Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Alogonomus #58722 üzenetére

    Bocs, de Amit mondasz, Annam akkor lenne értelme, ha a piaci részesedés bezuhanása akkor történt volna, amikor a konzolgyártók lehívták az opcióikat.
    De az nem most történt. A részesedés meg idén nyáron zuhant be.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58733 üzenetére

    Köszönöm. azt hiszem, ez értelmes magyarázat.

    Ezzel együtt azért picit elképedtem a számokon.
    14 millió kártyáról beszélünk, aminek a 6% van $300 felett. Ez mindössze 840000 kártya. Ennek is nyilván azért a nagyobb részét a $300 és $600 közöttiek teszik ki. De ha átlagos $700-ral számolunk, akkor is csak ~$600m dolláros piacra jön ki.

    Ehhez képest az átlag $200-os szegmens volumene 2.5m kártya, ami így szintén ~$500m
    És a <$100 piac majdnem ~10.5m kártya mondjuk $90-ért az majdnem $1b

    Ha jól értelmezem az ábrákat, akkor ez nem csak a desktop piacot jelenti, hanem a notebook piacot is.
    A fenti ábrákból én azt olvasom ki, hogy az első ábrán van desktop-mobil szerint bontva az összes GPU (dgPU+IGP) a második ábrán pedig az összes GPU van bontva aszerint, hogy dGPU vagy IGP

    Végülis ez nincs teljes ellentmondásban azzal, hogy az Nvidia Gaming bevétele kb $1.5b volt.

    Mindenesetre azt legalább megállapíthatjuk, hogy ha az AMD a <$100 piacra a polaris 23 helyére a Navi24-et küldi be, akkor az a kártya valóban a $100 körüli piacra való, ahogy az mindig is sejthető volt.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58747 üzenetére

    Nyilván ez lehet a magyarázata annak, hogy az Intel már 4%-nál jár.

    Ugyanakkor felmerült bennem az a kérdés, hogy az AMD miért nem megy az összegszerűen nagyobb piacot jelentő <$100 és $100-300 szegmensekre?

    Na szóval persze az világos, hogy a drágább termékeken van nagyobb marzs, ez érthető. De!
    Ugye a fix költségek terítődnek a termékeken. Minél nagyobb volumenben adsz el Valamit, egy termékre eső fix költség annál kisebb. Nem is beszélve arról, hogy nagyobb volumenű megrendelés esetén esetleg még a tárgyalási pozíció (súly) is jobb.

    Miért nem éri meg egy megpröbálni se?
    Persze tudom, hogy most azt fogod mondani, hogy az AMD apukkal fogja lefedni a <$100 szegmensr, de közben meg ennek nagy részét továbbra is valószínűleg Intel procival és nvidia gpuval látják el.
    Most már persze, hogy az intelnek van saját ajánlata ide, lehet, hogy veszett fejsze nyele, de korábban?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #58845 üzenetére

    Mivel abu nem erősítette meg, ezért picit elbizonytalanodtam ebben a respin történetben.
    Persze még sokféleképpen kifuthat. Pl úgy is, hogy nincs respin és ez van. Vagy úgy is, hogy van respin, de azt nem forgatják be a 7900XT/X-nek, hanem majd kihozzák amikor megérkezik v-cache. Abu meg ír egy csodálatos marketing-cikket arról, hogy milyen költséges is az adatmozatás és mennyire jó is, ha minden ott tud lenni a cache-ben és az így felszabaduló TDP keretet rá lehet fordítani a GPU core frekvenciára. Ami persze igaz, de az előnyök és csak félig jönnek a megtakarított energiából. Másik részt a respin és persze azt is el lehet hallgatni, ha a v-cache haszna is csak 3+Ghz esetén igazán érezhető, mert 2.3Ghz esetén nem sávszél-limites.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #58849 üzenetére

    Mindenki abban a hitben van, hogy a 0Hi v-cache (vagyis az alap) az 6x16MB és a 1Hi az 2x6x16MB.

    Adná magát, hogy olcsón gyártható MCD-ket stackeljen egymásra az AMD.

    Ugyanakkor Abu azt mondta, hogy elvileg az MCD is tudja fogadni a CPU-khoz gyártott v-cache lapkát.

    Hogy ez tényleg így van-e, azt nem tudom, de minden jel arra utal.

    Így néz ki a 3D v-cache

    Így pedig az MCD:

    A méret elvileg nagyjából ugyanakkora.
    Pontosabban nem tudhatjuk, hogy ha az AMD N6-on gyártja az új v-cache-eket, akkor azon N7 helyett mennyivel lesz ténlyegesen sűrűbb - kisebb.

    Persze akárhogyis, nem lenne tökéletes az átfedés.
    Esetleg el tudnám képzelni, hogy mondjuk a 3D V-cache lapka felét le kell tiltani, vagy a TSV-től tábolabb eső részek elérése valamivel nagyobb késleltetést eredményezne.

    Mindenesetre amire utalni akarok ezzel az az, hogy nem kizárt, hogy nem 2x6x16MB, hanem 6x16MB + 6x32 esetleg 6x64MB lehet a v-cache-sel szerelt változat kapacitása.

    Amennyiben igaz, hogy az MCD fogadhatja a CPU-knak szánt V-cache lapkát.

    Máskülönben talán MCD-k egymásra pakolása lehet célszerű.
    Ami azért érdekes gondolat, mert most jelentette be a Samsung a GDDR6W-t, ami ugye két GDDR6 lapka egymás fölé tokozva. egy GDDR6 lapka 32 bites szokott lenni, de egy GDDR6W 64bites kapcsolatot igényel.
    Milyen praktikus lenne, ha a vertikálisan duplázott GDDR6 lapkákat vertikálisan duplázott duplázott memóriavezérlő szolgálná ki és csak a huzalozást kellene megduplázni?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #58746 üzenetére

    rebate-tel együtt $99-ért lehet kapni a Nav24-re épülő 6500XT-t
    Oda került, ahová való

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yany #58854 üzenetére

    túl szigorú vagy.
    A Navi24 nem a RX480/570/580 / 1060+ örököse/utódja, hanem a prüntyögő Polaris23-é.
    Feature-setben és árban is oda tartozik.

    Eközben lassan az RX 6600 is megérkezik a $150-200 tájára.

