Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VaZso

    senior tag

    válasz Zalaymate #5798 üzenetére

    Nem tudom, hogy vannak fenn a partícióid, de gondolom, a Win előbb volt fenn neked.

    Vista-t nem ismerem, de XP telepítőjéből lehetett futtatni egy fixmbr nevű programot, ami visszaírja az eredeti boot-menüdet.
    Szerintem ezt járd körbe: katt

    Ha ezzel megvagy és visszaállt minden a "rendes" kerékvágásba, utána próbálhatod törölni a partíciókat ill. használatba venni a winnel.

    Ha bármiben nem vagy biztos, inkább kérdezz. Óvatosan kell bánni ezekkel. :)

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Segítségeteket szeretném kérni. Talán itt olvassa valaki, akinek volna ötlete.

    Van egy Mandriván beállított wlan hálózatom.
    Itthon problémamentesen üzemel, DHCP-vel.

    Suliban viszont úgy néz ki, nem kap IP-t a DHCP-től, holott winben tökéletesen működik.
    Olykor viszont megkapja az IP-t és olyankor működik is, tehát az egyéb beállítások rendben vannak. Emellett a gépet ilyenkor újraindítva szintén jó, mivel az előzőleg megkapott IP-t használja, ha a DHCP-től nem kap.

    Múltkor próbáltam dhclient-tel IP-t kérni, de nem sikerült (lehet, hogy kevésszer próbáltam :) ).

    Néhány log részletet feltettem ide.

    Amikor nem jó, erre jut egyébként:

    dhclient: No DHCPOFFERS received.

    Mi okozhatja a gubancot?
    --> Miben különbözik Linux és Windows a DHCP lekérését illetően?

    Beugrott az is, hogy kb. egy éve a sulis gépek is ugyanebbe a gondba futottak bele, ott is winből rendben volt, kábeles hálón. Nem tudom, mi lett a megoldás, momentán megkérdezni sem tudom, de én nem tudok pl. statikus IP-t kiosztani magamnak, mindenképpen DHCP mögött kell, hogy legyek.

    Mit tudnék esetleg variálni a DHCP működésében?
    Bármi javaslatnak örülnék.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Van egy Debian rendszerem.
    El szeretném érni, hogy a gép indulásánál minden felhasználónak induljon el a "saját desktopja" ill. elsősorban a benne futó, nem feltétlenül hagyományos unix alapú, amúgy kifejezetten grafikus felülettel rendelkező szoftver.

    Ezekhez a folyamatosan futó programokhoz kéne minden felhasználónak hozzáférnie ill. kívülről belépnie úgy, hogy a program az általa végzett módosításokkal zavartalanul fusson tovább kilépése után is.
    (Ezért kéne folyamatosan futni a "grafikus felületnek".)

    Beállítottam az itt leírtakat: Link

    Ezzel el tudom érni a kérdéses gépet és kívülről el tudom indítani a desktopokat, ill. tudok "garázdálkodni" is rajtuk.

    Ehhez kéne valahogy annyit módosítani, hogy ne új folyamatot indítson minden egyes bejelentkezéskor, hanem a már aktív folyamatokba (session) lehessen belépni, természetesen minden felhasználónak a sajátjába.
    A folyamatokat (session) pedig a gép indulásakor kéne feléleszteni.

    Mit kéne módosítanom hozzá?
    ...gondolom, meg lehet oldani a dolgot...

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Elore is elnezest kerek az ekezetek miatt...

    Jatszadoztam kicsit ezzel a vnc-szerver dologgal, es vegulis talaltam egy egesz jonak tuno kiegeszitest vnc4server neven, igy most mukodik a folyamat folytonos futasa es be tudom allitani a futo programokat.

    Ha az egyes felhasznalokkal bejelentkezve kiadom a vnc4server parancsot, hozzaferhetove valik a folyamat.
    Ezt kellene valahogy indulaskor kiadnom, hogy be lehessen jelentkezni.
    Ha az etc/rc.local fileba beirom, elvileg elindul bootkor... no de hogyan tudnam az egyes felhasznalok neveben lefuttatni ezt a parancsot?

    Tehat boot folyamat alatt minden felhasznalo neveben szeretnek lefuttatni egy-egy szkriptet. Megoldhato ez?

    Segitsegeteket elore is koszonom.

  • VaZso

    senior tag

    válasz dabadab #6340 üzenetére

    Köszönöm szépen bambano és dabadab válaszát, mostmár elindul a vnc-kiszolgáló.

    Végülis dabadab megoldását használtam, egyedül egy dolgot nem értek csak benne...
    Olyan szépen néz ki ez a ciklus, valamiért mégsem sikerült nálam elérnie a célját.

    Ha külön beírom az egyes felhasználókhoz a sorokat, akkor rendben elindul, tehát végsősoron semmi gondom, csak fura, hogy szerintem működnie kéne, de nem teszi...

    A for USER in rész után következő sztringek helyére természetesen a felhasználókat írtam, de csak az egyik vnc-jét indította el (az viszont ment).
    Lehet, hogy közrejátszik a lustaságom is, mert próbaként az egyik felhasználó maga a root volt... :) Lehet, hogy ezért nem futott le rendesen? - Mondjuk így hirtelen belegondolva elég furán hangzik a su - root stb. bootkor... :U - egyébként a root része ment, a másik nem.

    Szerintem holnap megpróbálom mégegyszer normálisan, most már túl késő van hozzá... :(

    Egyébként ez a su-dolog elég evidens, de eszembe sem jutott volna... :R

    --

    ...szóval a lényeg, hogy mostmár megvan, amit szeretnék, már csak a vnc over ssh-t kell beállítanom hozzá és már félig boldog is vagyok. :D

    Köszönöm a sgítséget!

    Ami még izgat kicsit, hogy a vnc által feldobott puritán képre talán fel kéne raknom egy afféle task-managert. (Minden egyéb, tehát menü és egyéb dolgok nélkül - esetleg egy pár programos indítópulttal.) - Tehát arra a sávra gondolok, ahol a futó programok helyet foglalnak.
    A Gnome menüjét nem szeretném használni hozzá, vagy legfeljebb lecsupaszítom kicsit.

