Új hozzászólás Aktív témák

  • Damage

    senior tag

    Próbáltam rákeresni a rendőrös topicokra, mindegyik vmi külön témára lett kihegyezve. Szándékosan ez a topic cím, hogy mindenki, aki rákeres, az rá is találjon.
    Leginkább a közlekedési dolgokkal kapcsolatban lennének észrevételeim, javaslataim, de akiknek más problémája lenne, azok is megivtathatnák itt a dolgokat.
    Mielőtt gyűlöletet vélnétek felfedezni a mondanivalómban, elmondom, hogy nem ez a topic célja! Itt egyszerű praktikákat, tapasztalatokat beszélhetnénk meg, hogy mi is a megfelelő magatartás, eljárás részünkről -civilektől- a Rend Őrei felé. Mik a jogaink, mi a Rendőrök joga. Mikor mire számíthatunk. Mivel jár egy feljelentés. Mikor vehetik el a jogsinkat. Hogyan néz ki egy fellebbezés és miből áll, mik a következményei. Mikor van helyszíni bírság, mikor feljelentés, korrupció stb-stb.
    El is kezdeném: engem kb 10-12szer büntettek meg a rendőrök, egyszer fel is jelentettek, egyszer (egy másik esetben) elvették a forgalmimat), többször megzsaroltak, elvárták, hogy lefizessem őket.
    Kezdem a legfontosabb dolgoknál. Legálisan nincs olyan helyszíni bírság, ahol a Rendőröknek kell befizetni a bírságot. Helyszíni bírság esetén köteles csekket adni és mellé egy kis zöldes papírfecnit, amin fel van tűntetve a szabálysértés, a helye, a bírság díja (Ft-ban), az illetékes rendőrörs neve (pl XXI. kerületi Rendőrkapitányság, Nagykátai Rendőrkapitányság stb).
    Nem véletlen a két példa. Előbbi kerület, ahol lakom, második RK ahol legtöbbször büntettek meg. Jászberény és környéke.
    Sokszor büntettek meg jogosan, záróvonalon előzés (tény, hogy így történt, 300 méteres szakasz, bekötőút nélkül, városon kívül, 30-al cammogó traktor 80-as táblánál). Volt egyéb gyorshajtás, ami tényleg jogos volt. Előfordult záróvonalon megfordulás (Bp-n belül), biztonsági övet nem használtam (ezt nem tudom, hogy bizonyították volna be, ha nem ismerem el), tompított fény helyett helyzetjelző használat városon kívül, pár gyorshajtás Magyarország különböző városain belül stb-stb. Ezekért mindig helyszíni bírságot kaptam. Amit biztosan tudok: minden városban van egy saját legális tarifa a gyorshajtóknál. Ennek a lényege, hogy egy papírra fel van írva (alapesetben 50-el lehet közlekedni), hogy 50-54-ig 3 ezer HUF, 55-60-ig 6 ezer HUF stb. Ez városonként eltérhet. Kecskemétet találtam a legdrágábbnak idáig.
    Egyszer feljelentettek, mert az általam vezetett autóban nem a gyári kormány volt, hanem sportkormány. Az autó nem a saját tulajdonomban állt, egy Peugeot Gti volt. Utólag megtudtam, hgy ez az autó gyári kormánya, vagyis a rendőr nem büntethetett volna meg érte. Mivel ezzel nem voltam tisztában, bíztam a rendőrben, ezért aláírtam az általa megír rendőrségi feljelentést. Egyedül voltam és aláírtam a papírt, hogy engedély nélküli átalakításon átesett autót vezettem, amiben nem szabvány kormány volt. Szerencse a szerencsétlenségben, 1 hónapon belül megkaptam a papírt, egy ''ejnyebejnyével'' megúsztam mindent. Más dolog, hogy az autó gyárilag ilyen volt, semmi utólagos változtatás nem volt rajta. Megtehettem volna, hogy nem írom alá a rendőrségi feljelentést, és nem egyezek bele, hogy hibáztam. Ebben az esetben -a rend őrei felvilágosítottak-, hgy sokkal súlyosabb következményekre számíthatok.