    Az a nagy kérdés, hogy vajon az AMD a NAvi23-nál is kisebb Navi33 kártyát ki meri-e adni / eltudja-e adni ennél drágábban - a tervezett $400 körüli árszinten?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58857 üzenetére

    Nagyobb? Az hogy lehet?

    Egyrészt 200mm2-ről szólt az angstronomics cikk

    TSMC N6, ~203 mm²

    Másrészt
    Hát a navi 32.elvileg 200+150
    A navi33 kábé a navi32 fele. Tehát N5-ön valahol 100-120mm2 lenne + 74mm2 N6
    Ha komoly 2x-es tranzisztorsűrűséget feltételezünk az N6 és N5 között, akkor úgy kb 300mm2 a reális.

    skyjuice elírhatta és 302mm2?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    A kolléga szerint a Phoenix point 6WGP-vel az RX570 teljesítményét fogja hozni.
    [link]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz awexco #58862 üzenetére

    Vajon az apukba elhelyezett AI-engine-nek nevezett FPGA-t mire használhatja majd az AMD? Multimédia? Vagy lehet arra offloadolni Valamit?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58867 üzenetére

    Ó, pedig azt hittem, hamar lesz hatása a xilinxnek

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    When digging for Ryzen 7000 mobile from OEM reference to N33 were discover.

    RX 7700M 32 CU 8GB.
    RX 7700S 32 CU 8GB.
    RX 7600M 28 CU 8GB.
    RX 7600S 28 CU 8GB.

    16Gbps & 18Gbps.

    Up to 120w.

    Unknown if just OEM placeholder specification/name or final.

    [link]

    Nem különösebben meglepő.
    Valószínűleg nem 120W lesz majd a DT verzió, hanem 150-200W. Ettől függetlenül hasonlít a polarisra.

    Vajon desktopon is ezzel a számozással lesz?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58859 üzenetére

    Érdekes helyzet állt elő.
    Te meg vagy győződve arról, hogy a navi33 nagyobb, mint a navi23 és ezért a navi23-24 marad.
    Mások viszont biztosak a 200mm2-ben és hogy a navi23 megy.

    Nem nagyon tudok másra gondolni, mint hogy legalább prototípusként két lapka is készült. Mert azt gondolnám, hogy mondjuk 15-20%-ot biztos számít a library is.
    Még esetleg azt sem tartom kizártnak, hogy tömeggyártva is kétféle lesz. Azonos arch, Eltérő mm2 és freq.
    Vagy valaki valójában egy navi34-et látott

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Pug #58873 üzenetére

    Szerintem is szokatlan volna.
    Ugyanakkor
    1) Az AMD más területeken is elkezdte szélesíteni a termékskáláját. (pl: +2 féle szerver: Bergamo, Siena, +2 féle mobil chip: PHX2, Dragon Drange) Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy én biztos lennék benne, mert ugyan hogy lehetnék, csak azt hogy más területekeken is történik szokatlan lépés
    2) megmagyarázná, miért tér el Abu és mások információja elvileg ugyanarról a lapkáról.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz PuMbA #58878 üzenetére

    Nekem az a gyanúm, hogy változtak a célok.'

    A navi23-at még extreme fullhd kártyaként reklámozták.
    Ez abban nyilvánult meg, hogy kevés feldolgozóval, de magas frekvenciával kiválóan alkalmas volt alacsonyabb felbontásra, de magasabb felbontásokon elvérzett.

    Az rdna3 egyik nagy újítása ez a co issue / WLIV2 dolog, Amivel elvileg duplázzák a feldolgozók számát.
    Ehhez relatív kevés helyet használnak, tehát nagyon hatékony a lapkamétettel. Persze ennek haszna nyilván csak magasabb felbontáson van.

    Tehát az a gyanúm, hogy amikor azt mondja abu, hogy navi21-et alulról elérheti, akkor azt valószínűleg úgy kell érteni, hogy míg a navi23 4K-ban a kevés feldolgozó miatt elvérzett, a navi33 nem fog.

    Nézzük csak a méreteket újra.

    A navi22 335mm2
    Abu azt állítja, hogy a navi33 a 237mm2-es navi23-tól azért ránézésre nagyobb. Nem tudom, mennyit láthat szabad szemmel egy hozzáértő, de azt tippelném, hogy legalább 280mm-Nak kéne lennie, amit szabad szemmel valamilyen kép alapján megállapítható. Az egyébként nagyjából összhangban lenne azzal is, amit számítottam.
    Ugyanakkor egy 280mm2 - a navi22-től 15%-kal kisebb - lapkától az, hogy elérje a navi22 csúcsteljesítményét nem lenne nagy kunszt, hiszen az kb egy N6-ra átültetett N22 elvárható mérete és teljesítménye.
    +35%, ami a 6800XT beérése lenne, már hozzáadott érték.

    Ha ezt ~280mm2 helyett egy 203mm2-es lapkából kihoznák, az maga lenne a csoda.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Albus_D #58885 üzenetére

    Amióta a neoliberalizmus a 80-as évektől átvette a fősodor szerepét, újra nőnek a különbségek a leggazdagabbak és legszegényebbek között (ezt most azért mondom így, mert persze ez a jelenség a kapitalizmus sajátja, de azért mégiscsak volt egy 30-40 év, amikor sikerült ellentartani)

    Akármilyen drágák is lesznek a videokártyák, akkor is, mindig is lesz párszázezer, vagy pártízezer, esetleg párezer ember, akinek a legjobb videokártya kell kerüljön szinte bármennyibe is. (Direkt nem mondom, hogy "megéri")

    Ez különösen igaz akkor, amikor a társadalmi különbségek nőnek, a jövedelem és vagyon koncentrálódik, biztosan mindig lesz ennek a folyamatnak nyertesei között párezer-párszázezer ember, akiknek épp ezen folyamatok miatt telik akár egyre drágább gpura akár kocsira, stb'

    Bayer Zsolt szokott azon élcelődni minden karácsonykor, hogy ugyan miféle szegénységről beszél itt az ellenzék, amikor szilveszterre az összes hotelszoba foglalt. Valójában vidáman megfér egymás mellett egy tízmilliós országban 100000 jómódú és 3 millió szegény család. És átlagban még jók is vagyunk.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #58920 üzenetére

    "Fogalmam sincs, mit haluzol. Az AMD bejelentette, hogy..."

