Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Timer

    veterán

    válasz edari #2951 üzenetére

    Biztos BIOS probléma, ennyire nem lehet egyformán szar mindkettőnk processzora.
    Ami a power és hdd LED-ek működését, pontosabban nem működését illeti: jelentem, én voltam a balf@sz. Kikapcsoltam őket BIOS alól véletlen, bár az a marketinges is elmehetne kapálni, aki a "ROG Effects" menüpont egyetlen submenüjeként berakta az "Onborad LED" lehetőséget. A megfogalmazásból (bővebb magyarázat híján) én arra gondoltam, hogy itt az RGB csilli-villit lehet lekapcsolni, de sajnos nem. Napokkal ezelőtt lőttem le, de eddig nem tűnt fel sem az, hogy a státusz LED-ek nem mennek, sem az, hogy a fényorgona továbbra is tolja éjjel-nappal a gépházban. Ehhez azért persze szét kellett szednem a gépet, és meggyőződni arról, hogy biztos jó helyen vannak a csatlakozók (ennyivel tartoztam magamnak a baromságomért a jelek szerint), nem csúsztak-e le, stb. Mivel ezeket rendben találtam, jött egy load default settings, ami visszahozta a fényeket, ekkor csaptam a homlokomra, hogy jahh, akkor én kúrtam el valahol, valamit. Azzal is kűzdök egyébként, hogy dacára bármi nemű beállításnak, az USB portok áram alatt maradnak kikapcsolva is, ha be van kapcsolva windows alatt a gyors indítás, így éjjel világít a billentyűzet és az USB hub, ami a fényszennyezés mértékét növeli, az Asszony tolerancia szintjét pedig erősen csökkenti a hálószobában. Egyik sem szerencsés tényező, ezért inkább kivárom a lassabb rendszerindítást és leállást.

    Ami viszont a pumpa eseti leállását illeti, továbbra is tanácstalan vagyok. Mivel nem túl szerencsés módon a vízhűtés ventilátorai a CPU_FAN-ra voltak téve (ezzel mondjuk semmi baj), a kábel rövidsége miatt viszont a CPU_OPT-ra egy teljesen más méretű és karakterű házventilátort is ráfűztem, lehet, hogy ez bekavart a PWM-nek. Most vettem PWM hosszabbítót, a CPU_OPT-ról lekötöttem végre CHA_FAN-re a házventit, így ez már nem lehet gond. Az elméletnek némileg ellentmond, hogy az AIO_PUMP csatlakozót DC-ről hajtottam, szóval ott a PWM elvileg nem szól bele. Felfedeztem a BIOS-ban turkálás közben (még mindig a 2406, egyelőre gyűjtöm a tapasztalatokat, csak később frissítek a bétásra), hogy az AIO_PUMP kontroll lehetőséget egy az egyben ki lehet kapcsolni, és ez nem azt jelenti, hogy innentől nem kap kraftot a pumpa, hanem azt, hogy fixet kap. Hogy mennyit, az kérdéses, de "rendes tartományban", igaz, maximál fordulaton üzemel most a pumpa. Ha a BIOS volt bugos, akkor az jó eséllyel ezzel a trükkel ki van védve, ha nem, akkor még mindig meghajthatom valamelyik CHA_FAN-ról DC alapon, vagy esetleg molex-ről valami átalakítóval, bár ez már taknyolásnak hat, így inkább kihagynám.

    Más, és innentől a mást is érintő lényeg. Ha már játszottam, mértem is egyet. Nálam ugyebár a kezdetektől szanálva van az automata beállítás és a PBO is, ezért gondoltam, megnézem már, mit és mennyit vesztek teljesítményben. Nos, a képek alább. Az erősebb értékek mind allcore, mind single core esetén bekapcsolt DOCP mellett, bekapcsolt PBO-val, automata vcore szabályozással, offset nélkül születtek. Jellemzően 0.8 és 1.4 között dobálta a vcore-t, az órajel 3.6-42 között ugrált. Fullcore CBR15 teszt alatt 75 fok volt a maximum CPU hőmérséklet, üvöltő ventilátorok mellett. A következő, némileg alacsonyabb értékek fix 3900 Mhzen, kikapcslt PBO-val, bekapcsolt DOCP-vel, auto vcore szabályzással, és pozitív 0.0500-as offsettel lettek mérve. A maximális hőfok 64 fok volt, de egyébként ezt tartja AIDA stresstest alatt is a rendszer, akár órákon át. A vcore 1.155 -1.188 között ugrált, néha egy pillanatra vert bele az 1.199-be. A mérések során high performance sémát használtam (AMD Ryzen, természetesen), de balanced alatt is alig néhány pont az eltérés lefelé, ami inkább mérési hibahatár. A hűtés csendben volt, gyakorlatilag 1000-1100 között megy így a két nb eloop 12-es a radiátoron, a házventik szintén 800-900 RPM között sisteregnek.

    Az eredmények értékelését rátok bízom, én a magam részéről örülnék az allcore 4.2 fixnek a továbbiakban, de ha nem lesz jobb BIOS, és marad a 3.9 GHz allcore fix ennyi teljesítményvesztés árán, akkor legyen! Számomra sokkal többet ér a csend, mint az a 8%, amit kábé a processzorban hagy ez a megoldás (pláne, mert eddig a teszteken kívül nem nagyon láttam fullra terhelve, pedig képfeldolgozás is volt, meg némi videóvágás is). Az offset mértéke egyébként a lehető legoptimálisabb, több lépcsőben növeltem és csökkentettem próbaképp a múlt hétvégén, órákat öltem a tesztelésbe, ennél nagyobb érték esetén viszont már nem nő tovább érdemben a teljesítmény, a hőtermelés és ezzel együtt a zaj viszont exponenciálisan nő. Ennél a rendszernél (az én alaplap és processzor példányom esetében) itt az az élhető optimum, amivel hosszabb távon is meg tudok barátkozni.

Új hozzászólás Aktív témák