    A lényeg az lenne, hogy a többnyire egyetlen futtatandó programot el lehessen indítani, de legalábbis lekicsinyítés után visszahozható legyen valahonnan.

    Milyen kis gépigényű programot tudnátok javasolni a feladatra?
    Talán érdemes lenne Gnome helyett is valami mást feltennem, pl. xfce vagy más alacsony gépigényűt, bár nem tudom, ezt az alapjában véve csupasz felületet mennyire befolyásolná (gépigény szempontjából)...

    Szerintetek?

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz dabadab #6342 üzenetére

    Köszönöm a válaszod.
    A task managerrel kapcsolatban éreztem, hogy nincs minden rendben (azért is írtam oda, mire gondolok konkrétan), csak nem jutott eszembe jobb szó... :)

    Az xstartup filet megtaláltam.
    Viszont volna még egy problémám...
    A VNC felületén keresztül nem tudok wine-t indítani. Helyette egy hibaüzenetet ad ki és nem tudom, mit kezdjek vele.
    Közvetlenül a gépen, ugyanazzal a felhasználóval elindul.

    xstartup default állapotban van, ha "kézzel" elindítok egy másik ablak menedzsert, nem változik a helyzet. Root és normál felhasználóval is ugyanez van, viszont wine-t szeretném használni.

    Mit tegyek?

  • VaZso

    senior tag

    Bocsánat, ez az előbb kimaradt.

    A hibaüzenet:

    glxcmds.c:343: CreateContext: Assertion `mode != ((void *)0)' failed.
    wine: Assertion failed at address 0xffffe410 (thread 0009), starting debugger...err:seh:start_debugger Couldn't start debugger ("winedbg --auto 8 56") (2)
    Read the Wine Developers Guide on how to set up winedbg or another debugger
    Wine failed with return code 1

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #6343 üzenetére

    Végül sikerült elindítanom Wine-t is. Az volt a gondja, hogy a vnc-szerver nem 24-bites színmélységgel futott... így most jó, de nem tudom, mennyire jó ez nekem (sávszélesség-kihasználtság ügyben)...

    Lehet, hogy az xorg.conf-ban erőltetni kéne alacsonyabb színmélységet és úgy működne a vnc-n is pl. 16-bites színmélységgel?

    ...mindenesetre most jó.

    Közben rájöttem, mit szerettem volna írni task manager helyett: taskbar.
    Találtam is egyet: PyPanel.

    Már csak kicsit "testreszabni" kéne, de legalábbis a több asztal közötti váltást kikapcsolni benne... esetleg ismer valaki egy olyan taskbar progit, amelyik nem használ hagyományos start-menüt, de egy-két program pl. a tálcáról elindítható vele?

    A PyPanel testreszabását most próbálom kideríteni. :)

    Szerk: Úgy látom, PyPanel-lel megoldható, olvasok tovább. :)

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz GD #6352 üzenetére

    Rémlett nekem valami ezzel a 6666-os porttal kapcsolatban...
    Google első találata: link

    Szerintem próbálkozz másik porttal, hátha úgy menni fog.
    Előfordulhat, hogy akár a szolgáltató is tilt néhány portot (talán?), mindenesetre érdemes lehet mással is próbálkozni.

    Kezdetnek szerintem nézd meg az 5900-as portok valamelyikével és ha úgy nincs gond, próbálgass a többi szimpatikus porton, esetleg keresgélj kicsit adatbázisokban az adott portszámot illetően, nehogy véletlenül eltaláld valamelyik trójai vagy egyéb célokra használt portot.

    Szerk: Most nézem, nekem ugyanilyen routerem van. :)

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz GD #6365 üzenetére

    Nekem átmegy a routeremen a VNC.
    Amúgy ez is WL-500G Deluxe, firmware pedig az Oleg-féle legújabb.

    Igaz, hogy én nem annyira egzotikus portot használok, de az 59xx-es tartományban is van száz lehetőség... :)

    Viszont lehet, hogy lassan kiszedem ezt a VNC dolgot és csak SSH-n keresztül hagyom bent... :)

  • VaZso

    senior tag

    Ha valaki tudna nekem segíteni, annak nagyon örülnék...
    Holnap du. megyek el itthonról és be kéne állítanom addig működőképesre egy gépet.

    Van egy vinyóm, rajta Debian-nal. Minden be van rajt állítva, "csak" egyetlen dolog nem működik - a lényeg -, a wine-n futtatandó egyik program nincs rendben, a felső sorában lévő nyomógombokon lévő ikonok nem jelennek meg.
    A total commanderben látszólag minden ok.

    Van egy másik vinyóm, arra feltettem egy Mandrivát (mivel a saját gépemen lévő Mandriván a fenti program röhögve fut, tehát a felső nyomógombok képei is megjelennek), ez viszont élvezhetetlenül lassú ezen a gépen.

    ...tehát jó lenne a Debianos megoldással kezdeni vlamit, kíváltképp' mivel látszólag nincs nagy baja.

    A Debianon 9.25-ös wine verzió van fent alapból, a Mandriván ha jól emlékszem 9.55
    Feltettem a hivatalos oldalról a legfrisebb változatot (mindegyik gépre), de az nem segít a Debianos gépen.
    Kínomban a Mandrivás gépről áttettem a wine könyvtárát a Debianosra, siker 0.

    Úgy gondolom, valamelyik csomag hiányzik még a boldogsághoz...

    ...mi kellhet vajon egy tökéletesen futó wine-hez, ami a Mandriván alapvetően fent van, Debianon pedig valamiért nincs fent?

  • VaZso

    senior tag

    válasz tlac #6716 üzenetére

    Én próbáltam, de nem sok sikerrel...
    Operát használok, ott Flash 9 működik rendesen, Flash 10-nél pedig úgy tesz, mintha nem volna flash telepítve (pedig állítólag másnak megy)...