    Volt egy másik eset, amikor szintén fel akartak jelenteni. A Kőér utca Gymrői utca kereszteződés. Aki a Kőér felől közelíti meg a kereszteződést, az láthatja, hogy a kötelező haladási irány jobbra tereli a forgalmat. Ez kicsit érthetetlen számomra, mert aki szemből jön, az egyenese haladhat tovább a Kőér utca irányába, de én nem mehetek át egyenesen, csak jobbra. Az időpont egy hétvégi nap, éjjel 2 óra. Körülnéztem, 500 méteres körzetben egy lélek sincs, átmentem egyenesen az utcán. A rend őrei abban az utcában álltak kb 200 méterrel odébb, lekapcsolt lámpákkal egy bokor mögött, egyből rámvillogtak (fényszóróval). Tudni kell, hogy kötelesek villogót, szirénát bekapcsolni, tárcsát használni stb. Levillogással senki nem köteles nekik megállni, főleg, ha szemből teszik ezt. Honnan kellene tudnom, hgy egy rendőr villog rám?! Megálltam, erre ők elindultak, és velem szembe megálltak. Udvariasan viselkedtem velük, már saját bőrömön tapasztaltam, hogy sokat nyom a latba, ha normálisan viselkedek velük. Két kis fiatal rendőr volt, kb velem egy idősek (~25 év). Megkérdezték, hogy tudom-e, hogy miért állítottak meg. Spontán válaszoltam, hogy nem tudom (persze, ohgy tudtam, de ez nem fontos). Elmagyarázták, hgy ott mentem át egyenesen, ahol nem szabadott volna. Elismertem hogy átmentem, sűrű elnézések mellett mondtam, hogy rendben, írják meg a csekket, legközelebb nem fordul elő. Erre ők: ilyenért nem csekk jár, hanem feljelentés! Nah itt komolyszóbpárbaj következett, miután észrevettem, hgy nem akarnak helyszíni bírságot, ehelyett fel akarnak jelenteni. Már előre elterveztem, hgy fogom fellebbezni a döntésüket, felírtam a rendszámukat, igazolványszámukat, elkértem a nevüket (amit csak az igazolás végén adtak meg). Láttam rajtuk, hogy egy kis KP-ért cserébe egyből elengedtek volna. Az egyik butának nézett és rákérdezett, hogy mennyi KP van nálam. Vissza kérdeztem, hogy mi köze hozzá (ekkor már ideges voltam), mivel tisztában voltam vele, hogy a HB-t csekken kell befizetni. Azt várták, hogy mikor próbálom őket megkenni. Nos, erre nem került sor, ezért abban maradtunk, hogy feljelentést tesznek ellenem (egyedül voltam), és egy hónapon belül kapom a levelet (ennek kb 3-4 hónapja). Kicsit szidtam őket a legális kereteken belül, hogy ez igazságtalanság, és ne bánjanak velem úgy, mint egy bűnözővel. Hirtelen haragom miatt nem váltam házikedvenccé náluk, de akkor már úgy láttam, hogy nincs vesztenivalóm. Azóta se kaptam semmit a feljelentésről, azóta már leesett, hogy ilyen dolog miatt nem is tehetnek feljelentést, mert gyakorlatilag egyből megóvnám és nekem lenne igazam. Arra ment ki az egész, hogy rámijesszenek és megkenjem őket. Most pechjük volt, én nem fizetek zsebbe.
    Még sok sztorim van, ha kell megosztom másokkal. Szeretném, ha mások is ezt tennék. Tanuljunk mások és saját hibánkból. Próbáljunk meg legitim körülmények mellett hajtani. Keressünk joghézagokat és megoldásokat, hogyan lehetne ezeket a foltokat bevarrni. Min kellene változtatni, hogyan kellene nekünk viselkednünk, hogyan kellene a Rendőröknek viselkedniük.
    Ide tartoznak még az egyéb ''gonosz rendőri húzások'' is. Pl az ok nélkül ott hagyott útjavítás miatt korlátozó táblák. Ilyenekkel majdnem minden főúton lehet találkozni 2 város között. Ott felejtett 40-es tábla, következő kereszteződés 4 km múlva és előtte áll a rendőr trafival. Útfelújításnak gyakorlatilag 3 hónapja vége, a tábla ott maradt, a rendőrök nem a tábla mögött, hanem a legközelebbi (messzi) kereszteződés előtt mérnek. Ahol semmi nem indokolja a 40-es sebességkorlátozást (mégegyszer kihangsúlyozom, két város közötti egyenes szakaszról van szó, ahol az út bizonyos esetekben még a 130-as tempójú autópálya minőségével is megegyezik).
    Várom mások tapasztalatait, tippjeit, gondolatait. Min kellene változtatni, hogy lehet elkerülni bizonyos rendőri intézkedéseket? Minek mi a jogi következménye? Kit miért büntettek meg? Ki mennyit fizetett és milyen kihágás miatt? Kinek és miért vették el a jogsiját? Mindenre kíváncsi vagyok, aminek köze van a közlekedéshez és a rendőrökhöz...

    ''Az ember a legkegyetlenebb állat.'' Nietzsche

Új hozzászólás Aktív témák