök esetében a 2 Mbps-ot.
    Legismertebb képviselõi az EDGE és a CDMA.

    EDGE
    Az EDGE technológia révén lehetõség nyílt a harmadik generációs hálózatok által nyújtott szolgáltatások biztosítására, mivel a rendszer a GSM/GPRS-el történõ adatátvitelhez képest közel háromszoros sebességnövekedést ért el.
    Az EDGE-ben lényegében a moduláció az, ami a nagy adatátviteli sebességért felelõs, mert a technolóia egyéb paraméterei megegyeznek a GSM rendszerével (mondhatnánk azt is, hogy az EDGE a GSM továbbfejlesztése). Ugyanúgy 200 kHz-es csatornaosztással és FDMA/TDMA (8 idõréssel) többszörös hozzáféréssel dolgozik. A 8PSK moduláció lehetõvé teszi, hogy a szolgáltatók GPRS rendszernek dedikált frekvenciasávok igénybevételével háromszor több felhasználót tudjanak egyszerre szolgáltatással ellátni.
    A jelenlegi EDGE hálózat bevezetése Magyarországon 2004 elején kezdõdött el, és a gyakorlatban az derûlt ki, hogy az átlagos adatátviteli sebesség 75-135 kbps között mozog, de elérheti a 170 kbps-ot is, ugyanakkor a beszédcsatornák egyesítésével (maximum 4 darab) a sebesség meghaladhatja a szélessávú vezetékes hálózat alapsebességét 400 kbps-ot. Ilyen sávszélességen, már kiváló minõségû valós idejû videótelefonálás is megvalósítható.

    CDMA
    A CDMA technológia mûködése alapokban tér el az elõzõekben ismertetettektõl, mivel a spektrum felhasználása meghatározott kóddal modulált majd kisugárzott bitfolyam formályában valósul meg.
    Mivel a CDMA DSSS többszörös hozzáférési eljárást alkalmaz, a meghatározott sávszélességen (2x1,25 MHz vagy 2x3,75 MHz), lehetõvé teszi, hogy egyszerre több mobiltelefon osztozzon ugyanazon a frekvencisávon. A DSSS lényege, hogy az adókészülék információs bitjeit (keretjeit) felszorozzák egy álvéletlen bitsorozattal, és úgy sugározzák ki. A szükséges sávszélesség sokkal nagyobb lesz, cserébe viszont elméletileg végtelen számú rádió adhat párhuzamosan ugyan abban a frekvenciasávban interferencia nélkül. Az információ vétele úgy történik, hogy a vevõ oldalon egy korrelációt végzõ áramkör kiválasztja a megfelelõ bitsorozatokat, amikbõl vissza tudja alakítani a hazsnos információt.
    A rendszer további elõnye, hogy nagyon hatékonyan lehet a frekvencia újrafelhasználást menedzselni, ezáltal megnõ a hálózat kapacitása, az egyidejû hozzáférések száma.
    Az 1900MHz-es sávban az adatátviteli sebesség 144 kbps-tól egészen 4,8 Mbps-ig terjedhet.

    WCDMA
    A WCDMA a harmadik generációs telefónia egyik fõ hálózatának technikai szabványa.
    A technológia annyiban tér el az elõzõekben ismertetésre került CDMA rendszertõl, hogy az átvitelhez használ spektrum szélességeként 5 MHz került kijelölésre. A sávszélesség megnövelésének eredményéül elméletileg 11 Mbps-os adatátviteli sebesség érhetõ el.

    TD-SCDMA
    A TD-SCDMA technológia a WCDMA továbbfejlesztett változata. A lényegi eltérés abban nyílvánul meg, hogy az idõrések kiosztása dinamikusan történik. Erre azért van szükség, mert a letõltési és a feltõltési sebességigények a gyakorlatban nem egyeznek meg (aszinkron adatforgalom), így az üresen hagyott idõrések csökkentenék a hálózat hatékonyságát.

    HSDPA
    A HSDPA a legújabb mobil adatátviteli protokoll nem jelent forradalmi változást a WCDMA-hoz képest, ugyanakkor annál lényegesen nagyobb adatátviteli sebességre alkalmas. Fontos megjegyezni, hogy ez a technológia az aszinkron forgalom letõltési irányára van optomallizálva, és letöltési irányban elméletileg 14,4 Mbps érhetõ el.
    A HSDPA a WCDMA-t továbbfejlesztett változata, ahol a letöltéshez új, dedikált csatornák (forgalmi és vezérlõ) kerülnek felhasználásra.

    Tablet: Fire NewPanel, Blade FirstStrikeMyMOd, JiayuG2_LaslieROM, HannspreeHG01(IGO8/Primo), MioC510

Új hozzászólás Aktív témák