    Egyébként túlságosan nem foglalkoztam vele, de Firefoxban (v2) sem Flash v9, sem v10 alól nem látok flash tartalmat.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Speeedfire #6720 üzenetére

    Mindegyik disztribúció úgy van rendezve, hogy a legfontosabb dolgok kerülnek fel az első CD/DVD-re, és az általában legkevésbé fontosak az utolsóra.

    Szerintem az első DVD bőven elég, vagy az első 2 CD kb.
    ...de ha van net a gépen, akkor érdemes lehet egy alap lemezt letölteni (pl.1. CD) és a többit közvetlenül a csomagkezelővel, neten keresztül. Így elkerülöd, hogy egy csomó felesleges dolgot tölts a netről.

  • VaZso

    senior tag

    Sziasztok!

    Grub, ill. rendszerindítás problémám lenne...
    A mai a második alkalom, hogy nem indul el a gépem.
    A GRUB betöltése folyamatban felirat kiírása után vár, majd beadta pl. a 16, il. 24-es hibakódot is.

    Máskor is előfordul, hogy boot folyamán ezen a ponton, illetve a boot image betöltése közben lassú. Utána semmi gond nem szokott lenni, illetve a merevlemez SMART alapján és normál használat során hibátlannak tűnik.

    A rendszert általában hibernálom.

    A /boot egy külön partíción van, viszonylag hülye helyen, mivel eredendően csak Windows volt fenn és még nem variáltam le a gépről.

    A boot partíciót a rendszer rescue módjával (telepítőről) be tudtam mountolni, bár viszonylag lassan lépkedett bele ill. az alkönyvtárba.

    Ha "jobb híján" Hiren CD-ről indítanék segédprogramot, a Partition Magic hibakódot ír, a Ranish Partition Manager átlapolt partíciókról beszél.
    Habár elavult rendszerről van szó, szerintem ezeknek legalább nagyjából látnia kéne a helyzetet.

    A merevlemez 250GB, IDE.
    A /boot partíció 100MB-os, amiből 28MB foglalt.
    A rendszeren egy primary és egy extended partíció van, ahol a primary a win, az extended elején pedig a /boot partíció van, a primary 35GB-os.

    Eleinte semmi gond nem volt, ezért úgy gondoltam, így rendben lesz... viszont ez már a második eset, hogy akadályokba ütközöm, és jó volna nem a géppel szórakoznom, ha egyszer más a feladat...

    A boot partíciót illene a 8GB-os rész alá tennem, de megoldja ez a problémámat?
    Egyáltalán gondot kell ez manapság okozzon, pláne ilyen "rapszodikusat"?

    Az első alkalom után viszont tényleg voltak átlapolt partíciók, legalábbis a pqmagic XP-s változata szerint, úgyhogy ez - gondolom - nem kacsa, most is így lehet.
    ...ha így van, mi csinálhatja?
    Linux alól ezt hogyan tudom javítani? (Nem szívesen hagynám fent ezért a win-t, ugyanis MiniPE kifehéredő képernyővel használhatatlan...)

    gparted elindul, hibát nem ír, partíciókat mutatja.
    Egyébként a rendszerem most fut, ezért is írtam, hogy rapszodikus... viszont nem tudom, ha most újraindítom, elindul-e... így viszont szörnyű.

    Légyszives írjátok meg a véleményetek.

  • VaZso

    senior tag

    válasz GD #6787 üzenetére

    fsck azt írja, minden rendben.

    ...valamint a múltkori alkalommal lementettem az egész partíciót, újraformáztam, majd visszamásoltam a fileokat remélve, hogy ezzel megoldódik...
    ...ezekszerint nem.

    Egyébként boot során a HDD LED világít, amikor várakozik (bár ez nem szükségszerű...), újraindítani azóta nem indítottam a gépet.

  • VaZso

    senior tag

    Légyszives segítsen valaki, nagyon nagy gondban vagyok.
    Van két eltűnt JFS és egy NTFS partíciíóm, ami kb. 117GB "szabad" helyet jelent.

    Az NTFS-sel nem lesz gondom, de hogy lehet visszaszerezni a JFS partíció adatait, pláne, ha nem tudom a pontos helyét a partíciónak?

    Mivel lehet JFS adatvisszanyerést csinálni?
    Légyszi segítsetek :O :(( :O :W :W :W

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #6821 üzenetére

    Még mindig nem tudok bővebbet a filerendszer gondomról...

    A problémát a Partition Magic csinálta, méghozzá indításkori ok megnyomás hatására...

    Tehát a lényeg:
    250 GB-os vinyó, extended partíción lévő 3 logikai drive megszűnt, a szintén extendedben lévő első pedig maradt.
    Az eltűnés gyanúsan a 120GB fölötti területet érinti, habár mindegyik rendszer (és elvileg a pqmagic is) fel van készítve a feljebb lévő partíciók kezelésére.

    Partició visszaállító programmal rákeresve (ha jól rémlik, Acronis a neve) megtalálja a win rendszerpartícióját, a meglévő NTFS driveot, a linux boot partíciót (ezek amúgy is látszanak), valamint a második 80GB-os NTFS partíciót is, ill. talál még egy pár száz megás JFS-t, no de ebből kettőnek kéne lennie, kb. 15 ill. 30 GB (/ és /home).

    Még este lefuttatom a parted-et partíciókeresés ügyben, de mi mást tudok még csinálni?

    Írtak valami Stellar Phoenix programról, ill. állandóan valami Kernel Recovery for JFS programot nyom az arcomba a google, de ezek fizetősek és nem használható változatok.

    Tényleg nem létezik normális adatvisszaállító program JFS partícióhoz???

    Arra gondoltam, hogy megpróbálom megtaláltatni a demo-val a partíciók helyét, és megszerkesztem a boot rekordot - visszapakolva a partíciókat az eredeti helyükre.
    Ez szerintetek kivitelezhető?

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #6823 üzenetére

    Lefuttattam a Nucleus Kernel JFS-helyreállító programot, ami megtalálta az elveszett partícióimat és az adatokat is látja rajt.
    Visszaállítani viszont nem állít, mert demo.

    ...viszont azt már tudom, hogy hányadik szektornál kezdődnek a partícióim.
    Szeretném visszaírni ezeket az adatokat a partíciós táblába.
    Milyen programot tudnátok ehhez ajánlani?

    /A szépséghibája a dolognak, hogy elég rossz állapotban van a komplett partíciós tábla, valószínű az extended partíció túl is mutat a merevlemezen, tehát valahogy ezeket is helyre kéne pakolni, mert így pl. a gparted üres vinyót mutat, a Mandriva telepítő partícionálója pedig azt, hogy nem tudja betölteni a partíciós táblát.

    Grub betölt amúgy, Win indul és első NTFS partíció működik (még)./

    Esetleg milyen program képes partíciót létrehozni úgy, hogy a filerendszert és egyebeket nem akarja legenerálni, csak a partícióstáblát írja?

    Légyszi segítsetek.

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #6857 üzenetére

    No, megoldottam a problémát...
    Minden adatom megvan, még a rendszer is.

    Először lefuttattam win alól a "Partition Table Doctor" (PTTD) nevű progit, ami megtalálta a win partíciókat és helyreállította az extended partíciót magát.

    Ezután már láttam a meglévő partíciókat a gparted-del is, valamint a fenti progi fellelte a második 80-as NTFS partíciómat is.

    Ezután felhasználtam a Kernel-féle JFS helyreállító által közölt adatokat (kiszűrve a helytelen lehetőségeket) és a parted nevű programmal "kézzel" létrehoztam a megfelelő bejegyzéseket a partíciós táblába (némi számolgatást követően).

    Ezután csak a boot flag-et kellett helyreállítani és a Grub-ot visszapakolni.

    Így most minden 100%-ig rendben a rendszeren, működik, ezt az üzenetet is már onnan írom. :))

    Következő kitűzött feladatom a boot partíciót a rendszer elejére tenni, majd rendezni a többit is - tulajdonképpen az NTFS-eket is jó volna megszüntetni...

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #6859 üzenetére

    [OFF] ...de legalábbis ilyen "kétes" progikat nem futtatni... :D
    Egyébként tulajdonképpen egyetlen file hiányzott volna, de az nagyon... +a rendszerbeállítások, amivel el kellett volna molyolni (pl. a billentyűkiosztásom, bár talán megvan még valahol)... persze az ember ilyenkor azon kezd el gondolkodni, milyen adat is volt még a lemezen, amiről esetleg elfeledkezett...

    A backuppal mindig az a baj, hogy régi... :) [/OFF]

    Egyébként a partícionálgatást most egy időre befejeztem. Átpakoltam a /boot partíciót a vinyó elejére, talán most nem lassul majd be olykor az indulás... a következő a win törlése lesz, ha rászánom magam... elvégre azt nem szoktam használni ezen a gépen, bár most - a partícióvesztésekkel - jól jött alternatívaként.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz fsb1000 #6912 üzenetére

    Szerintem a dd nevű progival tudod lementeni, valahogy így:
    dd -if /dev/?da? -of filenév

    pl. hda1

    Gondolom, tömöríteni is lehet, majd valaki biztos megírja a módját.

    ...tehát -if után a bemenő file, -of után a kimeneti file kerül, a vinyó pedig elérhető fileként a /dev/ könyvtárban.
    hda1 a primary master IDE eszköz első partíciója, hda az egész vinyó.
    SATA esetén ugyanez sda1.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Szeretnék létrehozni egy bootolható PEN-driveot.

    A legalkalmasabb rendszernek eddig a Slax-ot találtam erre, el is indul rendesen a flash-ről.
    Viszont szeretnék mellé más rendszert is feltenni, de eddig nem jártam sikerrel.

    Amin elakadok:
    Hogy tudnék floppy image-et bootolni akár Grub, akár Lilo alól?

    A Slax eredendően Lilo-t rak fel, illetve ez hamarabb beadja a boot képernyőt (USB 1.1-en is), így elsősorban ezt szeretném használni hozzá, de felraktam most a Grub-ot is próbaként, viszont eddig egyikkel sem sikerült az image-et bebootolni.

    Milyen paraméterek, esetleg image fileok kellenek hozzá?

    pl. ezen az oldalon van egy ilyen bejegyzés:

    title Memtest86+ (1.60)
    kernel /boot/kernels/memdisk
    initrd /boot/images/memtestp.bin

    ill. ez:

    title HP nx5000 F0.d BIOS Upgrade
    kernel /boot/kernels/memdisk
    initrd /boot/images/hpnx5000f0d.img

    Gondolom, ez utóbbi egy normál floppy image.
    memdisk file-t viszont sehol nem találok külön, amúgy a Memtest-et be tudom tenni a menübe.

    A boot floppy-ról image-et dd-vel csináltam, amit be is tudok mountolni -loop-pal.

    Remélem, tudtok segíteni ebben.

    Szerk.: A Slax mindegyik boot managerrel rendesen elindul, illetve elvileg bármely más Linux is...

    Esetleg érdekelne még, hogy szintén ezen boot managerekbe lehet-e ilyen opciót tenni:
    - Bootolás CD-ről
    - Bootolás USB-ről

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #6962 üzenetére

    A memdisk-et megtaláltam a syslinux nevű csomagban, működik Grub és Lilo alól is a floppy image betöltése.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #6963 üzenetére

    Hogy tudnám esetleg beállítani, hogy a betöltött image (fd0) legyen, tehát DOS nyelven "A:"? Nem találtam paramétert hozzá, pedig biztos van valami rá...

    Chainloaderrel boot szektort tudok betölteni, vagy azt kéne megadnom neki, hogy a bootsector mit töltene be? ...vagy hülyeséget beszélek?

    title mobileos
    map --read-only [bootable device]/forgrub.img (fd0)
    map --hook
    chainloader (fd0)/ntldr

    Ehhez hasonló betöltési mód miért nem megy? ...vagy csak én írtam volna el?
    a map nem tetszett neki (ezt most egy fórumból másoltam ide).

  • VaZso

    senior tag

    Miért van az, hogy VNC-t linuxos gépen keresztül SSH tunnellel áthozva a VNC program Windowsból putty-val tökéletesen működik, gyors. Linux alól viszont vncviewer használhatatlanul lassú. Úgy tűnik, működik ugyan, de kezelhetetlen.

    Tehát mégegyszer:

    Adott egy Debian szerver. Létrehoztam SSH-n egy tunnelt rajta keresztül egy másik gépre, amin VNC szerver fut.

    Megpróbáltam bejelentkezni rá Windows és linux alól is.

    - Win alól gyors és jól működik, putty-val beállítva a tunnelt.

    - Linux alól bejelentkezve lassú és használhatatlan a VNC, tunnelt az ssh programmal ill. csomagkezelőből letöltött "putty" nevű programmal egyaránt próbáltam, azonos eredménnyel.

    A szerverrel ez alapján semmi gond.
    A kliensen Mandriva fut, egyelőre ezt még másik Linuxszal nem próbáltam.
    A vnc kliens tunnel nélkül szintén működik.

    Mi lehet a gond?

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz GD #6983 üzenetére

    Közvetlenül (ssh kihagyásával) tökéletesen működik, külső hálózatról is.

    Nem hiszem, hogy ez a baj, de mit ajánlassz helyette?

  • VaZso

    senior tag

    válasz bambano #6985 üzenetére

    Érdekes, amit mondassz.
    Ha kikapcsolom a kernelben, az mennyire befolyásolja az egyéb (linux-linux) kommunikációmat? Milyen hátrányai lennének?

    Windows-Linux irányban nem tűnt lassúnak a kapcsolat, bár ezt nem tesztelgettem.
    Linux-Linux is gyors.

    Windowson viszont nincs FTP-m jelenleg, csak ez a VNC...

    Viszont az feltűnt már korábban, hogy ugyanarra a gépre SSH-zva (azon CygWin fut) szemmel láthatóan lassú a kapcsolat, a bejelentkezés pedig kifejezetten lassú (utána nem tűnik fel annyira). - Ja, tehát nem csak VNC van rajt... :)

    Ez lehet a gondom, köszi... fordítok akkor egy másik kernelt.
    Remélem, utána jó lesz végre. :)

  • VaZso

    senior tag

    válasz bambano #6985 üzenetére

    Közvetlenül a kernel config-ban kell kikapcsolni?
    ...mert ott nem találom. Lehet, hogy rossz helyen keresem.

    A kikapcsolásra, ill. beállításra máshol ezeket találtam:

    echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/tcp_window_scaling
    +
    echo "4096 16384 131072" > /proc/sys/net/ipv4/tcp_wmem
    echo "4096 87380 174760" > /proc/sys/net/ipv4/tcp_rmem

    ill.

    vi /etc/sysctl.conf

    és a következő sorok hozzáadása

    net.ipv4.tcp_wmem = 4096 16384 131072
    net.ipv4.tcp_rmem = 4096 87380 174760

    sysctl -p

  • VaZso

    senior tag

    válasz bambano #6989 üzenetére

    Végülis beírtam a sysctl-be a ...window_scaling = 0 sort.
    Ezzel valamivel gyorsabban volt lassú a tightvnc, wine-vel UltraVNC jobbnak tűnt.

    Csomagkezelőben lecseréltem a tightvnc-t a sima vnc nevezetűre, ez most gyorsan működik tunnellel és anélkül is.

    Tehát megoldódott a probléma.

    Köszönöm a segítséget és az ötleteket.

  • VaZso

    senior tag

    Próbálkozom USB flash-ről bootolni a következő rendszereket:
    - Linux
    - Hiren CD
    - MiniPE

    Előbbi kettő működik (bár Hiren boot lemezén majd még módosítok, mert B: -ként látja a floppy-t).

    MiniPE-t viszont még nem sikerült működésre bírni.
    Alapvető probléma: hogy adjam át az irányítást a betöltőjére.

    Próbáltam grub-ból chainloaderrel, syslinux alól chain.32-vel, sikertelenül.

    Találtam példákat grub4dos-ra, ezt - jobb híján syslinux-ból - így hívom meg:

    LABEL MiniPe
    MENU LABEL MinPe
    KERNEL /boot/grub4dos/grub.exe
    APPEND --config-file="find --set-root /ntldr; chainloader /ntldr; savedefault --wait=2"
    TEXT HELP

    Próbáltam némileg más paraméterekkel is, de nem teljesen ok.
    A notebookomon elindul (legalábbis betölti és a rendszer hibaüzenetét kapom, tehát elvileg továbbmegy), másik P4-es gépen pedig cmain() üzenet után a Grub képernyőjét kapom, tehát nem jó.

    Gondolom, nem tökéletes a P4-es gép BIOS-a USB boot szempontjából.
    Hogyan tudnám mégis rábírni (akárhogy), hogy adja át a vezérlést az NT boot folyamatának?

    Nem hangzik olyan bonyolultnak a dolog, lehet, hogy nem lehet megoldani? :O

    Ja, grub chainloaderrel "Invalid or unsupported executable format" hibaüzenettel bombáz.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Sanyix #7005 üzenetére

    Nálam az fglrx (ati) telepítésével nem szokott gond lenni...
    ...viszont van egy nVidia-s gép, amire sehogysem akart felmenni a driver, de már arra is gondoltam, lehet, hogy a kártya szar... 2D-ben működik.

    ...szóval én egyiket sem látom sokkal "szarabbnak" mint a konkurens gyártóé...

    Szerk.: Nekem a régebbi videokártya miatt nem volt jó a kattintgatós megoldás és kellett az ati-hoz mennie érte, újabb kártyákkal elvileg az is met volna (ki is írta, hogy ez a baja).

    Az nVidia, ami nem működik momentán, szintén egy régebbi kártya.

    Ja, és tényleg kiadhatnák ezeket a drivereket nyíltként... :K
    ...de egyhamar biztos nem fogják... :O

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz n0_gAboR #7018 üzenetére

    Elvileg a kártyához való meghajtót szedtem le az nVidia-tól és úgy rémlik, egy másik esetben, hasonló videokártyával (talán ugyanolyannal) viszont működött.

    Megnézem majd még később, már nem emlékszem a részletekre.

    A rendszer egyébként Mandriva 2008.1 rajt.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Jester01 #7031 üzenetére

    [OFF]Szerintem XP-n fdisk /mbr-t nem lehet futtatni, csak W9x és DOS alól, annak meg más a betöltője.

    WinXP telepítőről a recovery console-t futtatva ki lehet adni, hogy fixmbr (vagy mbrfix?), ez biztosan működik. - soha nem tudom, a kettőből melyik, az egyik kakukktojás :)) [/OFF]

    "startx, /etc/init.d/xdm start, /etc/init.d/kdm start, /etc/init.d/gdm start valamelyike."
    Volt már, hogy leírtam itt a fórumon, hogy ati telepítéshez úgy lövöm ki a display managert, hogy belerondítok az xorg.conf-ba. Akkor is ajánlották, hogy /etc/init.d/...-al állítsam le... viszont nekem azóta sincs ott ilyen file, sőt, eddig máshol is csak könyvtárat találtam... pedig valahol kéne lennie, de lehet, hogy mást keresek...

    Hol lehet ez még? Mandriva, KDE ...egyelőre nem értem
    ...bár az init.d-ben van egy gm, ami gyanús... lehet, kilövöm egyszer aztán megírom, mire jutottam... :DDD

    Szerk.: Jelentem, ez az... de miért simán csak dm? Valami spec, ami sem gnome, sem pedig kde tartozék? :F

    Ja, ezt az off kapcsolót pedig sohasem értem... kell valami különleges tudás a használatához? Hol jó, hol nem...

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Volna egy kérdésem...
    ...adott egy Lenovo N200-as gép (pontos hw infot most nem tudok adni róla, mert megint elfelejtettem csinálni). Az a gond vele, hogy a 2.6.27-es kerneltől kezdve nem működik rajta rendesen valahogy a power management.

    A probléma ott jön elő, hogy a Mandriva 2009-ben már ez a kernelverzió van, a 26-os kernelt visszatéve pedig a wlan-vezérlőt kezeli instabilan a rendszer maga.

    A hibajelenség: lassú
    No nem észveszejtően, de kb. fele tempóval működik, ami nagyon idegesíti a tulajt.
    Ezzel összefüggésben terhelésnél kicsit változik csak a hűtőventi fordulatszáma, míg a 26-os kernellel "rögtön" megemelkedett, amint az erőforrásigényes program dolgozni kezdett.

    Próbáltam a 28RC kernellel is, ugyanez a helyzet.

    Más nem tapasztalt ilyen hibát? Mi lehet a gond?

    Úgy néz ki, vissza kell tennem emiatt a 2008.1-es verziót. Ha viszont ez így marad a későbbi kernelverziókkal is, az valahogy nagyon nem kóser... :U

    Saját gépemen még nem teszteltem ezt a kernelt.

    Ja, a rendszer szerint a CPU freki megfelelő, nem az a gond.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz n0_gAboR #7035 üzenetére

    Meg kéne próbálni. Telepíteni nem akarok fölöslegesen, mert munkára használják a gépet, ezért túl sokáig nem tudják nélkülözni...
    ...viszont egy live CD-vel szerintem megnézem valamikor, bár nem tudom, 27-es kernellel készült-e valamelyikhez...

    Ubuntu 8.10 live vajon milyen kernellel jön?

    Mandriva bugreportot még nem néztem, hol lehet, a live CD-s teszt után viszont (ha még fennáll), utánanézek.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anubis_9 #7038 üzenetére

    Mondjuk szerintem Win alatt sem kéne 100%-nak lennie, esetleg nézd meg az IDE vezérlőnél a DMA módot, hogy engedélyezve van-e.

    Egyébként nálam fut egy Debian szerver 433-as Celeron gépen, ~220MB RAM-mal, eddig nem volt gondom vele.
    Igaz, torrentet nem futtatok rajt és grafikus felületet sem tettem rá. Elsősorban Web-szerverként üzemel.

    Linux alá is lehet találni webes felületen működő klienst vagy szöveges módút is.
    Akár a grafikus felület is behozható rajt pl. VNC-n keresztül.

    Sebességre, ha csak a szükséges dolgok futnak, gyorsabbnak kell lennie.

    Nem tudom, Ubuntu hogy viselkedik ezen a gépen, de talán érdemes a xUbuntuval próbálkozni, mert az Xfce nevű ablakkezelő lassabb gépen is elfut, azon pedig ezt használják. (...de a legjobb ablakkezelő nélkül, ha már szerver)

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anubis_9 #7040 üzenetére

    ...akkor nem tudom, miért eszik ennyit...

    Próbálkozhatsz Linuxszal, de lehet, hogy egy kicsit nagyobb erőfeszítés kell a határozottan gyorsabb működés eléréséhez, különösen, ha kezdőként próbálod.

    Mindenesetre egy próbát megér szerintem rá az Xubuntu vagy bármelyik disztribúció xfce-vel.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anubis_9 #7071 üzenetére

    Lehet próbálkozni Ubuntuval, de - ha Ubuntu - akkor inkább Xubuntu hozzá, az kevesebb erőforrást igényel az Xfce használata miatt (Gnome helyett).

    Érdekes lehet még teljesítmény szempontjából az LXDE környezetet is kipróbálni, Ubuntu 8.10-ben is elvileg csomagkezelőből telepíthető.

    Emellett léteznek direkt "kis fogyasztású", kevésbé ismert rendszerek, pl. a Puppy linux vagy DSL.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Jester01 #7090 üzenetére

    Én a notebookon használok egy jó ideje Linuxot és az adatpartícióim jórészt maradtak NTFS-en egyelőre, mert kevés helyet adtam anno a Linuxnak :)
    Most pedig csak ezt használom, win el sincs indítva, de a partíció még mindig NTFS (ha lesz időm, rendberakom).

    Tapasztalatom, hogy ugyan nem kapok látványos lassulást, de még egy viszonylag erős procin is relatív magas terhelést mutat az ntfs-3g intenzív használatkor. (Turion 3200+, ha jól rémlik, 30-40% használatig képes felmenni.)

    --

    Egérprobléma: esetleg okozhatja VESA driver?

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Gondoltam, megosztom tegnapi tapasztalatomat wlan ügyben...

    Előzmények:
    Teszteltem egy wlan routert itthon egy darabig.
    Utána visszacsatlakoztam a sajátomhoz és használtam a gépem.

    Estefelé egy másik (vezetékes) routert akartam próbálgatni, ezért azt mondtam a wlan-nak, hogy "disconnect" és a vezetékes kapcsolatot használtam.

    Utána hiába próbáltam visszakapcsolódni a wlan hállózatra, "link beat not detected" és efféle hibaüzenetekkel leállt. Hiába próbáltam a saját és a másik wlan-routerrel is, egyikhez sem tudtam kapcsolódni, a vezetékes hálózatok listáját viszont gond nélkül látta, újraindítás pedig nem segített.

    Megoldáshoz vezető út:
    Letöltöttem újra a wlan firmware-ét, próbáltam másik kernellel, változás nem történt.

    Közben boot során észrevettem, hogy kiír egy:
    "Failed to read or parse configuration /etc/wpa_supplicant.conf"
    ...hibaüzenetet.

    Belenéztem a fileba, nem tűnt problémásnak a tartalma, látszólag minden a helyén volt.

    Először azt hittem, valami miatt nem tudja olvasni ezt a filet, de nem az volt a baj.

    Felparamétereztem a wpa_supplicant-ot parancssorból és feltűnt, hogy a fenti hibaüzeneten kívül még konkrétan egy PSK bejegyzésre hivatkozik.

    Végkifejlet:
    Újra átnéztem a /etc/wpa_supplicant.conf filet és feltűnt, hogy valójában a szomszéd routerének neve is ott figyel és ott díszelgett egy befejezetlen PSK kezdetű sor is.

    ...amit egyébként nem nagyon értek, mert a szomszéd hálózata is titkosítva van, nem értem, miért akart annyira kapcsolódni hozzá, hogy létrehozza a bejegyzést, illetve miért tud vajon a network manager olyan bejegyzést generálni, amit a wpa_supplicant utána nem dolgoz fel... :F

    ...szóval kiszedtem a "NETGEAR" nevű hálózathoz tartozó bejegyzést a /etc/wpa_supplicant.conf fileból és ezzel megjavult a hálózatom is, végre el tudott indulni a wpa_supplicant...

    ...azért egy csomó időm elment az egésszel...

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Van egy kis gondom TV-kártya beállításával kapcsolatban.

    A kártya egy kb. ötéves Pinnacle PCTV Pro, bt878-cal és nem tudom, milyen tunerrel.
    Pont ezzel lenne a bajom (talán :F ), ugyanis nem sikerül sehogysem képet kapnom.

    Úgy néz ki, talál egy MT2032 tunert, ami elvileg jó is lenne, de mégsem sikerül hangolni.
    Több helyen írják, hogy MT2050-es tunerje van, de - ahogy nézem - ugyanezzel a beállítással kéne annak is üzemelni.
    Persze gyártották ezt a kártyát kismillió tuneregységgel...

    A kártya mindenesetre ismeri a Pal és Secam rendszert is. Nem tudom, az MT2032 és 2050 között mi a különbség, de egyes leírások szerint a 2032 csak Pal és NTSC-t tud...

    Próbáltam több tv-programot is indítani, elsősorban a tvtime tetszett meg ezek közül, de eddig semmi eredményt nem sikerült produkálni és már kissé elegem van belőle.

    Mit csináljak szerintetek?
    Természetesen win alatt semmi gond vele.

    Van (vagy volt) valakinek ilyen kártyája? (Ha jól rémlik, ez a "piros nyák-os" sorozatot közvetlenül megelőző sorzatból való.)

    A dmesg a következőket írja:

    bttv: driver version 0.9.17 loaded
    bttv: using 8 buffers with 2080k (520 pages) each for capture
    bttv: Bt8xx card found (0).
    bttv0: Bt878 (rev 17) at 0000:01:09.0, irq: 17, latency: 64, mmio: 0xdc000000
    bttv0: detected: Pinnacle PCTV [card=39], PCI subsystem ID is 11bd:0012
    bttv0: using: Pinnacle PCTV Studio Pro [card=52,insmod option]
    bttv0: gpio: en=00000000, out=00000000 in=00fffbdf [init]
    msp3400' 2-0040: MSP3410G-B11 found @ 0x80 (bt878 #0 [sw])
    msp3400' 2-0040: msp3400 supports nicam and radio, mode is autodetect and autoselect
    tuner' 2-0043: chip found @ 0x86 (bt878 #0 [sw])
    tda9887 2-0043: creating new instance
    tda9887 2-0043: tda988[5/6/7] found
    Chip ID is not zero. It is not a TEA5767
    tuner' 2-0060: chip found @ 0xc0 (bt878 #0 [sw])
    bttv0: i2c: checking for MSP34xx @ 0x80... found
    bttv0: pinnacle/mt: id=2 info="PAL+SECAM / stereo" radio=yes
    bttv0: tuner type=33
    mt20xx 2-0060: microtune: companycode=4d54 part=04 rev=04
    mt20xx 2-0060: microtune MT2032 found, OK
    bttv0: i2c: checking for MSP34xx @ 0x80... found
    bttv0: i2c: checking for TDA9875 @ 0xb0... not found
    bttv0: i2c: checking for TDA7432 @ 0x8a... not found
    bttv0: registered device video0
    bttv0: registered device vbi0
    bttv0: registered device radio0
    bttv0: PLL: 28636363 => 35468950 . ok
    bt878: AUDIO driver version 0.0.0 loaded

    Nekem ez így jónak tűnik, mégsem tudom kezelni a kártyát...
    :F

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Jester01 #7126 üzenetére

    Csak annyiban próbáltam, hogy vált közöttük (képen is látszik).

    ...de most felkutattam neki egy bemenetet és rájöttem, hogy a TV-szabvány hülye módon NTSC-n volt (a video képe megjelent, de kicsit szét volt esve :D )

    ...szóval átállítottam PAL-ra és most megtalálta az adókat is, nem csak a hülye kék képernyőjét adta be, amit amúgyis utálok...
    ...szóval köszi szépen, most működik rendesen, csak én voltam a hülye. :) :R

    Már csak meg kéne találnom, melyik program a legjobb nekem TV-t nézni (esetleg felvenni).
    Te mit használsz?

  • VaZso

    senior tag

    válasz Jester01 #7129 üzenetére

    Értem, köszi.

    MythTV-t én is nézegettem már. Tegnap egy kicsit másik rendszert tettem először a gépre (Mandriva - KDE nevűt), de aztán rájöttem, hogy sokkal jobban járok, ha a Mandriva - Free változatot teszem fel és úgy állítgatom be a dolgokat.

    No, az első rendszerre feltettem a MythTV-t, de valószínű, nem egyszerű beállítani, kicsit utána kell néznem... (első ránézésre kiábrándító volt, de biztos be lehet jól állítani) mondjuk legalább már tudom, hogy használható a kártya, csak a program beállításával lehet esetleg gond.

  • VaZso

    senior tag

    válasz rtom #7133 üzenetére

    Szerintem volt még valami másik, direkt PC-n futó (ahogy látom, máson is) router OS, csak nem tudom a nevét.

    Mikrotik talán?

    Úgy nézem, mindkettő feltehető PC-re... melyik a jobb? :F

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #7137 üzenetére

    Hmm, ez szimpatikus.

    Ha lesz egy kis időm, felteszem egy késői 486/korai P1 notebookra, kíváncsi leszek rá.

  • VaZso

    senior tag

    válasz VINIKOR #7146 üzenetére

    Lehet, hogy kicsit soknak tűnik a nagy választék, a legegyszerűbb kiválasztani közülük, amit a legtöbben használnak (pl Ubuntu)... bár azért olyan nagyon nagy különbség azért nincs...

    "Inkább lenne egy linux, de az tökéletes és naprakész legyen, mint sok olyan aminek mindig vannak apró hiányosságai."

    Van, amelyik disztribúció elsősorban a biztonságra megy. Ez azt jelenti, hogy nem feltétlenül vannak benne a legújabb dolgok (mivel az újdonságok sok esetben hibát is vihetnek a gépezetbe), viszont a meglévő változatok esetleges hibáit folyamatosan foltozzák és arra mennek rá, hogy kiadás előtt minél inkább le tudják tesztelni a disztribúciót.

    Mások igyekeznek a lehető legújabb csomagokat, programokat beletenni, vállalva az esetéeges hibás működést, amit úgyis javítanak idővel... (ld. alapértelmezett KDE4)

    ...vagy van az "arany középút"...

    Mindegyik hozzáállásnak megvannak a hiányosságai...

    Az egyik szervereken igazán jó, a másik desktopon, stb...
    Mindegyik disztribúciónak van egy afféle arculata.

    ...ami a hangot illeti... próbálkozni kell egy kicsit vele, mert talán nem olyan bonyolult.
    Előfordult pl. Lenovo gépen, hogy elég volt egy "model=lenovo" kiegészítést beírni a sikerhez... szóval, ha csak a hang a baj, ne add fel olyan könnyen. :B

  • VaZso

    senior tag

    KDE4 kérdésem lenne...

    Kis ideje feltettem az asztali gépemre is a Mandrivát, ezúttal a 2009-et... ugyan lehetne KDE3-at használni, de gondoltam, megpróbálkozom a négyessel, hátha megszokom a dolgokat...

    Elkezdtem kicsit beállítgatni, jelenleg a levelezőm a régi Wines és az új Linuxos beállítással is megy (ugyanazzal az "adatbázissal"), TV kártya és egyebek is rendben vannak, de a KDE4-et eddig nem sikerült rávenni, hogy egyes funkciókhoz alternatív "billentyűt" rendeljek.

    KDE3-ban volt olyan lehetőség, ahol be tudtam állítani pl., hogy a "show desktop" funkció az eredeti billentyűkombináció mellett a Win+D billentyűkre is működjön. Ezt itt sehogysem sikerül. Át tudom állítani másra, de alternatív megoldást (tehát az eredetit is meghagyva) nem kaptam... rossz helyen keresem?

    Emellett szeretném beállítani az MS :) Intellimouse egeret, hogy az egyik gombjára zárja be az aktuális ablakot, illetve Opera esetén csak a belső, nyitott fület. Erre tud valaki megoldást? ...jelenleg az alap (előre - hátra) funkcióval működik, de én az "előre" funkciót soha nem használtam, nem kell. Win alatt pedig így volt beállítva (ablak bezárás), így kényelem miatt szeretném azt is beállítani.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Nem tudja valaki, hogy egy olyan gépen, amiben két IDE és egy Sata vinyó van, miért sda, sdb és sdc a három vinyó?

    A rendszervinyó az alaplap sata-vezérlőjén van (Sil 1112), az egyik vinyó az alaplapi vezérlőn (+egy LS-120), ezen van még egy DVD is, plusz egy bővítőkártyán a harmadik vinyó (ha jól rémlik, CMD-649).

    A sata vezérlőn is van egy DVD író.

    A két DVD meghajtót nem látom (k3b is csak néz kerek szemekkel), pedig az IDE-ről telepítettem a rendszert.

    Tehát: IDE vinyók nem IDE meghajtóként vannak, Optikai meghajtókat nem látom.
    Mi a fene lehet ez?

    A rendszer Mandriva 2009.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák