Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thornadoj

    aktív tag

    válasz Adames #41330 üzenetére

    Az emberek többsége aki itt sok mélyet keres, a 100Hz környéki dinamikátlan kiemelésre vágyik. A mélynyomóval az a baj,hogy ha nem tudod jól elhelyezni, akkor lesznek kiemelések, vagy kioltások a mély tartományban, ami nagyon zavaró.

  • válasz Adames #41330 üzenetére

    Akiknek a 8" kevés, azoknak egy mélyláda se feltétlenül lesz elég.

    Az átlagos elektronikus zenékben az E1, F1, G1 alapú basszusmenetek a leggyakoribbak, ezek pedig 41 és 43, 49 Hz körül vannak. Ennél mélyebb alapú basszusmenet egyedül a D#1 (39 Hz) szokott lenni, de ez nagyon ritka. Ezekre a 8" éppen csak jó, mivel 40 Hz-ig le szoktak menni (±1 dB). Az 5" általában 50 Hz-ig megy, a 6.5" pedig 45 Hz-ig, így felejtősek, mert hiányos lesz velük egy csomó szám.

    Bizonyos gettórobbantó hiphop alkotásokban szokott lenni elmebeteg mély. Egyáltalán nem ritka a 25 Hz sem. Ide viszont rohadt drága mélyláda kéne, ha stúdióról van szó, mivel az olcsóbbak (100-200k) csak 30-32 Hz-ig mennek le. Csak hát az a valóság, hogy amikor ezen számok frekvencia spektrumát vizsgáltam, akkor a mélynek nem volt sehol textúrája, azaz nulla felharmonikus. Ez nem véletlen: ezeket a számokat rossz minőségű mélyládákhoz tervezik, s a torzítás által kap a mély textúrát. Tipikusan a 15" autós mélyládák a legjobbak erre a célra. Egy jó szubbal hülyén fog hangzani egy ilyen szám.

    Akusztikus zenével az a tapasztalatom, hogy a valódi hangszerek legalsó harmonikusai egyszerűen kevésbé fontosak az élmény szempontjából, sőt, zavaróak is lehetnek ha a felvételt nem tökéletes akusztikájú szobában csinálták. Sokszor ezért le is szokták vágni az 50 Hz alatti tartományt.

    A 5" vagy 6.5" + sub az elméletileg legjobb irány, ez igaz. Nekem is ilyen van. De gyakorlatban egy subwoofert beállítani nem triviális, én sokat szoptam azzal, hogy eleve lemenjen mélyre és eközben ne legyen sehol lyuk vagy hatalmas pukli. Két mélynyomóval ez már könnyebb, de az meg rengeteg pénz. Ezért jó a 8", mert az effektíve két mélynyomó, így lineárisabb a mély.

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

Új hozzászólás Aktív témák