    Valószínűleg arra gondol, hogy az AMD topikokban van pár ember (például engem is beleértve, de néha a >fórumon< Abu is szokott erőseket megfogalmazni), akik ábrándoznak, reménykednek, képzelődnek, találgatnak, hogy mi mindenre lehetne is akár képes az AMD - amivel át tudná venni az elsőséget itt vagy ott.

    Bizonyára van pár másik gyanútlan, naív ember, akik ezeket az ábrándozásokat, reménykedéseket, szárnyaló képzeletet és találgatást, mint szak- és beavatott személyek jóslataiként értelmezik és minekután ezen reménykedések és ábrándozások az AMD képességei, a piaci verseny és az AMD pénzügyi céljainak háromszögének keretezésében jobbára nem válnak valósággá, míg ezen az ábrándozó gond nélkül továbblendül hozzáigazítva a gondolkodását a valósághoz, a ábrándoknak bedőlő gyanútlan és naív emberek becsapva érzik magukat.

    Gondolom valami ilyesmiről lehet szó.

    A dolog érdekessége csupán az, hogy ezekkel az ábrándokkal, reménykedésekkel (akár saját, akár valamilyen publikált anyag) ritkán megy át valaki a VS topikba hencegni. Ott kijózanítási céllal számonkérni jogos lenne. De az számomra is érthetetlen, hogy mi céllal megy be valaki a Depeche Mode buliba "A depeche mode szar" táblával a nyakában.

    Nem vagyok 100%-ig biztos, mert nem szoktam közelről megfigyelni, de Nvidia találgatós topikban talán tényleg mintha kevesebb ábrándozás, reménykedés, szárnyaló képzelet és találgatás lenne. (Érdekes módon még az árazásra vonatkozó sincs, az Nvidia fanok még az Nvidia árak letörését is az AMD-től várják)
    De egyrészt azért ott is elő-előfordulnak vakmerő kijelentések. Mitöbb, azok nem ritkán magától a cégtől származnak. Ez már legalább a második generáció, amikor az Nvidia olyan grafikonokat közöl, amiken a nagy szorzókhoz képest számottevően kisebb értékek mérhetők ki tényleges játékokban.
    Persze még az is elég az elsőség megtartásához.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #58924 üzenetére

    Nem vitatkozva az elhangzottakkal annyit tennék hozzá, hogy

    "Ja persze, miért vennének AMD-t, amikor ... " és számottevően nem is olcsóbb.

    (Más kérdés, hogy az igazi fan számára ha meg olcsóbb lenne, azt mondaná, hogy "persze, mert annyival szarabb is")

    Nem tudom mi az igazság.
    Nem tudom, hogy igaz-e, hogy az AMD azért áraz-e úgy, ahogy, mert rájött, hogy ezek a "majd akkor veszek AMD-t, ha annyival olcsóbb lesz, hogy megérje, hogy kompenzálja a [...]-t" dumák valójában önáltatások, mert a [...] helyére végtelen mennyiségben lehet behelyettesíteni tételeket - fogyasztásról, driverről, tesszelációról, RT-ről, egyéb szoftveres feature-ökről - attól függően, hogy valaki érzelmileg mennyire elkötelezett.
    Meg az is lehet, hogy ha az AMD verseng árakban, akkor azzal sok esetben magával húzza az Nvidiát is. (lásd RDNA1 + SUPER) és végül sosem lesz akkora gap, hogy az Nvidia felé elkötelezett vásárlót meggyőzze.

    PS:
    Ilyenfajta elköteleződéstől természetesen az AMD rajongók sem mentesek. Szó sincs arról, hogy az AMD vásárlók / rajongók lennének a racionálisak és az Nvidia vásárlók / fanok pedig az elvakult őrültek. Én legalábbis nem így látom.

    Ennek ellenére én annyira elvakult vagyok, hogy nem is szoktam Nvidia kártyákat nézegetni. Valahogy nem. Nem gondolom, hogy szar, csak azt feltételezem, hogy piacvezetőként biztosan sosem lesz olyan kedvező ajánlata, ami az én árérzékenységemnek megfelelne.

    Ennek ellenére viszont sosem esett nehezemre nemet mondani AMD ajánlatra sem, amit nem tartok a magam számára kedvezőnek, nem okoz nehezemre felróni az AMD-nek ha az árazási gyakorlata fogyasztó-ellenes vagy hogy (ha) nem ők csinálják a legjobb terméket.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #58930 üzenetére

    "Valahol talán Abu írta le, és igazolódni látszik, hogy az AMD nem akar az NV olcsó alternatívája lenni."

    Ezt is többféleképpen lehet értelmezni.
    Amíg az Nvidia mindshare olyan erős, amilyen, addig nem az ár dönt, mert a vásárlások többsége nem az alapján történik, hogy a vásárló objektíven mérlegeli a perf/$ vagy méginkább value/$ értékeket.
    A marketing nyilvánvalóan a szubjektíve érzékelt/értékelt "value" értékre igyekszik hatást gyakorolni és amíg az Nvidia vélt vagy valós alapokon kiválóan magasan tartja az emberek "value" értékelését/érzékelését, addig az value/$ nevezőjében található árat mérhetetlenül kellene lefelé szállítani.

    >>> "Ha ingyen adnák se kéne, mert szar a driver"

    Tehát az érthető, hogy miért nem kíván az AMD szimplán árral versenyezni.

    Ugyanakkor ha nem akar olcsó alternatíva lenni, akkor miért nem látjuk, hogy az AMD megpróbálná a királytermék kategóriát megszerezni valami gigantikus lapkával. Csinálhatott volna ő is 5-600mm2-es GCD-t + 10 MCD. AZ info_os bírja a méretet (2-2.5x reticle limit)

    Ehelyett azt látjuk és ezt mintha mondták is volna, hogy területre optimalizáltak.
    Vagyis hogy kicsi legyen és alacsony költséggel előállítható. Meg nagy mennyiségben persze.

    Nekem továbbra is az a gyanúm, hogy a piaci részesedés nem a DIY piacon dől el, ahol mit itt öljük egymást, hanem a OEM-eknél.
    És eddig mindig úgy tűnt, hogy az AMD ha akarna se tudna akkora mennyiséget leszállítani, mint az Intel vagy az Nvidia.
    Viszont a kicsi, alacsony költségek és nagy volumenben gyártható megközelítés lehet hogy épp ezt a versenyképességet célozza - csak nem ott és nem úgy, ahogy mi nézzük.

    Mit gondolsz?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #58937 üzenetére

    Meg nagyjából beérte az apu az asztali procikat. A korábbi gyakorlat az volt, hogy az új asztali generáció indulásakor készült el az APU. A Cézanne elég versenyképes low-budget alternatívát kínált mintegy fél évvel az asztali procik rajtja után. 1 évvel később megjelent a sima 5600 is. Ezek most már nagyjából az 12100 árában vannak.

    Én abban reménykedem (mint fan), hogy az AMD, aminek eddig mindig gondot jelentett elég nagy volumen beszerzése a legdrágább gyártástechnológiából, a chipletezéssel, ami lehetővé teszi, hogy részben vagy akár egészben egy-másfél gyártástechnológiai szintet lemaradjon, majd versenyképes tömegtermékeket fog tudni felmutatni.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    [GB5 GPU] Unknown GPU
    CPU: AMD Ryzen 7 7700X (8C 16T)
    Min/Max/Avg: 5379/5439/5423 MHz
    Codename: Raphael
    CPUID: A60F12 (AuthenticAMD)
    GPU: Radeon RX 7900 XTX
    API: Open CL
    Score: 228647, +60.7% vs RTX 3070
    VRAM: 23.98 GB
    [link] [link]

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #58942 üzenetére

    igen, az gyanúsan alacsony volt. Ez se olyan hűdesok...

    BTW: ha már az órajelnél tartunk. Olvastam olyan véleményt, hogy ez a respin történet kacsa, copium/hopium.

    Viszont akkor hová lettek a 3+Ghz-ek?

    Tipp:
    Nem állítom persze, hogy igazam van, de remekül magyarázná, ha az AMD minden architektúrából kettőt készítene. Egyet high Density library-val, ami kisebb, olcsóbb, nem ér el olyan magas frekvenciát és egyet High Performance Library-vel, ami értelemszerűen nagyobb 25-30%-kal, ezért drágábbra jön ki, de mondjuk 25-30%-kal is magasabb lehet maximális frekvencia is, ami nagyjából megfelel egy szokásos tier különbségnek.
    Nem csak azt magyarázná, miért tud abu merőben más Navi33 lapkaméretről, mint SkyJuice, de azt is, hogy hová tűntek a 3+Ghz-ek.

    Szerintem ravasz húzás lenne, de lehet, hogy tényleg csak az van, amit látunk.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cyberboy42 #58960 üzenetére

    /találgatás/

    Abu narratívája az, hogy el tudná érni a 3Ghz-et, de az AMD inkább a 2x8 tápcsati, kisebb hűtő és alacsonyabb TDP mellett döntött, de 450W-ból még lehet reményeket táplálni.

    Egy alternatív narratíva volt, hogy a Navi31 GCD lapkát 3+Ghz-re tervezték, de valamilyen tervezési hiba miatt nem éri el, amit a Navi32-ben már sikerült javítani és a frissített navi31-ben (respin) már szintén javítva lesz. Ezt a narratívát támasztja alá látszólag az a blokk diagram, ami az RDNA3-at mutatja be a Navi31-en keresztül, amelyen tényleg szerepel az, hogy "Architected to exceed 3Ghz"

    A két narratíva önmagában nem zárja ki egymást, hiszen a jelenleg elérhető lapkára tényleg igaz lehet, hogy magasabb frekvenciához ennél több kakaó kell.

    A két narratíva abban különbözik, hogy utóbbi azt sugallja, hogy a 3Ghz-hez nem lenne szükség több kakaóra. Előbbi viszont azt sugalmazza, hogy valójában nincs respin, az van és az lesz, amit látunk.

    Még csak azt sem mondanám, hogy a Navi32 megjelenésével egyértelműen növekedhet a bizonyosság. Hiszen elképzelhető, hogy mivel a Navi32 egy kisebb lapka, ezért azt magasabb frekvencia elérésére tervezik, vagy egyszerűen csak magasabb TDP/mm2 értéket engednek meg, ami nyilván párszáz Mhz-cel magasabb frekvenciát eredményezhet. Akkor látnám megerősítettnek azt a respin narratívát, ha a Navi32 nem mondjuk 2.8Ghz-et érnek el, hanem 3.2-3.3-et. ("Normális" TDP, tehát ilyen 250W mellett)

    Ezzel viszont az a gond, hogy ebben az esetben a Navi32 ~30%-kal magasabb frekvenciát érne el, mint a Navi31, miközben méret alapján a navi31 2/3-át kéne hoznia teljesítményben. Ezt a méretbeli különbséget viszont a 30%-kal magasabb frekvencia nagyrészt kompenzálná. Tehát a fullos navi32 beérné a 7900XT-t. Persze ez megmagyarázná az 7900XT furcsán magas árát.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    /A valóság hívőinek/

    Nincs semmiféle respin. A 3Ghz az RDNA3 architektúráról szól és legkisebb RDNA3 lapkák, pl az apuk majd biztosan el is érik a 3GHz-et. Nem érdemes semmiféle respinre, mint újabb csodára várni. Arra sem érdemes várni, hogy majd a 3D v-cache-től (csoda :U ) táltodosodik meg, hiszen akkor AMD már promózta volna, nem? Nem érdemes abban sem hinni, hogy az AMD direkt a meglevő készletek kiszórása érdekében mutatott volna be egy csüggesztő kártyát (sandbagging). Eléggé kiterítették a kártyáikat. (pun intended) Ez most így sikerült.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz tusi_ #58961 üzenetére

    b szerintem erre az ábrára gondolt:

    7900XTX vs 6900XT: +56%

    7900XTX vs 6900XT: +34%

    [link]

    Két dolgot érdemes figyelembe venni:
    - 6900XT eddig is jelentős lemaradásban volt ezekben a benchmarkokban a 3090/Ti kártyákhoz képest, amikkel máskülönben a játékokban verseng.
    Ez mindkét benchmarkban kb 20%-ot jelent. Ha ezt hozzáadjuk az itt látható csíkokhoz, akkor az ezen ábra által sugallt erőviszonyok ellenére azt kapjuk, hogy magabiztosan előzi a 4080-at. A 4090-hez persze kevés.
    - Abu mondott valamit a teszt-driverekről. Elképzelhető, hogy ezek még nem végleges eredmények.

    További megjegyzések:
    Az AMD saját bevallása szerint a NAvi31 csupán 6144 shader processzorral rendelkezik, ami csupán 20%-kal több, mint a Navi21 esetén volt. Az (elméleti maximum) tflops-ban levő különbséget a co-issue/dual-issue/vliw2 eredményezi, amihez lehet, hogy driveres/szoftveres támogatás is kell.
    Az AMD saját bevallása szerint a navi31-et a 4080 ellen célozza - amivel az ábrák alapján jól verseng. Apró szépséghiba persze ebben az érvelésben, hogy egy 379mm2-es lapkával szemben egy 300+222mm2-es lapkával versengeni nem tűnik túl jónak.
    Az az igazság, hogy ha 6144 shader processzoros GPU-ként tekintünk rá, ami N5-ön készül mindenféle sallangtól mentesen kiemelkedően magas tranzisztorsűrűség mellett, akkor ehhez képest a 300mm2 pedig meglehetősen sok.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Ezek is érdekes pletykák [link]

    Ellátási gondok, kis mennyiségű referencia kártya, BIOS probléma.

    Ez vajon csak FUD vagy valóság?
    Ha valóság, minek indították el a kártyát, ha még nincs is kész?
    Azt is állítják, hogy a $900 és $1000-os referencia MSRP valójában veszteséges.
    Hogy lesz az általában Abu által mondott remek előállítási költségekből és bőséges nyereségekből megjelenésig "veszteséggel eladott kártya"?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58967 üzenetére

    De Te már tudsz mindent, igaz?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58970 üzenetére

    Gondoltam, mert már pár hete nem csiripelsz itt.
    Aztán ki tudja, lehet, hogy van Twitter fiókod is és ott nyomod. De gondolom az is NDA alá tartozik :D

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    EZ érdekes: [link]
    Persze nem tudom mennyire igaz.

    Abu azt mondta, a Navi31 előállítási költsége $630, a 4090-é $1340.
    (Ezek az értékek persze nyilván időben változhatnak, még ha nem is radikálisan.)

    A cikkben a Navi31 előállítási költségével kapcsolatban van találgatás/hint/leak.
    Kepler szerint $400-500 körül van. Ami tulajdonképpen nincs annyira messze az Abu által mondott $630-tól.
    (Vegyük figyelembe, hogy nem biztos, hogy az Abu által mondott összeg pont ugyanarra vonatkozik, mint amit itt BOM-ként emlegetnek)

    De az Abu által mondott 4090 költséghez képest durva, hogy a 4080-ra viszont itt csak $300-350 BOM költséget mondanak.

    Jóhogy az számottevően kisebb lapka, mint a 4090, de a NAvi31 még annál is kisebb.
    Az MCD nem tétel, az organikus interposer is csak $2-3 lehet, a valamivel több ram kábé annyit magyarázhat, amennyivel viszont kisebb a N5-ös lapka.

    Nehéz volna elhinni, hogy a csomagolás elvisz $100-150 pluszköltséget. Akkora többletköltséggel szemben lehet, hogy már megérte volna inkább 500mm2-es monolitikus lapkaként legyártani.

    Abu, mi lehet itt a gubanc?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #58963 üzenetére

    Ide - a 6144 stream processzorhoz - kapcsolódó beszélgetés:

    "It seems that N31 has a serious efficiency problem in wave32 mode, and it has been improved in wave64 mode, but not completely." [link]

    "Yeah, RDNA 3 can't dual issue FMAs in Wave32, so a lot of applications predictably won't see major increases vs RDNA 2 on a per WGP and per clock basis" [link]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58983 üzenetére

    én csak ezt hallom:
    bla-bla-bla.... ez egy remek lehetőség...
    - a kellemetlenül gyenge teljesítmény magyarázására (AMD :( )
    - a teljesítmény kellemetlenül gyengévé rontására (Nvidia ;] )

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #58985 üzenetére

    Általában számítok a segítségedre az értelmezésben

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Pakmara #59002 üzenetére

    Engem nem lep meg.
    Egyrészt csak 20%-kal több stream processzort tartalmaz, az elméleti tflops növekedésének nagyobb részéért a co-issue/Vliw2 (duplázás) felel, ami a valóságban talán más jellegű de hasonló hatású limitációkba futhat bele, mint a NV AMpere. Vagyis akkor lehet jól kihasználni, ha tényleg sok a számítási igény, ez pedig a nagyobb felbontást jelenti.
    Másrészt a frekvencia sem nőtt nagy mértékben. A számolóegységek számának növekedése egy bizonyos mennyiség felett nem kedvez már az alacsony felbontásnak vagy másként megfogalmazva a nagy felbontáson fejti ki hatását.

    Ezzel együtt ezek az eredmények azért elég borúsak.
    Nem tűnik úgy, hogy +100W-ből érdemben tudtak volna konkurálni a 4090-nel, de az eredmények alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy tényleg - a jelentősen megdrágított - 4080 a versenytárs. Ami ugye azt jelenti, hogy jó nagy átvetés az , hogy közel 4090 $600-ral olcsóbban, hanem sikerült megint az NVidia alá árazni 5%-kal. És az átverés egyik eleme az, hogy most azt gondoljuk, hogy a 7900XTX az a csúcskártya. Miközben sejthető, hogy nem.

    Legalábbis ebből a tesztből most úgy tűnik.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz fatal` #59006 üzenetére

    Az 5% talán nem pontos
    De a lényeg, hogy egyelőre úgy tűnik, hogy az nvidia nem kis mértékben árat emelt, amit az AMD valójában követ. Az mondatja, hogy nem követi, mert a legerősebbnek gondolt x900-as szériát árazta a xx90 alá. De a x900 felett még lehetőség van a v-cache-sel szerelt verzió piacra dobásának.

    A 4080 esetén az nv elvileg árat csökkentett.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #59015 üzenetére

    Gondolom ez nem csak akkor.fog számítani majd, amikor cpu limit lép fel,.hanem egyébként is kevésbé terheli az akármilyen cput, ami kevesebbet fog fogyasztani. Ami azt jelenti, hogy tovább erősödhetnek azok a viták, hogy a kártyák összehasonlításakor csak a kártyák fogyasztását kell-e nézni, vagy az externáliákkal együtt a teljes rendszer fogyasztását.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz fatal` #59011 üzenetére

    A lényege az nvidia-5%-os mondanivalómnak az, hogy nekem van egy olyan érzésem, hogy az nvidia jelentős áremelést hajtott végre (amit.persze a közönség egyelőre az Ampère készketek kipörgetésének céljával magyaráz) és a látszat ellenére az AMD ebben követte.

    A 6800, 6800XT és 6900XT $579, $649.és $999 volt.
    Ezek voltak a variációk, amik a navi21 designból kihozhatók voltak a megjelenéskor.

    Ehhez képest a 7900XT és XTX $899 és $999. Tudjuk, hogy a navi31-ből nem ez a legtöbb, aki kihozható, hiszen az MCD képes 3D stacked v-cache fogadására. Látszanak a TSV-k (Itt már legfeljebb csak az a kérdés, hogy az MCD kerül duplázásra, vagy ahogy Abu elhintette, CPUknál is használatos 64MB-s cache modult is rá lehet ültetni, ami elég brutális mértékben dobná meg az OO$ méretét)
    Ennek megfelelően a 7900XT és XTX Legjobb esetben is a 7800 és XT szellemi örököse,.azokhoz képest viszont másfélszer drágább is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    /spekuláció/

    Ezt a "hardware bug" narratívát sikerült eléggé hihetővé/hihetően elhinteni a fejekben.

    Ezt most direkt mondom így, picit eltávolodva. Én is mondtam, én is linkeltem, de persze nem tudom mi az igazság.

    Persze hardware bug mindig minden designban és architektúrában van.
    Legjobb esetben is akkor fogjuk tudni, ha egyik-másik lapka kicsit nagyobb GFX verziószám-ugrással jelenik meg és / vagy egyik-másik lapka esetén a valóban, a szokásosnál nagyobb mértékű frekvenciaugrás történik.

    Az eddig is gyakori volt, hogy a kisebb lapkáka 100-200Mhz-cel magasabban pörögnek. Tehát lelepleződés akkor történne, ha valóban megjelenne egy 3.3-3.5Ghz-en ketyegő lapka.

    Erre egyébként minden esély meg is van, hiszen az tudható, hogy a Navi31 HDL-vel készül, nem HPL-vel. Tehát abban a pillanatban, hogy valamelyik lapkát HPL-vel készítik, az máris megugorhatja a 3GHz-et.

    A narratíva által megépült konszenzus most valami olyasmi, hogy hogy hardware bug miatt 700-900Mhz-cel lemaradt a Navi31 a tervezettől. (megj: ennyit simán eredményezhet az is, hogy végül a kisebb méretű HDL lapka mellett döntöttek, de létezhettek magasabb frekvenciát elérő HPL kísérleti példányok)

    Azért adja ki az AMD most mégis ezt, mert a hiba súlyos és AllTheWatts nevű twitter profil szerint (akinek a szavát most issza a közönség, bár nem tudni miért) a Navi32 csak 2023H2-ben jön és a Navi 31 refresh is.
    Ez valami olyasmire utalhat, hogy tényleg nem sikerült, a Navi32-t gyártását visszatartották....

    Ha és amennyiben igaz ez a történet, a kiadást éppenséggel indokolhatja az, hogy a 1 év azért elég hosszú idő és addig új csúcskártya nélkül maradni kellemetlen volna. Az igaz lehet a spekulációkból, hogy ha az AMD a CES-en nem beszél más RDNA3 kártyákról, akkor valóban odébb lehet azok kiadása.

    Máskülönben persze - még mindig feltételezve, hogy a narratíva igaz - az is indokolhatja a kiadást, hogy ne kelljen egy évet várni a v-cache verzió kiadására. Egyrészt a kártyák már önmagukban azért versenyképesek és az AMD +50% perf/W kielégítik. Másrészt még az se kizárt, hogy v-cache-sel együtt veszélyesen megközelíti a 4090-et (persze a teljes AD102 lapkából készülő 4090Ti-t lehet, hogy nem)

    A narratíva valószerűségét erősíti, hogy az Nvidia pletykák is mintha azt sugallták volna, hogy az Nvidia erősebb AMD versenyképességre készült. a 450W-os TDP keret, meg a 600W-os pletykák... Miközben a 4090 - b beszámolói szerint - nem is fogyaszt annyit valós használat közben, ez a hűtő a 4080-nak meg abszolút indokolatlan.

    A másik dolog pedig a GFX11.5 vagy RDNA3+ létezése, ami eddig ugyan csak a strix point-nál jelent meg, de nem kizárt, hogy van jelentősége egy komplett RDNA3 refresh vonatkozásában. RDNA4 megjelenése úgyis biztosan legalább 2 év, és félidőben szoktak frissítéseket kiadni.

    Egy - általam jegyzett - ellen-narratíva lehet az, hogy nincs hardware bug, csupán arról van szó, hogy az AMD a High Density Library mellett döntött, hogy a szűkebben rendelkezésre álló és/vagy drága N5 waferkapacitást költséghatékonyan tudja használni. A GCD sűrűsége ~130Mtr/mm2, míg a Zen4 csak ~95Mtr/mm2.

    A "refresh" / "javítás" lehet csupán egy olyan lapka, ami High Performance Library-vel készül, ami máris hozza a hiányzó Mhz-eket akkor, amikor az AMD úgy gondolja, hogy már megengedheti magának, hogy ennyi wafert áldozzon erre a célra, mert addigra már esetleg olcsóbb lesz. Ahogy azt már korábban említettem, én még azt se tartanám kizártnak, hogy a két verzió együtt létezhessen.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #59092 üzenetére

    Érdekes kérdés.
    Locuza számításai szerint a Navi31 esetén a GDDR6 és Infinity cache (=140mm2) nélkül kb 380mm2 lenne. Ha azt megszorzom 1.2-vel, ammennyivel több CU van a Navi31-ben, akkor 456mm2-re jönne ki. Tegyük fel, hogy a több regiszter, meg L1 cache, meg egyéb hóbelebanc is több helyet igényel, simán el tudom képzelni, hogy lehetne akár 550-600mm2-es lapka is.

    Persze rögtön adódik a kérdés, hogy, hogy ha Abu szerint N5-ön gyártani 7x drágább ($35k vagy $5k) akkor lehet, hogy ennyi erővel megérné inkább 2x akkora lapkát gyártani a 7x olcsóbb gyártástechnológán?

    Elvileg az Info_os tokozási technológia bírná ezt a méretet.

    Talán erre a válasz nem annyira az elérhető frekvenciában, hanem a tranzisztorok fogyasztásában keresendő.

    Mindenesetre azt továbbra sem értem, hogy ha a Navi33 jellegében és paramétereiben a NAvi23-hoz lesz hasonló és N6-on fogkészülni, akkor az miképp lenne kisebb a Navi23-nál. Viszont erős a meggyőződés a 206mm2-es Navi33-ban

    Én továbbra is azt sejtem, hogy ez valójában
    - két lapka. Egy navi33, ami a navi23 örököse, 128bit, 2k shader, co-issue, N6, és ez a 300+mm2, valamint egy Navi 34, ami a navi24 örököse 64 bittel, stb, ami eleve N6-on készült, tehát nincs lapkaméret nyereség.
    (- egy architektúra két különböző libraryvel készítve)

    Egyébként egy érdekes adalék - szintén nem tudom mennyire igaz - hogy míg a CDNA1-3 GFX9-re épült, tehát Vega származék, addig a CDNA4 már GFX11-re vagyis RDNA3 származék lesz. Abu ezt a kijelentést biztos meg fogja torpedózni, de a lényeg, hogy a CDNA4-ben szintén lesz co-issue. Állítólag.
    Ha valami is igaz ebből, akkor lehet mondani, hogy ezért sikerült az RDNA3 ilyen "Vegásra", mert az is. :)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #59103 üzenetére

    Megnéztem a TPU és a HWBU tesztjét.
    Ez valóban egy 4080 versenytárs. Steve meg is említi, hogy az 1.5-1.7x-es teljesítménytöbblettel az AMD felfelé tolta az elvárásokat, amit az ő tesztjei nem igazoltak vissza. Neki 1.35-1.4x jött ki végül. Ez a 4080 teljesítményének elérésére elég, de rosszabb energiahatékonyság és gyengébb RT képesség mellett. Ezért a kártyáért a magasan túlárazott 4080-hoz képest "reális" az $1000. De hát ismét egy amennyivel jobb, annyival drágább is jelenségnek vagyunk szemtanúi.

    Lehet, hogy az Nvidia talált ~200k olyan vásárlót, akik a legjobbat akarják és pénz nem számít. De a hírek szerint már a 4080 sem élvezi ugyanezt a kiemelt érdeklődést és ahhoz képest a 7900XTX és pláne a 7900XT nem kifejezetten jó ajánlat.

    Szóval kiváncsi vagyok, sikerül-e eladni nekik is az a negyedmillió példányt decemberben, amit Abu is említett.

    Pont annyira lehangoló / unalmas a kártya (az árával együtt), mint amilyennek a november 3-i bemutatót tűnt. Nem sikerült szerintem olyan jól, mint az RDNA2. Nincs túl sok ok örömködni.

    (Az a gyanúm, hogy lesznek még driveres javítások. A TPU tesztje szerint a 2 monitoros fogyasztás megint az egekben. )

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Sooo, about those clocks...
    Each SE has it's own clock domain.


    [link]

    Ez elég érdekes.


    Kepler és Olrak nevű twitter felhasználók igazoltnak látják a "hardware bug" narratívát.

    Ja tényleg és egyvalami elfelejtettem megemlíteni.
    Tehát a 7900XTX éppen versenyképes a 4080-nal, de 15-20%-kal többet fogyaszt és gyengébb RT-ben.
    És ami kimaradt:
    Ha ténylyeg sikerült volna egy 300mm2-es N5 lapkával és N6-on készülő MCD-kkel általánosságban megközelíteni a 4090-et megközelíteni, akkor a valóban egy csoda lett volna. De a 4080 egy ~380mm2-es lapka, amihez képest a 300mm2 annyival már nem kisebb, hogy kirívó árelőnyt (vagy kapacitáselőnyt) lehessen elérni - főleg ha figyelembevesszük azt is, hogy ide kell még ~200mm2 ugyan olcsóbban gyártott MCD, 1 nagyobb organikus interposer és a tokozási költség, amire valahol $13-t olvastam, de hát akkor is csökkenti a megrakarítást a 20%-kal nagyobb lapkával rendelkező 4080 versenytárshoz képest.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #59111 üzenetére

    "Olyan semmilyen ez a generáció, hidegen hagy az egész launch, de legalábbis nagyon mérsékelten érdekel, hogy milyen."

    Bocsánat, pontosítok.
    Nem arra céloztam, hogy engem mennyire villanyoz fel. Én november 3-án az előadókon éreztem egyfajta rezignáltságot - hogy csak kötelességből állnak ki. De a mosoly nem őszinte, mert pontosan tudják, hogy bár hozták a kötelezőt (+50% perf/W a túlhajtott 6950X-hez képest), de nem ünnepelhetnek győzelmet. Nekem érzetre más hangulata volt annak az előadásnak, mint a Zen1 vagy Zen2, vagy akár Zen3, vagy RDNA2 esetén.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #59109 üzenetére

    @Abu85
    Erre a képre reflektálnál?
    - egyrészt tényleg igaz ez, hogy külön clock domain van / shader engine?
    - másrészt azt látjuk a képen, hogy a gPU tudja a 3.5Ghz-et, csak túl sokat fogyaszt közben?
    - harmadrészt a Ti példányotok mit produkál?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #59118 üzenetére

    (+50% perf/W a túlhajtott 6950X-hez képest)

    A CB +18% perf/W-ot mért ki a 6900XT-hez képest [link]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    A jó hír az, hogy a Navi33 vélhetően hamar jön, a rossz hír ez:

    N33 share similar hardware bugs N31.
    Bugs found late to fix.
    N32 & Phoenix mostly fix.
    RDNA3+ true full fix.

    All the Watts

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #59143 üzenetére

    Akkor szerinted nem rontották el?
    Vagy direkt rontották el?
    ;]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Jacek #59145 üzenetére

    Elképzelhető (?), hogy az AMD-nél a GPU-kon is már több csapat dolgozik.
    A csapat: RDNA1, RDNA3
    B csapat: RDNA2, RDNA4

    bár tudom, hogy az RDNA1 látszólag rendben levő volt. De talán hasonló oka volt, hogy nem lett belőle nagyobb lapka.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    35-45%

    Azon gondolkodom, hogy vajon a Navi21 N6 portjával, illetve hasonló mértékű bővítéssel mennyivel jártak volna jobban?

    Az N6 elvileg +15-18% tranzisztorsűrűséget kínál. 2%-kal magasabb frekvenciát, amit figyelmen kívül is hagyhatunk és 10%-kal kisebb fogyasztást. Gondolom, mivel az N6 már EUV-t használ, ezért pontosabb, precízebb és ez nem csak a hibás tranzisztorok számát csökkenti, hanem az éleket is simítja, ami csökkentheti a szivárgást.

    A Navi21 520mm2.
    Ebből 140mm2 a GDDR6 és az infinity cache.
    egy shader engine blokk kb 70mm2. (ebben tehát nincs benne a központi részt és az L2$)
    Többféle bővítés lehetséges.

    1) 20%-kal megnöveljük a shaderek számát, mint az N31-ben
    Ez ~580mm2-t jelentene N7-en, ~500mm2-t N6-on
    De persze nyilván kibillentené a balanszból.
    És nyilván érezhető hatása csak magasabb felbontás esetén lenne
    A +20% shader és a -10% fogyasztás mellett talán még TDP limitet se kellene emelni, de 350W-ból nem kizárt, hogy kijönne még 5% frekvencia emelés is.
    10-15%-os teljesítménynövekedés - 4K - szerintem valószínűsíthető és elég olcsón gyártható

    2) 25%-kal megnövelünk mindent, a memória alrendszeren kívül, vagyis +1 SE a hozzátartozó L2$ résszel és mindennel együtt.
    Ez ~615mm2 lenne N7-en, 522mm2 N6-on.
    Itt már csak a sávszélesség balanszból billenne ki, amit viszont gyorsabb VRAM-mal lehet, hogy lehetne kellően kompenzálni.
    a TDP-t nyilván emelni kell 350W-ra, de talán kijönne belőle 15-20% többlet.

    3) 25%-kal növelünk mindent.
    Így N6-on 552mm2 jönne ki. Ez még mindig bőven gyártható.
    A balansz megmarad, de attól lehet gyorsabb ramot használni
    a TDP-t nyilván emelni kell 350W-ra, és ha 30-50Mhz-cel vissza is kell fogni, 20+% többlet talán úgy is kijönne belőle. (Persze értelemszerűen csak magasabb felbontáson)

    Szóval ehhez az opcióhoz képest a hasonló összméretű, de az N5 ára és a chiplet miatt nehezen és drágán gyártható N31 mennyivel tűnik jobb választásnak?

    De van egy másik kérdés is.
    Tegyük fel, hogy a fenti opciókkal nem a teljesítmény maximalizálására, hanem a fogyasztás csökkentésére optimalizálunk. Tudjuk jól, hogy az utolsó néhányszáz Mhz adja a fogyasztás felét. 1-200Mhz elengedésével a fogyasztás akár harmadát is megnyerhetjük. [link]

    Jön majd az N32. Egyszer.
    Két lehetőség van. Az N31 valóban hardware hibás és majd az N32 ketyegni fog 200-250W-on 3.5Ghz-en, mert megjavítják. Ez ugye azt jelentené, hogy a vágatlan N32 erősen karcolgatni fogja a 7900XT-t. (Emlékezzünk a Tongára, amit legyártottak 384bit memóriavezérlővel, de végül csak 256bitet használtak, különben túl erős lett volna)

    A másik lehetőség az, hogy elengedjük az "N31 hardware hiba miatt nem éri el a megcélzott frekvenciát" narratívát, és nem ringatjuk magunkat abba az álomba, hogy majd az N32 ezt "javítja", hanem az van, amit látunk. Ebben az esetben az N32 csúcsteljesítménye valahol oda érkezhet, ahol most a Navi21 (6900XT) van.
    Ebben az esetben vajon a 200+150mm2-es N32-t érdemes-e tényleg legyártani egy a fent részletezett Navi21 N6 port variációk közül valamelyik helyett? Abu szerint annak a 200mm2-es N5-ös lapkának az ára annyi, mintha 1400mm2-t gyártanának N6-on. Tehát 1db N32 gyártási árából 3db N6-on gyártott (250W TDP-s) N21 port kijönne.

    Sem teljesítményben, sem fogyasztásban és a 7900XT/X árából ítélve láthatjuk, hogy az N32 árban sem hoz formabontót. Nem azt látjuk egyelőre, hogy a 6900XT teljesítményét lehozza majd a 6700-6800 árszintjére, hanem nagyonis úgy tűnik, hogy az N32-ből készülő termék a Navi21 csúcs teljesítményszintjét (6900XT-6950XT) a Navi21 árában ($700-750) fogja tartani.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #59159 üzenetére

    Ez alapján úgy tűnik, mégiscsak van abban valami, hogy az RDNA3 - kicsit a vegához hasonlóan - úgy lett szabva, hogy remek alapot szolgáltasson majd a CDNA4-nek, miközben gaming-re is elmegy.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Alogonomus #59168 üzenetére

    Nézd abban igazad van, hogy többször előfordult már, hogy az AMD kiadott egy hardvert, ami csalódást eredményezett, majd Abu mondta, hogy "nyugi, srácok, EZ volt a terv! Majd az éves nagy driverfrissítéssel jön a nagy javítás és azzal majd az AMD újraméreti a kártyákat és akkor majd leesik az állatok" és aztán persze volt éves nagy driverfrissítés és javítgattak itt-ott 5-15%-ot, de az áll-leesés elmaradt és összességében a benyomás nem változott.

    Szerintem pontosan ugyanaz fog történni, mint a Vega esetén történt. Nem érdemes várni az NGG-re és a többire. (Abu 1-2 hónapon belül biztos mond majd pár dolgot, ami ha úgy készülnének a játékok, akkor a N31 verné a 4090-et is. És erre van is példa.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák