Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz gd5424 #1246 üzenetére

    Tippem szerint a buddhizmust szinte semennyire nem ismered, a hinduizmust se nagyon, a kisebb vallásokat pedig egyáltalán. Az általad írtak alapján pedig a kereszténységről istévesek az elképzeléseid. Ha helyre kerülnek nálad a dolgok, akkor fogalmazhatsz meg kritikát. De így... Ha olyan dolgokra építed a kritikádat, amik nem is úgy vannak, akkor az nem ér semmit.

    A Himnuszt, egyes verseket illik kívülről tudni. Nos, ennél jobban valóban nem kell ismerni a bibliát ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz sh4d0w #1248 üzenetére

    Nem csak a katolikus vallásban keresztelnek csecsemő korban. De akik csecsemőkorban keresztelnek, ott van egy felnőtt kori megerősítés,konfirmáció, vagy bérmálás. Ez után leszel nagykorú a vallásodban.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz sh4d0w #1251 üzenetére

    Ez így van.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz tildy #1257 üzenetére

    inkább 14-15 az a 12, és természetesen később is lehet. Sőt, sokan felnőtt korukban keresztelkednek meg. Az igazi lényeg úgyis az, amikor valóban elkezd hinni az ember, túlnőve a a neveletetésen.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz tildy #1257 üzenetére

    .

    [Szerkesztve]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz tildy #1260 üzenetére

    Érdekes. Lehet, hogy néhány helyen így van. Nálunk nagyvárosban inkább a 14 volt jellemző, és gyakran a felnőtt kori bérmálás. Igazából az számít, hogy komolyan gondolod-e.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz tildy #1277 üzenetére

    A világunk igazi urai a rovarok. Ők egyre többen vannak, elpusztíthatatlanok, és mindenhol megélnek. Ráadásul sokka ltöbben vannak nálunk, és néhány milliárd éve köztünk vannak. Sokuk az atomkatasztrófát is túléli.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Na most megint tiltakoznak az iszlám hívők, ésezt megint baromi hitelesen teszik. Nem tudom, ők mit szólnának, ha valaki terrortámadással fenyegetné meg őket a keresztény világból, pl egy fanatikus keresztény terrorszervezet -milyen érdekes, hogy nincs ilyen. Ők meg állandóan fenyegetőznek ,robbantgatnak, és az utcára vonulnak tiltakozni. Úgy látszik nem kell dolgozni náluk, mindenre ráérnek. Basszus, ha ilyenekkel fenyegetőznek, akkor semmilyen pápai kijelentést nem kell visszavonni, meg amúgy sem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Na gondoltam, uppolom a topicot, hogy a vallásháborút lehessen itt folytatni ;]

    Kérdés: Kálvin akkor megölette Servet Mihályt, vagy sem? Servet rászolgált a halálbüntetésre, vagy sem? Mivel volt más, mint Kálvin? Ő volt a konkurencia. Szerintem az ő meggyilkolása semmivel sem elítélendőbb dolog a boszorkányégetéseknél. És mentség sincs rá. Nyilván valamennyire más szemmel kell néznünk arra a korra.

    Az meg megint kérdés, miért lesz igaz vallás egy másikból attól, hogy egy ember néhány dolgot másképp képzel, mint a többiek? Lehet benne sok igazság, de azt nem hiszem, hogy akár egyetlen, emberek által megszabott és fejlesztett vallás is tökéletes lenne.

    Ezért nem hiszem, hogy a keresztény vallások közti különbségeknek nagy jelentőséget kellene tulajdonítani. A közös dolgokat kéne hangsúlyozni, hiszen azok a legfőbb, legfontosabb dolgok, kár néhány apróság miatt hadakozni egymással.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #1899 üzenetére

    Persze a boszorkányüldözés is jogszerű volt abban az időben, viszont akkor is elítélendő. Mint ahogy most is például engedélyezi a törvény az abortuszt, a térsadalom el is fogadja, viszont mégiscsak gyilkosság. Mégsem mondjuk ki rá. Hitler is jogszerűen bánt el sok emberrel. Hiszen ő találta ki hozzá a jogot. De ne érts félre, eszemben sincs Kálvint és Hitlert hasonlítgatni egymáshoz. Viszont pl Szent Ferencet mégis jobban tisztelem.

    Apropó szentek. Erről is lehetne beszélgetni, soksok félreértést hallottam ezzel kapcsolatban is. És hogy kapcsolódjunk a témához, sok olyan szent van, akik bizony elég véres kezűek voltak. Sok szent erőteljes befolyásolás hatására lett szent, kellettek a példaképek. Pedig néhányuk kezéhez igen sok vér tapad.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #1901 üzenetére

    A szentek olyan emberek, akik olyan életet éltek a földön, ami példaként állhat minden ember előtt, egy követendő út. Persze a szentek között is van ilyen is, olyan is. Krisztus pedig több, mint akármelyik pápa valaha lehet.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #1986 üzenetére

    De melyik ember tudja vajon a valódi igazságot? Mert nagyon sokan ezt gondolják, ezt hiszik, ettől hívők. Vajon én vagyok az igazság tudásának birtokában, vagy te? Mindketten érezhetjük így. És ez így van jól. A világ is egy, mégis ahányan vagyunk, annyi féle képpen látjuk. Más az agyunk, amin keresztük érezzük a világot. A hitet is annyi féle képpen éljük meg, ahányan vagyunk.

    A spenótnak 1 íze van, mégis van aki kellemesnek érzi, valaki meg ki nem állhatja. Pedig ez csak egy egyszerű spenót. Hát még mennyi eltérés lehet az Istennel kapcsolatban! És még a leírt szavak sem mutatják meg a pontos célt, mert ahány ember, annyi értelmezés. Mert minden egyes szó is mást mást jelent egyes embereknek. Talán csak érzés, benyomás szintjén. De nincs két ember, aki egy adott szó mögött tökéletesen ugyanazt a tartalmat tudja.

    És ezt természetesen Isten is tudja, hisz így és ilyennek teremtett minket. Ezért azt gondolom azzal sincs baj, ha több vallás van, több elképzelés és több értelmezés. Hinni lehet, hogy én tudom egyedül az egy igazságot, erről vitázni azonban értelmetlen, mert ez ''csak'' hit, ami számodra ugyan bizonyság, de mások számára a sajt hitük szolgál ilyen bizonyságokkal.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #1993 üzenetére

    Hidd el, még az ilyen dolgokat sem teljesen ugyanúgy értelmezzük. Persze minél egzaktabb a megfogalmazás, annál kevésbé eltérő dolog jut eszünkbe. A végén talán csak érzés szintjén van a különbség. És tényeknél közel azonosan képzeljük a dolgokat, ha nagy különbségek lennének, a világunk, a civilizációnk sem létezne.

    De sok konfliktus is épp a különböző értelmezések miatt van. ha pedig egyenesen Istenről van szó, aki ugye végtelen, és örök, amit senki nem képes felfogni, akkor könnyen beláthatjuk, hogy bizony nincs két ember, aki ugyanúgy képzelné el Istent. És itt legkevésbé a kinézetére gondolok.

    Még akkor sincs két egyforma Biblia értelmezés, ha a két ember ugyanabban a faluban, ikertestvérekként nőtt fel. Még ha egyre kisebbek is az értelmezésbeli elérések, ezek nem elfelejtendők mikor megemlítjük, hogy egy cél, egy út, stb.

    Ha belegondolsz az egy cél mindenki életében máshogy jelenik meg, más problémák, más életút, rengeteg eltérés. Az Isten is egy, mégis végtelen. Még az olyan dolgokat is különbözőnek észleljük, mint plédául a piros szín. Pedig a piros az piros, le lehet írni a hullámhosszal. És mégis ahányan vagyunk, annyi féle képpen viszonyulunk a piros színhez. A vallás, a Biblia, Isten, sokkal bonyolultabbak a piros színnél.

    Tehát ahány ember, annyi féle értelmezés. Nyilván egy bizonyos határon belül, és minél keresztényebb valaki, annál közelebb van az igazsághoz, de azt kijelenteni, hogy ''igen, én tudom az igazságot, ahogy én képzelem, úgy van, mindenki más téved'' talán túlzás. Án úgyfogalmaznék, hogy nagyon sokan közel vagyunk, és sokan sok oldalról közelítjük az igazságot, és kb epszilon távolságra vagyunk az egy igazságtól. És ezt sokan elmondhatják. Bár az epszilonok külöböznek, mindig megvan ez a távolság. És épp emiatt kár is túl szigorúan ragaszkodni hozzá.

    És pont ezért kár azon vitázni, hogy pontosan most kinek is van igaza.

    A lényeg természetesen ugyanaz.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #1997 üzenetére

    Érteni lehet, a fő üzenet ugyanaz. Az viszont tény, hogy nincs két ember, aki ugyanúgy fogná és dolgozná fel a külvilág ingereit. Legyen az írott szó, beszéd, színek, ízek, érzések, akármi. Ez pedig kőkemény neurobiológia. Nem tudom, hogy miért, de tény, hogy ilyennek teremtett a Mindenható. írtam egyszerű példákat is, amik ezt megmutatják. Ott is fel elhet tenni a kérdést, mi az oka, hogy nem mindenki kedvenc színe a piros, vagy a kék? Pedig a szín adott , mégis másnak látjuk, másnak érezzük az ízeket, stb. A Biblia olvasásakor is egész más érzéseink vannak. ezért is van több -ugyan nagyon hasonló- értelmezése a Bibliának. A lényeges gondolatok ugyanazok mindenki számára, de mindenki máshogy éli meg.

    Nagyon egyszerű dolgot próbálok mondani. Nem érdemes azt kijelenteni, hogy 'én értem az igazságot, aki máshogy képzeli, téved'. Ennyire egyszerű. Mert annyiféle az igazság, ahányfélék vagyunk. És úgy annyiféle, hogy közben mégis egy. Egy az üzenet, de hány ember, annyi értelmezés. De nem kell aggódni, a Teremtő ilyennek teremtett minket, így ez így van jól.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2000 üzenetére

    S a gyermekeid felnőve a tanításaidat különbözőképpen értelmezfe vogják hasznosítani. Ezért hiába az egyforma nevelés, két teljesen más személyiség lesz. Még egypetéjű ikreknél is. z üzenet lehet akármilyen egyértelmű is.

    A kulcsmondatod a személyre szabott üzenet. Lehet, hogy mindenkinek kicsit mást mond? Valakinek ezt, másoknak azt? Az igazság nyilván egy. Nem is az ilyen nagy különbségekről beszélek. Az istenképe még két katolikus papnak is különbözik. Vagy két ref lelkésznek.

    Egyébként ez nehéz kérdés, talán nem is tudom jól megfogalmazni. De valami olyasmi van, hogy neked is igazad van, meg nekem is. Hogy a református vagy az evangélikus vallás-e az egyedül üdvözítő, nem tudom. Vagy a katoliks? Esetleg minden keresztény vallás? Vagy minden egyistenhit, ahol elfogadják, hogy Isten fia Jézus? Vagy minden vallás? Minden vallás mást mond egy kicsit.

    Nagyon bonyolult kérdések ezek. Senki nem is tudja a választ,esetleg csak hisz valamelyik válaszlehetőségben.

    Az jutot most eszembe, hogy Jézus megváltása és Jézus elfogadása nem feltétlenül jelenti azt, hogy a nevén nevezett Jézust és kereszthalálát ismerni és hinni kell annak aki üdvözülni szeretne. Ezt kicsit átvittebb értelemben is meg lehet tenni. Aki a tanítás szerint él, habár nem ismeri Jézust, üdvözülhet. Ez nem egy szó szerinti Jézus ismeretet feltételez, annál jóval általánosabb. így oldja meg Isten, hogy a buddhista is üdvözülhessen. főleg, hogy ha megnézed, hogy egy buddhista tulajdonképpen a krisztusi utat követi.

    De ez is csak egy tipp, egy gondolatom. Talán rá is hibáztam az igazsgra, de lehet, hogy csak nagyon közel vagyok hozzá, vagy egész távol. Pedig én is ugyanazt a Bibliát olvasom, mint te, katolikus és reformtus istentiszteleteken is megfordulok, mégis ugyanazokból az inputokból az én fejemben ez áll össze, másnak meg más. Egy kicsit. Olvasom a bibliát, és ami le van ott írva, az szerintem ezt jelenti. így összeáll a kép egy egésszé. Neked kicsit másmilyenre áll össze a kép.

    De csak a hitünk van ezzel kapcsolatban is. bizonyos dolgokban fenntartom a tévedés jogát, azonban vannak olyan alapok, amiket nem vonok kétségbe.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2003 üzenetére

    Meg. Nekem is, neked is. Mégsem ugyanúgy értelmezzük. És még nagyon sokan mások is kicsit máshogy. Van aki minden szavát igaznak és megkérdőjelezhetetlennek tartja, ebből vezeti le a föld korát, és a dínók kipusztulásának okát. Mintha a biblia a világmindenségben mindenre választ adó könyv lenne. Ez nyilván nincs így, nem is ez a szerepe. De mégis így értelmezik egyesek, ha emlékszel még a tavalyi vitasorozatra emitter kollégával, aki a bibliát hiteles törikönyvnek képzlete.

    Fogalmam sincs, mi hogy van, mindenki tegyen legjobb belátása szerint. ítélkezni pedig ítélkezzen Isten.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ngabor2 #2006 üzenetére

    Ez most egy kicsit ködös nekem.

    Mindenki egy kicsit mást, egy kicsit máshogy hisz. Még ha nagyjából nagyon hasonlónak is tűnik egyes emberek hite. A vallás sokkal inkább közös lehet, mint maga a hit. És mivel hit, ezért az illető ezt gondolja alap valóságnak. De ha valaki más kb ugyanabban hisz, csak egy kicsit máshogy akkor honnan tudhatjuk, hogy nem ő hisz jóban? Ezért azt mondom, ebben egy kicsit lehetünk rugalmasak, mondhatjuk azt, hogy alapvetően sokan jó úton vannak.

    Persz lehet, hogy hülyeség.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2008 üzenetére

    Úgy látom elbeszélünk egymás mellett. Én is azt mondom, hogy ugyanabban hisznek, de máshogy. Nehéz ezt megfogalmaznom, talán csak akkor menne, ha én is két külön személyiség lennék. Megérteni még nehezebb, pláne elfogani. A mondandó az, hogy akik ugyanabban hisznek, azok is hihetnek másképp ugyanabban. Mindenki másképp hisz, akár másban, akár ugyanabban.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ngabor2 #2010 üzenetére

    Erről itt már volt vita. Nekem az az álláspontom, hogy a tudomány és hit 100% összeegyeztethető. Amit a tudomány magyaráz, azt nem kell a hittel, és amit a hit állít, sosem fogja a tudomány megerősíteni vagy cáfolni.

    Az olyan hit, amit a tudomány képes megcáfolni, nem lehet igaz hit. Például ha a tudomány bizonyítaná, hogy Jézus nem Isten fia, akkor a kereszténységet abban a pillanatban el kéne feledni. Jó mélyen. Ez a hit minden részével így van. Amit a tudomány bizonyít vagy cáfol, annak nincs helye a hitben. A legkevésbé sem.

    Egyedől így oldható fel az ellentét, ami logikátlan is lenne egy olyan világban, ahol mindent Isten teremtett. Miért alkotta volna meg ezt a semmire sem jó ellentétet? Erre az az egyszerű magyarázat, hogy nincs ellentét. A tudomány és a hiz két olyan terület, amik sehol nem kapcsolódnak, együtt pedig kb lefedik a világot. Persze vannak még egyéb halmazok is. De alnyeg, hogy ennek a kettőnek nincs közös metszete.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2011 üzenetére

    Nem a diók különböznek. Egy dió van. A megfigyelők mások.A megfigyelők agyában van a különbség, ezért ugyanazt a képet másképp fogják fel. Akár a hitet, az Istenképet, bármilyen kinyilatkoztatást. Még ha ezzel nem is vagyunk napi szinten tisztában. És ez bizony értelmezésbeli különbségeket eredményez. És az objektív kép agyunk által torzított tükörképét a fórumon vagy akárhol 1 igazságként tálalni talán nem is helyes teljesen, mindenkéépp szükség van más torzított képek elfogadására is.

    Hogy képszerűbben ábrázoljam: Isten mindenkinek más agyat teremtett. Mindenkinek olyat, ami az adott ember számára a legideálisabban torzítja az objektív világ képét. A hit szempontjából mindenképp.

    így 1 igazság van, de ez addig igaz, amíg input az ember felé. Amint ezt az ember tolmácsolja, kifejti, előadja és leírja, már a torzított igazságot adja elő. Számára 1 igazságként.

    Az igazság 1, de ahány ember, annyiféleként cspódik le bennünk. Ahogy kell. És ez így van jól.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2014 üzenetére

    Mindenkinek egyértelmű, mindenkinek máshogy az. Mindekinek úgy az, ahogy neki szükséges.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2015 üzenetére

    Nagyon ellent akarsz mondani nekem, csak nem tudom, miért. Talán ez is a neuronhálózatodból adódik.

    Az értelmi fogyatékos is egyértelműen kapja meg az információt, de mégis másképp dolgozza fel az agya. És kifelé hiába nevezi Istent Istennek, a valódi gondolatai különbözhetnek a tiédtől. Mégha a fontosabb hitbeli dolgokról ugyanúgy is kommunikáltok. De ez csak azért van, mert az eltéréseket ugyanatzzal a szókésztlettel nem lehet elkülöníteni. Ehhez kvés a szavunk. És minden egyes szó minden embernek kicsit mást jelent. Kifelé ugyanannak tűnik, az asztal az asztal, a fény az fény. De amit ez a szó az agyban kivált az mindenkinél kicsit más.

    Ennyi. És nem arról beszélek, hogy valaki számára Jézus nincs, ms számára pedig van, és ugyanabból a bibliából vontak le két ilyen eltérő következtetést.

    Hanem arról van szó, hogy a világot,a hitet IStent mindenki máshogy látja. Még ha ugyanazokkal a szavakkal is írja le. De ez ne mbaj, sőt, ez a szép és a jó. És a hitet ez nem befolyásolja negatív irányba. Csak tudni kell, hogy amhogy én képzelem el, azzal egyedül vagyok, mert minddenki más máshogy képzeli a fejében kicsit. Ezt Iste is tudja, Igy alkotott minket.

    A vilég teljesen más mint amilyennek látjuk ezt a képet is csak az agyunk hozza létre. Az üzenet objektív, a leképeés mindenkinél más. De ez a jó, és így jó. Én elfogadom. És ez semmit nem von el az értékéből, csak hozzárak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2020 üzenetére

    írásom független attól,hogy az illető értelmi fogyatékos-e vagy sem. Nem is igazán értem, hogy számodra miért volt fontos megemlíteni, hiszen mint mondtam, ez teljesen lényegtelen.

    sok hívővel beszéltem már Istenről. És az a tapasztalatom hogy nincs két ember, akinek teljesen egyezne a személyes istenhite. Körülbelül ez az, amit állítok is.

    ''mert itt nem csak elméleti fogalomértelmezések vannak, hanem a hit által cselekedetekben megnyilvánuló élet, ami sokkal többet elárul arról, hogy mit jelent bízni Istenben, mint bármilyen elmélyült, de elméleti fejtegetés... nos én ilyen beszélgetések alapján állítottam, amit te elméleti megfontolásokból cáfolni igyekezel.''

    Akkor itt félreértés van. A cselekedetekben megynyilvánuló életek is az én állításaimat igazolják, mert nincs két egyforma élet. Mégha egyazon hit alapján élik is az emberek. Ráadásul amit most írsz, eddig elő sem került, így nem is akarhattam cáfolni.

    Amit te elméleti megfontolásnak hiszel és vélsz, az számomra tudományos tény, ami a személyes tapasztalataim alapján megerősítést nyert.

    ''A te beszédeid alapján a hited szavakban, szavak, fogalmak értelmezésében kristályosodik ki, számomra a hit, a szavakon túl a megélt élet, ami egyértelműbben olvasható bármilyen szépen megírt istenes versnél is.''

    Újabb félreértés :) (ami szintén azt bizonyítja, hogy az agyunk másképp torzítja az objektív valóságot. Én írtam valamit, ami mögé gondoltam valamit, te pedig az általam egyértelműen leírtak alapján valami más következtetést véltél levonni )

    A hit számomra nem a megélt élet, mert a megélt élet az legfeljebb a hit alapján megélt élet. Számomra a hit azt jelenti, amit ez a szó is. Hiszek istenben, Jézusban, hogy megváltott minket, és még nagyon sok mindenben, ami bennem inkább egy érzés, és ahogy írtad, igyekszem ez alapjén, a hitem alapján élni.

    Tehát ''szavak, fogalmak értelmezésében kristályosodik ki'' erről annyit, hogy eddig nem a személyes hitemről írtam, hanem azt mondtam, indenki máshogy éli meg a személyes hitet.

    Ez is az agyunk működésének kólönbségeit erősíti meg. Én írtam errőll, te pedig a hitem megéléséről vontál le következtetést. Pedig egyértelmű voltam :) Persze nem én vagyok Isten, ő jobban csinálja.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2022 üzenetére

    Miért vannak ott gondok? hogy lehet objektíven megélni a hitet, mikot mindenki másképp éli meg? tapasztalatokból tudom, mindenki másképp. Az, hogy te objektívnek gondolod a szubjektíven megélt hitedet, csak egy szubjektív elképzelés. És szükségtelen is, mert én azt mondom, hogy szükséges a hit szubjektív megítélése. Ha igazad lenne, akkor nem lenne ennyi irányzat, nézet, csak 1. És azon belül az egyen belül sem lennének különböző elképzelések, csak 1. És azon az elképzelésen belül is mindenki ugyanazt és ugyanúgy érezné és értené. Ez nem így van, és ez így jó.

    Hiszen mások vagyunk, ezért a hit ugyanúgy megélése nem lenne célravezető. Ezért jó, hogy így van, így a hit mindenkinek egyénre szabott.
    Ugyanaz a hit, de mégis személyes.

    Ha nem lenne ilyen, akkor nem lenne értelmes az a mondat, hogy személyes hit. Te ezt állítpd, szerinted nincs személyes hit.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2022 üzenetére

    A hit emberi kreálmány, ugyanannyiria mint az összes emberi gondolat és érzés. És ezek is mind Isten ajándékai. Ezeket ne felejtsd el. Minden, amit szubjektívan élünk és ítélünk meg, minden Isten ajándéka, és teremtménye.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2025 üzenetére

    Mi az, amit nem Isten teremtett? A lehetőséget rá minenképp ő adta. Úgy teremtett minket, hogy irigyek is lehessünk. A hitnek is csak a lehetőségét adta ajándékba, mint mindennek. Innentől szabad akaratunkból dönthetünk, mivel élünk. Innentől él a fentebbi hozzászólásom.

    Azt meg nem tudom, mire fel vagy ilyen mérhetetlen lekezelő. Olvasod a Bibliát, de vajon benne van, hogy lekezelően kell viselkedned embertérsaiddal szemben?





    [Szerkesztve]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2027 üzenetére

    Igen, mert ebben volt igazség, amit írtál. Egyébként valóban undorító dolog, ha az ember képes arra, hogy változzon, és amit eddig így gondolt, azt egykicsit másképp gondolja ezután? Szerintem ez is az egyik legjobb tulajdonságunk, és az emberi faj sikerességének kulcsa.

    De igazad van, lehetőség. A mondandóm szempontjából viszont lényegtelen, mert ha lehetőség, a szubjektivizmus ugyanúgy benne van.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2027 üzenetére

    Egyébként ez is, hogy szerinted nem, szerintem meg lekezelő volt, ahogy írtál, alátámasztja, amit egész eddig mondani próbálok. A baj az, hogy süket fülekre találok, és valami ösztönös ellenállsára, ami talán valami belső félelemből akad, de ez nem biztos.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2030 üzenetére

    Ugyanabban, csak máshogy. Mint minden ember. Mert mindenki másképp hisz. És ez ne mhit kérdése. Miért olyan nehéz ezt elfogadni?

    [Szerkesztve]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2032 üzenetére

    Akkor megmondanád, hogy miért nem adja oda minden élő és születő embernek? És ha sosem ismerkeddsz meg a kereszténységgel, sosem lesz az a hited ami most. Úgy gondolod, te kaptál egy ilyen ajándékot, viszont egy másik ember, csak mert máshol él helyileg, vagy más környezetben, nem kapja meg ezt az ajéndékot?

    [Szerkesztve]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2034 üzenetére

    Nem véletlenül próbálok rákérdezni a dolgokra. Értem azt is, mit mondasz. De ez nincs ellentétben azzal, amit én állítok.

    Aki nem hall Jézusról, már hogy ne lenne valós probléma? Ilyen van, és létezik. Erre is kell lennie magyarázatnak, megoldásnak. A hit sé Isten nem egy félresikerült modell, amiben vannak hiányosságok, hanem tökéletes. Kerek egész, ami minden mással tökéletes összhangban van. Lásd tudomány, és amit a hit és tudémány kapcsolatáról írtam.

    [Szerkesztve]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Amit most látok itt, az néhányaknál épp a vallások -akármilyen vallás- tévútjának nevezhető. Az már rossz gondolat, hogy kijelentjük a másikról, hogy az ő hite nem olyan igaz, a vallása pedig egyenesen eretnekség. A történelem is igazolja, hogy ez nem vezet jóra. Az 1000 évvel ezelőtti kereszténység is keresztes hadjáratokat tud felmutatni, reformáció, ellenreformáció, és ott a dzsihád, a szent háború, ami szintén azon alapszik, hogy az iszlám az egyetlen elfogadható vallás olyannyira, hogy aki nem ezt vallja, annak meg kell halnia.

    Az ökumenizmusnak sokkal nagyobb a létjogosultsága. Mindig nagyon furcsa nekem, és rosszul is esik, ha egymáshoz nagyon közeli vallásokat ellenségesként tüntetik fel, vagy a különböző keresztény vallások gyakorlói egymásra mutogatnak, hogy a másik a nem igazi hithű keresztény. Persze lehet ilyet gondolni, erősen hinni benne, hogy csak az én vallásom követői fognak üdvözülni, a többiek meg elkárhoznak, de ez egyfelől nem biztos, hogy így van - egyesek hite és vallása szerint talán igen- másfelől meg kár ezt kihangsúlyozni és ezzel ellenséges légkört teremteni.

    Szerintem a kifelé kommunikációban sokkal fontosabb a közös dolgok hangoztatása, a fő tanítás kihangsúlyozása. Persze kérdés, hogy mi a cél. Az öngyilkos fanatikus merénylőknek pl nem céljuk a vallásuk pozitívumainak megmutatása, sőt a többi ember üdvözülése sem számít, egyedül abban biztosak, hogy ők üdvözülnek. És ék meg vannak győződve arról, hogy Isten ezt várja el tőlük. Persze lehet így is, lehet kevésbé radikálisan, de ellenségeskedve.

    De ha az ember alapvető lelkiismerete tiltakozik ellene -ami Isten ajándéka, a Szent Lélek hangja- és józan ésszel nézve sincs értelme, akkor ott el lehet gondolkodni, hogy ez-e a jó irány. Megmagyarázni mindent meg lehet. Tavaly itt a topicban megmagyarázták, hogy a dinoszauruszok párezer évvel ezelőtt az özönvízben pusztultak el. Tehát magyarázat mindenre van. Az öngyilkos fanatikusok tetteire is van.

    El lehet gondolkozni, hogy mi az értelme a vallásoknak. Az, hogy Isten mindenféle titkos ködös úton módon kinyilatkoztatja, hogy melyik vallás az egyedüli jó, és aki nem fedezi ezt fel, azt kárhozatra ítéli? És hogy ez fontosabb a felebaráti szeretetnél? És ez ellen miért tiltakozik az ember belül?

    Mi értelme annak a vallásnak, ami csak önmagáért van, és az egyedüli velejárója az, hogy sokan kárhozatra jutnak, akármilyen jól is élnek, jót cselekszenek?

    Nem a szeretetnek kéne a legfontosabbnak lennie? Az embertársaink és a többi teremtmény iránti szeretet? És ha ez megvan, a földi életünk is sokkal jobb lesz. A szeretet mellett vannak még igen fontos dolgok, a vallás is az, de azt hiszem, a vallás nem egy önmagáért létező valami, hanem az emberiség földi boldogságát is hivatott megteremteni.

    És hogy a tolerancia mennyire fontos. Erről szól a fél Biblia is. Meg a szeretetről. És továbbra is lehet azt állítani, hogy ez miért nincs így, mint mondtam, mindent meg lehet magyarázni.

    De számomra iszonyat ellentmondásos dolog a keresztény vallások és egyházak, valamint a vallásokat gyakorlók szembenállása és ellenségeskedése. Nekem ez nem fér össze.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    Amit most látok itt, az néhányaknál épp a vallások -akármilyen vallás- tévútjának nevezhető. Az már rossz gondolat, hogy kijelentjük a másikról, hogy az ő hite nem olyan igaz, a vallása pedig egyenesen eretnekség. A történelem is igazolja, hogy ez nem vezet jóra. Az 1000 évvel ezelőtti kereszténység is keresztes hadjáratokat tud felmutatni, reformáció, ellenreformáció, és ott a dzsihád, a szent háború, ami szintén azon alapszik, hogy az iszlám az egyetlen elfogadható vallás olyannyira, hogy aki nem ezt vallja, annak meg kell halnia.

    Az ökumenizmusnak sokkal nagyobb a létjogosultsága. Mindig nagyon furcsa nekem, és rosszul is esik, ha egymáshoz nagyon közeli vallásokat ellenségesként tüntetik fel, vagy a különböző keresztény vallások gyakorlói egymásra mutogatnak, hogy a másik a nem igazi hithű keresztény. Persze lehet ilyet gondolni, erősen hinni benne, hogy csak az én vallásom követői fognak üdvözülni, a többiek meg elkárhoznak, de ez egyfelől nem biztos, hogy így van - egyesek hite és vallása szerint talán igen- másfelől meg kár ezt kihangsúlyozni és ezzel ellenséges légkört teremteni.

    Szerintem a kifelé kommunikációban sokkal fontosabb a közös dolgok hangoztatása, a fő tanítás kihangsúlyozása. Persze kérdés, hogy mi a cél. Az öngyilkos fanatikus merénylőknek pl nem céljuk a vallásuk pozitívumainak megmutatása, sőt a többi ember üdvözülése sem számít, egyedül abban biztosak, hogy ők üdvözülnek. És ék meg vannak győződve arról, hogy Isten ezt várja el tőlük. Persze lehet így is, lehet kevésbé radikálisan, de ellenségeskedve.

    De ha az ember alapvető lelkiismerete tiltakozik ellene -ami Isten ajándéka, a Szent Lélek hangja- és józan ésszel nézve sincs értelme, akkor ott el lehet gondolkodni, hogy ez-e a jó irány. Megmagyarázni mindent meg lehet. Tavaly itt a topicban megmagyarázták, hogy a dinoszauruszok párezer évvel ezelőtt az özönvízben pusztultak el. Tehát magyarázat mindenre van. Az öngyilkos fanatikusok tetteire is van.

    El lehet gondolkozni, hogy mi az értelme a vallásoknak. Az, hogy Isten mindenféle titkos ködös úton módon kinyilatkoztatja, hogy melyik vallás az egyedüli jó, és aki nem fedezi ezt fel, azt kárhozatra ítéli? És hogy ez fontosabb a felebaráti szeretetnél? És ez ellen miért tiltakozik az ember belül?

    Mi értelme annak a vallásnak, ami csak önmagáért van, és az egyedüli velejárója az, hogy sokan kárhozatra jutnak, akármilyen jól is élnek, jót cselekszenek?

    Nem a szeretetnek kéne a legfontosabbnak lennie? Az embertársaink és a többi teremtmény iránti szeretet? És ha ez megvan, a földi életünk is sokkal jobb lesz. A szeretet mellett vannak még igen fontos dolgok, a vallás is az, de azt hiszem, a vallás nem egy önmagáért létező valami, hanem az emberiség földi boldogságát is hivatott megteremteni.

    És hogy a tolerancia mennyire fontos. Erről szól a fél Biblia is. Meg a szeretetről. És továbbra is lehet azt állítani, hogy ez miért nincs így, mint mondtam, mindent meg lehet magyarázni.

    De számomra iszonyat ellentmondásos dolog a keresztény vallások és egyházak, valamint a vallásokat gyakorlók szembenállása és ellenségeskedése. Nekem ez nem fér össze.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2132 üzenetére

    Én pedig elég sokszor találkozom ilyen hozzászólásokkal. Természetesen lehet minősíteni mások hozzászólását, valaki csak így fogalmaz, mint te, de találkoztam már olyannal, amikor szimplám hazugságnak nevezték amit írtam.

    Nem is várom, hogy leírd mindegyikről a véleményed, mindent meg lehet ugyanis magyarázni. Ez inkább az én véleményem, lehet vele nem egyetérteni. A legtöbb fanatikus sem ért vele egyet.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2135 üzenetére

    Elkezdhetnénk vesézni, hogy miért gondoltad, hogy téged titulállak fanatikusnak, holott csak párhuzamot vontam.

    A hamis állítások melyikek? Ez egy vélemény. Hogy szerintem a vallás üncélúságánál vannak fontosabb dolgok a vallásban. Továbbá, hogy ezek a fontosabb dolgok jó lenne, ha a vallásokban a vallások között is megjelennének. Az öngyilkos merénylők pedig valóban hisznek abban, hogy amit tesznek, az jó. Megfelelő fanatizálással mindent el lehet érni.

    ''Az ilyen fanatikusnak titulálás pedig nem igazán érint '' Örülök, hogy nem érint, bár ez magától értetődő, ugyanis mivel nem tituláltalak annak, nem is érinthet. De gondolom mégis valamiért fontosnak tartottad nyomatékosítani ezt :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz sh4d0w #2140 üzenetére

    Én nem szorosan a ''keresztény'' szó körül kialakult vitába szándékoztam bekapcsolódni, csak láttam, hogy megint előjött, hogy ki milyen szempontok szerint sajátítja ki a kereszténység szót magának, persze úgy, hogy jó sok embert kizár ebből a körből. akik közül lehet, hogy sokan meg őt zárnák ki. És ez mehet a végtelenségig, hogy ki is az igaz keresztény. Beszállhatna a többi vallás képviselője is, és lehetne akár nagy vérontás is. A radikális fanatikusok ezt is komolyan veszik, és a régi időkben aktívan művelték is. Hiszen ha úgysem üdvözülhetnek, hát meg is lehet ölni őket, ha pedig nem térnek át, akkor kell is. Persze ez általában nem így van, és sarkított példa, de szerintem nem ez a követendő irány.

    Nagyon jó érzés, miközben különböz keresztény vallások képviselői, mi emberek közösen tudjuk együtt gyakorolni a vallásunkat úgy, hogy az égvilágon semmi feszültség nincs köztünk. És azt hiszem, ez a jó út.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz dr faustus #2149 üzenetére

    A vallásokban általában megvan a térítés is. Ennek különböző formái lehetnek. Van, aki az életével próbál példát mutatni, van, aki bekopog az ajtódon, és próbál rávenni dolgokra, és van, aki ha nem jár sikerrel, ismét és megint bekopog az ajtódon. Vannak, akik a metró aluljárókban nyomják, meg szórólapoznak. Ez a nagy nyomulás akkor vicces, mikor hívő embert próbálnak megkörnyékezni. Sokszor az erőszakos térítőt könnyebb elbizonytalanítani a hitében, mint amilyen eredményt neki sikerül elérnie.

    A vallások ilyenek, nyilván nem mondhatják azt ,hogy nem csak a mi utunk a jó, hanem egész más utak is. Ami nem mindegy, hogy mennyire tolerálják a másik vallásokat. Elfogadják, hogy van aki a másik utat választja, vagy megpróbálják áttéríteni, vagy valami radikálisabb dolgot eszelnek ki.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz dr faustus #2159 üzenetére

    Nagyon emlékeztetsz valakire...

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Gordian #2165 üzenetére

    Igen, az utolsó mondatod nagyon igaz. Nagyon sokan képmutatók, vagy csak a templomban vallásosak, onnan kilépve már nem annyira fontos az egész.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Bübüke #2174 üzenetére

    Olyasmi. Bár ha jól tudom, akkor ők egy népcsoport voltak, akik vallásban többet adtak a külsőségre. De igen, erről van szó. Legalábbis részben erre gondoltam.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2170 üzenetére

    Hol minősítettem őt? írtam a fanatikusokról, viszlát reagált rá, amire én megint, utána meg már azt gondolta, hogy róla szól az egész. Erre csak azt tudom mondani, hogy akinek nem inge... De viszlát írta is, hogy nem veszi magára. Aztán írtam, hogy valóban nem is tituláltam annak. Tehát minden félreértést el kellett, hogy oszlassunk.

    Pontosan nem is értem, hogy mit akarsz ezzel, vagy hogyan kapcsolódik szorosan a vallás témájához.

    Egyébként meg ezek mind sántító példák, mert aki hozott ajándékot, az vagy elhozta, vagy nem, a kettő között nincs semmi. Az más kérdés, hogy az ajándékozott megkapta-e az ajéndékát. Már ezt a mesét sem imádtam túlságosan, mert erőltetettnek éreztem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #2171 üzenetére

    Ez pedig pont arról szól, hogy nem feltétlen a vallás ismerete a legfőbb érték, hanem sokkal inkább az erre érdemes élet. Itt jön elő az, amiről már beszéltünk. Hogy igenis a tettek számítanak. A leélt élet, a viselkedésünk, ahogy Istennek tetszó életet éltünk. Nem pedig, hogy milyen valláshoz tartoztunk.

    Örülök, hogy ezt idézted, mert igaz, hogy egy régebbi vitára, de megadta a választ nekünk.

    amit tőlem idéztél, az pedig nem áll ellentmondásban azzal, amit te idéztél.

    És egy apróság még, ami fontos lehet: embernek joga van kizárni másokat? Mert amit idéztél, nem ember gondolata, hanem Isten üzenete. Ő és csak ő döntheti el, hogy kit talál méltónak arra, hogy üdvözüljön. Én ezt a jogot meghagyom Istennek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Sir Pocok #2179 üzenetére

    Elméletileg igen. Már születése előtt tudta, hogy mikor és milyen lesz a világ vége. Emlékezetből.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Bübüke #2175 üzenetére

    De, ez baj. Ha fura dolgot tesznek embertársaikkal, az baj, rosszabb esetben bűn. Annak ellenére, hogy senki sem tökéletes. Inkább a bűnök elkerülésére kell törekedni, ugyanis így sokkal könnyebb és biztosabb az üdvözülés, mint ha formális cselekedetekkel próbáljuk ezt elérni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Sir Pocok #2185 üzenetére

    Hát a halála utáni részeket pontosan nem ismerhette volna pusztán intelligenciájából kifolyólag. Az ószövetséget természetesen igen. Egyébként honnan jött a felvetésed?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Gordian #2186 üzenetére

    Igen, baromi érdekes, hogy mivel Isten az időn felül áll, úgymond emlékei vannak a világvégéről is. Mindemellett mégis van szabad akarat, és minden történhet máshogy is. Ez az a része a világmindenségnek, amit emberi ésszel nem nagyon lehet megérteni. De mégsincs itt ellentmondás.

    Igen, a biblia két része rengeteg különbséget hordoz. Valószínűleg közrejátszott, hogy más korban keletkezett, és a célja is eltérő volt.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz tildy #2189 üzenetére

    Igen, erről van szó. Nem feltétlen az a keresztény, aki önmagát igaz kereszténynek állítja be. Persze lehet, hogy épp egyezés van, de eleve gyanús és furcsa, ha valaki nagy hangon hirdeti, hogy az ő útja a helyes, a többiek pedig nagy valószínűséggel tévúton járnak. Ennek már ahhoz sincs sok köze, hogy az evangéliumot terjeszteni kell, és az eltévejedóket helyes útra irányítani. Ez az egyszemélyes egyedüli tökéletes hit az egoizmushoz áll legközelebb.

    Mintha 2 személy belsőséges viszonya lenne a hit és a vallás. Én és Isten. Én tuom az igazságot, mert nekem Isten megmondta. Hogy a többieknek nem, azt nem tudom miért van, de nem is magyarázom, mert kínos számomra, ez van, így hiszek, mi ketten vagyunk, én és Isten. --- Nos ez a felfogás kicsit távol áll tőlem.

    És ugyan nem értem pontosan, hogy min is robbant ki a vita a keresztény szó kapcsán, de amit bemásoltál ide, jól fogalmazza meg a lényeget. Persze az unitáriusok tagadják a szentháromságot, így alapból megbélyegzettek, és eleve nem tekinthetők kereszténynek. A katolikusok is ki lettek zárva. A reformátusok és evangélikusok pedig mind a katolikusból váltak ki, tehát ők sem birtokolják az egyetemes igazságot. Nem ,ezt én nem tudom elfogadni.

    Tehát a bemásolt szöveg jó és fedi a valóságot. Persze biztos többen mást gondolnak, de mégis a túlnyomó többség így vélekedik. Mint ahogy az asztal is a legtöbb embernek kb ugyanazt jelenti, és biztos van, aki egy bizonyos asztalt ért asztal alatt, mondjuk azt, ami a saját ebédlőjében van, és onnantól az Asztal lesz belőle, tulajdonnév. Csak kérdés-e, hogy ezt ráerőszakolhatja mindenkire, akik eddig a négylábó fa, vagy más bútort értették alatta.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2191 üzenetére

    Azért az egy érdekes gondolat, hogy a számodra keresztény egyházak miből és honnan voltak képesek a egyetemes igazságra rálelni. Mikor ugye elég sokéig a kereszténység egyet jelentett a katolikus vallással. Ez két részre szakadt, de nagyon hasonló maradt. Aztán alig 500 éve kezdtek megjelenni máshogy gondolkodó katolikusok, például Luther. Az anglikánok csak a pápától való függést kerülték ki. A többi nagy protestáns vallásnál is tudjuk, hogy kb milyen okok vezettek a reformáció elindulásához. e azt kérdem, hogy kb 1500 év közös út után honnan tudják az egyes protestáns vallások, hogy ők kanyarodtak vissza a helyes útra? Főleg azért érdekes, mert mind több irányba indultak el.

    Az egyházak közül majd mindben van olyan tanítás, vagy magyarázat, ami valamennyire sántít. Teremtés vs. evolúció, vagy a transszubsztantináció kérdése, amik eléggé neccesek. Értem én, fontos kérdések, mikor hitvita van, vagy vallásháború. De Jézus tanítása szempontjából közel lényegtelen, hogy az ember hogyan alakult ki, és hogy mi történik az oltár előtt az ostyával, hogy hány szín alatt áldoznak vagy úrvacsoráznak, és hogy hány Mária szobor van templomonként. (Zárójelben meg kell jegyeznem, hogy a szentek ereklyéinek nagy jelentőséget tulajdonítás kb hülyeség, ugyanígy egyes bigott fanatikusoknál megjelenő Mária-imádat, amit hivatalosan a katolikus egyház sem fogad el.)

    Szóval, hogy melyik egyház képviseli a helyes utat, nem egy egyértelmű kérdés.

    Arra viszont nagyon kiváncsi vagyok, hogy te melyik egyház tagja vagy, milyen vallást gyakorolsz. Ugyanis lehet, hogy saját figyelmetlenségemből adódóan, de számomra nem derült ki. És talán fontos lehet tudni, hogy amiket mondasz, azok körülbelül hova köthetők. Leírtad, részben sszemélyes tapasztalások révén. De milyen vallás?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Viszlát #2205 üzenetére

    Na ez elég korrekt hozzászólás volt.

    Az teljesen mindegy, hogy közösség, vagy egyház, vagy hogyan nevezzük. Az egyház is hívők közössége. Valahová tartozol, és kiváncsi voltam a nevére. Kicsit úgy érzem, hogy megpróbáltál kibújni a válaszadás alól, pedig szerintem nyugodtan leírhatod a nevét a karizmatikus közösségnek, ahová tartozol.

    ''Persze, lehet a Bibliát sokféleképpen magyarázni'' Lehet. És ki az, aki eldönti, hogy melyik a helyes magyarázat? Egy kereszténynek teljesen alapvető, hogy Isten teremtette a világot.Vallási szempontból talán nemis fontos, hogy hogyan.

    Jézus tanítása egy eléggé önálló rész, Új szövetség a neve, és tényleg más benne az Isten-kép. Az igaz, hogy az ószövetségben nagyon sok utalás van az újszövetségre, Jézus eljövetelére, és Jézus is használja az ószövetséget.

    Isten nem azt mondja, hogy ne készíts faragott szobrokat, mert ezzel a művészeteket ítélte volna el. Azt mondta, hogy ne imádjunk faragott szobrokat, azoknak ne tulajdonítsunk különleges képességeket, magyarul ne kezeljük istenként őket. Egy szobor a templomban nem istenített dolog, legtöbbször dísz, és eszünkbe juttatja Jézust, mint ahogyan a kereszt is a megváltást szimbolizálja. A különböző Mária szobroknál való csodavárás és az ereklyék hurcolása szerintem is túl van ezen a határon. Én magam nem is élek ilyenekkel.

    Bár itt Magyarországon érthető a Mária kultusz, ami nem is teljesen vallási indíttatású, hanem nemzeti, a magyar nép védelmezője.

    Amit még fontos tisztázni, hogy a egyházak, a katolikus egyház is, nem a papok és lelkészek valamilyen szervezete, hanem a hívek közössége. így amikor az egyházról mondasz valamit, azt az egyház minden tagjára, minden ilyen vallású emberre mondod. A boszorkány üldöző szervezet pedig nem az egyház, mert sokszor maguk a boszorkányok is az egyház tagjai voltak.

    csakis Jézus által lehetséges minden. Aki ettől hajszálnyit is eltér, mindenféle alternatív verziót kitalálva, saját magát zárja ki, nekem ehhez közöm nincs

    Igen, ez, hogy csak Jézus által lehetséges minden, ez egy nagyon tág fogalom. Nem véletlenül. És hogy mikor és ki tér el ettől egy hajszálnyival, ezt nehéz megmondani. Ugye itt vannak azok az emberek, akiknek esélye se volt hallani Jézus tanításáról. Te azt mondtad, ez nagyon elméleti példa, de mégis emberek milliói vannak ilyen helyzetben.


    Ti azt mondjátok, kegyetlen Isten az aki olyan feltételrendszert szab meg, ami által nagyon sokan elkárhoznak. Én pedig azt mondom, hogy Isten kegyelme minden emberi mértéket felülmúl, hogy még mindig nyitott a lehetőség és még mindig visszatartja az ítéletet.

    Én egyedül vagyok. Ráadásul ÉN pont azt mondom, hogy Isten nem alkot olyan feltételrendszert, amiben emberek milliói önhibájukon kívül elkárhoznak. Én abban sem vagyok biztos, hogy vannak-e emberek a pokolban.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák